ethernetový hub/switch..

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
mirko285
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: Št 03. Sep, 2009, 19:47
Bydlisko: Košice

ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa mirko285 »

potreboval by som poradiť ... frajerka má net od t-comu, konkrétne turbo 2, čiže DSL .. má klasický modem, z ktorého ide kábel do PC ... potreboval by som rozdeliť signál na 2 počítače a tu by som sa chcel opýtať na ten hub, resp. nejaký switchík ... čo je z toho lepšie, ako to funguje (či to treba aj nejak inštalovať, alebo to po zapojení rozdelí signál do oboch PC a net pôjde automaticky a tak...)

viem že v takom prípade je lepšia voľba router, ale ten sa mi nepodarilo rozbehať ... poprípade keby niekto vedel pomôcť s routerom (konkrétne asus rt-g32)

ďakujem
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa galen »

mirko285 napísal:potreboval by som poradiť ... frajerka má net od t-comu, konkrétne turbo 2, čiže DSL .. má klasický modem, z ktorého ide kábel do PC ...
emmm ... to nam vela nepovie, aky kabel ide z toho routra do PC ?? sietovy kabel, alebo tam ide USB kabel, alebo cez co sa to pripaja?

podla toho vieme povedat, ci staci hub/switch, alebo treba aj nieco ine...
za predpokladu, ze tam ide takyto kabel, tak ti pravdepodobne bude stacit switch/hub, nepotrebujes dalsi router

oskusas to tak, ze vezmes kabel, a strcis ho do druheho PC, pravdepodobne mu prideli ine IPcky, a bude to v nom fungovat

za takych predpokladov, nepotrebujes dalsi router


... ak mas ten spominany Asus rt-g32,
tak by to malo mat 4 diery, ktore ma oznacene ako LAN x 4,
tam strc kabel z T-com skatulky, a nasledne do dalsich 2 dier z LAN x 4 pripoj PC1 a PC2

Idealny stav -=> bude to fungovat bez akejkolvek dalsej konfiguracie
lava, prava, lava, prava ...
mirko285
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: Št 03. Sep, 2009, 19:47
Bydlisko: Košice

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa mirko285 »

kábel ide z modemu do PC, nie z routra ... a do PC ide z modemu normálny ethernetový kábel

neviem teraz ale to poriešiť, či kúpiť nejaký switch/hub, alebo skúsiť ešte rozbehať ten router

hmm a vravíš že bude stačiť, keď kábel z modemu strčím do LAN na routri, následne cez ďalšiu LAN-ku prepojím káblom s PC a bez akýchkoľvek nastavení to pôjde? ... netreba potom reštartovať modem, alebo router?
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa galen »

mirko285 napísal:kábel ide z modemu do PC, nie z routra ... a do PC ide z modemu normálny ethernetový kábel

neviem teraz ale to poriešiť, či kúpiť nejaký switch/hub, alebo skúsiť ešte rozbehať ten router

hmm a vravíš že bude stačiť, keď kábel z modemu strčím do LAN na routri, následne cez ďalšiu LAN-ku prepojím káblom s PC a bez akýchkoľvek nastavení to pôjde? ... netreba potom reštartovať modem, alebo router?
tie 4 LAN na tom routri, ktory si pisal, funguju ako switch
takze tam by to malo ist, za predpokladu, ze ten tComRouter prideluje normalne IPcky (co je asi pravda)

cele je to o tom, ci mas to zariadenie k dispozicii, alebo nie ...
ak ho mas k dispozicii, tak to don pichni, ak ho nemas, porozmyslaj nad obycajnym switchom, alebo si kup wifiAP, aspon s 4ma dierkami na LAN ... aby si si mohol rovno spravit bezdrat, lebo notebooky
lava, prava, lava, prava ...
mirko285
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: Št 03. Sep, 2009, 19:47
Bydlisko: Košice

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa mirko285 »

mám aj ten router, ale nešlo ho spojazdniť, tak to skúsim ešte raz .. vďaka za rady :-)
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa galen »

mirko285 napísal:mám aj ten router, ale nešlo ho spojazdniť, tak to skúsim ešte raz .. vďaka za rady :-)
este ma napadlo
ak mas nastaveny ten router (Asus rt-g32), aby ti prideloval IPcky, tak je vcelku pravdepodobne, ze ti ich prideli ON, a nie skatulka od tKomunistov ...

takze sa skus dostat do servisneho menu asusu, a vypnut pridelovanie IP prostrednictvom DHCP
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7700
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa newmi »

nechapem, preco by mal vypnut DHCP?
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa galen »

newmi napísal:nechapem, preco by mal vypnut DHCP?
pretoze ma 2 routre:
1) tCom skatulka (zapnute DHCP)
2) asus (zapnute DHCP)

kazde je inac nakonfigurovane

a ked sa pripoji do asusu, pravdepodobne zareaguje skor asus, ako tcom (ktory je o par milisekund dalej), takze IPcky prideli asus, nie tcom, takze je to spatne
-=> vypnut dhcp na asuse, ktory ajtak v tejto "konfiguracii" funguje iba ako switch, nie ako router
lava, prava, lava, prava ...
mirko285
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: Št 03. Sep, 2009, 19:47
Bydlisko: Košice

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa mirko285 »

ale tcom škatulka je modem, nie router..
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa galen »

mirko285 napísal:ale tcom škatulka je modem, nie router..
ja si dovolim tvrdit, ze je to aj router ...
skus tracert http://www.google.com" onclick="window.open(this.href);return false; do commandline,
a ak pise nieco ako:
192.168.1.1
st-static-bckb-...telecom.sk

tak je to aj router


dalsi sposob ako overit ci je to aj router:
napis ipconfig do prikazoveho riadku,
hladaj IP adresu, pokial tam mas nieco ine ako IP adresu, ktoru ti povie tato stranka, je to router...

o tom, ze to je modem, niet pochyb, lebo to moduluje signal z pocitaca na ine medium (metalicka dvojlinka, pripadne optika, alebo cokolvek ine)...
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7700
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa newmi »

ehm keby ten t com bol router, tak ma nake LAN porty alebo wifi, nie?
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa galen »

newmi napísal:ehm keby ten t com bol router, tak ma nake LAN porty alebo wifi, nie?
ale isteze,
vychadzam z potvrdenia, ze z tcom skatulky ide takyto kabel do PC.

z toho je jasne, ze to ma minimalne jeden LAN port

ak by to bol USB somar, uz by som sa neodvazil tvrdit, ze to je router, lebo tam je to nepravdepodobne
lava, prava, lava, prava ...
mirko285
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: Št 03. Sep, 2009, 19:47
Bydlisko: Košice

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa mirko285 »

z toho modemu ide do PC ethernetový kábel, mimo toho ide z neho aj kábel na pevnú linku..
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7700
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa newmi »

galen, tak tentoraz strielas asi vedla, podla teba ked z toho ide lan kabel, tak to je router? To aj vsetky kabelove modemy su routre???
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: ethernetový hub/switch..

Príspevok od používateľa galen »

newmi napísal:galen, tak tentoraz strielas asi vedla, podla teba ked z toho ide lan kabel, tak to je router? To aj vsetky kabelove modemy su routre???
co myslis ;)

*kludne to preberem s tebou v SZ, aby sme tu zbytocne nespamovali thread, alebo ICQ, pripadne ine medium, a zaver sem postneme, neh i zvysok sveta je mudrejsi, ale toto je naozaj mimo problematiku switch/hub*
lava, prava, lava, prava ...

Návrat na "Siete"