VPN software - potrebujem?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
miamia
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Ut 18. Nov, 2008, 15:25

VPN software - potrebujem?

Príspevok od používateľa miamia »

ahojte, ked mam na firewalle pustene VPN, na co by som si mal nahodit napr openvpn software do mojho pc, ked standardne WinXP Pro ponuka vytvorenie VPN spojenia?

aku ma vyhodu dalsi soft na pristup do vpn?
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: VPN software - potrebujem?

Príspevok od používateľa Toman »

len experimentujes?
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
miamia
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Ut 18. Nov, 2008, 15:25

Re: VPN software - potrebujem?

Príspevok od používateľa miamia »

no, zacinam sa rozkukavat v problematike VPN, doteraz som s tym nerobil, ale chcel by som to zacat pouzivat. preto neviem posudit ne/vyhody softov, tak sa radsej pytam.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2151
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: VPN software - potrebujem?

Príspevok od používateľa zoom »

Vytvorenie a konfiguracia VPN spojenia cez Windows XP je celkom DOST narocna vec. Musis zadefinovat rucne tzv. IP Security Policies v management konzole a to v kazdom smere (in, out) a pre kazdu siet samozrejme. Nejaky VPN softik ti toto obsluzi automaticky. Napriklad DrayTekacky klient je malicky a funguje tak, ze pri spojeni automaticky tieto policies vytvori a po ukonceni spojenia ich zase vymaze, takze cisto vo Windowse.

Dalej na VPN spojenie potrebujes, celkom necakane, VPN router. Cize ked vo firme mas VPN router, tak doma musis mat nieco, co to obsluzi tiez. Pokial mas VPN postavene na IPSec, tak potrebujes bud HW krabicku, alebo uz spominany VPN softwarovy klient. Pokial mas SSL VPN, tak klientsku cast obsluzi aj browser.

Este jedna vec: Nemyl si v lacnych domacich routroch taku vec, ze skutocna podpora VPN tunela a len podpora pass-through. Skutocny VPN router ma rozsiahle nastavenie, kde kompletne konfigurujes tunel, sifrovanie, adresy, atd. atd. proste nastavenia na celu A4. Pass-through je len podpora, ze router nezablokuje, ale spravne preposle dalej VPN pakety napriklad zo softwaroveho VPN klienta.
miamia
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Ut 18. Nov, 2008, 15:25

Re: VPN software - potrebujem?

Príspevok od používateľa miamia »

zoom, velka vdaka Ti. velmi prehladne si mi na zaciatok rozsiril obzor v smere VPN.

Návrat na "Siete"