Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Všetko o zvukových kartách, repro, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa zoom »

Zdravim, chcel by som sa opytat ohladom nasledovneho problemu. Situacia je nasledovna: Mam dva reproduktory na stole, kupil som ich nedavno, vsetko bolo uplne OK. Vcera som urobil taku vec, ze z mojej izby som premiestnil jeden rozlozeny pocitac (bezal bez bedne len tak hala bala poukladany) do vedlajsej miestnosti + som inak natahal sietove kable, proste taka mala reorganizacia. Co sa vsak nestalo? Teraz v reproduktoroch pocujem take bzucanie, ktore je viacmenej stale konstantne, pocujem ked scrollujem kolieskom mysi webstranku, alebo ked dam nieco kopirovat na disku. Je to naozaj neskutocne otravne a mam chut vyhodit cely pocitac von oknom.

Netusim, co sa stale a ci to ma na svedomi ta reorganizacia, alebo je to len nahoda. Skusal som rozne krutit audio prepojovacie kable, davat ich dalej od elektrickych kablov, rozne hybat kabelazou, odpojit z pocitaca oba sietove kable, ci sa cez ne nesiria nejake ruchy, ale nic nepomohlo.

Vie mi niekto poradit, co by som mohol este skusit, alebo kde a ako nieco odmerat? V pondelok si skusim domov zadovazit UPS s dvojitou konverziou a vyskusam, ci to pomoze, ale nemyslim si, vzhladom na to, ze v repro pocujem komponenty z pocitaca. Ak niekto nieco viete, tak radte, ja uz naozaj neviem, co skusit. Objavilo sa to len tak z jedneho dna na druhy.

EDIT: Nahral som, ako znie disk pri kopirovani v reproduktoroch - LINK. Je to velmi zosilnene, takze pozadie sumi, ale v skutocnosti to pocut jasne aj ked je relativne ticho. Ine veci zneju inak (scrollovanie hlbsie a akoby chraplavejsie, konstantny sum z rusenia ma tiez nizsiu frekvenciu).
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Mas ich na prednom alebo zadnom konektore ? Co su to za reproduktory ? Skus vymenit ich kabel, casto su kable k repro netienene.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa zoom »

Nooo... neviem, co myslis pod prednym alebo zadnym konektorom. Mam ich pichnute priamo do zvukovky (teda nie nejaky predny konektor na bedni) a su pichnute do Front kanalu, lebo tam mam vymeneny op-amp na zvukovke. Reproduktory su aktivne monitory Yamaha HS80M [link]. Kable su tak trochu nudzovo spravene, ale skusal som s nimi hybat, ci len jednym kvalitnejsim zapajat striedavo jeden a druhy reproduktor. Problem vsak je, ze aj s touto kabelazou to uz islo dobre. To rusenie sa len tak objavilo a pokial nebolo, mal som prepojovacie audio kable vedene hocijako hala bala popri elektrike a nikdy tomu nic nebolo. Repraky samozrejme obsluzia aj balanced kable, co by bolo najlepsie, ale nedostanem zo zvukovky balanced vystup.
Používateľov profilový obrázok
dexman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 931
Dátum registrácie: St 04. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Levice

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa dexman »

teraz nevieme, či máš dva počítače a problém je na pôvodnom pc v tej izbe alebo hovoríš o tom rozloženom pc, ktorý si premiestnil.
Robo77
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 01. Feb, 2009, 02:05

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa Robo77 »

Keď som to dobre pochopil máš tu skladačku prepojenú sieťovým káblom z tvojím PC.
Skús odpojiť sieťový kábel keď bzučanie prestane bude problém asi v zásuvke, skús druhé PC napájať z rovnakej zásuvky predlžovačkov.
MB: Asus P8Z68-V, CPU: INTEL Core i5-2500K + Scythe SCNJ-3000 Ninja 3, RAM: 2x4GB DDR3-1600 Kingston HyperX XMP GreySeries, VGA: PowerColor Radeon HD 6850 SCS3, PSU: SuperFlower 450W, HDD: Samsung HD753LJ (750GB), ST3120026AS (120GB), LCD: LG W2042T, Zvuk: SB X-Fi Xtreme Music, Ostatné: TechniSat DVB-PC TV Star, Logitech Webcam C910
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa zoom »

Takze urobil som nakres, ako som mal veci zapojene predtym a ako mam teraz. Vzhladom na male upravy a opravy v byte to mam tak ponatahovane cez predlzovacky, co urcite nie je idealne, ale chcem povedat, ze nech to z elektrikarskeho hladiska vyzera akokolvek hrozne, doteraz nebol problem s tym zvukom.

Obrázok

Horna situacia je, ako to bolo po starom. Dolna teda po premiestneni rozobrateho PC. Do nakresu som nezakreslil take veci ako lampa s obycajnou ziarovkou, ci nabijacka na mysku, alebo router v hale pri fileserveri, atd. Zvukova karta sa samozrejme nachadza v "Bedni" tam, kde su aj reproduktory.

Problem je, ze v tych reproduktoroch nepocujem ruchy z vonkajsej siete, ale prave moj pocitac, tak neviem, co s tym. Skusim tie reproduktory oddelit dvojitou konverziou a uvidime, dam vediet.

EDIT: Prave som si vsimol jednu vec. Ked vytazim procesor programom Prime na maximum, tak to bzucanie v reproduktoroch uplne zmizne. Takze uz som z toho uplne oficialne jelen.
Používateľov profilový obrázok
xvalky
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 487
Dátum registrácie: Ne 06. Máj, 2007, 08:00
Bydlisko: Snina

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa xvalky »

vsetky kabl su "trojpinove"? teda faza, zem a nulak? kolegovi brunel receiver, napojeny len cez klasicky dvojkolik. stacilo ho vytiahnut a otocit. ak tam mas aj nejaku rozvodku tak ju skontroluj, niektore starsie mali oproti sebe prehodenu fazu (na jednom konci vlavo, ale na druhom vpravo...) ak je ten fileserver bez bedne, skus vsekty komponenty pouzemnovat, tak ako keby boli v case... a mozno to je len nejaka zahada v poradi zastrciek, lebo len to sa zmenilo (a este uzemnenie na tom fileserveri). neviem ci som poradil aspon trochu ale tesim sa na rozlusknutie zahady :D
Spoiler: ukázať
desktop: MB: Gigabyte 965P-DS3, CPU: Core 2 Duo E6600@3.06GHz, RAM: 4x1GB Kingston HyperX 800 CL4, VGA: Sparkle Calibre 8800GTS 640MB + AC Accelero Xtreme 8800, HDD: Samsung SP 320GB F1, 2x Samsung SP 1TB F1, PSU: Seasonic M12 500W, LCD: Samsung 226BW 22" Wide, SH-S223Q LS, Esi Juli@, Logitech G5, Logitech G11, QcK mini steelpad, Antec P182, 2x Noctua NF-S12-800, Noctua NH-U12F, 3x Silentmaxx HD-Silencer rev.2
netebook: Asus Eee PC 1000H
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa zoom »

Ano, obidva reproduktory su pripojene do elektriky cez klasicky schuko kabel. Fileserver uz nie je bez bedne, je riadne nainstalovany a uzemneny. Skusim vsak odpajat rozne komponenty zo sietoveho okruhu, ale nemyslim si, ze to pomoze, pretoze, ako som vravel, ja pocujem v reproduktoroch ten pocitac, v ktorom je zvukovka - nie nejake vonkajsie zariadenie. Navyse pri zatazeni procesora toto bzucanie zmizne, takze neviem, co sa tam deje.
Používateľov profilový obrázok
dexman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 931
Dátum registrácie: St 04. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Levice

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa dexman »

pravdepodobne ide o problém zvukovky. tie veci čo si počul sú obvyklé pre integrované zvukovky. u diskrétnej zvukovky je to nezvyčajné, problém by mohol byť zapnutý mic vstup, ktorý pochytá tie šumy a následne ich prenesie na výstup. skús všetky vstupy na zvukovke povypínať, poprípade odpoj káblik zo zvukovky na front-panel header. pre istotu vypni integrovanú zvukovku v biose, aj keď to nemá byť prečo problém, keďže žiadny output nie je k nej pripojený. sieťový problém by som vylúčil z toho čo si písal.

ešte zo zúfalstva by som skúsil dať naspäť povôdný op-amp alebo premiestniť zvukovku do iného slotu.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa zoom »

Zvukovka je Auzentech X-Fi Prelude. Integrovanu zvukovku na doske mam v BIOSe vypnutu. Mikrofonovy vstup sice zapnuty mam, ale nepouzivam ho, nie je don ani len pripojeny mikrofon; ked pridem domov, skusim ho a aj ine vstupy vyput. Pouzijem obrazok, ktory som postol do chladiacej sekcie, takze popisky a osvetlenie si nevsimajte. Vidno na nom, ako mam usporiadane komponenty v PC. Zvukovka je v najspodnejsom slote, grafike v hornom a medzi nimi nic:

Obrázok

Skusim nahodit povodny op-amp a aj ten vymeneny co pouzivam, ale iny (mam 2 kusky doma), ako hovoris... zo zufalstva. Este by ma zaujimalo, preco ten problem zmizne, ked zatazim procesor?
Používateľov profilový obrázok
dexman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 931
Dátum registrácie: St 04. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Levice

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa dexman »

to by mohol vedieť nejaký elektrikár, tuším ich sem pár chodí. faktom je, že zvukovku máš dosť blízko pri psu, čo je najväčším zdrojom emi žiarenia v pc. pri vytažení procesoru v psu dôjde k nejakej zmene (mimo tých zrejmých ako vyššia watáž) čo sa prejaví ako si písal - ale to sú len také laické dohady. len nerozumiem tomu, že to začalo zo dňa na deň.

skús pozrieť tento thread, ľudia tam mali podobné problémy s prelude.
Tried muting some of the intputs in the Play Control on the Auzentech?I have CD Player, Microphone, Analog Mix, Midi Synth etc muted, and I have no noise. I did before I muted these, though.I have a GTX280 sitting on top of mine as well
http://forums.overclockers.com.au/showt ... p?t=729687" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa zoom »

Takze nova aktualizacia toho, co som poskusal (nasiel som aj zopar rad na internete):

• Pripojit UPS pred pocitac so vsetkym vybavenim - nic sa nestalo
• Uzamknut frekvenciu PCI bus - nemam v BIOSe; bud je stale uzamknuta, alebo sa viaze na PCI-E, ktore mam na 100 MHz
• Umiestnit kartu co najdalej od grafiky - mam
• Odpojit analogovy kablik, co ide z CD-ROM do zvukovky - nepouzivam
• Vymenit op-amp - nepomohlo
• Odpojit druhy pocitac, ktory je napajany z rovnakej elektrickej zastrcky nez ten, v ktorom je zvukovka - nepomohlo
• Odpojit sietove kable - nic

Takze vseho vsudy nic. Dnes, ked pridem domov, skusim este nasledovne veci:

• Vypnut (mute) rozne inputy na zvukovke (to som zabudol vcera)
• Zapojit na UPS-ku cisto iba reproduktory
Vyskusat sluchatka namiesto reproduktorov
• Vytvorit pokusnu Faradayovu klietku okolo zvukovky?

Ak ani toto nepomoze a bude to bzucat aj v sluchatkach, pride na rad vymena zdroja.


EDIT: Tak teda dalsi den a dalsi update:

• Vypnut (mute) rozne inputy na zvukovke - nepomohlo
• Zapojit na UPS-ku cisto iba reproduktory - nepomohlo
Vyskusat sluchatka namiesto reproduktorov - v sluchatkach nie je ziadny sum, uplne ticho!
• Vytvorit pokusnu Faradayovu klietku okolo zvukovky - zly napad, nerealizovane
• Skuska ineho kabla - nepomohlo

Takze... je to cele postavene na hlavu. V sluchatkach bzukot nie je, takze nevychadza zo zvukovky. V reproduktoroch bzukot je, ale ako sa tam dostava? A hlavne, preco sa tam zacal len tak dostavat zrazu? Ak po elektrike, ako to, ze pocujem moj pocitac? A v tom pripade by to mala (ale nemusela) odfiltrovat UPS-ka. Neviem, vzdavam sa... netusim, co budem dalej robit. Tu uz pomoze len Scooby Doo a Mystery Machine.
Používateľov profilový obrázok
dexman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 931
Dátum registrácie: St 04. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Levice

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa dexman »

všetko si vlastne vylúčil, zostávajú len repráky. ten šum počuješ aj keď odpojíš kábel zo zvukovky? skús tie reprá potiahnuť čo najďalej od pc ako dovolí kábel, či sa niečo zmení. poprídade ich vyskúšaj s iným prehrávačom na tvojom stole a potom v inej miestnosti, dvd alebo hocičo čo má stereo výstup. ešte by som ich skúsil pripojiť na ten druhý pc k integrovanej zvukovke. ak sa to nezmení tak veselo s nimi na reklámáciu.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa zoom »

Po odpojeni zo zvukovky bzukot zmizne. Takisto po odpojeni reproduktorov od siete bzukot zmizne (samozrejme idu z UPS-ky). Takze sa zda, ze tam niekde bude zemniaca slucka. Snad sa pomaly dostavame k jadru problemu. Co mam v plane skusit dnes vecer:

• Pripojit reproduktory do druhej izby na iny istic k receiveru na pre-out vystupy
• Nechat pri pocitaci, ale pripojit ich do siete cez transformator s dvojitou izolaciou
• Vyskumat s multimetrom, ci nemam niekde v byte preruseny ochranny vodic v zastrcke

Nemyslim si, ze reproduktory su zle, lebo z UPS-ky idu v poriadku. Najpravdepodobnejsie tam bude robit sarapatu prave ta zemniaca slucka. Otazka je, preco sa len tak objavila. Ak sa mi bude chciet a dam si tu namahu, tak skusim vsetko zapojit do povodneho stavu. Nasiel som na internete aj nejake ground loop isolatory pre cinch kable, ale chcem to radsej vyriesit cez elektricke pripojenie, nech si do signalovej cesty nezapajam zbytocne prvky degradujuce kvalitu zvuku. Nuz, pokracovanie dnes vecer, som zvedavy.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Rusenie v reproduktorov (pocut PC, disk, mys, ...)

Príspevok od používateľa zoom »

Tak hoci odpovedam pod seba, supnem sa do dalsieho prispevku, nech je vidno, ze som cosi pripisal. Dotiahol som teda domov trafo s dvojitou izolaciou a multimeter na odmeranie, ci su spravne zapojene ochranne vodice v sieti. Pripajam fotku z pokusneho zapojenia:

Obrázok

Takze po zapojeni na trafo sa bzukot podstatne znizil, ale nezmizol. Konstantny sum ostal pomerne hlasny (nie vsak tolko ako predtym) a rozne akcie ako hybanie mysou, scrollovanie ustupili do pozadia, ale boli stale slabo pocut. Co z toho vyplyva, neviem, takze som sa jal merat zapojenie ochrannych vodicov.

Zistil som dost zaujimavu vec. Pokial je moj pocitac vypnuty (moze byt v elektrike a moze byt aj zapnuty vypinac na zdroji), tak mam uzavrety obvod medzi napriklad bednou a ochrannym vodicom v predlzovacke. Ked vsak pocitac spustim, tak tento obvod sa prerusi. Skusal som rovnaky pokus aj na druhom pocitaci a tam je obvod uzatvoreny cely cas (aj pri vypnutom, aj pri zapnutom pocitaci) - tak ako by to podla mna malo byt. Nie som vsak elektrikar, takze neviem, ci pripad s mojim pocitacom je vazny, alebo je to normalne.

Popri tychto meraniach som roznym pobehovanim a skusanim po byte zistil, ze mam dost zle urobenu elektroinstalaciu a napriklad medzi dvoma izbami, ci dvoma zastrckami, to niekde len tak tak chyta obvod, co je dost nebezpecne. Takze aspon k niecomu toto cele bolo dobre - viem, ze musim urychlene odstranit tuto elektro-situaciu v byte. Moj tip na tie reproduktory je zatial ten, ze pocitac pri behu nema uzatvoreny obvod cez ochranny vodic a teda to tam robi sarapatu cez reproduktory. Bol by som rad, keby sa niekto s prislusnym vzdelanim vyjadril.

Návrat na "Zvuk a PC"