RAID 0 a skusenosti

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
escaton
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 411
Dátum registrácie: Po 29. Jan, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa escaton »

Mam otazku co sa tyka raidu - teraz ho mam /2xwd1600aajs/ a ficim na viste x64, lenze vzhladom k upadku vykonu v hrach chcem opat nahodit xpcka pro /64bit nemam :( /.

Moja otazka znie : budem potrebovat tu instalacnu disketu, alebo ho xp spoznaju sami ako vista? Ak ju bude treba to by mohol byt problem, lebo fdd nemam. Vista to nasla v poho /keD som chcel instalovat drivery z cd gigabytu, zoskenovala ho a napisala ze na nom nijake nie su :? / a bezi na nom super, ale s hrami je to uz horsie - vypadok 600MB ram je uz poznat :( - ale mozno ide tak rychlo kvoli tomu ze je x64.
Tak ako to je - a stale mi bude nabehavat pri bootovani ten ahci/raid bios? ost ma to zdrzuje.

/a este total ot, ale nekamenujte ma - da sa nastavit aby mi ten podpis pridaval automaticky?/
Diki
Používateľov profilový obrázok
KikoKK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: St 18. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Rosenheim (DE) / Nitra (SK)

Príspevok od používateľa KikoKK »

... ak mas RAID, tak disketu budes potrebovat, bez toho sa s XP neda
... xp nevedia pocas instalacie nacitat z CD ovladace radicov, vies si vsak vytvorit vlastnu instalacku, kde uz tieto ovladace budes mat integrovane ... na to je dost navodov aj so super utilitkami ... ujo google ti pomoze rychlo a ochotne
... podpis si mozes vlozit v nastaveniach svojho profilu, uplne nalavo hore, pod logom stranky
NOVY KOMP DOMA BEZI AKO HODINKY - thx lok2 || CPU: C2Q Q8600 @ 3.2GHz|| ZALMAN VODNE CHLADENIE || MB: Gigabyte X38-DS4 || CASE: Chieftec CA-01B-B-SL-OP Mesh Big Black/Silver || PSU: Chill Inovation 510A || RAM: 4 x 2GB Kingston DDR2 1066MHz HyperX || GPU: Sapphire HD6850 1GB || zatial integrovany zvuk || Harman/Kardon CineQ || HDD: 320GB Hitachi @ SilentMax || DVD+/-RW Samsung SH-S203P || LCD: Samsung SyncMaster 225BW || KEY + MOUSE Logitech MX5000 BlueTooth Desktop || Joystick: Logitech Extreme 3d PRO || vrrm-vrrrm-volantos Logitech RacingWheel G25 || Spytaj sa ma kde kupujem moj HW ||
Používateľov profilový obrázok
matej21
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: Št 09. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Stropkov (kraj PO) - 18

Príspevok od používateľa matej21 »

oplati sa tento raid aj ked mam uz starsi disk . mam taky pocit ze je to tento
http://www.alza.sk/hitachi-ibm-deskstar ... d44739.htm

nedalo by sa do raidu dat toto + nejaky STATA II so 16mb cache?

len sa bojim ze by ten zdroj neutiahol 2xdisk + 2x1GB ram a neskor nejaka 8600ultra - hladim do buducnosti

a este otazka ci uvidim rozdiel keby osm len z tohto presiel na taky isty disk ale SATA II s timi 16mb cache? uvidim rozdiel v rychlosti? a nezrie viac taky disk W ?
MB:Biostar TForce 965PT ; CPU:Core2Duo E6300@3GHz; VGA: Inno3D 7950 GT + VF700-ALcu 550/1400@600/1900 ; RAM:Kingmax DDR2 1gb 800MHz(5-5-5-18 )@880MHz(4-5-5-12 )-2V ; HDD: WD 250gb ; LG DWD-RW ; zvuk: Creative P5800 (5.1) + Creative SB AUDIGY ; moòas:Hyundai 17" ; klav. a hlodavec - klasika ;Powered BY:Enermax liberty 400W; 3Dmark05/06/SuperPI: 10700 / 6500 / 18s
escaton
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 411
Dátum registrácie: Po 29. Jan, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa escaton »

Raid sa urcite oplati, ale ci s ide diskov tak to neviem povedat, kombinovat by to s velkou pravdepodobnostou neslo.
Spotrebu myslim 1 disk naviac nejak rapidne nezvysi, to skor keD taktnes pc al. grafiku, ale ver mi, ze skor spoznas narast vykonu keD mas raid0, ako keD taktnes cpu /teda v hrach asi nie fps, ale loadingy urcite hej/.
hard-core
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 25
Dátum registrácie: St 18. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Stranavy okr. ZA

nemusi byt uplne rovnake disky

Príspevok od používateľa hard-core »

V raide nemusia byt uplne rovnake disky. Nemusi by rovnaky vyrobca mala by byt rovnaka kapacita a bolo by lepsie keby mali rovnako otacky. Ak by nemali rovnake otacky mohli by navzajom hucat. Nemusia by totalne rovnake ako je to pri duale v RAM
AMD Athlon64 2800+ soc 754 + win x64, MSI K8Tneo, nVidia FX5200 128MB+CRT LiteOn 19", HDD Maxtor S-ata 80GB, 512RAM DDR400 CL 2.5, DVD-RW LG 4120B,...
escaton
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 411
Dátum registrácie: Po 29. Jan, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa escaton »

Isteze nemusiabyt rovnake , len je potom otazka, ci to aj bude potom fachat - ani kapacita nemusi byt rovnaka, teoreticky kludne moze byz 80+250, lenze pole bude mat velkost iba 160. Na cache zrejme vobec nezalezi pri raide, cital som aj, ze sa da sata 1 +s2 /a niekde aj ide+sata/, no pri roznych typoch/znackach je to loteria
a neviem si predstavit, zeby fungovali 5400 a 7200.
Ale inak vzhladom na pomer cena vykon raid odporucam.
Používateľov profilový obrázok
Malakh
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 193
Dátum registrácie: Po 07. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Martin

Príspevok od používateľa Malakh »

avixe napísal:trosku som prekvapeny ze niektori uzivatelia ktori tu maju dost skusene nazory a rady napisu ze ked ti odide jeden disk tak stratis vsetky data....
sam som uz obnovil 2 krat data z harddisku ktory bol sucastou raid 0, a prave hlavne dolezite veci ako zdroje do alfy co su subory do 128kb, kadejake textove a tabulkove dokumenty....
na moje prekvapenie aj fotky cez 128 kb
a nahodou sa subory na raid 0 nerozkladaju sucasne na dva disky? ked mi ostane polka 5MB subou, tak na obnovenie mi to asi stacit nebude :) , vlastne bude mi to na dve veci....
Používateľov profilový obrázok
sobiesky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Pi 09. Mar, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa sobiesky »

Takze keD chcem na XP-cko naistalovat ovladace RAID potrebujem disketovku, alebo sa to da aj dako inak? Lebo ja v PC nemam disketovku.
Používateľov profilový obrázok
sobiesky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Pi 09. Mar, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa sobiesky »

Chcem si kupit dva HDD SATA II, ot. 7200, 16 MB cache a zapojit ich do RAID 0. Ale neviem akej znacky. Ak mate niekto s tymto daku skusenost, poraDte mi, k akej znacke a typu sa priklonit a samozrejme dovod, preco prave ten alebo ten disk. Hladam disky tiche a spolahlive. A chcem sa spytat, ci sa daju disky zapojene do RAID 0 rozdelit na viacej casti (sektorov), alebo musia zostat nerozdelene v celku. Dakujem
Používateľov profilový obrázok
xvalky
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 487
Dátum registrácie: Ne 06. Máj, 2007, 08:00
Bydlisko: Snina

Príspevok od používateľa xvalky »

sobiesky napísal:Chcem si kupit dva HDD SATA II, ot. 7200, 16 MB cache a zapojit ich do RAID 0. Ale neviem akej znacky. Ak mate niekto s tymto daku skusenost, poraDte mi, k akej znacke a typu sa priklonit a samozrejme dovod, preco prave ten alebo ten disk. Hladam disky tiche a spolahlive. A chcem sa spytat, ci sa daju disky zapojene do RAID 0 rozdelit na viacej casti (sektorov), alebo musia zostat nerozdelene v celku. Dakujem
Ja osobne mam tieto dva:
HDD WD 320GB Serial ATA II 7200ot. 16MB, WD3200AAKS
su v Raid 0, rozdelene na 20GB, 20GB a zbytok. Odborne ti asi velmi neporadim, ale tak nejak na zaklade diskusii mi sekli. Maju kolmy zapis, su v pohode tiche, ked prilozim ucho tak minimalne pocut seek, tekute loziska (to uz maju asi vsetky nove). Ale kolko ludi ti poradi, tolko nazorov a potom sa len budes bat si nieco kupit aby si nahodou nekupil zle. A ci spolahlive tak neviem (tradicne loteria), ale mam doma v starej sunke WD 800 MB!! a slape v pohode aj teraz. Inac cez eSATA v externom boxe mam treti a tam priblizne raz za tyzden sa mi robi zaloha najdolezitejsich veci. Takze tot moja skusenost...
hard-core
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 25
Dátum registrácie: St 18. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Stranavy okr. ZA

Príspevok od používateľa hard-core »

Nedavno som sa dopocul o teste kde zapichli do raidu 2 disky ineho vyrobcu, a dokonca jeden bol s-ata1 a druhy s-ata2!! Radic nemal problem a vytvoril raid aj z tohoto a bezalo to dobre.
AMD Athlon64 2800+ soc 754 + win x64, MSI K8Tneo, nVidia FX5200 128MB+CRT LiteOn 19", HDD Maxtor S-ata 80GB, 512RAM DDR400 CL 2.5, DVD-RW LG 4120B,...

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"