Porovnanie routrov

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
cobr4in
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 448
Dátum registrácie: St 04. Apr, 2012, 18:00

Porovnanie routrov

Príspevok od používateľa cobr4in »

Ahoj,

vedeli by ste, prosím, porovnať tieto dva routre a napísať, ktorý je lepší a v čom? Ja viem, že je to trochu netradičný dotaz, ale mne to absolútne nič nehovorí.

Zyxel VMG3927-T50K
https://www.electronicfrontier.co.uk/wp ... _2-min.pdf

TP-Link Archer AX23
https://www.tp-link.com/cz/home-network ... cher-ax23/

Díky moc.
Spoiler: ukázať
ASUS Z170-A
Intel Core i7-6700K
Noctua NH-D15
Kingston HyperX Fury Black Series 16GB 2133MHz
Samsung 850 EVO 500GB
Western Digital Red 3T
EVGA SuperNOVA 750 G2 750W
Fractal Design R5
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2216
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Porovnanie routrov

Príspevok od používateľa zoom »

Dost malo informacii na to, aby sme poskytli fundovanu radu.
Ten Zyxel je ten, co ponuka Orange k svojmu pripojeniu. Preto je vo vybere? Ten Archer AX23 ti ponukaju ako nejaky lepsi router za priplatok? Alebo to si si len sam nasiel?

Ked budes mat optiku od Orangu, tak jedina nutna krabicka od nich je opticky konvertor, co premeni opticky kabel na metalicky. Tento potom ide napriklad do toho Zyxela. Ale ked si kupis nejaky vlastny router, tak ho kludne mozes pripojit namiesto neho.

Samotny Zyxel nie je zly. Sam som ho chvilu pouzival a v malom dome pokryl prizemie aj poschodie (silu signalu si napamatam, ale nespominam si na nejake hluche miesta). Ono by bolo asi fajn vediet nieco ako:
- Ake/od koho budes mat pripojenie (operator, optika, DSL)?
- Preco sa pytas na iny router? Len preto, lebo ti to niekto nuka, alebo potrebujes pokryt vacsiu plochu/poschodia?
- Mas nejaky cenovy rozpocet na router? Ten Archer AX23 sa da kupit za 45,-€, takze nieco okolo tej sumy?
cobr4in
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 448
Dátum registrácie: St 04. Apr, 2012, 18:00

Re: Porovnanie routrov

Príspevok od používateľa cobr4in »

Áno, ten Zyxel je defaultný od Orangu. Ono to vzniklo tak, že potrebujem rozšíriť pokrytie Wi-Fi a bolo mi poradené, že stačí prikúpiť nejaký router a káblom ho pripojiť k tomu moju stávajúcemu a nastaviť ho ako access point. Hľadal som teda routre a našiel som ten Archer AX23, ktorý má na Alze výborné recenzie a je za skvelú cenu, tak mi napadlo, že vezmem rovno dva a vymením ten Zyxel. Ja len fakt netuším, či by som z toho nejak benefitoval, lebo neviem to porovnať. Čisto laicky ma zaujala Wi-Fi 6 a ešte fakt, že dlhodobo mám problém s Xboxom a NAT, ktorý si myslím môže vyriešiť nový router. Ale možno aj nemusí, ja neviem. Každopádne, router asi kupovať nebudem, kúpim len nejaký access point.
Internet mám optiku od Orangu 1 Gbit/s.
Spoiler: ukázať
ASUS Z170-A
Intel Core i7-6700K
Noctua NH-D15
Kingston HyperX Fury Black Series 16GB 2133MHz
Samsung 850 EVO 500GB
Western Digital Red 3T
EVGA SuperNOVA 750 G2 750W
Fractal Design R5
Mumaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2975
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: Porovnanie routrov

Príspevok od používateľa Mumaq »

Ten ax23 je paradny router, po aktualizacii fw a nastaveni smart ma paradnu funkcnost. Instaloval som ich stovky.
TUF B650+ Wifi, 7800X3D @ Kraken 360, TridentZ 32GB 6000 CL30 Expo, 7900XTX Nitro+, 980PRO 2TB, 990PRO 4TB, Strix Aura 850W, H6i Flow + 7x A12X25 + 2x NF-A14, LG OLED42C44, Mission M32 @ SB Z @ Marantz NR1710, LGTCH G15, KoneAir @ HyperX Fury Ultra. Note24 Ultra & Watch6 Classic 47mm LTE Stolicka Antares Syn Omnia 1850
cobr4in
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 448
Dátum registrácie: St 04. Apr, 2012, 18:00

Re: Porovnanie routrov

Príspevok od používateľa cobr4in »

Ďakujem, tak možno by som ho teda vzal. Náhodou nevieš, či je lepší od toho Zyxelu, alebo nedá sa to dobre porovnať? A prípadne nemáš skúsenosť ako funguje s Xboxom? Môžem rozpísať, čo mám s ním za problém, ak by ťa to zaujímalo.
Spoiler: ukázať
ASUS Z170-A
Intel Core i7-6700K
Noctua NH-D15
Kingston HyperX Fury Black Series 16GB 2133MHz
Samsung 850 EVO 500GB
Western Digital Red 3T
EVGA SuperNOVA 750 G2 750W
Fractal Design R5
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 388
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Porovnanie routrov

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Takže ideš zapájať router za router len ten druhý bude ako Acespoint, to mi nedáva žiadnu rozumnú logiku, to radšej kúpiť kvalitné AP zapojiť ho do routra čo už máš a tak rozšíriť signál by mi dával väčší zmysel. Načo ti budú dva router za sebou keď vlastne využijem iba jeden. Poprípade kúpiť dve AP a wifi v tom čo máš vypnúť.

Tá vec s xboxom typujem že bude súvisieť už s tým prvým routrom, keďže ty druhý plánuješ používať v režime Acespoint pochybujem že to vyrieši tvoje problémy.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2216
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Porovnanie routrov

Príspevok od používateľa zoom »

Inak k tomu Xboxu a NATu: Ako PC gaming master race neviem, ako to tam presne funguje, ale aby to nebolo sposobene neverejnou IP adresou kvoli tomu DS-Lite stacku, kde mas IPv6 adresu a zdielanu IPv4. To by celkom odpovedalo dnesnej dobe (co ISP poskytuju za polo-internet) a tomu, ze mas nejaky NAT-related problem. Neviem teda, o co presne ide, ci Xbox nevie otvorit porty alebo co... podla popisu by sa to dalo odhadnut lepsie. Ak vsak bude toto ten problem, tak novy router to nevyriesi.

Druha vec je, ze by bolo dobre nemiesat rozne routre. Celkom urcite nechces skoncit so Zyxelom ako s jednym WiFi zariadenim a k tomu druhy router/AP ako druhe WiFi zariadenie, ktore medzi sebou nebudu komunikovat a klienti sa budu rozne prepajat a drzat sa silou mocou slabeho signalu a tak. Ak chces viac zariadeni, tak chces nejaku funkciu meshu. Ci uz k Zyxelu prikupis nejaky WiFi extender, ktory sa pripoji do jeho meshu (ak ten Orangacky Zyxel ma v menu nastavenie pre mesh), alebo kupis ten AX23 a k nemu potom este jeden podobny. Pripadne mozes ist rovno aj do nejakeho mesh balicka, napr. TP-Link Deco.
Mumaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2975
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: Porovnanie routrov

Príspevok od používateľa Mumaq »

A co ak potrebuje na druhej strane aj ethernet porty? Ap mu nepomoze. Toto je trosku zlozitejsie na vysvetlenie. Ked budem mat cas, tak ti to vecer rozpisem
TUF B650+ Wifi, 7800X3D @ Kraken 360, TridentZ 32GB 6000 CL30 Expo, 7900XTX Nitro+, 980PRO 2TB, 990PRO 4TB, Strix Aura 850W, H6i Flow + 7x A12X25 + 2x NF-A14, LG OLED42C44, Mission M32 @ SB Z @ Marantz NR1710, LGTCH G15, KoneAir @ HyperX Fury Ultra. Note24 Ultra & Watch6 Classic 47mm LTE Stolicka Antares Syn Omnia 1850
cobr4in
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 448
Dátum registrácie: St 04. Apr, 2012, 18:00

Re: Porovnanie routrov

Príspevok od používateľa cobr4in »

K tomu Xboxu - pred časom som nahral video, ktoré presne ukazuje môj problém. Toto musím urobiť VŽDY po zapnutí Xboxu a je jedno, či mám Instant on alebo Energy saving. Robí mi to už od čias Xbox One X, takže pekných pár rokov. Vtedy dokonca nepomáhalo ani to "Testovať typ...", proste ďalej som sa nedostal. Jediné zlepšenie som zaznamenal až po tom, čo som prešiel zo 4G na optiku, kedy som dostal ten Zyxel, a odvtedy pomáha aspoň to, čo vidíte na videu.
https://youtu.be/QPIj0u47zUg?si=zsk_3cNQu5PehFh5

Ja som to nakoniec vyriešil zakúpením Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO, včera som ho celý večer zapájal. A to bolo fakt peklo, keďže som väčšinu času netušil, čo robím. :D Zapojil som ho rovno z routra (Zyxel) cez PoE injector. Potom som stiahol a nainštaloval UniFi Network Application pre Windows, vyhodilo mi nejaké okno, ktoré ma presmerovalo na web, registroval som sa, vytvoril sieť, adoptoval zariadenie a nejak to funguje, ALE mám pár dotazov:
- v prípade jedného AP je vraj lepšie nastaviť ho ako standalone, a to sa dá spraviť len cez mobilnú appku. Mám to celé vyresetovať a spraviť to cez ten mobil? Nedá sa to nejak nastaviť v UniFi Network? Alebo je to vôbec potrebné?
- od toho AP očakávam, že sa môžem voľne pohybovať po dome a zariadenia (napr. mobil) sa budú rýchlo a celkom automaticky prepínať na router/AP, a to podľa sily signálu.
- router mi podporuje 2,6 Ghz aj 5 Ghz. Pôvodne som mal teda dve SSID a mobil sa mi prepínal podľa potreby, to fungovalo dobre. Po zapojení AP to ale nešlo, ani keď som na AP vytvoril sieť s rovnakým SSID ako na routri. Proste v mobile som videl furt dve SSID s rovnakým názvom a prepínať z routra na AP som sa musel manuálne. Vliezol som teda do nastavení routru a nastavil som, že 2,6 Ghz aj 5 Ghz budú mať len jedno SSID. Odvtedy to funguje, v mobile vidím len jednu sieť, všetko sa prepína automaticky, ale vôbec neviem, či som to vyriešil správne.
- v nastavení AP je kopa takých vecí ako sila signálu 2,6 Ghz a 5 Ghz od najslabšieho až po najsilenší, mám to dať na max? Radšej som to nechal na default (auto)
- takisto nejaké 20 Mhz a 40 Mhz neviem čo, to tiež neviem, ako nastaviť, nechal som teda default.
- celkovo to funguje relatívne dobre, ale možno sa dá z toho pri správnom nastavení vytrieskať viac. Ja som rád, že to vôbec ide.
Spoiler: ukázať
ASUS Z170-A
Intel Core i7-6700K
Noctua NH-D15
Kingston HyperX Fury Black Series 16GB 2133MHz
Samsung 850 EVO 500GB
Western Digital Red 3T
EVGA SuperNOVA 750 G2 750W
Fractal Design R5

Návrat na "Hardware všeobecne"