pravidelne zalohovanie servera

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa munina »

chcel by som sa spytat, ako sa robi zalohovanie servera. bezim na windows server 2003 + Apache a chcel by som, aby sa mi kazdych 24h zalohoval obsah htdocs a databata MySQL. alebo teda ako sa robi zalohovanie co poskytuju profesionalne webhostingove spolonosti?

dakujem
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa faugusztin »

Profesionalny webhosting zvacsa nepouziva Windows, a zvacsa maju specialny software k paskovym jednotkam a podobne. V prednastaveny cas sa spustia exporty databaz a nasledne zalohovaci software zoberie adresare s databazou a webmi a zazalohuje ich (na paskovu jednotku/DVD/NAS/cokolvek). Aspon takto by to +/- malo fungovat :).
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa munina »

zalohovacie pasky poznam, ale nedalo by sa to aj nejako softwarovo? a akoze väcsina profesionalnych nepouziva windows. ved pri kazdom webhostingu si mozes vybrat server windows alebo linux.. jak to tie ***** sikmooke delaji :D
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ved aj pasky su softwarovo... Ale nemysli si, ze tam pouzivaju nejaky free software pre zalohovanie windows. Najdi si nejaky software na zalohovanie adresarov, nakonfiguruj ho na adresar kde mas htdocs a na adresar, kde budes vytvarat dumpy databazy.
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa munina »

a MySQL DB sa kam uklada? ta sa tiez zalohoje ako htdocs? resp ako priecinok?
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa faugusztin »

Uklada sa to do datovych suborov. Oficialne by si ich nemal len tak kopirovat, mal by si ich exportovat cez prislusnu utilitu. Preto hovorim, naplanuj si nejaku ulohu, ktora bude exportovat dump databazy do urciteho adresara, a takto vytvorene dump subory budes zalohovat. Keby sa nieco stalo, tak nasledne z nich mozes bez problemov obnovit celu alebo cast DB.
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa munina »

no jo, ale v com si tu ulohu naplanujem? v phpMyAdmin asi nie :) a nie je jednoduchsie a efektivnejsie skopirovat datovy subor?
aka je kompatibilita DB, ak by som na obnoveny server dal nejake novsie MySQL. nebude mat problem s databazov zo starsieho MySQL? a co sa ma vsetko zalohovat? len trebars "hardfestDB", alebo aj "information_schema" a "mysql"?
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa faugusztin »

Vo windows mas predsa Task Scheduler. Datovy subor je specificky pre danu verziu, s inou sa ti ju nemusi podari vobec naimportovat. SQL export je vzdy lepsia volba.
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa munina »

ak mozem mat otazku priamo na teba faugusztin.. konec koncov malokedy mi tak dobre poradi aj niekto iny.. vysvetli mi, prosim ta, preco vsetci tvrdia, ze server postaveny na windowse nie je dobry server. kazdemu, komu som instaloval niekedy v zivote windows som tvrdil, udrziavajte si poriadok, neinstalujte kazdu kravinu, atd atd preto ze ak to robit nebude, darmo vam je najnovsi OS ci antivirak. vzdy som si myslel, ze pokial je o system dobre postarane, tak aj dobre sluzi. preto som aj nadalej v presvedceni, ze ak je windowsacky server za kvalitnym routrom Linksys WRT54GL a ma otvorenych len par portov, nebezia na nom ziadne zbytocne aplikacie, len apache, php, mysql, mailserver a ftp server, vsetky ukony riesim s PC pripojenym v lokalnej siete, nie z vonku. mam zatvorene vsetky porty pre consoly ci "remote admin", uz sa aj pravidelne zalohuje programom Acronis True Image Echo a disky mam v RAID1. ale to vsetko isti este aj NOD32 s plnou aktualizaciou. preco by mal byt moj server postaveny na windowse nestabilny, resp lahko napadnutelny? ak by som ja postavil server na linuxe, tak ver ze je este lahsie napadnutelny ako windowsacky :-)
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa faugusztin »

Pretoze velka cast utokov smeruje na Windows, hlavne IIS.
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa munina »

ale ako na mna mozu zautocit, ked sa mi nedostanu ani za firewall a hesla mi ako odchytit nemaju, kedze vsetky veci riesim len v local network
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa galen »

1) backup MySQL ->
problem je, ze akonahle mas tabulky napriklad InnoDB (teoreticka kapacita okolo 64TB na tabulku), a nie iba prachsprosty MyISAM/ISAM, tak sa data drzia aj v RAM a nielen na disku. Takze pred tym, ako by si odkopiroval subory SQLka, by si musel zavolat "LOCK TABLES" nasledne "FLUSH TABLES" a pripadne "UNLOCK TABLES", a az potom odkopirovat subory DB ...
najbezpecnejsie vsak mas -> zastavit MySQL, vramci ktoreho to ulozi vsetky data do DBfiles, tie odkopirujes, a nasledne startnes SQL
chcipnu ti konekcie do SQL, a ked ti ktosi bude pristupovat v aplikacii, tak sa mozno zdrbka, a v kazdom pripade bude v dany moment nepristupna.... whatever, par minut to bez nej vydrzia...

dalsia moznost na backupovanie mysQL je "mysqldump" skript, to spravi v dany moment writeLocky na tabulky DB, a dumpne ju do suboru. ten si potom uz odzalohujes kamkolvek budes chciet ...

2) backup vseobecne:
oblubil som si nastroje, ktore ti zhodia cely system (iked pri backupe nieje vzdy nutne), urobia kompletny image disku na ...kamkolvekinam...
napriklad: Acronis TrueImage
ci najdes aj nieco freeware, netusim ...
s hentym zatial nemam problem a funguje to spolahlivo (vratane restore s tym ze image bol pripojeny cez LAN~zdielany folder)


...
Volba OS:
Windydindy maju sice serverovu ediciu, ktora sa tvari bezpecne a funkcne, ale ... co si co budeme klamat... aj servery microsoftu bezia na linuxoch.
Rozsirene su hlavne koli relativne lahkej konfigurovatelnosti a uklikatelnosti z GUI.
Ich hlavnou nevyhodou byvaju prave securityLeaky bezne pouzivanych sluzieb, napriklad spominane IIS.
je sice pekne, ze ty ten server mas iba na LANke, a nepredpokladas, ze ti nikto z firmy nebude tahat "divne softy", ktore sa okrem toho, ze nakreslia pekneho spievajuceho pajdulaka na obrazovku, poprezeraju prilahle pocitace, otestuju 0day leaky a testnu, co vsetko uz mas v lokalke opatchovane, vratane tvojho servra, spravia backdoory a nasledne oznamia domovine, ze halo, tu sme, takto tunel na nas ...
netvrdim, ze pri linuxovych distribuciach sa ti to nestane. stane ... aj tam su leaky a bugy, stava sa, ze si neopravis v 0day, ale pravdepodobnost vzniku takejto udalosti je hodne nizsia, ako na winoch (aj napriek pocetnosti linuxovych serverov).
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa munina »

pouzivam Acronis TrueImage.. tiez sa mi pozdava.. zalohujes cely disk? alebo len vybrane subory?
a co mas nastavene: Create a new full backup archive alebo Create a differenitial backup archive? lebo pri prvej moznosti sa backup archive prepise kazdy den, co mi samozrejme nevyhovuje.
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: pravidelne zalohovanie servera

Príspevok od používateľa galen »

munina napísal:pouzivam Acronis TrueImage.. tiez sa mi pozdava.. zalohujes cely disk? alebo len vybrane subory?
a co mas nastavene: Create a new full backup archive alebo Create a differenitial backup archive? lebo pri prvej moznosti sa backup archive prepise kazdy den, co mi samozrejme nevyhovuje.
ja ho pouzivam na notebooky, pred skoleniami ...
full backup raz za pol roka, po vyupdatovani ...

restore po tyzdnovom skoleni potesi, kedze uzivatelia maju neskutocny talent rozmr...ehm... prenastavit winy k nespoznaniu za 1-2 dni... nieto este po tyzdni ...

subory backupu mam na externom disku ... a zbalene 7zipom ...


tu cast s odkopirovanim suborov vies urobit skriptami (bash/bat), vratane zbalenia ...
skus uja gugla, najdes aj manual, ako dostat datum do nazvu suboru
takze si vies robit fullBackup v akejkolvek periode, na stale to iste miesto ...
lava, prava, lava, prava ...

Návrat na "Siete"