rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6900
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa molnart »

Dnes rano som sa budil na to ze v doma sa nedaju zapnut ziadne svetlka a v polke nie je ani elektrina a manzelka nieco hovorila o poistkach. Tak som zistil ze to robi poistka racku.

Prequel: vcera mi zacali chodit notifikacie o chvikovom prepinani UPS na bateriu, vobec som tomu neprisudzoval dolezitost, som myslel ze je to battery test.. Nebol.

Takze idem do pivnice s prvou myslienkou ze ma vytopilo, ale nastastie nie.

Zapojenie je taketo:

220 V zastrcka na samostatnom istici -- Wifi meriaca zasuvka na meranie spotreby z Ali -- zasuvkova lista z racku -- UPS (Eaton 5PX). Mensie zariadenia su napojenie priamo na UPS (router, 2.5G switch), vacsie ktore maju IEC konektor idu cez PDU.

Prve co som zistil ze ta meracia zasuvka je kaput. Ked som ju dal do druhej zastrcky ktora je na okruhu bez prudoveho chranica tak sa samovolne prepinal a nedal sa pripojit na wifi.

Tak som napojil tu zavuskovu listu priamo do zastrcky, zapol UPS (na moje prekvapenie mala asi 60% stavy ale vystupy vypnute) a zasa zhodillo RCD. Tak som zapojil stare CyberPower UPS ktore som nestihol predat. Vsetko nabehlo, chcel som tam dat inu wifi meraciu zasuvku a zasa to zhodilo RCD.

Bez tej medzizasuvky to ide, ale rad monitorujem spotrebu racku, byva to celkom dobry indikatorom toho ze sa nieco deje...

No a ten Eaton UPS ktory som tam mal povodne sa ocitol v takom divnom stave, ze je vytiahnuty zo zasuvky, vystupy ma vypnute, ale normalne "bezi", teda tocia sa fany, da sa ovladat menu apod. Ale nedaju za zapnut vystupy, ani vypnut sa mi nepodarilo. Ked podrzim tlacitko tak len zapipa a na chvilu sa rozsvietia vsetky kontroly. Pride mi ako keby to bolo nieco s RPO svorkou na zadnej strane..

Ako na to pridem co vypina to RCD? Nechce sa mi v polke baraku vsetko neustale vypinat, rozmyslam ze kupim si dalsie RCD na ktore pripojim len zastrcku a tam budem postupne zapinat veci. ale vyzera ze je to nejaka divna kombinacia lebo meracia zastrcka sama o sebe funguje. myslim ze UPS ma tiez poistku, takze veci ak by bol problem vo veciach za UPS tak by sa len vypla a neprenasala mi problem do siete (ale je to line interactive UPS nie online, takze mozno hej)
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6900
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa molnart »

tak som si spravil taku testovaciu sadu s RCD ktoru som napojil na nechraneny okruh. eaton takto pripojeny cez meraciu zastrcku sa nabija v pohode a nic nezhadzuje.
divne mi ale pride, ze toto RCD sa neda zhodit tym testovacim tlacitkom na nom, ale ked do zastcky dam taku skusacku ktora vie triggernut RCD tak ju vypne. mozno preto ze je to trojfazove RCD (taka bola po ruke) a ja som zapojil len jednu fazu?? co mi ale pride divne, lebo by to malo merat prudovy rozdiel medzi fazami a nulakom...
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa Ivko »

To tlačítko na prúdovom chrániči je presne na to aby si ho zhodil / otestoval či funguje, takže evidentne nefunguje ako má.
Dokonca príbalový leták často hovorí že prúdový chránič treba testovať minimálne raz za 6 mesiacov, ideálne 1x do mesiaca
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7859
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa LordKJ »

nuz, pokazeny chranic treba vymenit
Pro zajištění správné ochranné funkce proudového chrániče ("Fíčka") je nutné chránič testovat aspoň jednou za půl roku, a to stisknutím testovacího tlačítka označeným "T" nebo "Test". Pokud je proudový chránič funkční, dojde k jeho vybavení a vypnutí elektrického obvodu.

https://nizke-napeti.cz.abb.com/otazky- ... anic-18812
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6900
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa molnart »

vsalk ved ja viem ako to ma fungovat, len je mi divne ze to nerobi. chranic je uplne novy Legrand, vcera som ho kupil, ale ako pise je 3fazovy a je zapojeny len na jednu fazu - tu poslednu. a divne je aj to ze ked triggernem power leak cez tester tak ho vypne.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5709
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Nemas doma fotovoltaiku? Aky je to presne typ chranica?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6900
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa molnart »

nemam fotovoltiku. ono som to napojil na prasaka na stary okruh do zastrcky, fazu na tretiu svorku a nulak na poslednu, len na par hodin vyskusat ci nieco to zhadzuje. je to presne tento typ https://solislux.eu/en/product/4-020-63 ... --ac-type/

momentalne mam cely rack zapojeny na toto provizorne riesenie. s meracom spotreby, so zasuvkou listou, dokonca aj oba UPS mi bezia a drzi to cele. ked tam svoj tester do zasuvkovej listy (ktora sa nachadza este pred UPS) a stlacim testovacie tlacitko tak mi to RCD zhodi. Testovacie tlacitko na nom ale nie
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5709
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa SKiLEX »

1. To ze nefunguje test tlacidlo neznamena ze je chranic uplne nefunkcny, "iba" to ze chranic nevypina pri prude nizsom ako 30mA a rychlejsie ako 200ms. Stale moze vypinat trebars pri 40mA alebo za dlhsi cas ako je tych 200ms...

2. Je to chranic typu AC, ak mas za nim zapojenych vela spinanych zdrojov(co zrejme bude priklad tvojho racku) tak nastavaju presne taketo problemy. Chce aspon Ackovy chranic.

Nebudem prepisovat co uz bolo napisane, tu je link:
https://www.eaton.com/sk/sk-sk/markets/ ... anicu.html
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa Ivko »

To je jedno kolko fáz máš pripojených, vo väčšine barákov máš za hlavným vypinačom tiež trojfázový chránič a za nim cez hreben jednofázové ističe a ked ti prdne napríklad nejaký spotrebič tak ten je v 99% jednofázový...
Jediný bežný trojfázový spotrebič v domácnosti je varná doska, ale aj tu platí že kopec varných dosiek je jednofázových
Každopádne to test tlačítko by ho malo zhodiť, na to tam je...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5709
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ja si myslim ze ak chranice vymeni z ACkovych za Ackove, alebo idealne Bckove, tak mu vsetky problemy pominu. Pri tom ako je v sucastnosti deformovana sinusoida napatia(spinane zdroje, fotovoltiky u susedov, frekvencne menice v spotrebicoch a tak...) uz ACkove chranice proste nie su spolahlive.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6900
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa molnart »

tak som zapojil vsetko do povodneho stavu a vsetko fici. neviem teda co to mohlo stat, okrem tej pokazenej wifi zastrcky. pricom vcera rano to vyhodilo to RCD aspon 4x aj po tom ako som tu zastcku vymenil. rozmyslam ci sa tam nemohla pocas tychto lejakov dostat voda (aj ked si myslim ze to by vyhodilo rovno poistku, nie RCD)

takze ten Legrand s tym nefunkcnym tlacitkom mozem ist reaklamovat, hej? snad mi vratia prachy a nebudu trvat na vymene, bo mi ho v podstate na nic netreba
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5709
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Precitaj si ten link co som ti poslal a pochopis.


Na 99% ten chranic funguje spravne, len nebol stavany na tvoje pouzitie.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7859
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa LordKJ »

No pockaj ako moze fungovat spravne ked sa nevypne podla specky pri test tlacidle?

// hmm, tak mozno toto?
Avšak v zapojeniach s neúplným počtom vodičov je nutné zapojiť vodiče do svoriek tak, aby bola zachovaná funkcia skúšobného obvodu (TEST). Univerzálnym riešením je zapojenie všetkých vstupných svoriek na všetky pracovné vodiče sústavy a na výstupné svorky je potom možné zapojiť len požadovaný počet vodičov – pozri vyššie uvedené príklady. Odporúčané zapojenia prúdových chráničov je možné nájsť v katalógu inštalačných prístrojov v technickej časti.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5709
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Fungoval by spravne ak by cez neho tiekol cisty AC prud. V dnesnych sietach ale mas rozne harmonicke prudy a jednosmerne prudy.


Okrajovo sa venujem reviziam el. zariadeni, zacina byt celkom bezna vec ze mas v budove desiatky chranicov typu AC a vsetky su "pokazene". Vymontujes ho, zapojis v inej budove a vsetky funguju, pekne vyhadzuju pri 20-25mA :)

Na zapade sa uz taketo chranice ani montovat nesmu, len slovenske technicke normy su standardne 10-30rokov za realitou...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6900
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: rack mi zacal zhadovat prudovy chranic

Príspevok od používateľa molnart »

aha, ja som myslel ze hovoris o prudoch za RCD a nie pred nim. Lebo za nim ked som to skusal som nemal zapojene nic, len jedno led svetlo alebo tu skusacku. aka je kvalita prudu pred nim to netusim.

zatial jediny zaver z tejto eskapady: vyzera ze mi prestal fungovat USB port na UPS. Skusal som dva rozne kable, lsusb ho nerozozna
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)

Návrat na "Hardware všeobecne"