Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
Genyus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: Po 18. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa Genyus »

Ahoj. Už dlhšie si lámem hlavu s otázkou stišovania bratovho PC, len si neviem odpovedať na niekoľko otázok. Budem ich číslovať :)
1. stíšenie grafiky (7600GT od MSI) : malo by to byť jasné - AC S1 rev2. Ale neviem či mi vojde do mATX skrinky tak aby som zatvoril bočnicu. Skúšal som to pomerať, ale nejak neviem, k ničomu som nedošiel. Keď som meral vzdialenosť od vrchu PCB grafiky až po bočnicu tak tam je len 4,5 cm. (dúfam, že chápete ak chcete tak pofotím)
2. stíšenie procesoru : tu až tak jasno nemám ale tiež niečo menšie, napr noctua s 92mm fanom(sc. AM2), alebo niečo menšie. Tiež mi nejde dať dole pôvodný chladič, pevne drží a bojím sa že ohnem piny na CPU - teda ako dať bezpečne starý chladič dolu.
3. prietok vzduchu : nič moc - jeden 80mm fan Coolink swif 801 - ako outtake, predná 80mm pozícia nevyužitá. Tiež by som chcel vedieť či by som mal perforáciu pre fany dať preč a dať tam nejakú inú mriežku.

- Stíšenie zdroja : vyriešené kúpou zdroja Corsair HX520 - takisto sa tým vyriešil aj problém s kabelážou.

CPU je ešte Athlon X2 3800+ 89W - po januári prechod asi na Athlon X2 5400+ (možno BE) a doska GIGABYTE MA69GM-S2H, ďalej 250GB seagate barracuda, 2x1GB Apacer DDRII
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa GABO »

Myslím, že si mi písal SS, ale SS nemám čas v tomto období reagovať takže sa ospravedlňujem...proste ledva žijem takže tak.

Vieš napísať aká to je presne skrinka?

V prípade grafickej karty ak máš nejasnosti či ti tam vojde AC S1/S2 tak tu máme náhrady:

http://www.tichepc.sk/produkt/Scythe-SC ... -3498.html" onclick="window.open(this.href);return false; dá sa regulovať resp. obe fany sa dajú regulovať, veľmi dobrý výkon - aj dobrá cena - kompaktný chladič.

http://www.tichepc.sk/produkt/Thermalri ... -3304.html" onclick="window.open(this.href);return false; pasív, vetráky nutné dokúpiť, výkon mierne lepší ako Musashi, vyššia cena, výborné prevedenie, kompaktný chladič.

Pôvodný chladič najprv nahrej a tak dávaj dolu. Ak pôjde ťažko je isté, že ho vytiahneš teda chladič aj s CPU. Potom je nutne dávať pozor na nožičky piny samotného CPU a CPU od chladiča oddeliť (zober nejaký fén, alebo ohrievač do miestnosti s fúkaním a nechaj teplý vzduch na pasív....po nahriatí by si mal CPU oddeliť od pasívu bez problémov).

Na CPU by som volil buď absolútne najlepšie do HTPC a to http://www.tichepc.sk/produkt/Noctua-NH-C12P-2588.html" onclick="window.open(this.href);return false;, ak niečo lacnejšie tak http://www.tichepc.sk/produkt/Scythe-SC ... -2470.html" onclick="window.open(this.href);return false;, alebo http://www.tichepc.sk/produkt/Scythe-SC ... -2217.html" onclick="window.open(this.href);return false;. Pri všetkých troch chladičoch nutné ventilátory regulovať....

Zdroj je v pohode ten postačí a je viac ako vhodný...

Čo sa týka skrinky, perforácie za ventilátormi ak vieš dať preč a nedávať tam žiadnu mriežku ak to nie je naozaj nutné. Ventilátory vymeniť napr. za 80mm NOCTUA a dať ich na 800RPM.

Ono to je stále o ladení, teda sa +/- zoskladá a ladí aké teploty a pod. potom zistíš, že prietok nemusí byť silný :)...
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
Genyus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: Po 18. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa Genyus »

Áno viem aká je to skrinka, ale je o nej na internete málo. Je to z pôvodného PC Acer Aspire E380 - inak je široká iba 18cm.

T-Rad2 som o ňom pozeral, ale 7600GT nieje v jeho support liste.

Na CPU som skôr myslel Noctua NH-U9B.

A s tou mriežkou - perforáciu čo je originál na case odcvakám kliešťami na plech a zabrúsim, možno tam dám len mriežku z drôtu.
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa GABO »

Ak sa ti NOCTUA chladič zmestí na výšku tak bez problémov - zregulovaná na 5V je tichá a chladí dobre.

Ok tej Trad2 by ale tuším sadnúť mal, každopádne je lepšie / výhodnejšie zobrať Musashi.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
Genyus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: Po 18. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa Genyus »

Teraz som otvoril case a trošku som to pomeral. Od MoBo až po bočnicu je cca 15,5/,6 cm neviem presne. To znamená, že 14cm AC S1 rev2 by sa tam mohlo vmestiť, či nie? Noctua NH-U9B sa tam teda tiež vojde bez problémov s výškou 12,5 cm.

Čo sa týka fanov tak ten coolink swif 801 som sa rozhodol nechať ako outtake a ako intake doplním Noctua NF-R8.
Používateľov profilový obrázok
tommy1104
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po 28. Apr, 2008, 14:00

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa tommy1104 »

Ani nie, ešte je tam výška PCI slotu a určité posunuite PCB grafiky.

Musashi na takú starú grafiku nie je zrovna lacný špás, čo tak Twin Turbo? :) (viem, nie je až také tiché, ale prinajhoršom dáš tie fany dole a pripevníš tam sk páskami Noctuu)...aj keď to sa už dostávame na cenu Musashi, takže buď Musashi alebo Twin Turbo.
Používateľov profilový obrázok
Genyus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: Po 18. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa Genyus »

Tak nakoniec som svoje chladenie vyriešil takto:
nová grafika XFX 7900GTX - vcelku tiché chladenie (pri dlhšom hraní už je počuť)
Na intake a outtake som dal Noctuu NF-R8, kúpil box na disk (teploty pri hraní cca 48°C) Scythe Himuro ofukovaný Coolinkom SWiF 801, teraz teploty nepresiahnu 40°C. Spravený cablemanagment (už len tak trochu zavadzia ata kábel z mechaniky(keď som robil cablemanagement tak som vystrihal mriežky FANov v predu aj v zadu a dal drôtené)), v rámci úpravy som kúpil čierne flexo a oflexoval čo sa dalo (to mi trvalo cca 5 dní). Na procesor som po dlhom rozmýšlaní dal AC freezer 64pro. Vo výsledku je zostava oveľa tichšia a aj chladnejšia hlavne čo sa týka disku, procesor po miernom pretakte @ 2,2GHz pri burne cca 45-47°C pri rozumnom hluku.
Používateľov profilový obrázok
tommy1104
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po 28. Apr, 2008, 14:00

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa tommy1104 »

Nie je to nejaká vysoká teplota na Himuro?
Používateľov profilový obrázok
Genyus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: Po 18. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa Genyus »

ach áno malo to byť 38 a nie 48...maximálne som mal zatiaľ 40°C na HDD
Používateľov profilový obrázok
tommy1104
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po 28. Apr, 2008, 14:00

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa tommy1104 »

No aj tak to je pri ofuku nejak veľa. :)
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa GABO »

Bez problémov - ja nechladím nezapodievam sa teplotami kým reálne nestúpnu v záťaži cez 50, teda ideálne okolo 45C - to myslím k tomu chladeniu HDD.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
Genyus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: Po 18. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa Genyus »

tommy1104 napísal:No aj tak to je pri ofuku nejak veľa. :)
Pre mňa nie. Teda aspoň na tento disk nie. Veď predtým keď som pustil nejaký benchmark alebo hru tak disk piekol aj cez 55°C, čo je už fakt dosť veľa. A ofuk taký, že ten FAN je zapojený na ULNA redukciu z noctuy takže má len pár otáčok a celkovo ten ofuk podľa mňa moc tú teplotu neznižuje.
Používateľov profilový obrázok
tommy1104
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po 28. Apr, 2008, 14:00

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa tommy1104 »

Samozrejme je to dobrá teplota, ale čakal som, že ofuk bude mať väčší vplyv.
Používateľov profilový obrázok
Genyus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: Po 18. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa Genyus »

možno keby som ten fan dal pred ten box, tak by to malo o pár stupňov menej, teraz ho mám tak šikmo na spodok boxu nasmerovaný. Neriešim to lebo s teploto som maximálne spokojný :good:
Používateľov profilový obrázok
tommy1104
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po 28. Apr, 2008, 14:00

Re: Ako vyriešiť chladenie v mATX skrinke?

Príspevok od používateľa tommy1104 »

Samozrejme, ja by som ten fan úplne vyhodil, zbytočne Ti ťahá prach a robí zbytočný hluk, Himuro to uchladí aj samo. ;)

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"