Moje skusenosti s Biostar TA780G

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
Používateľov profilový obrázok
miseno
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 841
Dátum registrácie: Št 22. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Brno/Blawa

Moje skusenosti s Biostar TA780G

Príspevok od používateľa miseno »

Takze chcel by som sa s vami podelit o skusenosti s doskou Biostar TA780G. Mozno sa viacery rozhoduje kupit mATX dosku pre platformu AMD a nepodoprit monopol intelu, a vyber padol na chipset AMD780G.
Sam mam doma dosku Gigabyte GA-MA78GM-S2H.
K doske Biostar TA780G som sa dostal tak, ze som skladal komp pre zakaznika ktory maximalne hladel na cenu, tak som sa rozhodol skusit Biostar.
Zacnem postupne.
- layout dosky je viac menej vyhovujuci, je to mATX doska tak je to vsetko trosku namackane. co padne ako prve do oka je maniaturny chladic pre SB700, je to fakt len taka mala ploska s rebrami vysokymi cca 1,5-2mm. Chladic na NB je tiez dost malinky a oproti gigabyte "smiesny". Uz s predchadzajucou skusenostous doskou Biostar TA690G ma presvedcila ze biostar sa ani teraz nepoucil a chladanie kompletne odflakol. Samozrejme ze som hned vymenil ruzovu zuvacku za AS5 pastu. Oba chladice boli velmi horuce. SB bol teply ale na NB som neudrzal pst viac ako sekundu a to graficke jadro nebolo ani pretaktovane, kdezto moj gigabyte je pretaktovany z 500MHz na 900MHz a pri beznej cinostije vlazny.
Doska ma len trojfazove napajanie co pokladam za nedostatocne, ak sa vobec uvazuje ze v tej doske by mal behat phenom alebo nebodal X2 6400+, myslim ze tu vyrobca opat setril. Doska je vybavena pri stabilizatoroch kondenzatormi s tuhym dielektrikom, ale ich mnozstvo tiez nejako neocari.
Doska bola osadena procesorom AMD X2 4000+(2,1GHz), chladic BOX, pamat 2x1GB 800MHz Apacer-Gold edition, zdroj Asus 450W, 2xSATA disk Seagate, 1xDVDRW mechanika.
No podme k biosu, na moje prkvapenie je bios AMI a nie award ako mala predchadzajuca TA690G. Ja osobne preferujem Award bios, ale budis. Bios je celkom rozsiahli, trosku malinko menej prehladny, ale to je asi tym, ze je to ami. Mal som dost naponahlo, kedze komponenty som nakupil dnes a este dnes musel byt komp hotovy.
Procesor som hned pretaktoval z 2,1GHz na 2,33GHz napatie nastavene 1,3V, box chladic nastaveny na plne otacky stale. Box chladic je o tohto procesora slabsi, ma slabsiu zakladnu oproti vykonnym modelom. Pamat nastavena na 1,95V na 800MHz, napatia SB aj NB nechane na default. Doska je oznacena TA, cize sam Biostar juuvadza do serie urcenej na pokrocile ladenie vykonu, ale bios tomu moc nenasvedcuje. Napatie procesora sa da menit po 0,1V skokoch coje no ako by som to povedal skandal, pamate tiez po 0,1V do 2,15V, napatie chipsetu ide menit po 0,1V cosu tiez velmi velke skoky pre chipset ktory je navyse nedostatocne chladeny. Bios ma minimalne jeden bug na ktory som tak narychlo prisiel, ked si ches nastavit frekvenciu HT tak nemozete zacat od zadu, lebo bios zamrzne. V biose je dost vela nastaveni ktore som videl prvy krat v zivote ale nie ej dsotatocne vysvetlene co znamenajua ani v manuali. Ked mam tutodoskuporovnat so spomynanou gigabyte zial neobstoji. Cena je sice o cca 200-300Sk nizsia, ale kvalitou biosu a pretaktovania sa nechyta, ako dalsie minus je ubohe chladenie a len 3-fazove napajanie.
dell noťas
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3296
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Príspevok od používateľa Diablo1st »

A kolko fazove napajanie ma Gigabytka?
Este by ma zaujimalo na ake hodnoty si sa dostal na ten Gigabytke.
Dik
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Príspevok od používateľa PatrikL »

Biostar ma 3 fazove.
Gigabyte ma 4 fazove.
ASRock ma 5 fazove.
:)
Používateľov profilový obrázok
miseno
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 841
Dátum registrácie: Št 22. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Brno/Blawa

Príspevok od používateľa miseno »

mam AMD X2 5000BE takze cez fsb som moc nesiel, dal som ho narychlo na 3GHz cez nasobic a slape
dell noťas
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

AMI bios ani ja nejak nemusim. Nejak mam dojem ze ak doska ma byt "odflaknuta" (lacnac) tak do toho daju bios AMI.
Neviem ci mam taku nahodu, ale pri MSI doskach to bolo vacsinou tak.
MTB: ASUS Crosshair VI Hero X370 CPU: AMD Ryzen 5 2600 : Noctua NH U9B RAM: G.SKILL 16GB KIT 3200MHz CL16 Aegis : Sapphire AMD Radeon HD6770: SSD: Samsung 970 Evo 500GB NVme M.2 HDD: Seagate SSHD 2TB ST2000DX001 PSU: Seasonic Focus 550W LCD: Eizo 19"
Používateľov profilový obrázok
miseno
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 841
Dátum registrácie: Št 22. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Brno/Blawa

Príspevok od používateľa miseno »

- ta doska od biostaru je odflaknuta
- biostar od cias jeho legendarnej TForce 6100 pre socket 754 nic
poriadne s integrovanou grafikou nespravil. Som si myslel ze si
napravia reputaciu s AMD780G chipsetom, ale vidim ze nie.
- pri poslednom biose z 26.3 dokonca zakazali taktovanie
integrovanej grafiky, preco asi? Lebo to co oni asi volaju chladic
je absolutne podimenzovane, presne ako u TA690G.
dell noťas

Návrat na "Základné dosky"