olej

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
Juri1990
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: Po 01. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava, vek 23

Re: olej

Príspevok od používateľa Juri1990 »

No možno dalo, ale neviem či by na to stačili tie vodné bloky, tam by to nemuselo ísť až tak bezproblémovo.
CPU: Xeon E3-1231 v3| MB: GIGABYTE Z97-D3H| RAM: Crucial 2x4 GB DDR3 1600 MHz CL9 | VGA: stará záloha| PSU: EVGA 600B
Používateľov profilový obrázok
lavak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 13. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Kosice

Re:

Príspevok od používateľa lavak »

lavak napísal: pugetsystems.com a super VIDEO
Vsak si to precitajte a kuknite aj video :!:
Vyvoj teploty za 12hodin zataze...
Obrázok

Chlapec tam potom pridal radiator a teploty sli pekne dole

Obrázok
Obrázok
AMD X2 3600@3GHz*CM GeminII*Corsair TWIN2X 2x1GB*8800GS*Seasonic S12 380W
Používateľov profilový obrázok
0Ro!
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 612
Dátum registrácie: Ne 11. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Gelnica

Re: olej

Príspevok od používateľa 0Ro! »

lavak, neboj video sme videli uz niekolkokrat, skor som rozmyslal nad pouzitim oleja v okruhu vodneho chladenia(cize aj bloky a nie ponorit cele PC do oleja), preto som sa tiez pytal ako je to s tepelnnou vodivostou ;)
Používateľov profilový obrázok
Matl0_w1C
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 630
Dátum registrácie: Po 23. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: BA

Re: olej

Príspevok od používateľa Matl0_w1C »

0Ro! napísal:
naco si to komplikovat este vodnym okruhom v oleji, ked by sa to dalo robit tak ako pri vodnom chladeni, zeby sa olej pumpoval cez radiatory a opat by prichadzal naspat do nadoby s komponentami

teraz ma napadlo, ci by sa namiesto vody o original vodnom okruhu, len s vykonnejsou pumpou nedal pouzit olej ako kvapalina...tepelna vodivost(ktora ma vacsiu) olej<?>voda :?:
kludne sa uraz ale to co si napisal je kompletne <->, ty mas vodnika tiez asi len na okrasu.. :OO=

pisal som , ze je to kompliko ak by si dal do okruhu olej, dlho by si nechaldil,
0Ro! napísal:
tetepelna vodivost(ktora ma vacsiu) olej<?>voda :?:
a za dalsie, pri kvapalinovom chladenie nejde o tepelnu vodivost chladiaceho media, ale o merne teplo, a to ma voda zo vsetkych kvapalin najvecsie, odporucam dostudovat fyziku
Brm brm wrrrrrrrrrrr.. gotcha!..
Používateľov profilový obrázok
0Ro!
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 612
Dátum registrácie: Ne 11. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Gelnica

Re: olej

Príspevok od používateľa 0Ro! »

ok priznavam, pomylil som sa, fyzika nebola nikdy moja silna stranka :red: , preto som sa pytal (druhykrat sa radsej nebudem pytat, ale radsej nieco pogooglim, aby som nevyzeral ako totalny blbec)
Používateľov profilový obrázok
Juri1990
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: Po 01. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava, vek 23

Re: olej

Príspevok od používateľa Juri1990 »

To stou kapacitou je pravda, ale pre tento prípad, že by to bolo iba zaliate tekutinou, chladiaca stena(ešte stále neviem, kde by som ju zohnal) a celé bez čerpadla, je dôležitejšia asi tepelná vodivosť. Keby že je ten chladiaci blok navrchu a naplno by sa využívalo prúdenie kvapaliny, kvôli rozdielu teplôt, tak by bola voda fakt lepšia.
CPU: Xeon E3-1231 v3| MB: GIGABYTE Z97-D3H| RAM: Crucial 2x4 GB DDR3 1600 MHz CL9 | VGA: stará záloha| PSU: EVGA 600B
Používateľov profilový obrázok
popo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 847
Dátum registrácie: Po 21. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: olej

Príspevok od používateľa popo »

takze studium fyziky pre vsetkych
c - merna teplotna kapacita (na mernu jednotku kg)-kolko energie(tepla) musime dodat/zobrat aby sa 1kg latky zohrial/schladil o 1*C
tepelna vodivost - schopnost latky preberat teplo

ano mozno c by bola zaujimava keby si vodu nechladil...a nechal to 8 hodin bezat ako dement
-ak chces vodu chladit tak mas to v podstate jedno - voda pre velke c sa pomaly zohrieva ale aj pomaly ochladzuje - a mas to take iste ako s olejom pri chladeni - sice sa rychlejsie ohreje ale aj rychlejsie ochladi -(uzavrety olejovy obeh by ale musel byt o kusocek rychlejsi ako u vody aby sa ti neprehrieval olej - on sa stihne rychlejsie ochladit)
avak, neboj video sme videli uz niekolkokrat, skor som rozmyslal nad pouzitim oleja v okruhu vodneho chladenia(cize aj bloky a nie ponorit cele PC do oleja), preto som sa tiez pytal ako je to s tepelnnou vodivostou
vodne bloky s olejom nepojdu tak ako vacsina urcena na vodu - kvoli viskozite oleja a voda je lepsia ako olej len ta vodivost blokuje
to by problem byt nemal, exsituju aj cerpadla aj chladice urcene pre olej.. najvecsi problem by bol zohnat take cerpadlo, ktore zvladne vysoku vyskozitu oleju..
s radiatorom by som problem nevidel, cerpadlo mooozno nejake (vodne) vykonne s vysokym vytlakom - jednoznacne co najhrubsi priemer hadic!!! - teda klast oleju co najmensi odpor
ale da sa to urobit aj jednoduchsie
alebo potom estte vecsia uchylka- spravit vodny okruh- radiator-cerpadlo-radiator, jeden z nich namocit do oleja, a chladit olej pomocou vody... el to uz je trosku na hlavicku...
a trochu dost - nac mas robit este dalsiu tepelnu vymenu? staci odcerpavat olej z akvarka a prehnat ho cez radiator a naspat do akvarka ale da sa to urobit aj jednoduchsie

edit:
a pouzivat hlavne chladice urcene na pasivny chod s vacsim rozstupom rebier a naj aby boli v skrinke vertikalnye otocenymi rebrami kvoli stupaniu tepleho oleja - celkova plocha neni az taka dolezita lebo olej ma lepsiu vodivost ako vzduch a stuhne lepsie preberat teplo z chladica ako vzduch
urcite by bolo lepsie v oleji mat nejaky ten prud ale to neni uplne nutne
To stou kapacitou je pravda, ale pre tento prípad, že by to bolo iba zaliate tekutinou, chladiaca stena(ešte stále neviem, kde by som ju zohnal) a celé bez čerpadla, je dôležitejšia asi tepelná vodivosť. Keby že je ten chladiaci blok navrchu a naplno by sa využívalo prúdenie kvapaliny, kvôli rozdielu teplôt, tak by bola voda fakt lepšia.
ale da sa to urobit aj jednoduchsie a ako?
urobit akvarko z obojstranne rebrovaneho plechu cize by sluzilo ako pasiv (vyzeralo vy to ako tie super silent sktinky od zalmanu ale by boli rebrovane obojstranne)

-obojstranne rebrovanie preto aby vacsia plocha ako rovina primala teplo oleja a aj druha rebrovana strana ho odovzdavala vzduchu - cim vacsia plocha pre vzduch tym lepsie

-a nechat len prednu stranu z plexiskla a aj to len kvoli vzhladu a na vrchu maly otvor na kable vo vyvisenom tuneli(valci) cize voda by siahala aj na vrchne rebrovanie a to je dolezite lebo teply olej stupa (aj ked pomalsie)
Používateľov profilový obrázok
Juri1990
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: Po 01. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava, vek 23

Re: olej

Príspevok od používateľa Juri1990 »

No v podstate v pôvodných plánoch bola zadná stena s obojstranne rebrovaného chladiča(chladeného vetrákmi), ale boky a predok bol priesvitný.
CPU: Xeon E3-1231 v3| MB: GIGABYTE Z97-D3H| RAM: Crucial 2x4 GB DDR3 1600 MHz CL9 | VGA: stará záloha| PSU: EVGA 600B
peto1227
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 31
Dátum registrácie: St 22. Apr, 2009, 19:50
Bydlisko: Bratislava V

Re: olej

Príspevok od používateľa peto1227 »

No Páni tak od posledneho prispevku ubehlo uz skoro rok a nic nove tak sa len chcem informovat ze ci nahodou niekto uz nema doma oilpc alebo ci nahodou nema niekto uz prvu vymenu po 10000km za sebou lebo nad tym aj ja uz rozmyslam len mam par problemov totiz hlavne su vhodny olej a olejove cerpadlo
Používateľov profilový obrázok
mozeg
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: Št 07. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava V

Re: olej

Príspevok od používateľa mozeg »

Skuste olej do transformatorov a viem ze existuju cerpadla na olej ktore sa pouzivaju na vycerpanie oleja z aut a nepristupnych miest a su asi len 2x-3x vacssie ako vodne cerpadla.

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"