Vodou chladeny zdroj

Všetko o vodnom chladení a riešenie problémov ...
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Vodou chladeny zdroj

Príspevok od používateľa jergus »

Zdravim.
Potrebujem poradit s chladenim zdroja, konkretne ktore suciastky zdroja treba chladit?
Mam aktivny zdroj Thermaltake Purepower 500w TWV a rad by som ho prerobil na vodou chladeny. Na nete som pozeral vsetky mozne fora, kadejake stranky, a nasiel som prerobeny 500w forton a este nejake starsie zdroje. Elektrotechnika mi moc nehovori, tak sa to pokusim tak obrazne opisat :) . Na zakladnej doske zdroja je naletovanych 6 malych "chrobaciek" (tusim su to 3, 5 a 12v vetvy), tie su prichytene o hlinikovy pasiv a ofukuje ich vzduch. A co som nasiel upravy, tak chalan ten hlinikovy pasiv naradil medenou platnickou a na nu prispajkoval trubky vodneho chladenia. To bolo vsetko. Mna vsak zaujima ci aj ostatne suciastky zdroja netreba chladit.
Napadaju ma 2 riesenia ako by som to ja urobil.
1: Vymenil by som tie hlinikove pasivy za medene a naspajkoval na ne medene trubky (tak isto ako ten chalan) a zvysne casti zdroja by boli chladene len vzduchom bez prievanu
2: Vymenil by som AL pasivy za med, naspajkoval medene trubky a zdroj ponoril do transformatoroveho oleja. Cize priamo by boli ochladzovane tie "chrobacky" plus ochladzovany by bol olej a ten by chladil zvysne suciastky...

Vie mi niekto poradit?
Dakujem

PS: pridavam linky
http://www.webx.dk/oz2cpu/pcmod/water-psu.htm
http://www.etfos.hr/~mbutkovi/sajt/proj ... G_0827.JPG
http://www.vonslatt.com/proj-cc2.shtml
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
cicolably
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 330
Dátum registrácie: Ne 10. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: ke

Príspevok od používateľa cicolably »

jaj jergus no da sa chlapi maju napady dobre ano staci chladit tranzistory.ale dost sa zohrievaju aj cievky velky prud ide cez ne a tie sa nedaju takto chladit ale mali by vydrzat na nejakom dobrom zdroji budu kvalitne.
no a co ine sa moze zohrievat tak vsetky suciastky od tranzistorov.ale tie by to mali tiez vyfdrzat.tak skus a potom ho nejako zataz ten zdroj bokom a ako dlho to vydzi a ci sa nebude prehrievat(drasticke ale ako skusit-mozno znicis zdroj ale nemal by sa)
iwhy
VIP
VIP
Príspevky: 534
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa iwhy »

No robil by som to ako hovoris ze vymenil pasivy za medene, Ucko z medenej rurky na ne (bolo by dobre vyfrezovat do medi zliabok na rurku, predsa len na takej ploche nebude cin uplne najlepsi vodic tepla). No a hlavne otocil plosakom dole teda aby boli plosaky v krabici smerom nahor a navrchu umiestnil otvor aby teplo z nich unikalo vrchom. To by mozno stacilo na chladenie tych suciastok :?
Používateľov profilový obrázok
cicolably
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 330
Dátum registrácie: Ne 10. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: ke

Príspevok od používateľa cicolably »

http://www.vonslatt.com/proj-cc2.shtml
no aj mne sa toto pozdava
a plosak nechaj dole,od suciastok to pojde hore,ale urob otvor hore nech ten teply vzduch ide prec
iwhy
VIP
VIP
Príspevky: 534
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa iwhy »

A zabezpecit rozdiel teplot medzi vzduchom v krabici zdroja a okolym teda asi najlepsie dat zdroj niekam hore do tvojej homemade case
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Príspevok od používateľa jergus »

Takze zdroj mam zrovna rozobraty na stoliku. Tranzistori su priskrutkovane o nejaky zvlastny pliesok, hlinik to nie je, je to ciernej farby, farbu som skusal oskrabat, pod nou je kov. Na tom zvlastnom pliesku su na kazdej strane priskrutkovane 2 hlinikove pasivy. Je to tam dost natesno, takze jedine co mi ostava, nejako odskrutkovat tie hlinikove pasivy a nahradit ich medou. No nejak sa s tym popasujem.
No a zroj necham asi potom otvoreny, alebo s dierovaneho plechu, do skrinky ho chcem dat po vyske, takze prudenie vzduchu by mohlo byt ok.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
iwhy
VIP
VIP
Príspevky: 534
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa iwhy »

Dvojice tranzistorov musia byt navzajom odizolovane pokial viem sludovou podlozkou...tak aby si nieco neodpiekol.

Tu je to popisane:
http://www.pctuning.cz/index.php?option ... &Itemid=51

edit by jararak : zmenil som [img] za [url] :)
Používateľov profilový obrázok
cicolably
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 330
Dátum registrácie: Ne 10. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: ke

Príspevok od používateľa cicolably »

no ta tam bude urcite aj teraz ta podlozka a mozno bude este aj nejaka prechodka cez chladic ak je tranzistor celokovovy.vsetko co z toho vyberes tam aj musis dat :D
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Príspevok od používateľa jergus »

Takze som sa rozhodol. Jedine co urobim je ze vymenim hlinikove pasivy za vodne bloky, nic viac nebudem robit. Fotky dam do mojho topicu...
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
jio2
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 02. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava, Slovensko

Príspevok od používateľa jio2 »

cicolably napísal:jaj jergus no da sa chlapi maju napady dobre ano staci chladit tranzistory.ale dost sa zohrievaju aj cievky velky prud ide cez ne a tie sa nedaju takto chladit ale mali by vydrzat na nejakom dobrom zdroji budu kvalitne.
no a co ine sa moze zohrievat tak vsetky suciastky od tranzistorov.ale tie by to mali tiez vyfdrzat.tak skus a potom ho nejako zataz ten zdroj bokom a ako dlho to vydzi a ci sa nebude prehrievat(drasticke ale ako skusit-mozno znicis zdroj ale nemal by sa)
kto povedal ze sa nedaju vodou chladit aj cievky ... je to sice piplacka vyrobit takr mini "bloky" alebo ako to nazvat ktore sa pripevnia o to "ucko"
ak by si chcel oponovat ze tu cievku zoskratujes ked na nu pritlacis medeny plech tak ti budem oponovat tym ze existuje na trhu teplovodiva pryz ktora ale nieje elektricky vodiva co su vlastnosti pre tento ucel ako stvorene :D
tato pryz je sice dost draha ale zas kolko jej spotrebuje na ten zdroj?

Obrázok

predpokladam ze popis si tam vies domysliet inak samozrejme medzi tie zosrobovane plechy treba dat teplovodivu pastu
Používateľov profilový obrázok
cicolably
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 330
Dátum registrácie: Ne 10. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: ke

Príspevok od používateľa cicolably »

ako nevravim nic ze by sa nedali chladit cievky
http://www.zive.sk/Files/Obrazky/TestCe ... nuro01.jpg

ale skus tu(len priklad zdroj je este jednoduchy oproti inym) narvat medene platy medzi tie suciastky.
no a nasiel som jeden navod
http://www.overclockers.com/tips1240/
trosku odlisne riesenie :-D xexe
Používateľov profilový obrázok
jio2
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 02. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava, Slovensko

Príspevok od používateľa jio2 »

no ak je to s rozmiestnenim suciastok komplikovanejsie je trebas zobrat do ruky letovacku a cievky premiestnit trebasrs aj na izolovane kabliky a prifaklit ich priamo na to "ucko"

o chladeni olejom som vedel uz davno ale ma to fest nevyhody ako to ze je to neprenosne a co je horsie ani nemanipulovatelne tym myslim hoci len ked potrebujes dopojit disk tak si to nemozes kusok naklonit aby si na to lepsie videl ale zas po par upravach by to slo aj keD by to chcelo zobrat do ruky letovacku a pohrat sa s kablami a kablovymi prechodkami s IP 64 a samotne rozvetvenie kablov vyriesit az za plexisklom a tiez netvrdim ze to nebude fungovat ale je otazne kolko vydrzi ten fan co je tam v tom oleji nakolko viskozita vzduchu a oleja je krapet odlisna
a keD uz tak by som skombinoval obe metody a nedaval tam blok na procak bo predsa potrebujes mat aj s tym olejom co najvacsiu plochu na vymenu tepla a nie len s vodou
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Príspevok od používateľa jergus »

Tak spravil som si technicke vykresy dvoch hlinikovych blokov, ktore sa priskrutkuju miesto povodnych hlinikovych pasivov. Miesto plneho plechu spravim dierovany kryt koli lepsiemu odvetraniu. Nebudem viac vymyslat, nakolko mi aj v tychto teplotach ide ventilator v zdroji od 800 do 1200 otacok a prakticky vyfukuje vlazny vzduch...Ked bude zdroj upraveny, hodim foto...
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
Lkuzman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 349
Dátum registrácie: Pi 08. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: D. Kubín (33)

Príspevok od používateľa Lkuzman »

casom budem robit clanok o prerabke zdroja na vykonnejsi a vdou chladeny. recka bude obsahovat velmi podrobne teplotne merania ( porovnania vzduch-voda ) vacsiny polovodicov feritov, medi a elytov v DC bus...Tak sa je casom na co tesit :)
Spoiler: ukázať
CPU: Phenom 940 @ 3,6GHz + SCYTHE MUGEN; RAM: 8GiB @ 800MHz; MB: ASUS M3A-32 MVP DELUXE; VGA: Saphire HD5770 : 960MHz / 5200MHz; SSD: OCZ VERTEX 2 120GB; HDD: WD 2TiB; PSU: Akasa 1200W, CASE: Lian Li - PC-V2010B; LCD: Acer 2723W, OS: Windows 7 Home x64-SK-OEM ...
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Príspevok od používateľa jergus »

Tak vodne bloky pre zdroj su urobene, osadene. Podrobnosti a foto najdete TU.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil

Návrat na "Vodné chladenie"