Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
majo20000
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 24. Feb, 2008, 14:00

Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa majo20000 »

Zdravim Vas,
potreboval by som poradit ohladom vytvorenie siete medzi 2 počitačmi.

Mám zariadenie Zyxel HW-660(modem s routerom) ,ten mi sluzi na rozdelenie internetu aj na notebook aj na stolovy PC.

Ten stolový PC(s operacnym systemom XP) je nan napojeny cez Lan kabel a notebook (OS Windows Vista) je pripajany cez WIFI cize bezdratovo.
POtreboval by som navod ako to zosietovat aby som mohol zdielat subory,lebo sa mi nechce zakazdym behat s USB klucom :-D

Pripajam aj obrazok(ILUSTRACNY)

Este chcem dodat ze sa tomu moc nerozumiem co je mac adresa atd..tak by som uvital aj presnejsi postup

Dakujem vopred
Používateľov profilový obrázok
skill3r
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa skill3r »

V prvok kroku sa prihlas na router, tam chod do sekcie firewall a povol prenos suborou medzi wifi a lan.Potom na kazdom pocitaci si otvor ovladacie panely chod do nastaveni firewall tam do zalozky spresnenie a zrus to zaskrtnutie pre local area conection.Pouzivaj radsej zjednodusene zdielanie suborov, mozno ho uz mas zapnute ale ak nie tak si otvor akekolvek okno tam chod do nástroje, moznosti priecinka, zalozka zobrazenie, a piate od vrchu je pouzivat jednoduche zdielanie suborov. To si zaskrtni a potvrd OK. Ešte by bolo dobré aby si si nastavil rovnakú pracovnú skupinu a mená v sieti pre každé pc.Takže to spravis tak ze kliknes pravym na tento pocitac, das vlastnosti tam kliknes na zalozku nazov pocitaca. Klikni na zmenit a tam vypln meno a pracovnu skupinu.Meno nesmie byt rovnake , pracovna skupina by mala byt rovnaka.Vyplnit tam mozes skoro hocico.Ked toto vsetko porobis.Klikni na lubovolnu zlozku ktoru chces zdielat pravym tlacitkom, je tam moznost ze zdielanie a zabezpecenie.Klikni na to, vyskoci ti okno a bude tam asi text ze ak chcete aj napriek uvedenemu riziku zdielat subory bez spustenia sprievodcu kliknite sem.Klikni tam.Vyber moznost povolit iba zdielanie suborov.Potom uz len zaskrtnes moznost zdielat tento priecinok na sieti.Potvrdis ok.restartujes oba pc.Ked ti to nabehne tak dufam ze mas na ploche ikonu pocitace v sieti ak nie tak chod cez start hladat subory alebo priecinky, tak na boku si vyber moznost pocitace alebo osoby, potom moznost pocitace v sieti.A daj si hladat pocitac podla mena.Malo by ti ho najst a ked si spravil vsetko spravne maly by tam byt tie nazdielane zlozky.Ak samozrejme nenastanu ine komplikacie ktore sa zviknu stavat.
Spoiler: ukázať
Intel Core I9 - 11900K chladený pomocou Noctua NH-D15S chromax.black//MSI MPG Z590 Gaming Carbon WIFI//2x 16GB DDR4 3600Mhz CL16 G.Skill TridentZ neo//SAMSUNG SSD 980 Pro 256GB M2 PCIe + Corsair BX500 2TB SSD pre data + Western Digital Red 3TB 5400RPM 64MB SATA III pre databackup//MSI GeForce RTX 4080 Super SUPRIM X 16G//PSU FSP Fortron Hydro Ti PRO 1000W//Creative Sound Blaster Z@Creative Inspire 5.1 5100//MSI MAG 322CQR
Používateľov profilový obrázok
matopd
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: St 16. Jan, 2008, 14:00

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa matopd »

Ja si myslim, ze problem bude asi vo viste \ lebo xp uz ma kazdy prelezene\. Treba sa kuknut do "centrum sieti" a povolit tam zdielanie a prip. zakazat zidielanie heslom. Na toto vacsina skocila \vratane mna :D\
Používateľov profilový obrázok
skill3r
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa skill3r »

Heh toho ze ma Vistu som si akosi nevsimol :red: , ako zosietovať vistu a xp ešte oskúšané nemám.
Spoiler: ukázať
Intel Core I9 - 11900K chladený pomocou Noctua NH-D15S chromax.black//MSI MPG Z590 Gaming Carbon WIFI//2x 16GB DDR4 3600Mhz CL16 G.Skill TridentZ neo//SAMSUNG SSD 980 Pro 256GB M2 PCIe + Corsair BX500 2TB SSD pre data + Western Digital Red 3TB 5400RPM 64MB SATA III pre databackup//MSI GeForce RTX 4080 Super SUPRIM X 16G//PSU FSP Fortron Hydro Ti PRO 1000W//Creative Sound Blaster Z@Creative Inspire 5.1 5100//MSI MAG 322CQR
Používateľov profilový obrázok
Optheron
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 125
Dátum registrácie: Ne 15. Apr, 2007, 08:00

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa Optheron »

zdravim
mam mensi problem, skusal som to tu aj hladat ale nenasiel som to a tak to hodim sem tu to asi pasuje najviac aby som nevytvaral novy topic

cez router som pripojil dva pc z winxp do siete
zdielanie zloziek a tlaciarni funguje v pohode akurat ze by som chcel nastavit na zdielane zlozky prava
lenze ak dam dodat uzivatela aby som mohol nastavit prava tak vidim len uzivatelov z toho daneho pc nevidim druhy pc

sused sa chce pripojit kablom na net cez moj router lenze chcem predtym nastavit prava na zlozkach aby tam neliezol

ako to urobit?
vdaka
Používateľov profilový obrázok
skill3r
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa skill3r »

musel by si sa prihlasovat do domeny,
alebo si sprav ucty na kazdom kompe na heslo, vypni pouzivanie jednoducheho zdielania suborov , a pri nazdielani nejakej zlozky, medzi povolenia daj tie konta ktore su na tom pc, cize napr. "mama" s heslom "foter", a na druhom pc potom ked budes chciet otvorit nazdielanu zlozku si vypita meno a heslo , a zadas tam "mama" a heslo "foter" , kedže pre toho uživalela si spravil povolenia tak sa ti zložka otvorí, dokonca si pre ňu môžeš ešte vybrať aky pristup k nej.Ak ale nebudeš mať učty v kompe na heslo tak sa na žiadnu zložku nepripojíš
Spoiler: ukázať
Intel Core I9 - 11900K chladený pomocou Noctua NH-D15S chromax.black//MSI MPG Z590 Gaming Carbon WIFI//2x 16GB DDR4 3600Mhz CL16 G.Skill TridentZ neo//SAMSUNG SSD 980 Pro 256GB M2 PCIe + Corsair BX500 2TB SSD pre data + Western Digital Red 3TB 5400RPM 64MB SATA III pre databackup//MSI GeForce RTX 4080 Super SUPRIM X 16G//PSU FSP Fortron Hydro Ti PRO 1000W//Creative Sound Blaster Z@Creative Inspire 5.1 5100//MSI MAG 322CQR
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7688
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa newmi »

Vsak daj zdielat LEN TIE ZLOZKY kam ti sused moze! Nic jednoduchsie. Sukromne zlozky jednoducho nedas zdielat.
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
Optheron
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 125
Dátum registrácie: Ne 15. Apr, 2007, 08:00

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa Optheron »

:-) keby som nemal doma dva pocitace v sieti tak by som nedaval vobec zdielat zlozky

neda sa to urobit bez hesla?
nechcem sa prihasovat do domeny a ani na profil si nechcem davat heslo
existuje nejaky program?
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa Xenon »

Tak ak som pochopil, tak router ti ide. Čiže ten nastavený máš, iba ti nejde zdieľanie. Tak si vyber nejakú zložku na stolnom PC a daj ju zdieľať. Potom vo Viste v centre sietí klikni na prispôsobiť a tam zaškrtni súkromná. A v XP sa nič nerobilo tuším. Nie som si istý, robil to otec, takže neviem. Potom mi už zdieľanie fungovalo.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
Používateľov profilový obrázok
skill3r
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa skill3r »

hej na routery vo firewalle zakaz pristup k tvojmu pc od suseda alebo respektive povol pristup k druhemu pc len od tvojho a mas vybavene, mozes serovat aj bez hesla
Spoiler: ukázať
Intel Core I9 - 11900K chladený pomocou Noctua NH-D15S chromax.black//MSI MPG Z590 Gaming Carbon WIFI//2x 16GB DDR4 3600Mhz CL16 G.Skill TridentZ neo//SAMSUNG SSD 980 Pro 256GB M2 PCIe + Corsair BX500 2TB SSD pre data + Western Digital Red 3TB 5400RPM 64MB SATA III pre databackup//MSI GeForce RTX 4080 Super SUPRIM X 16G//PSU FSP Fortron Hydro Ti PRO 1000W//Creative Sound Blaster Z@Creative Inspire 5.1 5100//MSI MAG 322CQR
Používateľov profilový obrázok
Optheron
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 125
Dátum registrácie: Ne 15. Apr, 2007, 08:00

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa Optheron »

na obidvoch pc je XP zdielanie som rozbehal ale mam tam sukromne veci

ak chcem teda napojit este treti pocitac bez toho aby som robil nejake zasahy ohladom profilu resp prihlasovania, chcem nastavit prava na jednotlive pocitace

zlozka 1 - povolenie vstupu PC1 a PC2
zlozka 2 - povolenie vstupu PC1, PC2 a PC3
takymto systemom ak je to mozne

a este tlaciaren na ktoru mozeme tlacit vsetci traja - to mi funguje

co sa taky routeru nemam k tomu ziadny program na ovladanie
Používateľov profilový obrázok
skill3r
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa skill3r »

a ty sa na router pripajas sietovym kablom? a ako sa potom vytáča? na nastavovanie routera nepotrebuješ žiaden soft. stači v prehliadači naťukať spravnu ipadresu
Spoiler: ukázať
Intel Core I9 - 11900K chladený pomocou Noctua NH-D15S chromax.black//MSI MPG Z590 Gaming Carbon WIFI//2x 16GB DDR4 3600Mhz CL16 G.Skill TridentZ neo//SAMSUNG SSD 980 Pro 256GB M2 PCIe + Corsair BX500 2TB SSD pre data + Western Digital Red 3TB 5400RPM 64MB SATA III pre databackup//MSI GeForce RTX 4080 Super SUPRIM X 16G//PSU FSP Fortron Hydro Ti PRO 1000W//Creative Sound Blaster Z@Creative Inspire 5.1 5100//MSI MAG 322CQR
Používateľov profilový obrázok
Optheron
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 125
Dátum registrácie: Ne 15. Apr, 2007, 08:00

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa Optheron »

ano pripajam klasika sietovym kablom

skusal som to ale neviem ako zistim IP routera skusal som davat IP ale asi je to nejaky smejd lebo sa tam neviem dostat
mal som jeden cas pristup na router od t-com tam bol k tomu navod a dal sa k tomu stiahnut aj program
k tomuto routeru som nedostal nic tak neviem ako to funguje
Používateľov profilový obrázok
skill3r
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa skill3r »

Daj start a do spustit napis cmd a enter. Potom uz len ipconfig -all a vypiseti ake mas ipcky, predvoleny dns server je ip adresa routeru. Ale ak nevies meno a heslo k nemu tak sa tam aj tak nedostaneš. Takže napiš typ a kuknem ti manual
Spoiler: ukázať
Intel Core I9 - 11900K chladený pomocou Noctua NH-D15S chromax.black//MSI MPG Z590 Gaming Carbon WIFI//2x 16GB DDR4 3600Mhz CL16 G.Skill TridentZ neo//SAMSUNG SSD 980 Pro 256GB M2 PCIe + Corsair BX500 2TB SSD pre data + Western Digital Red 3TB 5400RPM 64MB SATA III pre databackup//MSI GeForce RTX 4080 Super SUPRIM X 16G//PSU FSP Fortron Hydro Ti PRO 1000W//Creative Sound Blaster Z@Creative Inspire 5.1 5100//MSI MAG 322CQR
Používateľov profilový obrázok
Optheron
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 125
Dátum registrácie: Ne 15. Apr, 2007, 08:00

Re: Zdielanie suborov na 2 PC(vytvorenie siete)

Príspevok od používateľa Optheron »

tak smo to vyriesil

kupil som wifi router TP LINK tam je k tomu meno heslo na vstup
este sa v tom musim pohrabat a uvidime co s toho vyjde :-D

zatial dakujem za pomoc

Návrat na "Siete"