POLYNOMICKE FUNKCIE

Sekcia o programovaní, programovacích jazykoch...
dianka10

POLYNOMICKE FUNKCIE

Príspevok od používateľa dianka10 »

Mohol by mi niekto pomoct...potrebujem program na riesenie polynomickych funkcii (najlepsie v JAVE).
Kto by mohol pomoct s tymto programom,nech sa ozve na emailovu adresu dianka10@azet.sk :help:
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: POLYNOMICKE FUNKCIE

Príspevok od používateľa galen »

dianka10 napísal:Mohol by mi niekto pomoct...potrebujem program na riesenie polynomickych funkcii (najlepsie v JAVE).
Kto by mohol pomoct s tymto programom,nech sa ozve na emailovu adresu dianka10@azet.sk :help:
asi budem hu-hu-hu-hulvat,
ale ako si to predstavujes?

co maju byt vstupy, co maju byt vystupy ...
(napriklad, ze uzivatel musi zadat:
polynomicku funkciu (z toho vyplyva parser na funkciu (zatvorky, mocniny, znamienka...))
pripadne zadava iba rozsah a krok kde treba hladat korene (a funkcia je hardcoded v zdrojakoch), s tym ze sa urci s nejakou presnostou koren
ci to ma byt osetrene aj pre lokalizaciu nasobnych korenov...
osetrenie vstupov...
aky by mal byt priblizny algoritmus na vypocet ... )

dalej by bodlo, kebyze udas, dokedy to potrebujes

PS: vseobecne polynomicke funkcie sa riesia pomerne tazko (ano, ani excell ti nezrata vsetko)
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
pEpinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 850
Dátum registrácie: Po 19. Máj, 2008, 09:31
Bydlisko: BA/NR

Re: POLYNOMICKE FUNKCIE

Príspevok od používateľa pEpinko »

Ja by som len doplnil, ze na vseobecne polynomialne funkcie vyssieho stupna ani neexistuju formule (korene sa nedaju zapisat v tvare radikalov). Daju sa pouzit rozne aproximacne algoritmy, napr. http://en.wikipedia.org/wiki/Newton's_method.
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: POLYNOMICKE FUNKCIE

Príspevok od používateľa galen »

pEpinko napísal:Ja by som len doplnil, ze na vseobecne polynomialne funkcie vyssieho stupna ani neexistuju formule (korene sa nedaju zapisat v tvare radikalov). Daju sa pouzit rozne aproximacne algoritmy, napr. http://en.wikipedia.org/wiki/Newton's_method.
:cool:
pochvala ...

tymto bez problemov najdeme koren na intervale ...

uz iba treba nejak doriesit fakt, ze mame jeden koren a treba najst dalsie .. teda .. treba vygenerovat novy interval hladania korenov (resp. inicializacny bod)
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
pEpinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 850
Dátum registrácie: Po 19. Máj, 2008, 09:31
Bydlisko: BA/NR

Re: POLYNOMICKE FUNKCIE

Príspevok od používateľa pEpinko »

A po troske googlenia som nasiel aj nejaky zdrojak v jave staci ho omrknut, napisat nejake rozumne zadavanie funkcii a nejake prostredie a je to :) .

http://www.koders.com/java/fid770138B31 ... AD723.aspx

Co som to tak pozrel, tak tam sa hlada iba nejaky koren a nie vsetky... Ale v ponuke vlavo je metod viacej...

Vlastne ma napada, ze ak mame koren A, tak staci polynom predelit polynomom (x-A), cim dostaneme polynom s rovnakymi korenmi ako predchadzajuci az na hodnotu A, a tento znova vrazime do algoritmu na hladanie nejakeho korena :) .
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: POLYNOMICKE FUNKCIE

Príspevok od používateľa galen »

aehm, ked mame koren, je pravda, ze staci podelit ...

ale nejak ma nenapada, jak to spravit programovo ...

iked ...
uz pomalicky napada ...
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
pEpinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 850
Dátum registrácie: Po 19. Máj, 2008, 09:31
Bydlisko: BA/NR

Re: POLYNOMICKE FUNKCIE

Príspevok od používateľa pEpinko »

Spravit delenie polynomov je to najmenej, mna skor napadlo ze delit mozme iba ak je ten koren "presny" a kedze vsetko su to aproximacne algoritmy, tak by to viac menej nesedelo... Ale ak sa budu pouzivat "pekne" funkcie (take co nemaju korene s dlhym desatinym rozvojom :) ) tak by sa to +- dalo, skor by sa mala autorka vyjadrit co to presne potrebuje.
LittleMan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 810
Dátum registrácie: Pi 27. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: NR - okolie, Brno

Re: POLYNOMICKE FUNKCIE

Príspevok od používateľa LittleMan »

k niecomu by sa dalo dostat aj pomocou hornerovej schemy ...
Life is short - enjoy it!
HP ProBook 6470b, 8GB RAM, SSD | Intel Pentium 4 2.80GHz, 2xKingston DDR 512MB, Intel D875PBZ, Radeon 9800XT, 3×SATA (600GB)

Návrat na "Programovanie"