WIFI na 18km

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

Zdravim, keďže u nas v zapadakove nie je lepšie pripojenie ako EDGE od Orangeu tak rozmyslame že by sme niečo potiahli cez WIFI k nám.

Dá sa to spravit?

Asi 18km od nas je mesto a tam maju siroky vyber ISP (Dsl, WIFI...), najlepšie by bolo ak by sme od nas z kopca nasli nejaku WIFI siet.

Odomna je kopec asi 2 km.

Chcem to nejako takto:

Z mesta sa vysila nejake WIFI pripojenie, to by malo prist k nám na kopec a odkopca potom dole do dediny.

Nemôže to ist priamo, pretože z dediny na mesto vôbec nevidno, preto to riešim obchadzkou cez kopec (kde je viditelnost na mesto velmi dobra)

Takže čo na to potrebujeme a kolko to asi bude stáť?

Bude stačit na to 30 000sk alebo bude treba viac?

Robime plany čiže potrebujem poradit kolko čoho a ake.

Ak dobre odhadujem tak potrebujem 2 anteny a jedno AP, všetko bude na kopci.

A potom už len klientom nejake AP alebo WIFI karty + anteny

Jedna antena by bola nasmerovana na mesto a druha na dedinu a zapojene by to bolo v jednom AP..

Alebo to treba inak? Ako?
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2778
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Jerry »

Najlepsie na toto budes mat mikrotik. Ten dokaze spravovat aj 3 wifi karty nezavislo od seba a menezujes to cez jeden program secko. v meste potrebujes podla mna asi 24 antenu a na kopci tak isto. Aby boli oproti seba dve 24 anteny. mezdzi nimi urobis most. Dalej budes na kopci potrebovat sektorovu antenu (pozor na kvalitu) a tu otocis smerom do dediny. Ty sa na nu pripojis cez klientsku antenu napr. 15 dbi sito. Cize zratame to. V meste zariadenie, ktore bude vysielat signal na kopec, antena, na kopci zariadenie plus dve anteny a u teba dalsia antena a zariadenie na spracovanie signalu. ci ze sumar mame 3 zariadenia (AP) a 4 anteny. ;) Ale je tam aj viac moznosti ..
Používateľov profilový obrázok
miqra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1064
Dátum registrácie: Pi 30. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Levoča

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa miqra »

a dalsia vec je poplatok za tahanie z wifi siete... teoreticky na odosielenie z mesta a prijmanie do dediny potrebujes dva tanierove jednosmerky, potom na tie 2km by mala stacit 6 smerova antena... dalsia vec je zriesit elektriku na kopci a v meste... aj za tu elektriku musis platit... a najlepsie by bolo ak by sa dala antena namontovat na najvyssu budovu v dedine tak, aby pokryla celu dedinu + aby bol vyhlad az na antenu do mesta ;)

naklady na to ale budu dost vysoke (mozno 15000-20000 jednorazovo) a potom este aj pausalne aj odoberanie netu od niekoho (T-com, GTS a pod.) ... neni to sranda :)
Core i5 4570 + Akasa Nero S, Asus Z87M-PLUS, 4x4GB DDR3 1600Mhz Kingston HyperX, EVGA GAMING GTX 1060 6GB, Coolermaster N200, Seasonic Titanium 750W, 250GB Samsung EVO 850 + crucial MX500 SSD 1TB, MSI OPTIX MAG341CQ
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

Ja som to chcel poriešit kusok inak, v meste už je nejaké AP a na tom nejaká 19dB anténa (ISP), a toto by som chcel prenies k nám do dediny.


Čiže ja v meste už nemusim nič riešit, len internet vybavit.

Čiže by potom maly stačit 2 anteny a jedno AP a to všetko dat na kopec, alebo sa mylim?

Aku antenu použit na 18km? A Ake AP by bolo vhodne aby to potiahlo 15-20 uzivatelov?

To AP čo bude na kopci ma mat 2 anteny?

Antena na mesto by mala byt smerova ale na dedinu môžem použit aj všesmerovu, aspon by to pokrylo aj dalsie 2 dediny, ktore su nedaleko.

Mozete sem hodit nejake linky z Košickych obchodov.

thx :-)
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

Tak ake anteny odporučate a ake AP ?
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2778
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Jerry »

Hore by som dal asi mikrotik, ale je to a dost zlozitejsie na konfiguraciu ako bezne AP. Ale zasa sa daju s tym robit take veci, ze bezne AP moze iba snivat ... :) Dole u teba ti stacia aj wifi karty a nejake klientske anteny 8-12 dbi. Na ten spoj nejake sita dve oproti sebe 19-24 bdi.
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

A dalo by sa to aj bez toho mikrotiku? Niečo jednoduchšie?

A ak by sa dalo tak by sem mohol hodit niekto nejake linky ake AP a ake anteny.

Keby bolo AP na kopci tak to by malo byt to dvojantenove? Alebo ako by to vyzeralo keby tam bolo na miesto mikrotiku AP?
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2778
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Jerry »

Ak tam nechces mikrotik, tak musis dat AP 2 kusy na kopec. lebo jedno signal spracuje a cez eternet ho posle dalsiemu, ktore vie zasa odoslat signal dalej. Dalo by sa to asi aj cez jedno AP a cez funkciu repeater (WDS), ale to nemam odskusane. Na AP s dvoma antenami zabudni, vobec to nepracuje na kazdu antenu samostatne ako to vyzera. Ja som si to tiez mylel niekedy davno, ked som nemal o tom este ani paru. Ja pouzivam na nasej sieti tieto AP ovislink 5460 a som s nimi spokojny. Mame ich asi cca 8 ks a mozem povedat, ze su relativne stabilne aj ako klient a aj ako pristupovy bod (AP). Ako klientov by som ti teda odporucil radsej taktiez take AP, lebo ma to viacero vyhod. Ked mas wifi kartu, ta sa odpaja a pripaja, tym padom vznika väcsie nebezpecenstvo, ze by ti niekto mohol naburat siet pod jeho MAC adresou. Ak pouzijes iba AP, tak je spojenie stale a moznost naburat takuto siet sa zuzi na minimum, lebo nie je tam miesto kde sa ma utocnik za ako IP alebo MAC schovat ... Je to na dlho a ak s tym nemas ziadne skusenosti, obrat sa na niekoho kto ti v tom poradi a ma s tym aj skusenosti. Wifi vyzera jednoducho, ale ak sa tam nieco posere, potom uvidis ake problemy dokaze wifi narobit. Nekupuj lacne a neoverene zariedenia a este väcsi doraz dbaj na anteny. te vyzeraju ako nepodstatne, ale casom zistis, ze niektore stali sice malo, ale stoja za hovno ... Ja som sa ttak isto na takychto veciach poucil a uz ziadny lacny raroh nekupim. Po kvalitnych antenach sa pobzeraj na tejto stranke, urcite tam nieco najdes.
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa kajfun »

odkedy zelenakovci robia kvalitne anteny?
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

Takže toto AP 2x ?

http://www.datacom-ke.sk/default.asp?cl ... stiid=8220" onclick="window.open(this.href);return false;

Na prvé AP tato antena:

http://www.datacom-ke.sk/default.asp?cl ... stiid=3555" onclick="window.open(this.href);return false;

bude dobrá? To bude na mesto.

Na druhe AP tato antena:

http://www.datacom-ke.sk/default.asp?cl ... stiid=3559" onclick="window.open(this.href);return false;


No ale moment, tam treba aj router či nie?
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2778
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Jerry »

Router nepotrebujes, tie body sa budu tvarit ako jeden kabel, tam na konci musis mat branu, alebo router, to si hovoril ze mas, nie? A tie AP nemusis vyberat tie co som ti o nich pisal. Su aj ine moznosti, ja mam s nimi skusenost a celkom sa mi osvedcili, ale su aj ine zariadenia, co dokazu mozno aj viac ... ;) a tu vsesmerovku by som tam moc nedaval, lebo si budes srat signal aj do tej 24 co ti bude prichadzat signal ... To nie je bohvie co. Asi by som riesil radsej sektorovu, i ked ta sa tiez niekedy tvari ako vsesmerovka :D

kajfun@

Neviem sice kto su zelenakovci, ale od Csatu mam jedny z najkvalitnejsich anten (neviem ci maju vsetky dobre) a tak isto mi ich poradil jeden znamy, co robi zo sietami asi od 5 rokov a do teraz sa tym zivi. Okrem toho csat ako jenda z mala firiem ma na anteny aj certifikaty od TU alebo take nejake a nesvieti to kade tade ...
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa kajfun »

ok, tak nech su csat anteny kvalitne ba dokonca aj najkvalitnejsie. Inak vzdy boli jedny z najlacnejsich... preco asi?
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

S tými antenami mas pravdu, ak tam bude všesmerova tak bude rušiť tu 24dB takže radšej tam dame nejaku sektorovu ;)

Ale stale neviem či tam ma byt router alebo nie, ja router este nemam.

Teraz by sme to mali nejako spojit.

Ciže z mesta sa vysila nejake pripojenie..to prvé AP ktore je na kopci a má 24dB antenu, bude v režime klient (to bude prijimat a spracovavať signal) cez ethernet posle pakety druhemu AP ktore bude mat sektorovu antenu otočenu na dedinu a AP bude v režime WDS ?

A potom už len klienti sa pripoja na to druhe AP.

Alebo ako to bude nastavene?

Inak to AP ovislink mi vyhovuje a som počul aj od inych že je stabilne a su s nim spokojny, čiže môže byt. :-)
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2778
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Jerry »

Najskor pre kajfuna:
Ja netvrdim, ze su najlepsie na svete, ale mam s nimi najlepsiu skusenost. Co sa tyka ceny, neviem kde si zobral, ze su najlacnejsie, lebo ked ja som si pozeral anetny, tak boli to pre mna drahe anteny a musel som sa priklonit k lacnejsim shopom a antenam a potom to aj tak vyzeralo ... Pozeram ze si z BA, odtial mam tiez zopar anten z jednej nemenovanej firmy, ale poviem ti ze stoja za dve velke hov*a ... Ak mas nejake lepsie anteny, ktore nesvietia kade tade a su spolahlive aj dlhodobo a nie iba pol roka, tak sem napis a nekydaj tu zbytocne na csat anteny. Pripadas mi ako konkurent, ktory nevie prekusat ze ... ;)


Tomas1@

no router zalezi od teho, ake pripojenie budes mat a od akeho providera. Ak nebudes pripajat moc ludi, tak ti roter urcite pomoze, lebo preberie potom branu on. Ale zabudni na lacny roter ak chces pripojit viac ako 5 ludi do toho. Cize najskor si vyber providera a zisti si od neho ake zariadenie ti daju ktore bude sprostretkovavat ich pripojenie a podla toho sa zariadis.
Spajanie:
z mesta vysiela nejake AP (5460) signal druhemu AP a medzi nimi je most. Ziadny klient a pristupovy bod, ale BRIDGE. tym zabranis aj potencionalnemu utoku na siet, lebo most je len most a tam pre ine zariadenie jednoducho miesto nie je. SAmozrejme zasifrovat, skryt SSID atd. ... Ked bude mat signal uz druhe AP ktore je na kopci, sietovym kablom prepojis na tretie AP, ktore bude nadstavene na AP - pristupovy bod. Tam samozrejme zabezpecie, fitre na MAC atd. ... od neho pojde koaxial na tu sektorovu antenu, ktora bude svietit na dedinu ... Body mas tymto hotove a v dedine staci uz len wifi karta (ktoru by som ja osobne nepovolil) alebo taktiez AP ktore je nadstavene v rezime client ... Branu budes musiet potom u seba nadstavit taku, ktora bude v meste ako pridelena, cize ak tam budes mat router a zapnute DHCP, malo by to ist samo ale DHCP ja moc nepreferujem, tak sa pohraj radsej z manualnou konfiguraciou IP, aspon tak vies kde co kto atd. ...

EDIT: Aj tak by som ja hore osobne dal uz iba mikrotik :cool:

toto je zariadienie, ktore ti nahradi obe AP a mas tam naviac XY moznosti
AP/CPE
RouterOS L4 Firewall/Routing
PowerPC E300 266/333MHz CPU
QUICC ENGINE 175Mhz Coprocessor
64MB DDR RAM
Onboard NAND storage
3x 10/100 ethernet port MDI/X
3x miniPCI Tyope IIIA/IIIB slots
Power: 9-28V DC, Overvoltage protection
PoE: 12-28 V DC (no power over datalines
150mm x 105mm


Toto je wifi karta, ktora dokaze ist na 2,4 aj 5,4 GHz
Karta podporuje normy 802.11a/b/g, má WHQL ovládače pre MS Windows a podporuje nejnovšie štandardy
v šifrovaní prenosu: 802.1x, WPA, WPA-PSK, AES-CCM & TKIP,
Power Saving Mode a 64/128/152-bit WEP kódovanie. Je schválená fórom WECA ako "Wi-Fi Compliant".
Frekvencia: 2.400 - 2.483 GHz, 5.15 - 5.35Ghz, 5.47 - 5.85Ghz Modulácia:DSSS, OFDM
Napájanie: 3.3V +/- 5%
Výstupný výkon: 802.11b - 18 dBm, 802.11g - 18dBm, 802.11a - 13 - 17dBm
Ovládače: Windows® 98SE, ME, 2K, XP
Rozmery: 60 x 45 x 5 mm Kódovanie: 64-bit, 128-bit, 152-bit WEP, 802.1x, WPA, WPA-PSK autentifikácia, AES-CCM & TKIP kódovanie
Pracovné režimy: Windows - Infrastructure a Ad-hoc
Rychlost: 1 - 108 mbps
Pracovná teplota: 0 - 70oC WHQL: Microsoft® XP Compliant
Certifikácia: CE, FCC part 15 (USA)
Konektor: 2 x SMT Ultra-miniature coaxial connectors (U/f)
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

No ten mikrotik..no neviem, vyrera to dost zložito, nikdy som to nevidel a nie to ešte nastavoval.

AP mam a už som aj nastavoval..čiže AP nastavovat viem..ale mikrotik to by kusok trvalo :laugh:

A ten mikrotik to je iba taka doska? To neni v ničom? To ked by som kupil tak mi daju len dosku alebo to v niečom bude?

Inak dalsia vec, to s timi AP už rozumiem ako, to by slo. IP adresy nastavit neni problem.(Ak by DHCP robil problemy)

Lenže tam hore na kopci kde to bude? Ved tam je v zime aj cez -25°C sak ved to tam zamrzne, toto este musime nejako poriešit.

Čo som pozeral APčka tak pracovna teploty od 0°C-60°C lenže ak tam v zime je -25°C tak co s tim bude?
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l

Návrat na "Siete"