Rozdiem Wifi 2,4Ghz a 5Ghz

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
marek7808
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 03. Máj, 2008, 14:00

Rozdiem Wifi 2,4Ghz a 5Ghz

Príspevok od používateľa marek7808 »

Zdravím všetkých nakoľko uvažujem o pripojení internetu cez Wifi tak som si zisťoval poskytovateľov pripojenia v mojom okolí, narazil som na celkom zaujímavú ponuku a s tým súvisí aj moja otázka. Firma má v ponuke 2,4Ghz sieť a 5Ghz sieť ktorú z týchto dvoch by som si podľa Vás mal dať, a aký je rozdiel medzi týmito dvoma sieťami?

P.S. Flat Standard 2048/256 1:8 neobmedzene 600 Sk je ten najvyšší tarif z 2,4GHz
Poplatok za zriadenie 1 599,- Sk

Flat Standard 2560/512 1:8 neobmedzene 800 Sk je tarif z 5GHz
Poplatok za zriadenie 3 799,- Sk
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: Rozdiem Wifi 2,4Ghz a 5Ghz

Príspevok od používateľa Toman »

v programoch je rozdiel vo vyssom uploade.....

co sa tika frekvencii tak tam zasadne velky rozdiel nieje... akurat 5Ghz ma o kusok vecsi dosach je ich zatial malo = malo zdrojou rusenia = vhodne tam kde je pasmo 2,4 uz obsadene (vecina velkych miest), a su nato o "kusok" drachsie zariadenia....
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Rozdiem Wifi 2,4Ghz a 5Ghz

Príspevok od používateľa kajfun »

ked pouzivas internet raz za tyzden, staci ti aj ta 2.4ka. Ked to myslis trochu vazne, ber 5GHz zariadenia. Dovod : podstatne vyssie priepustnosti, typicke 2.4GHz veci maju do priblizne 600kB/s = okolo 4.8Mbit/s na vysielac, teda pre vsetkych pripojenych dohromady a to sa bavime o idealnych podmienkach.

na porovnanie, 5GHz zariadenia bez problemu udru okolo 25Mbit/s. Stabilnejsie pingy, vyssia priepustnost radii atd. Bez diskusie.
Používateľov profilový obrázok
marek7808
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 03. Máj, 2008, 14:00

Re: Rozdiem Wifi 2,4Ghz a 5Ghz

Príspevok od používateľa marek7808 »

Dik za odpovede, internet mienim používať dosť často a sťahovať budem veľké objemy dát nakoľko mám účet na rapíde, takže pripadá do úvahy tá 5Ghz sieť len keby nebol vstupný poplatok taký vysoký, dúfam že okolo Vianoc budú mať nejakú akciu :D
Používateľov profilový obrázok
marek7808
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 03. Máj, 2008, 14:00

Re: Rozdiem Wifi 2,4Ghz a 5Ghz

Príspevok od používateľa marek7808 »

Ešte predsa jedna otázka, sieťová karta ktorá je integrovaná na základnej doske bude dobrá na tú 5GHz sieť alebo bude treba kúpiť novú?
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Rozdiem Wifi 2,4Ghz a 5Ghz

Príspevok od používateľa kajfun »

vzhladom na definovane pouzitie urcite 5GHz, pod 5GHz nerozmyslaj ani nahodou. Co sa tyka tej sietovky, mame problem, Dr.Watson : je nieco ine mat klasicku ethernet sietovu kartu a mat 5GHz radio na doske [ale su aj take, napr. Asus WiFi Deluxe]. Bavme sa o tom ze na doske mas radiovu kartu na 5GHz - avsak to ze ju mas na doske v obyvacke alebo kde je sice velmi zaujimave, ale uplne nepodstatne. Dovod : priamo DO TEJ sietovky by musel byt privedeny kabel od 5GHz anteny v ktorom by sa nachadzal ten signal od providera. No a mame problem : taky kabel nemoze byt prilis dlhy z technickych dovodov [zabudni na 30 metrov krizom-krazom po baraku], navyse je relativne dost neohybny a relativne dost aj stoji penazi.

riesenie bude asi take, ze henta firma ti nainstaluje na strechu 5GHz antenu s kratkym kablikom, niekde pod strechu [na povalu, na krov atd] co najblizsie k antene pripevni samotne radiove zariadenie a z neho pojde ethernetovy kabel dlhy aj sto metrov ktory zapichnes do pocitaca. Presne realizacne detaily samozrejme musis diskutovat s tou firmou.

cize povedane inak, 5GHz radiova karta v pocitaci ti bude na 99% prd platna [ani neviem ci ju mas, ale to je jedno]. Potrebujes ethernetovu kartu a tam ziadne problemy s kompatibilitou nie su.
Používateľov profilový obrázok
marek7808
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 03. Máj, 2008, 14:00

Re: Rozdiem Wifi 2,4Ghz a 5Ghz

Príspevok od používateľa marek7808 »

Dík za obšírnu odpoveď, zajtra budem volať do tej firmy a popýtam sa na tieto veci potom budem múdrejší ale osobne si myslím, že keď si dám ten 5GHz tarif tak budú musieť kvôli mne pripevniť na strechu aj taký prijímač. A s tým eternet káblom máš pravdu je to ťahane priamo z prijímača uchyteného na streche podľa toho čo som vydeľ u suseda. :D :D :D

Návrat na "Siete"