Ktora verzia Linuxu je najlepsia ???

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Príspevok od používateľa jararak »

limbi, ja ti nazor neberiem, ja len radim co je pre usera lepsie. skusal si uz nieco nakonfigurovat na tych co spominas? ved skusit si moze kazdy cokolvek. suse je jeden plateny paskvil, ked budem chciet platit za system, necham si radsej windovs a pojde mi to rychlejsie ako suse. redhat zije vdaka tomu ze asi pred 10 rokmi ziskal certifikat NSA, cize je akoze bezpecny, vdaka tomu ze je tak stary ze na nom vsetko zapacovali, ale on sa ani neupdatuje.
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Používateľov profilový obrázok
Cvacho
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 341
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2004, 14:00
Bydlisko: Pieštany

Príspevok od používateľa Cvacho »

sory ale ta otazka mi pripada ako keby si sa napr. pytal ze KTORE AUTO JE NAJLEPSIE jednoducho kazda distribucia ma svoje + aj - zalezi len od Teba co od nej potrebujes navyber mas stovky distribucii je len na Tebe pre ktoru sa rozhodnes kedze nemas este dake skusenosti na skusku by som Ti odporucil SLAX inak tu mas popis distribucii http://distrowatch.com/ ja osobne pouzivam RedHat9 a som spokojny
CPU:Intel Core 2 Duo E7200 @ 3,04GHz, ,COOLER:Noctua NH-U12 + Papst 4412F/2GLL, MB:Gigabyte EP35-DS4, RAM:2 x Apacer Gold 2GB 800MHz, GPU:Gainward nVIDIA 8800GT 512MB Golden Sample, HDD:Samsung Spinpoint F1 640GB S-ATA, DVD-RW:NEC AD-7203S, PSU:Fortron 350-60 THN, SOUND: SoundBlaster Live! Player 5.1Digital, LCD:Samsung 740B, CASE:Lian-Li PC-7B Plus, KEYBOARD:Genius KB-109e, MOUSE:Logitech MX518, MOUSEPAD:SteelPad QcK,REPRO:Creative Labs Inspire P580
Používateľov profilový obrázok
limbi
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Presov

Príspevok od používateľa limbi »

to jararak: tvoj nazor je prilis vyhraneny a tvrdim samozrejme, ze nespravny, bez urazky.

komercne distribucie redhatu a novellu, napr. RHEL, SLED nie su o nic pomalsie, ako ine distribucie. a nie su o nic horsie, ako ine distribucie. komercne distra nemaju uplne najnovsi softver, pretoze maju byt stabilne a odladene. najnovsie technologie sa vacsinou prepieraju v ich "open" verziach, a to fedore a opensuse a potom su implementovane do komercnych distier. komercne distra maju dlhsiu podporu ako ine, maju profesionalny support.

pokial viem, tak niekedy v minulosti bolo suse o cosi pomalsie, aspon taky nazor o tej distribucii prevladal vseobecne. ale suse 10.0 mi uz pomale vobec nepripadalo, teda okrem dlheho startu. celkom v pohode. na jednom pocitaci mam SLED, to je komercna distribucia suse a vonkoncom to nie je zla distribucia.

co sa snazim povedat je, ze najvacsie distribucie sa od seba v sucasnosti prilis nelisia. maju iny instalator, niektore maju vlastne konfiguracne nastroje. ine farby, loga, blbosti, ale v skutocnosti su to vsetko gnu/linuxy, nic viac, nic menej.
samozrejme niektore su viac komercne, ine viac "free", niektore o trocha pouzivatelsky privetivejsie, niektore strohejsie a v standarde bezpecnejsie (bez zbytocnych sluzieb). ale vacsinou je to len o nastaveni.

a ked narazis na distribuciu, ktora ti nevyhovuje, tak treba prejst na inu, ale vobec to neznamena, ze ta distribucia je sracka a musis na nu hadzat spinu. proste su tam ine priority. nie kazdemu vyhovuje debian stable so starym softom, nie kazdemu "kompilovatelne" gentoo s nekonecnou instalaciou, nie kazdemu strohy slackware bez riesenia zavislosti a nie kazdemu omalovane suse, mandriva s niektorymi zbytocnymi sluzbami spustenymi v zaklade, atd.

to by hadam stacilo nateraz :)
rapasoft

Príspevok od používateľa rapasoft »

este by som chcel pripomenut aj slovensku distribuciu - je to vlastne upravene Ubuntu, ale po instalacii tam je hned vsetko pripravene, vratane win32 kodekov a pod., cize pre zaciatocnika je to uplne ta najlepsia volba... a vsetko je lokalizovane do slovenciny
MBG
VIP
VIP
Príspevky: 1572
Dátum registrácie: Ne 22. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Topolcany/Bratislava

Príspevok od používateľa MBG »

A meno tej distribucie ?
ZdenoTO
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Po 31. Dec, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa ZdenoTO »

rapasoft mal zrejme na mysli Greenie Linux od slovenskeho autora Stana Hofereka. Uz samotny nazov distra hovori pre koho je urcene. Skusal som live CD tohto distra a keby som mal zasa zacinat s linuxom od zaciatku, asi by som pouzil tento.
MBG
VIP
VIP
Príspevky: 1572
Dátum registrácie: Ne 22. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Topolcany/Bratislava

Príspevok od používateľa MBG »

A co vravite na Ubuntu Ultimate Edition ?
Používateľov profilový obrázok
glide
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 355
Dátum registrácie: Po 04. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa glide »

Zbytocne vela blbosti predinstalovanych. Nic ti nebrani si tie veci doinstalovat ak ich potrebujes (ale urcite nepotrebujes vsetky naraz)
Spoiler: ukázať
CPU: AMD Ryzen 7 1700, Noctua NH-U12P SE2
RAM: Kingston HyperX Predator 2x16GB 3000 MHz DDR4
GPU: MSI GTX 1080 GAMING X 8G
MOBO: ASROCK Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac, PSU: Seasonic Focus Plus 650 Gold
HDD: Samusung 960Evo 250GB
Case: Fractal Design Node 304
NAS: Asustor 204TE 4x WD 3TB (RAID 5), 1x SSD Intel 330 180GB
Používateľov profilový obrázok
fue
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 201
Dátum registrácie: Št 28. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa fue »

hp-ux :twisted:
ASUS Z87-PLUS :: Intel Core i5-4670K :: SCYTHE Mugen 4 :: GIGABYTE GV-N780GHZ-3GD :: CRUCIAL 16GB (Kit 2x 8GB) Ballistix Sport 1600MHz CL9 :: LiteOn IHAS124-19 :: Seasonic X Series 750 :: Intel SSD 530 Series 180GB :: Seagate Desktop HDD 3TB :: Fractal Design DEFINE R4 :: 2x Dell U2412M :: Tesoro Durandal Ultimate G1NL Cherry MX Red :: Tesoro Shrike H2L :: Microsoft Windows 8 Pro 64-bit
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Príspevok od používateľa jararak »

fue, to neni linux medzi recou, je to unix
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Používateľov profilový obrázok
fue
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 201
Dátum registrácie: Št 28. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa fue »

jararak napísal:fue, to neni linux medzi recou, je to unix
hmmmmmm ;) panko je pro pozeram

Linux is a free Unix-type operating system

//a samozrejme mu neodporucam hp-ux, to som len tak zayebal. najlepsie bude asi ist do ubuntu, je to vcelku idiotproof system
ASUS Z87-PLUS :: Intel Core i5-4670K :: SCYTHE Mugen 4 :: GIGABYTE GV-N780GHZ-3GD :: CRUCIAL 16GB (Kit 2x 8GB) Ballistix Sport 1600MHz CL9 :: LiteOn IHAS124-19 :: Seasonic X Series 750 :: Intel SSD 530 Series 180GB :: Seagate Desktop HDD 3TB :: Fractal Design DEFINE R4 :: 2x Dell U2412M :: Tesoro Durandal Ultimate G1NL Cherry MX Red :: Tesoro Shrike H2L :: Microsoft Windows 8 Pro 64-bit
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Príspevok od používateľa jararak »

mozno nieco taketo http://www.greenie.sk/

slovenska distribucia zalozena na bunte, zatial som si ju len stiahol ale nic viac som s nou nevystrajal.

hpcko tu uz nejakych 30+ rokov je, netvrdim ze je to zly unix, ale darmo, linux je uplne iny operacny system ako hociktory unix
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
radek13

Príspevok od používateľa radek13 »

Nieze by som bol nieaky znalec, ale po velmi vela rokoch som konecne nasiel krasnu distribuciu, dokonca v slovencine a je to presne Greenie. Ide bez problemu :D Dokonca na notebooku Asus A6000 v rozliseni 1280x800
Používateľov profilový obrázok
p55p
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Pi 10. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra/Senec

Príspevok od používateľa p55p »

skus napr PClinux OS -> http://www.pclinuxos.com/index.php?opti ... &Itemid=28

alebo mne sa celkom pozdava aj Mandriva.. ta je aj platena, ale aj ako free.. -> http://www.mandriva.com/en/download

ubuntu nie je zle, ale ja som s nim mal problemy s ovladacmi..
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2269
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Príspevok od používateľa materik »

ako ja som prvykrat videl Linux v distribucii Konpix ako liveCD. A na pochopenie Linuxu je to ideal, nic tam nedoseres.
No teraz by som si bral Ubuntu. Sice stale su tam problemy s ovldacmi, tak ako pri kazdom Linuxe , ale o to pri nom velmi nejde....
A na hackovanie aj tak forever Linux :D

Návrat na "Operačné Systémy"