da sa prerobit zdroj na pasivne chladeny?

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
chleba
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 28. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: piestany

da sa prerobit zdroj na pasivne chladeny?

Príspevok od používateľa chleba »

da sa prerobit zdroj tak ze by som tam dal neaky velky pasiv? neviem ci by sa tam bez ventilatora nieco neprehrievalo mam Q-tec 400W
Používateľov profilový obrázok
glide
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 355
Dátum registrácie: Po 04. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa glide »

heh :) ja mam Qtec 500 a myslim, ze ten ani nepotrebuje chladit vobec :) Teda aspon u mna to vyzera tak, ze je skor chladny ako teply a nechce sa mi verit, ze je to tym Glacialtech-om, ktory som mu daroval :)

Napada ma, ze dat prec ten ventilator a buchnut tam nejaky heatpipe chladic, ktory spustit dole za procesor. O chladenie HP by sa staral moj AC Freezer :)
Spoiler: ukázať
CPU: AMD Ryzen 7 1700, Noctua NH-U12P SE2
RAM: Kingston HyperX Predator 2x16GB 3000 MHz DDR4
GPU: MSI GTX 1080 GAMING X 8G
MOBO: ASROCK Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac, PSU: Seasonic Focus Plus 650 Gold
HDD: Samusung 960Evo 250GB
Case: Fractal Design Node 304
NAS: Asustor 204TE 4x WD 3TB (RAID 5), 1x SSD Intel 330 180GB
Používateľov profilový obrázok
Marek
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 740
Dátum registrácie: So 16. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Chorvátsky Grob

Príspevok od používateľa Marek »

Teoreticky mozno aj ano, ale musel by si tam mat pasivy presne na mieru a co najvacsie a museli by aj trcat von zo zdroja. Ale poradim ti, nevymyslaj taketo veci, pretoze ten zdroj sa potom bude asi aj tak prehrievat, pretoze nie je od vyroby na toto stavany, a mozno sa v pasivne chladenych zdrojoch pouzivaju aj ine suciastky, ktore bud menej hreju alebo maju vyssiu teplotnu odolnost. Radsej kup nejaky dobry zdroj s bigfanom, ktory bude tichy alebo ked silou mocou chces tak nasetri na pasivne chladeny.
Používateľov profilový obrázok
chleba
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 28. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: piestany

Príspevok od používateľa chleba »

zatal to tak chcem mat, tek qtec ma big fan ale dost huci, tak som to trocha zreguloval ale skratovalo mi to a ventilator som odpalil
(vypliva stoho rada pre vsetkych nenechavajte zive kable aby sa dotykali 220v na zdroji odpalite si ventilator), nevadi aspon kupim lepsi, mozno ho trocha zregulujem aby nebol pocut vobec
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

ano da.... na vlastne riziko

- ja mam noname zdroj 350Watt pokazil sa nanom venilator
- zdroj bezi v servery bez prestavky uz vyse 2 rokou......
- zatial absolutna spokojnost
Naposledy upravil/-a Toman v Št 26. Júl, 2007, 21:19, upravené celkom 1 krát.
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa GABO »

Ano da na vlastne riziko - ked ti zdroj buchne ale odporuca sa a zoberie zo sebou aj par kuskov HW treba nadavat len na seba :).
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Príspevok od používateľa jergus »

pri troche sikovnosti sa to da prerobit...
napr spravit plexi skrinku a zdroj buchnut do oleja
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
prepelica
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 252
Dátum registrácie: So 28. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Piešťany

fuu

Príspevok od používateľa prepelica »

ale tie pasivy by sa nemali dotykat.....je tam vysoke napatie a neviem ci kontakt tych pasivov by bol skrat.....na starych kompoch som skratoval tie chladice ale zdroj sa nepokazil lebo to bola stara masina
Používateľov profilový obrázok
bruno75
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 185
Dátum registrácie: So 06. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Príspevok od používateľa bruno75 »

Zbytocne spekulovat nad tymto riesenim :(

Ono aj vyrobcovia maju problem navrhnut kvalitny pasivny zdroj. Je to umenie navrhnut a zaroven ak to ma byt ucinne (nie len chladenie ale aj cely zdroj) tak je to priserne drahe.
Robit z aktivneho zdroja (nie zrovna najzvucnejsieho mena) pasivny je nadmerne riziko, ze zdroj pojde do pecka a budes rad ak si to odnesie iba ten zdroj.
Ono to nie je len o tom uchladit pasivom vykonne tranzistory ale je tam kopec pasivnych suciastok, ktore musia mat tiez svoju teplotu aby vsetko pracovalo v medziach na ake bol zdroj navrhnuty.

Podla mna je prerabka aktivneho PSU na pasivny PSU cista zbytocnost. Ak uz nechces menit tvoj terajsi a chces za kazdu cenu nieco tiche tak rozmyslaj o nejakom tichom fane zregulovanom do ticha. Urcite je to najlepsie riesenie aj pre zdroj samotny, pre komponenty a pre tvoje usi a nervy :)
Case-Compucase 6A34 cooled by 2xNoctua NF-S12-1200; PSU-Seasonic S12-II-500W+; MoBo-GA EX38-DS4; CPU-INTEL E8400 cooled by Noctua NH-U12F; VGA-NVidia ASUS N9600GT; RAM-2x2GB A-DATA Extreme; HDD-Western Digital WD640AAKS; LCD-Samsung 214T (1600x1200)
Používateľov profilový obrázok
charonme
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 379
Dátum registrácie: Po 16. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: bratislava 2

zasady pri prerabani na pasivne chladenie

Príspevok od používateľa charonme »

Ked uz silou mocou prerabat, tak by som sa riadil tymito dvoma zasadami:
- vykon zdroja (a teda aj jeho povodne riesenie chladenia) by mal byt dost naddimenzovany potrebe PC
- mat nejake nudzove riesenie - napr. senzor, ktory ta upozorni na pripadne problemy alebo zapne ventilator pri teplote vyssej ako X.

Ja osobne pouzivam >400W zdroj a odoberam <200W, je tam od vyroby interne riadenie otacok ventilatora v zavislosti od teploty a fan som vymenil za nexus. Keby som dal nejaky este pomalsi fan, tak sa mi ani nerozbehne, ale ak by sa teplota mala prilis zvysit tak zacne chladit aktivne.

Ked bezi len samotny zdroj postaveny mimo skrine (pc vypnute) tak ten nexus je tam nepocutelny z niekolkych desiatok cm v noci, zatvorene okna, vsade hrobove ticho. Pocut ho len z par cm a dovolim si tvrdit ze viac vrcia elektricke suciastky v zdroji ako ten nexus.
Používateľov profilový obrázok
alfik17
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 356
Dátum registrácie: So 04. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Myjava

Príspevok od používateľa alfik17 »

da sa to vsetko sa da ked sa chce
vykonove tranzistory a aj diody vyvedies von ka kabloch a das ich odizolovane na velky pasiv co budes mat mimo zdroja vovnutri zdroja tych par pasivnych suciastok nespravi ziadnu teplotu budu chladnejsie ako teraz.skusit to mozes ved aj tak je ten zdroj uplne najhorsi z najhorsich a budes len rad ak ti odide a kupis si poriadny zdroj.ale ak to spravis poriadne nic sa mu nestane nema preco 8)
MB:Gigabyte GA-880GM-USB3 v3 CPU: athlonII x2 245e RAM: corsair XMS3 2x2GB 1600MHz VGA: amd 7750 SSD: Kingston SSDNow V +200 120GB PSU: CM Silent Pro M500 Case: Fractal core 1000
Používateľov profilový obrázok
_skrat_
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 690
Dátum registrácie: St 08. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Piešťany

Príspevok od používateľa _skrat_ »

ja som stisil na nepocutelnu uroven zdroj paradoxne pridanim dalsieho ventilatora....
...bol to klasicky starsi 350W zdroj a povodny 8cm fan siel na 12V v kuse...tak som spravil dalsiu dieru na dalsi fan do steny naproti a tam dal dalsi fan...oba som pripojil na pevno na 5V a je to tichsie ako chill-a ktoreho mam s povodnym fanom, ba priam nepocutelne ako som napisal vyssie a prietok vzduchu je taky isty, ak nie lepsi
Obrázok
P4 2.8 Prsctt*GA-8IK1100*80GB SATA*1,5 GB*SAMSUNG 616E*LG 4160B*Chill 400P2*Leadtek TV2000XP Expert*R9200SE*SB Audigy 2
Používateľov profilový obrázok
charonme
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 379
Dátum registrácie: Po 16. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: bratislava 2

nepocutelne

Príspevok od používateľa charonme »

tak to musis mat v skrini poriadny hluk ked 8cm na 5v je pre teba nepocutelne... ;)

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"