chladic pre m.2 NVME disk

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5477
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa Chris »

Helo,

kedze som trochu upratoval data a na Samsung 990Pro 4T po vlozeni to TB4 externeho kaslika mi zblblo, errory na ZFS poole -> suspend.

Tak som ho hodil do servera a skusal znovu, je tam chladic: https://www.alza.sk/axagon-clr-m2l6-m2- ... 6.htm?o=17

Avsak po kopirovani v ramci poolu asi 300G, to zase to iste a teplota bola cez 80.

Musel som dat dole kryt a 14cm fan aby ho ovieval a tak sa to drzi v zatazi okolo 47-48 stupnov.

Mysliste ze to pasivne dokaze ten chladic uchladit ? https://www.alza.sk/axagon-clr-m2xl-alu ... =7#reviews

Alebo mate nieco lepsie ? alebo skusit nejaky 5-6cm fan ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
satanicek666
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: Ut 18. Mar, 2014, 12:47
Bydlisko: Sečovce

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa satanicek666 »

No uchladi ho viac jak ten čo máš. Ale to musíš mat aj dobrý airflow ktorý veľa zrobi s teplotou. Inak ten chladič čo chces maju na Alie za cca 5€ ja som to tu riešil a kúpil som dva kusy. A asi aj turbo vtedy kupoval
PC: AMD 9800x3d 5,3Ghz CO-40 = NOCTUA d15 G2 = MSI B850 Tomahawk = KINGSTON 64gb 6000mhz cl30 = MSI 5090 Vanguard = Ssd: M2 WD 850x 1tb Win11 + M2 WD 850x 4tb + 850 evo 2tb = LIAN LI 217 black = Fany: 3x NOCTUA a14x25 G2-in + 3x NOCTUA a14x25r G2-out + 3x NOCTUA a12x25 G2-bottom = FSP Hydro Ti Pro 1kw = LG C2 42" = Per: LOGI g915 tkl + LOGI g pro wire + LOGI g440 hard + XBOX Wire Controller = Audio: TOPPING dx5 II = MACKIE mr524 = MEZE 99 classic V2
PRESUVADLO: RAV 4 hybrid 2021
Mumak
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3716
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa Mumak »

https://www.alza.sk/axagon-clr-m2-alu-d5447160.htm
Ja som pouzival doteraz tento na 980pro a bol paradny. takze ten druhy, co si postol s vysokym heatsinkom bude tiez fajn.
Urcite do toho chod, funguju.
Main:ROG CROSSHAIR X870E HERO, Ryzen 9 9950X3D, KRAKEN 360, MSI RTX 5090 SUPRIM LIQUID SOC, 64GB 6200 CL28 Expo, Crucial T700 4TB Gen5(System/games), 990PRO 4TB(Data), ROG Strix Platinum 1200W, Lian Li O11 Dynamic Evo + 10x Noctua A12x25 Chromax, LG OLED42C44, Roccat Kone Air + HyperX FURY Ultra, Logitech G915 TKL, Marantz NR1710 + Mission M32 + B&W PX.
MiniBeast: Minisforum BD790i+A12x25, Ryzen 9 7945HX3D, Gigabyte Windforce RTX5080 OC SFF, SO-DIMM 32GB 6400MHz CL30, Kingston Fury Renegade G5 2TB, Corsair SF1000 Platinum ATX3.1, Fractal Terra + A12x25, Samsung S90F 65"/// Samsung S24 Ultra + Galaxy Watch6 47mm LTE

Toyota Corolla TS 2020 2.0 Hybrid 135kW
Kia Ceed SW GOLD 2026 1.5 T-GDi 7AT 103kW
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja mam tie XLka nasadene tri, volakde som to pisal - LianLi 216 bedna, Intel 13700k, 360mm vodička, 64GB RAM, amd 7900xtx grafiky.

Kingston KC3000 s tymto XL Axagonom. Nech robim co robim, 45 stupnov som tam videl len ked som z druheho KC3000 kopiroval 1.8TB dat a to bratia v recenzii dosahovali 70 pri ovievani fanom :
https://www.techpowerup.com/review/king ... 000/7.html
zaujimave ze tvoj 990pro (okej, 2TB model ale 4TB nebude velky rozdiel v teplotach) udrzali v teste pod 50 stupnov s ofukom, co je obrovsky rozdiel oproti mojim KC3000.
https://www.techpowerup.com/review/sams ... -tb/8.html

Jasne ze kazdy pasivny chladic bez ovievania je horsi nez ten isty chladic s ovievanim, ale ta obrovska masa (relativna) heatspreaderu robi svoje.
Ten ventilator ti ale rozhodne doporucujem mat volakde poruke.

https://www.hwcooling.net/en/axagon-clr ... st-review/
ja viem, od 2023 uz sme si velakrat Fica zvolili, ale niektore veci sa prilis nemenia. Vtedy to bol najlepsi chladic, aj dnes nebude najhorsi.

Hor' sa !
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2959
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (42)

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa zoom »

Este by som dodal, ze TechPowerUp od isteho casu testuje SSD thermal throttling s dvomi chladicmi a s bare disk vetrakom. Pri 990 Pro to este nerobili, tak si vezmeme ako priklad recenziu 9100 Pro.
  • Prve dva obrazky su bez chladica. Disk zacne thottlovat po ~40 sekundach citania/zapisu.
  • Druhe dva obrazky su s malym chladicom Thermalright TR-M2. Uz je to lepsie, na beznu pracu a hranie uplne dostatocne, ale stale nie uplne ono.
  • Dalsie dva obrazky su s velkym chladicom Thermalright HR-10. Tam sme uuuplne v pohodke.
  • Posledne dva obrazky su SSD bez chladica a len ofukovany vetrakom. Stale bez thottlingu, ale ta teplota uz nie je taka vesela ako pri velkom pasive.
Ten Axagon je o nieco mensi ako ten HR-10, ale vzhladom na teplotnu rezervu HR-10 bude uplne v pohode, aj keby boli teploty vyssie o 10-15°C.
Používateľov profilový obrázok
Ľubo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1208
Dátum registrácie: Po 13. Máj, 2013, 21:45
Bydlisko: Žilina

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa Ľubo »

mp3turbo napísal: Pi 23. Jan, 2026, 18:00... Vtedy to bol najlepsi chladic, aj dnes nebude najhorsi.
Viac ako 100 otestovaných modelov. Aktualizovany, resp. novsi prehlad chladicov SSD (M.2). Hutnejsia databaza, kde je CLR-M2XL zo samostatnych chladicov SSD na spicke. Je to velky, dobre tvarovany kus hliniku, takze pri slusnejsom kontakte (s SSD samostatnym) su tie vysledky ocakavatelne. :)
Veci je dobré robiť buď poriadne alebo vôbec.
Používateľov profilový obrázok
satanicek666
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: Ut 18. Mar, 2014, 12:47
Bydlisko: Sečovce

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa satanicek666 »

jo. ale ako pisem. z ciny ma dva za cenu ako sa predava na slovensku. a je taky isty!
PC: AMD 9800x3d 5,3Ghz CO-40 = NOCTUA d15 G2 = MSI B850 Tomahawk = KINGSTON 64gb 6000mhz cl30 = MSI 5090 Vanguard = Ssd: M2 WD 850x 1tb Win11 + M2 WD 850x 4tb + 850 evo 2tb = LIAN LI 217 black = Fany: 3x NOCTUA a14x25 G2-in + 3x NOCTUA a14x25r G2-out + 3x NOCTUA a12x25 G2-bottom = FSP Hydro Ti Pro 1kw = LG C2 42" = Per: LOGI g915 tkl + LOGI g pro wire + LOGI g440 hard + XBOX Wire Controller = Audio: TOPPING dx5 II = MACKIE mr524 = MEZE 99 classic V2
PRESUVADLO: RAV 4 hybrid 2021
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to neni iste - materialove inzinierstvo nikto z nas cez obrazovku nevykona atd. Uz ked dokazali vymysliet zmrdstva typu "pomedene hlinikove žily v kabloch" tak urcite dokazu optimalizovat aj chladic. Druhy faktor by bol, ze ked to dnes objednam, o tri tyzdne mozno budem chladit...

komplikovane ako zivot samotny. Ked sa bavime o rozdiele par eur, mnoho z nas da prednost vyskusanemu vyrobku pred neznamym dobrodruzstvom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 13210
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa HellAngel »

ako riesite chladenie nvme ssd v notasoch?
NB: Lenovo Legion 15 15AHP10: AMD Ryzen 7 260, 32GB RAM, 2+1TB SSD, RTX 5050 8GB
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa pepkopav »

ja som si vyrobil z 2 mm hliníka,do ktorého mám vyfrézované 1 mm drážky + termopad...ale dá sa aj kúpiť...

https://allegro.sk/produkt/hlinikovy-pa ... gle.com%2F
ASUS ROG Strix G18 Intel Core i9 14900HX,RAM 32GB DDR5,NVIDIA GeForce RTX 4060,SSD 3Tb,IPS 2560X1600,Windows 11...
Používateľov profilový obrázok
satanicek666
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: Ut 18. Mar, 2014, 12:47
Bydlisko: Sečovce

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa satanicek666 »

mp3turbo napísal: Ne 25. Jan, 2026, 01:49 to neni iste - materialove inzinierstvo nikto z nas cez obrazovku nevykona atd. Uz ked dokazali vymysliet zmrdstva typu "pomedene hlinikove žily v kabloch" tak urcite dokazu optimalizovat aj chladic. Druhy faktor by bol, ze ked to dnes objednam, o tri tyzdne mozno budem chladit...

komplikovane ako zivot samotny. Ked sa bavime o rozdiele par eur, mnoho z nas da prednost vyskusanemu vyrobku pred neznamym dobrodruzstvom.
Dobre turbo. Aby si bol spokojny. Neni to iste! Ale veeelmi podobne! Veľmi presná napodobenina. za to čakanie 2 tyzdne presne čo to prišlo mi to stalo. Lebo všetci tu na fore riešite že keď daco kupit tak čo najvýhodnejšie. Tak tu davam pekný vzor nákupu že za z činy má jeden chladič za 5€. Tu taký stoji 15€. Povedz v čom je lepší ten od axagonu??? Lepší dural použitý?
Ano vyskúšal som dobrodružstvo. Znížilo to teploty o 10c.
Ešte doplním. Že jak frezar som robil ci programy alebo aj frezoval kade Jake typy kovov. Aj z duralu chladiče na cpu. A furt viem že to teploty znížilo. Ale najviac zníži teplotu napr toho duraloveho chladiča celkovo m2 alebo cpu/gpu ofuk-paradny airflow. Ale Sak to poznas
PC: AMD 9800x3d 5,3Ghz CO-40 = NOCTUA d15 G2 = MSI B850 Tomahawk = KINGSTON 64gb 6000mhz cl30 = MSI 5090 Vanguard = Ssd: M2 WD 850x 1tb Win11 + M2 WD 850x 4tb + 850 evo 2tb = LIAN LI 217 black = Fany: 3x NOCTUA a14x25 G2-in + 3x NOCTUA a14x25r G2-out + 3x NOCTUA a12x25 G2-bottom = FSP Hydro Ti Pro 1kw = LG C2 42" = Per: LOGI g915 tkl + LOGI g pro wire + LOGI g440 hard + XBOX Wire Controller = Audio: TOPPING dx5 II = MACKIE mr524 = MEZE 99 classic V2
PRESUVADLO: RAV 4 hybrid 2021
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5344
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa scream »

To je celkom primitivny chladic ziadne heatpipes atd.... a ked nie je dogabana paska ktora spaja chladic a cip a tak to vo vysledku robi to iste. Pasiv nie je vsemocny, ak sa nebude hybat vzduch bude to stale podobne zle ale cim vacsi, tym mensi airflov mu staci.
Spoiler: ukázať
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, Sapphire pulse 9070 15g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Odar
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5670
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa Odar »

Odporúčam Thermalright, čo mám v podpise (ak ti tam vojde).
- PC
Spoiler: ukázať
FSP Fortron Hydro Ti PRO 1 000 W
Antec C8
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NL-LC1-36
6 x Noctua NF-A14x25r G2
AOC AGON AG326UD
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 60 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax.black.swap
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa mp3turbo »

uuuuuu tak to je parada, len sa tazko zhana
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5670
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: chladic pre m.2 NVME disk

Príspevok od používateľa Odar »

Nemecký Amazon
- PC
Spoiler: ukázať
FSP Fortron Hydro Ti PRO 1 000 W
Antec C8
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NL-LC1-36
6 x Noctua NF-A14x25r G2
AOC AGON AG326UD
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 60 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax.black.swap

Návrat na "Nákupná poradňa"