UDMA2 rychlost ATA 33 namiesto UDMA6(ATA-133), takt pamate

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
Používateľov profilový obrázok
LakySDTS
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

UDMA2 rychlost ATA 33 namiesto UDMA6(ATA-133), takt pamate

Príspevok od používateľa LakySDTS »

ahojte,
mam zakladnu dosku QDI KuDoZ 7(E)/KuDoZ 7 v2.0 ,
VIA VT8366A Apollo KT266A (rok vyroby 2002)
Disk Maxtor 6L040J2 7200 RPM 40GB
pamete DDR 2x256MB PC2100 CL2 Apacer
procesor Athlon Thunderbird 1333 (10x133), CPU FSB 133, sirka 133 MHz

1)a od urciteho casu(flashoval som Bios - ale mozno to neslo uz par mesiacov predtym, len som si to nevsimol) mi disk bezi len rychlostou ATA -33 namiesto ATA 133 - neviem kde je zrada, v Biose som nenasiel nic, cim by som to mohol zmenit

skusal som aj druhy, novsi disk WD 1600JB - to iste

(Dalsi priznak - PC mi pri prvom zapnuti ukaze v Biose, ci na uvodnej obrazovke len 33GB kapacitu disku(Maxtor), ked necham nabehnut Windows, tak asi po dvatsiatich sekundach co nabehne, hodi restart......ked po zapnuti PC pomocou CTRL+ALT+DEL 2-3 krat restartnem, system nabehne ok, a ide "normalne")

2)program Everest home mi pise v informaciach o doske
Vlastnosti FSB - Realny takt 133MHz (DDR) sirka zbernice 64bit
Efektivny takt 267MHz
Vlastnosti pamatovej zbernice - to iste (typ zbernice DDR SD RAM)
Vlastnosti cipovej sady
sirka zbernice 8 bit
Realny takt 67(QDR)
efektivny takt 267MHz

- je normalne alebo da sa dosiahnut aby sa realny takt = efektivnemu? ma v tom takte pamati prsty procesor? (FSB 133MHz)

tak som pomiesal trochu hrusky s jablkami a tak....ale kto moze, nech mi prosim pomoze...budem vdacny :),stve ma hlavne ta rychlost disku - pomoze mi zohnat aktualnejsie driver-y na dosku?
alebo uz jednochu je to starcek(PC), ktoremu dochadza dych?
(dufal som, ze s nim budem zit az na vecne casy- ) :( :)
Používateľov profilový obrázok
Jofo
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1677
Dátum registrácie: St 23. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa Jofo »

FSB je double-pumped, preto efektivna hodnota je 2x taka, ako realna frekv. (2 bity za takt - ako DDR)

To s tymi HDD - VIA radice su obvykle velmi slabe, ja som mal kedysi ABIT VT6X4 s Via Apollo Pro 133A, mala mat UDMA66 ale nikdy na tej doske neslo. A za dalsie - ten disk ma tipujem 160GB, cize preto ti robi trouble - take stare dosky maju problem s HDD vacimi ako 130GB, niekedy sa to vyriesi flashom, ale nikedy to nemusi ist vobec. A novy driver to isto nevyriesi, vlastne ani "novy" neexistuje.
Vy sa tu smejete a vonku zúri socializmus!
Používateľov profilový obrázok
LakySDTS
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Príspevok od používateľa LakySDTS »

nManJofo napísal:FSB je double-pumped, preto efektivna hodnota je 2x taka, ako realna frekv. (2 bity za takt - ako DDR)

To s tymi HDD - VIA radice su obvykle velmi slabe, ja som mal kedysi ABIT VT6X4 s Via Apollo Pro 133A, mala mat UDMA66 ale nikdy na tej doske neslo. A za dalsie - ten disk ma tipujem 160GB, cize preto ti robi trouble - take stare dosky maju problem s HDD vacimi ako 130GB, niekedy sa to vyriesi flashom, ale nikedy to nemusi ist vobec. A novy driver to isto nevyriesi, vlastne ani "novy" neexistuje.
Dakujem za pomoc...sice ma to nepotesilo, ale aspon viem do buducna, ze sa treba vystrihat VIA radicom:)
...a dozvedel som sa, ze FSB je double pumped
- veru, flash mi pomohol len v tom, ze mi vobec ten disk isiel....a o moc novsi nebol, to je pravda....akurat robi mi to i ten starsi disk, ze hodi restart...ale uz som si zvykol , da sa to
dakujem este raz za pomoc.....aj ked dakujem neskoro..ale skor som nestihol
Používateľov profilový obrázok
Stanley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 515
Dátum registrácie: St 29. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa Stanley »

to ze ti ide disk ako DMA33 namiesto 133 si zistil kde? vo windowsoch alebo v biose? nejako nevidim dovod preco by ti ten disk nemal slapat, aj na takejto starsej doske.
winXP zvykne sem tam (sam od seba) nastavit disk na nizsie prenosove rychlosti.. tento problem som riesil asi tak mesiac dozadu na doske Kobian kt266a FDSX - co je ten isty chipset ako mas aj ty. prejavovalo sa to pomalym nabehom systemu a vobec pomalym pristupom k disku. problem som vyriesil odobratim obidvoch diskovych radicov v Device Manager-ovi. nasledne restart a uz bezal system ako hodinky.
Co ti vypise bios pre starte systemu? Myslim tie disky.. UDMA5? UDMA6? UDMA3?

PC1: FSC D1837-A21, Pentium 4 3.2GHz, 2GB DDR2 400, MSI 8800GT OC + Accelero S1, LG194WT-SF, Xonar DS, MS Sidewinder
PC2: Abit NF7-S, AXP-M 2600+@2500MHz, 1GB DDR400 , Hercules 9800SE A.I.W(8 pipe 435/740), FSP 350W 60PN(PF) flexo + FAN mod
PC3: MSI Sis 745, Palomino 1600+@2100+, ND12 mod + 80mm FAN, 3x256MB DDR 333, Sparkle GF3Ti200 (240/550) - lapped core
NTB: Acer 2012WLMi
Používateľov profilový obrázok
Jofo
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1677
Dátum registrácie: St 23. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa Jofo »

Stanley napísal:... problem som vyriesil odobratim obidvoch diskovych radicov v Device Manager-ovi. nasledne restart a uz bezal system ako hodinky.
To som tiez skusal, a nezabralo. A BIOS nemusi pisat, v akom rezime bezi HDD...

BTW tak napr. ked drivery od VGA detekuju starsi chipset VIA (na mojom starom PC Via Apollo Pro 133A), tak sa automaticky nastavi aj pomalsia AGP, ako je max chipsetu, prave preto, ze je to VIA - slabota. Som mal R9000Pro na tej doske, a aj ked bolo AGP 4x zapnute v BIOSe, tak v driveroch bol default 2x, a ked som ho dako prepol v ovladacoch na 4x (SmartGart), tak vykon VGA klesol asi o 10%.
Vy sa tu smejete a vonku zúri socializmus!
Používateľov profilový obrázok
pkx
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: St 16. Máj, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa pkx »

tiez som mal ten isty problem a potom som zistil ze mam disk zapojeny na secondary master....prepojil som na primary a uz mi disk slape na UDMA5

Návrat na "Základné dosky"