ako nainstalovat

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
Patko19
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 959
Dátum registrácie: Pi 22. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: prievidza

ako nainstalovat

Príspevok od používateľa Patko19 »

na notebooku mam 2x120GB disky
chcel som take nieco ze na jednom by som mal vistu a na druhom XP.
moj postup bol.
na 1 disk som nainstaloval vistu
problem nastal pri instalovani xp.
sice sa nainstaloval na 2 disk ale svoje zavadzacie subory si hodil na 1 disk a tym padom mi odpalil vistu.
skusal som to aj naopak a to iste. ten druhy OS mi vzdy odpalil to co je na 1 disku.
nechcel som moznost na zacitku tabulky a odpocitavanie pri ktorej si vyberiem OS. chcel som taku moznost ze by som pri nabiehani biosu stlacil F12 a vybral si z ktoreho disku ma bootovat a bol by pokoj.
no hold sa mi to nepodarilo tak som sa na to vykaslal.
na domacom pc nebol problem lebo som ten disk na ktorom bol uz nainstalovany OS odpojil a tak som mal len jeden disk online a uz to neprotestovalo.
no na booku sa mi velmi nechce odpajat disk, za prve to neviem a za druhe by som asi prisiel o zaruku.

neviete teda poradit co a ako ?
vsetko mi je jedno
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Príspevok od používateľa jararak »

hmm zeby si sa skusil pozret hned vedla? tam je navod ako a co instalovat v roznych poradiach
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Lopik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Ut 17. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Lopik »

http://www.pretaktovanie.sk/modules.php ... ic&t=24071

"XP nahodeny + VISTA doinstalovanie"
skus to podla tohto ... navod len vyzera tak zlozito, ale je to uplne jednoduche. Pred nedavnom som to robil.

Postup v skratke:
Na disku C (napriklad) mas nahodene WinXP. Na disk D chces dat Vistu. Takze klasicky vlozis install DVD Visty do mechaniky. Restart. V Biose nastavis 1st boot device na DVD mechaniku. Restart. Nabootujes z DVD. Pred instalaciou si zvolis na ktory disk sa ti ma Vista natiahnut, cize "D". Prebieha instalacia.... Restart. OK teraz mas nahodene XP na jednom (C) disku , Vistu na druhom (D) disku. Cize podla navodu si sa dostal uz k stati "Modify Vista's Bootloader". - Nastavenie bootovania Visty. Pri restarte si si uz volil aky system chces spustit. Bud "Vistu" alebo "Earlier version of Windows" (cize XP)-ako vidis podla obrazku. Isto chces aby to aj nejako vyzeralo, takze treba zmenit Bootscreen. Na to sluzi nizsie uvedeny program EasyBCD. Stiahni ho a nainstaluj. Spusti a vyber na lavej strane polozku "Configure Boot". Vpravo sa ti otvoria nastavenia pre bootovanie. Prva polozka-default OS. Tu si nastav defaultny OS (ten bude nadradeny druhemu OS, takze ked po restarte systemu sam nevyberies v tom bootovacom okne ktory chces spustit win, tak sa ti po odratani urciteho casu automaticky spusti nastaveny default OS). Spominal som cas, ktory sa ti bude odratavat v bootscreene pocas vyberu OS. Tam si nastav, kolko (sekund) potrebujes. Ja som si dal 20s. Cim menej das, tym menej casu budes mat na vyber a potvrdenie vyberu OS pred natiahnutim. Ale ked das vela sekund a pri vybere OS nezadas nic (napr si zapol komp a isiel si prec), tak tym dlhsie bude odratavat, kym sa ti automaticky spusti defaultny OS. Myslim ze jednoduche na pochopenie. Sam zistis. Teraz uz len daj Save settings.
Dalej je dobre si zmenit nazov toho "Earlier version of Windows" (cize XP) v bootscreene, na nieco krajsie-cize Windows XP. Vyberies si Windows XP a do kolonky "Name" zadas "Windows XP". Save settings.
Dalej tam je este polozka "Driver". Tam sa ti zobrazuju pismena diskov pre jednotlive OS. To nechaj tak ako je.
Teraz uz len restartni PC a uvidis rozdiel pri bootovani. :wink:

tolko moj "kratky" postup ... :lol: ... vdaka Gudasovi za zdroj :clap: Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Patko19
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 959
Dátum registrácie: Pi 22. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: prievidza

Príspevok od používateľa Patko19 »

ale ja nechcem boot loader pri starte. chcem take nieco ze na hdd1 mam vistu a na hdd2 mam xp
ja mam 2 fyzicke disky v notebooku.
ked startuje notebook tak si dam boot menu (F12) a tam mam na vyber z coho chem bootovat
1 dvdrom
2 hdd1
3 hdd2
4 usb
5 lan
no a ked dam polozku 2 tak mi nabehne vista a ked dam polozku 3 tak nabehne xp
nechcem take nieco ako je v tych prispevkoch. to som uz cital a nepaci sa mi to.
p.s. neviete niekto ako otvorit notebook a vybrat stadial disk ??
mam fujitsu siemens amilo xa 1526
bude to otvorenie viditelne alebo ked to dam naspat tak v pripade reklamacie v servise nic nezistia ???

prikladam obrazok notebooku
Obrázok
vsetko mi je jedno
Lopik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Ut 17. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Lopik »

ale v praxi je to uplne to iste ... a si myslim ze tvoje riesenie je zdlhavejsie a neprakticke ... ale ako chces
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Príspevok od používateľa Gudas »

Hm, to co ty chces sa vacsina ludi snazi vyhnut...len mi este prezraD, aky je v tom rozdiel, ci si budes vyberat disk na bootovanie alebo OS na bootovanie?
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
Patko19
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 959
Dátum registrácie: Pi 22. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: prievidza

Príspevok od používateľa Patko19 »

no proste chcem si vybrat disk na bootovanie.
a poradi mi teda niekto ktory dekel mam dat dole aby som sa dostal k diskom ???
nechcem sa v tom velmo hrabat ale nemam inu moznost.
vsetko mi je jedno
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Príspevok od používateľa Gudas »

To iste, len s vacsim komfortom ti ponukne dulal-boot.
Uvedom si, ze tak ci tak musis pri starte stlacit nejaky klaves, pri dualboote dokonca ani netreba, ak nechas nabehnut default OS.
Ak sa v tom nechces hrabat, tak sa nehrab, inu moznost mas...neviem naco veci komplikovat...ak iba kvoli tej jednej tabulke pri starte systemu, ktora sa ti paci, tak potom...
No co, otvor kazdy kryt a uvidis, az tak vela ich tam nieje.
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
Patko19
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 959
Dátum registrácie: Pi 22. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: prievidza

Príspevok od používateľa Patko19 »

no zajtra sa do toho pustim a uvidime co to povie. srobovak sa trasie od radosti a moje prekvapenie tiez.
akurat som nasiel na nete vmware a vzera to celkom slubne. mozno ani otvarat nebudem.
vsetko mi je jedno

Návrat na "Operačné Systémy"