Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
hrsmn14
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 07. Júl, 2024, 21:23

Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa hrsmn14 »

Ahojte,

Chcel by som sa opýtať - keď do desktop PC základnej dosky, ktorá podporuje multi-channel audio - (v mojom prípade "z370 aorus gaming k3") zapojím Receiver resp. Zosilňovač, ktorý má AC-3 RCA 5.1 vstupy (našiel som "AKAI AS110RA-320") pomocou troch káblov 3,5mm-(2x)cinch, a do zosilňovača potom pripojím 5.1 Repro sústavu (napr. "YAMAHA NS-P41"), dosiahnem tým v hrách (ktoré podporujú surround) priestorový efekt, ako napr. pri populárnejších herných 5.1 systémoch "Logitech Z-906" alebo "Steelseries Arena 9"?

Chápem, že pre herný účel by bolo asi jednoduchšie rovno použiť spomínané "Logitech Z-906", alebo "Steelseries Arena 9", ale internet hovorí, že "Logitech Z-906" sa často kazí a "Steelseries Arena 9" už nie je tak zaujímavá na klasické počúvanie hudby.

Ešte by sa asi dal použiť Receiver zapojený do PC (grafickej karty) cez HDMI, ale k tomu ľudia tiež písali určité problémy v kombinácii s pripojeným zobrazovacím zariadením.

Preto mi napadla hore uvedená možnosť, ale keďže moje audio znalosti sú chabé, rozhodol som sa napísať sem.

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 6088
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa wingo »

Najlepšie riešenie zo spomenutých je použiť HDMI, keďže to podporuje všetky moderné kodeky vrátane Dolby Atmos. Teda ak ich bude podporovať aj pripojené zariadenie, čo nemusí byť nutne receiver, môže to byť aj soundbar napríklad.

Problém s obrazom bude iba ak cez receiver použiješ passthrough a napojíš naň TV/monitor a receiver nepodporuje nové technológie, napr. 4K HDR s VRR. Ale v takom prípade by malo stačiť zapojiť TV/monitor do DP alebo iného HDMI portu ako receiver. Neskúšal som, ale nevidím dôvod prečo by to nemalo tak fungovať keďže každý výstup by mal byť nezávislý.

Otázka je či už máš niečo kúpené alebo len zisťuješ čo kúpiť. Ak chceš kúpiť hoď približný rozpočet a na čo to bude, zatiaľ zaznelo hry a hudba? A akú máš grafickú kartu a monitor/zobrazovadlo?
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB Plus
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ne 04. Okt, 2020, 18:10

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa Reco »

Otazka znie - tieto veci mas a uz sa pytas na konkretne riesenie, alebo este len planujes kupit?

edit: wingo ma s poslednou vetou predbehol
ITX: MB: ASUS ROG STRIX B450 I-Gaming CPU: AMD Ryzen 3600 Cooler: Corsair H80i v2 GPU: MSI RTX2080 Super Ventus XS OC 8GB SSD:Adata XPG SX800 Pro SSD 2TB M.2NvMe RAM: Patriot Viper 4 blackout Series 16GB 3600Mhz CL17 Case: Phanteks Enthoo Evolv Shift air ITX PSU: Corsair SF600 80 plus platinum
Klavesnica: Logitech G915 Lightspeed GL linear
Mys: Logitech G703 Lightspeed Hero, Logitech MX Master 2S, Logitech pro X superlight,
Monitor: LG 27GL850-B, LG 38GN950-B
Zvuk: Topping DX5 lite + 2x Mackie MR524 + Sennheiser HD650, Audiotechnica ATH-M50 X, Hifiman Deva Pro
Simrig HW: Fanatec CSL DD 8 Nm + WRC, DIY pedale, Heusinkveld simshifter + handbrake v2, Trackracer TR120
hrsmn14
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 07. Júl, 2024, 21:23

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa hrsmn14 »

Ahojte,
ďakujem za reakcie.

Momentálne mám kúpené iba PC s monitorom.
GPU - Nvidia GTX 1080
Monitor - Acer XB271HU (G-sync, 2560 x 1440, 144Hz)

Po niekoľko-hodinovom bádaní na internete, kde je k tejto možnosti viacero diskusii, vyzerá, že nie je možné, aby pri zapojení Receivera do HDMI portu fungoval Hlavný monitor (zapojený priamo do DisplayPortu na GPU) bez určitých kompromisov, nakoľko systém bude vždy rozoznávať Receiver ako „ďalší monitor“ (ak sa ľudia snažia aby ho tak systém nerozoznával, tak im potom nejde ani zvuk). „Kompromisy“ - strata G-sync funkcie / strata 2560 x 1440 rozlíšenia / strata 144Hz refresh rate / kurzor prechádzajúci z hlavnej obrazovky na „phantom“ obrazovku Receivera). Diskutujúci skúšali rôzne nastavenia Windows a Nvidia control panela, ale bez úspechu.

Preto by som sa chcel možnosti zapojiť Receiver cez HDMI vyhnúť.

Ešte doplním rozpočet – do 500 EUR.
Využitie - Hry a hudba sú asi jediné ktoré v tomto ohľade stoja za zmienku. Na filmy mám TV. (audio obsah z „internetového prehliadača“ nemá zmysel riešiť)
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 4051
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa Dunar »

Pri rozpocte do 500€ aj tak riesenie s receiverom nie je, tak na toto mozes kludne zabudnut.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 6088
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa wingo »

Pozerám že doska nemá optický výstup čo je škoda, odpadá ďalšia možnosť zapojenia repro. Čiže prakticky ti potom zostávajú dve možnosti, 3,5mm výstupy na doske->CINCH ako si spomínal alebo ešte USB zvukovka. Okrem nových vecí ma napadol ešte bazárový set repro+receiver, akurát tam sú zvyčajne veľké stojace predné repro čo bude k PC nepraktické. Zapojíš cez tie 3,5mm->CINCH káble podobne ako by si zapojil iné aktívne 5.1 sety. Len netuším ako kvalitné sú tie 3,5mm výstupy na doske, možno Dunar bude vedieť viac, ja mám pocit že sa výrobcovia sústredia len na slúchadlá a zvyšok je tam len do počtu ale možno sa mýlim.

Inak čo sa nového týka, trochu som pogooglil a zaujalo ma toto:
https://sk.teufelaudio.com/consono-25-c ... -106300000
https://sk.teufelaudio.com/consono-35-c ... -107001740
https://sk.teufelaudio.com/consono-25-c ... -106298000
https://sk.teufelaudio.com/consono-35-c ... -107001743
Najlacnejší set je za 500€ ale osobne by som prihodil 50€ za lepšie satelity. Väčší subwoofer pochybujem že bude treba a už je to dosť cez 500€ limit, linkol som len pre info. Ale nemám s tým skúsenosti a ak nerátam používateľské recenzie na stránke výrobcu našiel som len jednu nezávislú recenziu:
https://www-gameswelt-de.translate.goog ... x_tr_hl=sk

Receiver je tam integrovaný v subwooferi, išli by zapojiť aj digitálne cez USB čo je pre PC asi najlepšie riešenie, bude sa to v PC tváriť ako nová USB zvukovka. Ak to čítam správne, vrátiť môžeš do 8 týždňov a doprava pri vrátení bude zadarmo. A ešte dva dni platí akcia na dopravu zadarmo. Ale možno Dunar napíše že to je blbosť :D
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB Plus
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 4051
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa Dunar »

wingo napísal: Ut 09. Júl, 2024, 09:30 Len netuším ako kvalitné sú tie 3,5mm výstupy na doske, možno Dunar bude vedieť viac, ja mám pocit že sa výrobcovia sústredia len na slúchadlá a zvyšok je tam len do počtu ale možno sa mýlim.
Kvalita z lineoutu a sluchadloveho vystupu je rovnaka, kedže to ide cez ten isty dac. Tam rozdiel nie je. Každopadne, na 99% dosiek je to nejaky Realtek. v tej jeho doske je jeden z lepšich Realtekov, ale všeobecne je to kvalita v zasade biedna.
Používateľov profilový obrázok
Peto77
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 962
Dátum registrácie: Po 12. Apr, 2010, 22:07
Bydlisko: Košice

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa Peto77 »

hrsmn14 napísal: Ut 09. Júl, 2024, 00:55 Ahojte,
ďakujem za reakcie.

Momentálne mám kúpené iba PC s monitorom.
GPU - Nvidia GTX 1080
Monitor - Acer XB271HU (G-sync, 2560 x 1440, 144Hz)

Po niekoľko-hodinovom bádaní na internete, kde je k tejto možnosti viacero diskusii, vyzerá, že nie je možné, aby pri zapojení Receivera do HDMI portu fungoval Hlavný monitor (zapojený priamo do DisplayPortu na GPU) bez určitých kompromisov, nakoľko systém bude vždy rozoznávať Receiver ako „ďalší monitor“ (ak sa ľudia snažia aby ho tak systém nerozoznával, tak im potom nejde ani zvuk). „Kompromisy“ - strata G-sync funkcie / strata 2560 x 1440 rozlíšenia / strata 144Hz refresh rate / kurzor prechádzajúci z hlavnej obrazovky na „phantom“ obrazovku Receivera). Diskutujúci skúšali rôzne nastavenia Windows a Nvidia control panela, ale bez úspechu.

Preto by som sa chcel možnosti zapojiť Receiver cez HDMI vyhnúť.

Ešte doplním rozpočet – do 500 EUR.
Využitie - Hry a hudba sú asi jediné ktoré v tomto ohľade stoja za zmienku. Na filmy mám TV. (audio obsah z „internetového prehliadača“ nemá zmysel riešiť)
neviem kde si sa to dočital, ja použivam receiver napojeny k pc už okolo 8 rokov, mal som nvidiu, amd, monitor s g-sync, momentalne freesync premium na telke aj druhom monitore a ono to všetko vždy fungovalo.
Ano, receiver sa sprava ako keby si mal pripojeny ďalši monitor, ja to mam urobene, tak, že ho mam v ľavom dolnom rohu aby som si tam omylom nepresuval okna...
Ďalšia nevyhoda je, že ak maš pripojeny viac ako jeden monitor(tj. aj receiver), dvihne sa ti spotreba v idle (hlavne AMD ma stale tento problem, kde sa to šplha kľudne aj k 100w čo je na idle brutal veľa)

edit: keď tak rozmyšľam a všetky tie "kompromisy" museli byť spôsobene, źe sa to snažili prehna´t cez passthrought receivra, preto nešlo vyšle rozlišenie, frekvencia alebo g-sync... Keď si to zapojiš na 2 rôzne vystupy, tj monitor na jeden vystup a receiver na druhy, všetko funguje ako ma....
ja mam momentalne receiver + tv + monitor a všetko funguje ako ma bez kompromisov
hrsmn14
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 07. Júl, 2024, 21:23

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa hrsmn14 »

Ahojte,
opäť ďakujem všetkým za odpovede.

Peto77, informácie o problémoch mám zo zahraničných (EN jazyk) webov. Mohol by som pohľadať v histórii prehliadača, ale neviem čí sem môžem vkladať priamo url (inak naozaj sa jednalo o zapojenie monitora priamo do GPU, nie cez Receiver) ... Každopádne od teba mám teraz info o pozitívnej skúsenosti, takže zasa mám na to nový pohľad.

Lenže! Ten tip na Teufel Audio od teba Wingo ma celkom očaril. Ten Subwoofer má v sebe všetky možnosti a môžem testovať, ktorá z nich bude fungovať najlepšie – AUX / USB / HDMI. Rozmýšľam teda, že by som skúsil ten CONSONO 35 CONCEPT s väčšími satelitmi. Ale ak tomu chápem dobre, tak teoreticky neskôr si môžem kúpiť aj hociaké iné pasívne satelity (s podobným výkonom/impedanciou) a pripojiť ich cez reproduktorové káble k Subwooferu, pravda?
Našiel som nejaké sk/cz diskusie z rokov 2013/2015, aj ešte nejaké zahraničné súčasnejšie, s pozitívnymi ohlasmi na značku Teufel Audio (niektoré aj priamo na CONSONO 25/35 CONCEPT), takže mám chuť to s nimi risknúť. ... Jedine, že by ste ma do večera ešte od toho odhovorili (akcia trvá už len dnes) :-) .
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 4051
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa Dunar »

Teufel je taky dobry priemer.
Ano, mozes k tomu pripojit lubovolne repro. S odpovedajucou impedanciou.
hrsmn14
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 07. Júl, 2024, 21:23

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa hrsmn14 »

Tak objednal som ten CONSONO 35 CONCEPT.
Ak bude toto vlákno stále otvorené, doplním potom skúsenosti.
Ešte raz ďakujem!
hrsmn14
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 07. Júl, 2024, 21:23

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa hrsmn14 »

Ahojte,

tak pridávam skúsenosti s Teufel CONSONO 35 CONCEPT po cca 2 týždňoch používania.

Musím sa priznať, že som po prvý krát pocítil značný rozdiel "nezabehnutých" a "zabehnutých" reproduktorov. Pri prvom použití som použil pripojenie cez USB a bol som prekvapený, ako veľmi slabo a nezaujímavo to hralo. Ale keď som sa po pár dňoch vrátil naspäť k USB pripojeniu (medzi tým som skúšal ďalšie), tak už to bolo omnoho lepšie, .. ale určíte platí, že oproti HDMI a AUX je potrebné hlasitosť zvýšiť podstatne viac, aby to znelo rovnako hlasno.

HDMI - toto pripojenie má čosi do seba po zvukovej stránke (okrem iného aj zaujímavé možnosti upmix stereo->5.1, ako napr. Dolby Pro Logic II), ale ako som predpokladal, babre mi to do obrazu v hrách. Áno, možno sa s tým treba len viac pohrať a správne nastaviť (nakoniec Peto77 je dôkazom toho, že to môže fungovať dobre), ale úprimne, keďže som momentálne celkom spokojný s USB a AUX, tak sa mi s HDMI veľmi hrať nechce.

AUX - momentálne toto zapojenie používam prioritne. Mám pocit, že v niektorých prípadoch mi zvuk príde o čosi krajší, ako keď to porovnám s USB - z čoho mi vychádza, že zvukovka na motherboarde môjho PC je o čosi lepšia, ako zvukovka v Teufel subwooferi. Ale je to minimálny rozdiel a možno niekomu by sa to zdalo presne naopak.

Optical a Bluetooth som zatiaľ neskúšal.

Doplním ešte, že systém sa prepne do stand-by režimu ak sa 10 min nič neprehráva. Pri voľbe "Auto on" sa automaticky zapne so zvukovým vstupom, ale trvá cca 5 sekúnd, kým to nabehne, čo je trošku otravné. Ja som o tom čítal ešte pred kúpou, takže nebol som tým zaskočený, ale je to taká špecifická vlastnosť, ktorá má svoju výhodu aj nevýhodu.

Zhrnul by som to asi tak, že to čo som od toho chcel, som aj dostal. Neviem úplne zhodnotiť, či suma 550 EUR je odpovedajúca, ale ak nemecká kvalita nesklame a bude to bez problémov fungovať aspoň 10 rokov, tak to budem brať ako dobrú investíciu. Momentálne určite spokojnosť a teda ešte raz ďakujem za pomoc.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 6088
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Surround zvuk z desktop PC pri pouziti zosilnovaca s AC-3 RCA vstupom

Príspevok od používateľa wingo »

Tak nech slúži k plnej spokojnosti čo najdlhšie :good:
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB Plus

Návrat na "Nákupná poradňa"