Ako vynutit DMA?

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
Ohucany
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 115
Dátum registrácie: Ut 31. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Ako vynutit DMA?

Príspevok od používateľa Ohucany »

Problem je s tym, ze na notebooku MSI GX600-08’ je BD-ROMka sony BD ROM BC-5500A a ked som nainstaloval winXP+SP3 tak mi nejde ani za svet zapnut DMA, stale ide PIO. Predtym tam bola vista a fungovalo to, cize DMA podporuje urcite aj podla popisu.
Skusal som uz vsetko mozne aj nemozne, podla kadejakych navodov na nete, dokonca som ju aj FLASHol a nic stale PIO. V registroch som skusal mazat rozne hodnoty podla tych navodou aby si to znova vyhladalo radice aj som tam skusal natvrdo zmenit DMAenable z 0 na 1 vzdy po restarte je to ako keby som nic nerobil.
Uz ma nic nenapada aj google uz je vyzdimany, som v koncoch tak posledna sanca ste vy :help:

p.s. rady typu, daj si vistu, si nehajte.
MB: MSI Z77A-GD65 | CPU: Intel Core i7-3770 + Noctua NH-U9 + FUN Noctua NF-B9 | RAM: 2x Corsair Vengeance LP 16GB (Kit 2x8GB) 1600MHz CL9 | HDD: SSD Samsung 850 EVO 500GB + Western Digital 4TB WD40EFRX | AUDIO: externá NI Audio Kontrol 1 | MONITOR: 24" Eizo FlexScan EV2436W | CASE: Corsair 550D Obsidian Series black | PSU: be quiet! Straight Power BQT E9-450W GOLD | Print: Canon Pixma TS8050 | Repro: Pioneer S-DJ05 | Sluchadlá: Headset: Sennheiser GSP 550 + In-ear: Beyerdynamic Soul Byrd | Peripheral: BT usb MSI
Používateľov profilový obrázok
Jeffo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Ut 09. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Detva(19)

Re: Ako vynutit DMA?

Príspevok od používateľa Jeffo »

z tvojho popisu nie je jasne, ci si skusal aj take nieco ako ODINSTALOVAT (cez spravcu zariadeni) dany radic a po restarte znova nainstalovat...myslim, ze som to tak uz raz riesil :-)
CPU: Intel CeleronD 2,53GHz@2.89GHz PresHOT | MB: Abit BD7 III-i845 | RAM: 2x 512MB PC4000 Gold kit OCZ VX @304 MHz 2-2-2-5| VGA: ABIT GF MX 440(64MB) core:270/mem:405 | 2x AC Fan3 TC | HDD: Samsung SpinPoint P 200GB | DVD-RW NEC 3500 AG & DVD-ROM PIONEER 106 (slot-in)| SOUND: Creative SB Live! & 5.1 Creative-repro |PSU: 300W | DISPLAY: ACeR AL 1912 (19") | HP DJ 3420 & DJ 3745
Používateľov profilový obrázok
Ohucany
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 115
Dátum registrácie: Ut 31. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Ako vynutit DMA?

Príspevok od používateľa Ohucany »

Jeffo napísal:z tvojho popisu nie je jasne, ci si skusal aj take nieco ako ODINSTALOVAT (cez spravcu zariadeni) dany radic a po restarte znova nainstalovat...myslim, ze som to tak uz raz riesil :-)
Ano aj to som uz skusal niekolko krat :-( Aj rozne kombinacie.. ze najprv PIO restart potom DMA restart stale nic.
MB: MSI Z77A-GD65 | CPU: Intel Core i7-3770 + Noctua NH-U9 + FUN Noctua NF-B9 | RAM: 2x Corsair Vengeance LP 16GB (Kit 2x8GB) 1600MHz CL9 | HDD: SSD Samsung 850 EVO 500GB + Western Digital 4TB WD40EFRX | AUDIO: externá NI Audio Kontrol 1 | MONITOR: 24" Eizo FlexScan EV2436W | CASE: Corsair 550D Obsidian Series black | PSU: be quiet! Straight Power BQT E9-450W GOLD | Print: Canon Pixma TS8050 | Repro: Pioneer S-DJ05 | Sluchadlá: Headset: Sennheiser GSP 550 + In-ear: Beyerdynamic Soul Byrd | Peripheral: BT usb MSI
Používateľov profilový obrázok
Ohucany
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 115
Dátum registrácie: Ut 31. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Ako vynutit DMA?

Príspevok od používateľa Ohucany »

Nakoniec sa mi ju aj tak nepodarilo rozbehnut to DMA pod winXP iba pod vistou to slape :-( a musel som vymenit mechaniku za normalnu DVD-RW, ktora bez problemov hned isla DMA.
MB: MSI Z77A-GD65 | CPU: Intel Core i7-3770 + Noctua NH-U9 + FUN Noctua NF-B9 | RAM: 2x Corsair Vengeance LP 16GB (Kit 2x8GB) 1600MHz CL9 | HDD: SSD Samsung 850 EVO 500GB + Western Digital 4TB WD40EFRX | AUDIO: externá NI Audio Kontrol 1 | MONITOR: 24" Eizo FlexScan EV2436W | CASE: Corsair 550D Obsidian Series black | PSU: be quiet! Straight Power BQT E9-450W GOLD | Print: Canon Pixma TS8050 | Repro: Pioneer S-DJ05 | Sluchadlá: Headset: Sennheiser GSP 550 + In-ear: Beyerdynamic Soul Byrd | Peripheral: BT usb MSI
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8597
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Ako vynutit DMA?

Príspevok od používateľa shiro »

DMA si mozes vynucovat kolko chces, ovsem system ti to furt po detekovani urciteho poctu chyb pri prenose prepne na PIO. Vista je mozno v tomto narocnejsia ako XPcko...
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Ohucany
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 115
Dátum registrácie: Ut 31. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Ako vynutit DMA?

Príspevok od používateľa Ohucany »

shiro napísal:DMA si mozes vynucovat kolko chces, ovsem system ti to furt po detekovani urciteho poctu chyb pri prenose prepne na PIO. Vista je mozno v tomto narocnejsia ako XPcko...
Detekovani chyb? to myslis, ze moze byt vadna ta mechanika alebo NB? a vista narocnejsia, to moc nechapem, prave naopak menej narocna ked povoli DMA nie? BTW bola skusana aj v inom notebooku samozrejme na viste a tiez isla.
MB: MSI Z77A-GD65 | CPU: Intel Core i7-3770 + Noctua NH-U9 + FUN Noctua NF-B9 | RAM: 2x Corsair Vengeance LP 16GB (Kit 2x8GB) 1600MHz CL9 | HDD: SSD Samsung 850 EVO 500GB + Western Digital 4TB WD40EFRX | AUDIO: externá NI Audio Kontrol 1 | MONITOR: 24" Eizo FlexScan EV2436W | CASE: Corsair 550D Obsidian Series black | PSU: be quiet! Straight Power BQT E9-450W GOLD | Print: Canon Pixma TS8050 | Repro: Pioneer S-DJ05 | Sluchadlá: Headset: Sennheiser GSP 550 + In-ear: Beyerdynamic Soul Byrd | Peripheral: BT usb MSI
Používateľov profilový obrázok
Genyus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: Po 18. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako vynutit DMA?

Príspevok od používateľa Genyus »

Ja som našiel návod ako zmeniť HDD z PIO na DMA. Mne fungoval pri HDD, ale neviem či to funguje aj pri mechanikách. Skúsiť môžeš.

Kód: Vybrať všetko

Spustíme si program regedit, kde nájdeme položku HKEY_LOCAL_MACHINE – HARDWARE – DEVICEMAP – Scsi – Scsi Port 0, 1, … Počet položiek „Scsi Port“ záleží od konkrétnej HW konfigurácie. V pravom okienku sa pozrieme na položku „DMAEnabled“. Ak pracuje zariadenie v DMA móde, môžeme tam nájsť aj hodnotu 1 alebo 3 – to záleží od typov a počtu zariadení pripojených na túto zbernicu. V prípade, že tam nájdeme hodnotu 0, pracuje príslušné zariadenie v PIO móde a mali by sme ju zmeniť na 1. Klikneme na ňu pravým tlačidlom a výberom „Zmeniť“ ju opravíme. 

Teraz ešte musíme odstrániť informácie o chybách, pretože by sme nedosiahli požadovaný výsledok. Prejdeme na položku HKEY_LOCAL_MACHINE – SYSTEM – CurrentControlSet – Class – {4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} – 0001, 0002, … Počet znovu záleží od konkrétnej HW konfigurácie. V pravom okienku nás zaujímajú položky „MasterIdDataCheckSum“, „SlaveIdDataCheckSum“, „MasterDeviceDetectionTimeout“ a „SlaveDeviceDetectionTimeout“. Pomocou pravého tlačidla ich jednoducho vymažeme. Prvé dve obsahujú kontrolné súčty a ak ich Windows po reštarte nenájde, vytvorí ich znovu. Druhé dve označujú, či na danom kanáli je pripojené zariadenie a po reštarte ich Windows znovu zdetekuje. 

Samozrejme, týmto sme ešte nezaistili, aby Windows pri opakovaných chybách znovu neprepol príslušné zariadenie do PIO módu. Preto je výhodné, aby Windows automaticky nastavoval kontrolný súčet na pôvodnú hodnotu pri každom úspešnom zápise alebo čítaní. Za týmto účelom pre každý potrebný IDE radič 0001, 0002, … vytvoríme výberom z kontextového menu „Nové – Hodnota DWORD“ novú položku „ResetErrorCountersOnSuccess“, ktorú nastavíme na hodnotu 1.
Používateľov profilový obrázok
Ohucany
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 115
Dátum registrácie: Ut 31. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Ako vynutit DMA?

Príspevok od používateľa Ohucany »

noo ako som tak cital ten navod uz som ti chcel napisat, ze som to skusal ale este ze som to docital dokonca, lebo ta posledna vec je tam asi najpodstatnejsia a tu som nikde nenasiel.......teraz uz mam v notase klasicku DVDrw ale ked sa mi to bude chciet vymenit naspat za tu BDromku tak to urcite vyskusam, dik.
MB: MSI Z77A-GD65 | CPU: Intel Core i7-3770 + Noctua NH-U9 + FUN Noctua NF-B9 | RAM: 2x Corsair Vengeance LP 16GB (Kit 2x8GB) 1600MHz CL9 | HDD: SSD Samsung 850 EVO 500GB + Western Digital 4TB WD40EFRX | AUDIO: externá NI Audio Kontrol 1 | MONITOR: 24" Eizo FlexScan EV2436W | CASE: Corsair 550D Obsidian Series black | PSU: be quiet! Straight Power BQT E9-450W GOLD | Print: Canon Pixma TS8050 | Repro: Pioneer S-DJ05 | Sluchadlá: Headset: Sennheiser GSP 550 + In-ear: Beyerdynamic Soul Byrd | Peripheral: BT usb MSI

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"