Panoramix0903 napísal:Mno, brácho, viem, že ty, čo sa týka záchrany dát, preferuješ Seagate, ale ja zase po tých ich posledných problémoch, ich akosi nemusím. Neviem, aké máš skúsenosti s IBM/Hitachi diskami, či Samsung a pod. Ale asi nenájdem vysloveného favorita. Každá značka má svoje muchy, každý disk sa môže pokašlať...
Nie, ja pri záchrane dát nepreferujem žiadneho výrobcu, snažím sa ako sa dá

. Osobne používam Seagate, a moje preferencie nemajú na recovery žiadny vplyv. Seagate tiež neni svätý:
7200.10 - Boli strašne náchylné na otrasy, mali problém s logovaním/žurnálom a hlavami. Navyše kúrili jak sprosté (avšak teplotu do 70°C vydržali v pohode)
7200.11 - Asi najhoršia séria vôbec, síce nevibrovali a nehriali, ale mali strašne veľa problémov s firmwarom, najznámejšia chyba OFF-BY-ONE je asi každému známa

7200.12 - firmware série Puma CC34 (ten najrýchlejší) má problémy s ECC korekciou, označí chybné sektory aj keď je to iba soft read chyba. Na PCB pre tento FW je tiež osadený zlý MCU ktorý má za následok Sata timeouty, čo môže viesť k SMART Failed. CC44 má zas veľké problémy s Readingom sektorov. Firmware ktorý je v poriadku u týchto diskov je CC35.
Western Digital:
WDčko je (dá sa povedať) taký SEMI-vynálezca technológii, niečo si vymyslia v labáku, iné veci zase nakupujú. Ich disky majú stále problém s PCB kde im odchádzajú čipy, u niektorých diskov dokonca ešte používajú nalepené predzosilňovače (rok-dva dozadu) na hlavách. Veľmi ťažko im trafiť hlavičky do rampy, a keď sa prílišne zohrejú, natiahne sa feromagnetický materiál, vznikajú chyby pri čítaní. Pre WDčka sú teploty v pohode do takých 60°C (ako u každého výrobcu, viac tomu tlačiť netreba

). Momentálne Western Digital experimentuje s "hlavami na hlavách", takže môžeme očakávať rapídne skapínanie týchto diskov, hlavne kvôli otrasom. Ak sa im spáli PCB, ukážu sa buď ako WDC-UNKNOWN alebo ich kódovým menom, vo windowse sa zas každý disk identifikuje ako 2TB verzia. Taktiež na starých HDD bolo strašne obtiažne z nich vykonať akúkoľvek recovery, lebo ich HSA držalo na skrutke, a tú keď si vybral, bolo to. Musel si manuálne nastavovať uhol HSA aby sa ti HDD vôbec rozbehol:
Samsung:
Známy recyklátor, pólku svojich vecí poskupujú, niečo (ozaj málo) vymyslia u seba, väčšinou nakupujú hlavičky od Verbatimu. Kvalita ich diskov je priemerná, aj keď vedia prísť s dobrým kúskom. Ich problém spočíva v prílišnej náchylnosti na otrasy, a veľmi zle nakódeným SMARTom (pre recovery nezaujímavé, ale koncáka to zaujímať môže). Samsung nemá vo zvyku odchádzať, aj keď sú to priemerné disky, odchádzajú menej než WD.
Hitachi:
Nie, nie a nie, skutočne, kto si cení svoje dáta tak toto v žiadnom prípade. Priemerné, sračkovo vypracované HDD ktoré je schopné si samo doškriabať platne (jak gramofón):
DSC_00721.jpg
Nemajú dodnes spôsob ako po väčšom opotrebení správne parkovať hlavy do rampy, čo to znamená isto vieš.
Ešte niečo ťa špecificky zaujíma?
