WiFi - 3 domy

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Andrew
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Po 05. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-IV-Dubravka

WiFi - 3 domy

Príspevok od používateľa Andrew »

Zdravicko, mohli by ste mi pls poradit ako vyriesit wifi siet medzi 3 domami, dom v ktorom je teraz wifi router lezi v podstate v strede medzi domami ktore chceme spojit, teda jeden dom je hned na vedlajsom pozemku a druhy oproti cez ulicu (neviem presne vzdialenosti no odhadom na 100% menej ako 100m). V dome je WiFi router (presny typ neviem no je to ten zazrak co dodava T-Com k svojmu internetu). Staci kupit nejaku vsesmerovu antenu placnut ju na strechu domu a bude signal v ostatnych 2 domoch dostatocny alebo treba kupit nejaky poriadnejsi router ? Taktiez mi nieje celkom jasne co sa stane so signalom v dome kde je router ked nan zapojime priamo koax s antenou, nestrati sa vo vnutri signal ?
Ak mozte napiste mi sem ake veci mam na to pokupit pripadne aj z konkretnych shopov (volny vyber).

Dakujem za pomoc.
A.
Think Pad T430 i5 3320M 8Gb RAM + Mini Dock
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2778
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WiFi - 3 domy

Príspevok od používateľa Jerry »

Router mozno ostat moze ... Antenu vsesmerovku cca 8 dbi bude stacit. Router musi ist ale pod strechu niekde, aby nebol moc dlhy koax. V dome si daj net kablom priamo z routru, wifi nebude mat skoro ziadny signal v dome z ktoreho budes vysielat. kamosom wifi karta s malickou klientskou antenou cca 4-6 dbi bude stacit ...
Používateľov profilový obrázok
Andrew
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Po 05. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-IV-Dubravka

Re: WiFi - 3 domy

Príspevok od používateľa Andrew »

no ved to ze v dome tiez musi byt Wifi signal pretoze tam maju book a behat vsade s kablom ... Vidim to teda tak ze router moze zostat tam kde je, natiahne sa od neho kabel k druhemu routru ktory by sa kupil a bol by pod strechou a ten by zabezpecoval signal dalej ...
V ostatnych domoch su inak tiez vsetko notebooky... bude treba aj tam pokupit wifi karty s antenami alebo staci integrovana ?

Aj tak sa mi ale zda ze ten router je slabucky, si asi 5m odneho za jednym zatvorenym oknom (sice hlinikovym ale aj tak) a stratis "2 palicky" signalu. Pred domom signal nieje pre istotu vobec. Ja mam router (MSI RG60G) v panelaku a kamos o vchod vedla a o 2 poschodia nizsie chyta moj signal... a to je panelak zo zelezobetonu vs dom z porobetonovych tehal...
Think Pad T430 i5 3320M 8Gb RAM + Mini Dock
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2778
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WiFi - 3 domy

Príspevok od používateľa Jerry »

No to su take routre, ze aby si mal wifi v izbe a nemusel tahat kabel ... :laugh: Cize da sa aj tak ako si hovoril, ze kupis AP a das ho na strechu. Ci to bude stacit signalom na 100 metrov neviem, ale najskor to skus a mozno ked bude dobre to AP, tak ani antenu potrebovat nebudes na streche a ani na bookoch. Treba skusit najskor samotne AP dat na strechu a odskusat signal a prenos ...
Používateľov profilový obrázok
Andrew
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Po 05. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-IV-Dubravka

Re: WiFi - 3 domy

Príspevok od používateľa Andrew »

a vies teda poradit nejake AP ktore by mohlo byt dostatocne dobre ? ( btw preco AP a nie router?, akosik neviem prist na to aky je medzi nimi rozdiel :red: )
inak to APcko asi bude potrebovat aj nejaku krabicu ked bude vonku vsakze ? alebo by bolo jednoduchsie dat ho do izby a vyviest iba antenu von ?
Think Pad T430 i5 3320M 8Gb RAM + Mini Dock
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: WiFi - 3 domy

Príspevok od používateľa Toman »

pri wifi routroch zhruba plati: "ze co stena, to 30% signalu dole......"

dalej plati tzv "antenove" pravidlo: co je na jednej strane ma mit aj na druhej strane!!!!!
=
je ti zbitocne kupovat dalsi router s antenou a montovat ho na strechu ked na druhej strane je NB bez anteny skovany dakde v dome za troma stenami...... = NB bude pravdepodobne vydiet signal z routra ale svojou nedokaze nic odoslat spet...
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Andrew
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Po 05. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-IV-Dubravka

Re: WiFi - 3 domy

Príspevok od používateľa Andrew »

toman: to mas pravdu no ako to teda riesit ? jedno apcko na strechu, do kazdeho domu dalsie atd alebo ako ?
Think Pad T430 i5 3320M 8Gb RAM + Mini Dock
Používateľov profilový obrázok
mifko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 16. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Levice

Re: WiFi - 3 domy

Príspevok od používateľa mifko »

cavko, ja osobne by som porozmyslal nad variantou ze z centralneho domu kde mas router potahas kabel do ostatnych dvoch domov(vravis ze nie je viac ako 100m tak by to mohlo bezat) a tam kupis male apcka(routre), ktore ti pokryju tie domy wifi lebo riesit wifi na vacsie vzdialenosti a este aj cez prekazky je alchymia :)
Používateľov profilový obrázok
Andrew
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Po 05. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-IV-Dubravka

Re: WiFi - 3 domy

Príspevok od používateľa Andrew »

hej aj to je riesenie ale tahat kabel vzduchom ? ee dakujem stacilo raz vidiet blesky zo switcha :D a okrem toho jeden z domov je cez ulicu cize by ten kabel musel bud pod zem alebo aspon 4m nad zemou... :(
Think Pad T430 i5 3320M 8Gb RAM + Mini Dock

Návrat na "Siete"