Pravne aspekty lokalnej WiFi siete

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Pravne aspekty lokalnej WiFi siete

Príspevok od používateľa Gudas »

Chcel by som sa spytat, co musime spånat/spravit pri prevadzke lokalnej WiFi siete? Tak v skratke prosim.

Nasa situacia: mame vybudovanu siet v 2.4GHz pasme, mame zaplatene pripojenie na internet od jednej firmy, je to na fyzicku osobu, nepodnikatel - cize to plati on ako osoba. Toto pripojenie zdielame, no ziadne zmluvy ani viazanosti nemame zavedene, jednoducho sa skladame na pripojenie.
Dopocul som sa ze jeden "konkurent" ktory teraz pripojil skolu na internet a chce tuto siet rozsirit vyhlasil nasu siet za "nelegalnu" a chce ludi pre svoj internet (trocha rychlejsi, o tretinu drahsi, 2-rocna viazanost).

Chcem sa teda spytat, co moze byt "nelegalne"?
Napadlo ma ze mozno treba upravit vyzarovaci vykon anten...a este?
Nejake oficialne povolenia, poplatky...?
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7700
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Príspevok od používateľa newmi »

No neviem. Ale ked je 2,4 Ghz nelicencovane pripojenie ake poplatky by sa mali platit? Skus sa pohrabat na tejto stranke:

http://www.skfree.net/modules.php?op=mo ... file=index
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
-TAMY-
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1115
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Zliechov+ Bratislava (25)

Príspevok od používateľa -TAMY- »

2.4Ghz je nelicencovane.

Nelegalne mas to, ze beres od nich peniaze bez zmluv.


Toho dotycneho, co vyhlasil ze to mas "nelegalne" asi serka to, ze on plati rocne poplatok TUSR cca 1000sk, musi mat nahlasene kazde radio (wifi zariadenie), chodia mu na merania zariadeni (nesmu prekrocit vyzarovany vykon 20dB (100mw) atd.

A ty, ked nemas ohlasene ani nic, ti nikto nikdy nebude kontrolovat.

Iba ak ta nahlasi, ze porusujes, tak ta dojdu skontrolovat, inak nic.

Cize na tvojom mieste si zredukuj vykon na tych 100mw a mas pokoj.

:wink:
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Príspevok od používateľa Gudas »

Ok, vDaka.
Tie anteny poriesime, co sa tyka tych zmluv, neda sa to "obist" nejako tak, ze to je poskytovanie zadarmo a poplatky su len ako dobrovolna "odmena"? (heh, ako pre prostitutky...)
:D
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa galen »

Gudas napísal:Ok, vDaka.
Tie anteny poriesime, co sa tyka tych zmluv, neda sa to "obist" nejako tak, ze to je poskytovanie zadarmo a poplatky su len ako dobrovolna "odmena"? (heh, ako pre prostitutky...)
:D
aj ked je to dobrovolna "odmena" je to prijem fyzickej osoby, ktory ak presiahne nejaku medz, musi byt zdaneny ...
takze ak dotycny chodi do zamestnania, a ty mu takto davas nejake peniazky, mal by ich danit ... a z dani by sa plati napriklad policia, armada ... a poslanci ...

pokial mu tie peniazky davas tak, ze to nemas zazmluvnene, a neexistuju danove doklady o tom, ze mu to davas ... tak ti vela veci nemozu dokazat ...
dalsia vec je, ze nemoze od Vas vyberat peniaze za zdielanie jeho pripojenia, ktore ma ako fyzicka osoba, nakolko nema licenciu ako poskytovatel internetoveho pripojenia (toto je napriklad napadnutelne, a "konkurencia" by sa mala orientovat na naburanie zdielania pripojenia, nie na to, ze vy mu za to platite)

Dalsia vec je, ze vacsina providerov do zmluvy zanesie, ze poskytovanim/zdielanim pripojenia do internetu porusuje zmluvne podmienky, a na zaklade toho moze byt odpojeny. Co vsak bez ciernej ovce za routrom (vnutri lokalnej siete) sa dokazat neda.

Co sa tyka 2.4GHz pasma, ti mozu akurat tak fukat do zadnice. Mozes si kludne postavit rusicky signalu, ale riskujes ze pride typek co ma 2 metre, 140 kil, a vie ako sa o ne postarat ... A samozrejme zaisti, ze zrusi rusicky, a mozno aj kus Tvojej fyzickej schranky.
Nic to nemeni na fakte, ze je to VOLNE pasmo, a teda si tam kazdy moze robit co len chce.

Omedzenia su slusnost a mravnost (co je v zakonoch tak fajne zadefinovane, ze sa nemusis obavat) a samozrejme maximalne vyzarovanie anteny (cosi okolo 20-25dB) *aby nelietali specene holuby po meste*.

Dalsou vecou su zamozrejme slovenske urady, ktore v zivote same od seba nic nezacnu riesit (ak tam nieje vidina zisku $, co z fyzickej osoby urcite nieje), ale zacnu riesit, az ked je podany podnet/podozrenie na porusovanie zakonov.
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4590
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Príspevok od používateľa killswitch »

mozno by sa to dalo riesit formou obcianskeho zdruzenia, kde sa bude prispievat na chod. z toho si mozte zaplatit ten net alebo trebars aj nejake pivo a peknu stripterku. :wink:
Používateľov profilový obrázok
glide
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 355
Dátum registrácie: Po 04. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa glide »

Neviem ci nahodou nieje ohlasovacia povinnost na vsetky WIFI siete... inymi slovami, ked si doma urobis AP z routerika za 2000sk, musis to ohlasit. Nepytaj sa ma komu a kde...skus prestudovat zakony, lebo som si skoro isty, ze to tak je. (je jasne, ze nebudes hlasit, ze mas doma wifi lokalku v byte, ale teoreticky aj to by si malo)
Používateľov profilový obrázok
matopd
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: St 16. Jan, 2008, 14:00

no toto

Príspevok od používateľa matopd »

... tak to som este nepocul, aby ma niekto zacal j*** za moju wifinu (sorry z vyraz). Co to je za kretena, ved len moj vigor 2700 mi ponuka 13 kanalov... A pokial viem 2,4GHz je free pasmo a nemusime sa bavit o tom, ci tam je internet, alebo nie. Ja si chcem zahrat zo susedom CS a on ma vlastny internet a aj ja ( jeden z najpriblbejsich prikladov). Skratka a dobre, 2,4 = "kto prv pride, ten prv mele". A ako by k tomu prihlasovaniu prislo tych nespocetne vela zakaznikov od t-comu, ktori ani nevedia ze maju wifi?

Návrat na "Siete"