Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
blackbox
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 388
Dátum registrácie: Št 27. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: London

Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa blackbox »

mám BELKIN G wireless router. Rýchlosť internetu je cca 10Mbit a je na nom pripojených 5 ľudí. Znamená to, že tá rýchlosť sa delí medzi jednotlivé počítače? Lebo keď som ho zapojil tak mi najprv sťahovalo cca 1000Kbit/sek a teraz len cca 220Kbit/sek. Som v UK a máme tu share-ovaný internet, preto sme na ňom piati. Ja sa chcem spýtať či je možné nastaviť router tak aby mne napríklad sťahovalo 400kbit/sek a ostatným zvyšok teda po tých cca 200kbit/sek alebo je to nereálne?
ďakujem za rady a pomoc..
:::Acer Aspire 5520G::: AMD Turion 64 x2 TL-60(2,0 Ghz, 2 x 512 KB L2 cache):::Up to 1280MB NVIDIA GeForce 8600M GS TurboCache :::2GB DDR2:::15,4 WXGA Acer CrystalBrite LCD:::250GB HDD:::Windows Vista Home Premium SP1:::
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nuz, pozri si ci mas v routeri vec nazvanu Quality Of Service alebo QoS. Na mojom routeri s DD-WRT mozes nastavovat prioritu podla MAC adresy, IP adresy/rozsahu, mozes nastavit mensiu/vacsiu prioritu niektorych sluzieb, dokonca mozes nastavit maximalnu rychlost pre dane LAN porty.
Používateľov profilový obrázok
blackbox
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 388
Dátum registrácie: Št 27. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: London

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa blackbox »

no neviem.. nič také tam nevidím. spravil som snap ale najak mi to na imageshack nechce načítať.. :-(

iná "cesta" už potom neexistuje?
:::Acer Aspire 5520G::: AMD Turion 64 x2 TL-60(2,0 Ghz, 2 x 512 KB L2 cache):::Up to 1280MB NVIDIA GeForce 8600M GS TurboCache :::2GB DDR2:::15,4 WXGA Acer CrystalBrite LCD:::250GB HDD:::Windows Vista Home Premium SP1:::
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nuz, ak nemas QoS na routeri, tak neviem kde inde by si ostatnych chcel "obmedzovat". Teda samozrejme predpokladam, ze sa vsetci pripajate cez 1 router na 1 internetove pripojenie.

Ale mam pre teba dobru spravu - ak si dobrodruzny typ :laugh: tak podla zoznamu podporovanych routerov by DD-WRT malo bezat aj na tvojom routeri !
http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Su ... ces#Belkin" onclick="window.open(this.href);return false;

Hlavne ale pozor na reviziu routeru, precitaj si specificke informacie pre tvoj model a reviziu.
Používateľov profilový obrázok
blackbox
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 388
Dátum registrácie: Št 27. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: London

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa blackbox »

hmm. ani len netuším čo to a čo s tým robiť. no čo už. som odsúdený na pomalý internet. a keby len to. dokonca sa tam už neviem ani pripojiť. mám iba obmedzené pripojenie.. och, ťažký život :-)

ale dik za snahu pomôcť
:::Acer Aspire 5520G::: AMD Turion 64 x2 TL-60(2,0 Ghz, 2 x 512 KB L2 cache):::Up to 1280MB NVIDIA GeForce 8600M GS TurboCache :::2GB DDR2:::15,4 WXGA Acer CrystalBrite LCD:::250GB HDD:::Windows Vista Home Premium SP1:::
Používateľov profilový obrázok
blackbox
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 388
Dátum registrácie: Št 27. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: London

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa blackbox »

je tam okrem iného aj takáto možnosť (Wireless > Use as Access Point) a pri tom je napísané toto:

ADVANCED FEATURE! The router can be configured to act strictly as an access point, bypassing all of the routing and firewall functions. To do so, select "Enable" and type in the IP address you want the Access Point to have. More Info

a keď dám more info tak tam je napísané toto:

USE as Access Point
When using the Router as an Access Point, you must specify an IP address for the Access Point. This IP address must fall into the same range as the network that you will be connecting it to. To access the advanced setup interface of the Router again, type in the IP address in the web browser and login.

Po anglicky čo to viem, ale aj tak tomu nerozumiem. Znamená to že tým nejak spojazdním rozšírené funkcie? Lebo v info potom ďalej píše aj o tom čo si spomínal ty to QoS Quality of Service

nevie mi načítať fotku na imageshack tak som to len skopčil.. potom to ide ešte ďalej..


USE as Access Point
When using the Router as an Access Point, you must specify an IP address for the Access Point. This IP address must fall into the same range as the network that you will be connecting it to. To access the advanced setup interface of the Router again, type in the IP address in the web browser and login.


Wireless Mode
Using the Wireless Mode Switch This switch allows you to set the Router's wireless modes. There are three modes.
1) 802.11g only
Setting the Router to this mode will allow only 802.11g-compliant devices to join the network, keeping out any slower 802.11b devices.
2) 802.11g & 802.11b
Setting the Router to this mode will let 802.11g and 802.11b-compliant devices to join the network.
3) Off
This mode will turn OFF the Router's access point, so no wireless devices can join the network. Turning off the wireless function of your Router is a great way to secure your network when you are away from home for a long period of time, or don't want to use the wireless feature of the Router at a certain time.


Protected Mode
NOTE: In most situations, best performance (throughput) is achieved with Protected Mode OFF. If you are operating in an environment with HEAVY 802.11b traffic or interference, best performance may be achieved with Protected Mode ON.


QoS (Quality of Service) Configuration
QoS prioritizes important data on your network such as multimedia content and voice-over-IP (VoIP) so it will not be interfered with by other data being sent over the network. Based on 802.11e, this feature can be turned on or off and you can choose the acknowledgement mode you want to use. If you plan to stream multimedia content or use VoIP on your network, the QoS feature should be enabled.
:::Acer Aspire 5520G::: AMD Turion 64 x2 TL-60(2,0 Ghz, 2 x 512 KB L2 cache):::Up to 1280MB NVIDIA GeForce 8600M GS TurboCache :::2GB DDR2:::15,4 WXGA Acer CrystalBrite LCD:::250GB HDD:::Windows Vista Home Premium SP1:::
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Fakt neviem. Mozno to tam je, v manuali som to nenasiel.
Používateľov profilový obrázok
blackbox
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 388
Dátum registrácie: Št 27. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: London

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa blackbox »

a ten "Use an Acces Point" nevieš prosím ťa čo znamená?

ADVANCED FEATURE! The router can be configured to act strictly as an access point, bypassing all of the routing and firewall functions. To do so, select "Enable" and type in the IP address you want the Access Point to have.

More Info
When using the Router as an Access Point, you must specify an IP address for the Access Point. This IP address must fall into the same range as the network that you will be connecting it to. To access the advanced setup interface of the Router again, type in the IP address in the web browser and login.
:::Acer Aspire 5520G::: AMD Turion 64 x2 TL-60(2,0 Ghz, 2 x 512 KB L2 cache):::Up to 1280MB NVIDIA GeForce 8600M GS TurboCache :::2GB DDR2:::15,4 WXGA Acer CrystalBrite LCD:::250GB HDD:::Windows Vista Home Premium SP1:::
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Daj mi dokument, o ktorom hovoris. Ja fakt nepoznam tvoj router, neviem co vsetko sa moze skryvat pod tym, ze to bezi ako AP (co je vlastne normalny rezim).
Používateľov profilový obrázok
blackbox
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 388
Dátum registrácie: Št 27. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: London

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa blackbox »

tu je UK user manual..

http://www.belkin.com/uk/support/produc ... F5D7234uk4" onclick="window.open(this.href);return false;

a tu je to čo sa "nachádza" pod "more info" http://192.168.2.1/glossary.stm#Access_Point" onclick="window.open(this.href);return false;

ale to je potom asi iba všeobecné pre všetky produkty.

nejak sa v tom teda nevyznám..
:::Acer Aspire 5520G::: AMD Turion 64 x2 TL-60(2,0 Ghz, 2 x 512 KB L2 cache):::Up to 1280MB NVIDIA GeForce 8600M GS TurboCache :::2GB DDR2:::15,4 WXGA Acer CrystalBrite LCD:::250GB HDD:::Windows Vista Home Premium SP1:::
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Bohuzial, to QoS nie je to iste QoS. QoS je skratka od Quality of Service, v tomto pripade sa to ale vztahuje na ferove, bezproblemove vyuzitie WiFi pasma (standard 802.11e).

Teda bohuzial, standardny software tvojho routeru takuto funkcionality neposkytuje. A ako pozeram, tak ty mas iny model ako som tam videl ja, takze bohuzial tam asi nemozes dat ani DD-WRT. :(
paloo

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa paloo »

Zdravim mam podobny problem s routrom Vigor 2600vgst tiez potrebujem obmedzit typkov na wifi stale maju zapnute programi ako Bearshare ... a stale im to odosiela nejake data na NET, kvoli nim som doobiednal zvisenie upstremu na 512kbps a stale mam brutalne lagy pri hrach. Nedaju si povedat aby to vypli a uz ma to sre. Pisali ste tu nieco kolo QoS a kontrole prenasaneho pasma. Potreboval by som poradit ako to nastavit. vopred dik
Lopik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Ut 17. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa Lopik »

prihlas sa do vigora a v ponuke na lavej strane hladaj nieco ako Bandwidth Management - Sprava sirky pasma. Tu si mozes nastavit pozadovane delenie sirky pasma pre jednotlivych uzivatelov. V polozke Firewall mozes zablokovat napriklad ICQ (IM Blocking), alebo rozne P2P siete (torrenty,..). Dalej mozes filtrovat aj web adresi.

Avsak toto som pozeral v 2700 verzii, tak neviem ci to 2600 tiez podporuje. Taktiez zalezi na verzii firmwaru routra.
paloo

Re: Dá sa nastaviť rýchlosť sťahovania na wifi routeri?

Príspevok od používateľa paloo »

no hej len to asi obmedzi setky p2p pripojenia, cize aj seba a secich co su na kabli. Ja potrebuj nieco len na tu wifi

Návrat na "Siete"