Epox 9NPA+ Ultra - divne spravanie sa

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
Používateľov profilový obrázok
krajicekp
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Pi 09. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trencin

Epox 9NPA+ Ultra - divne spravanie sa

Príspevok od používateľa krajicekp »

zdravim, trosku sa rospisem, s Epox doskami som doteraz viacmenej nemal problemy, az doteraz. Prednedavnom som riesil prechod z nforce3 na norce4 koli grafike, a vymenil som 9NDA3+ za 9NPA+ Ultra. predtym som bezal z Winchestrom 3200+ stabilne skoro rok na 2500(10x250, a pamate 208@416 (delicka v biose na 166). Prisiel vsak cas zmeny VGA a reku uz to bude PCI-X cize chipset nf4 (ultra - sli ma rozhodne nelaka)a tak som kupil Epox 9NPA+ Ultra. Z touto doskou mam od zaciatku len problemy. Oproti starej zostave som vymenil len dosku a VGA vsetky ostatne komponenty by teda mali byt v poriadku nakolko bezali rok v pohode. Zlozil som masinu, nabehol system, vbehnem do biosu, reku nastavim hned vsetko ako som zvyknuty, a skusat budem neskor, ake bolo moje pocudovanie, ze po ulozeni biosu a restarte sa uz PC nerozbehlo. Po cca 10 restartoch, clear cmose a drzani insertu som z LED panelu vyzistil, ze PC po starte stoji na C1 - co je detekcia pamati a chace, tak som preskumal pamate. a co som zistil, jedna z mojich PQI 512MB PC433 odisla, zrazu, len tak pri tom restarte (som si isty ze pri tom prvom nabehu tam bolo 1024mb), len jedna z pamati je zrazu DEAD (odisla ta v slote1). ok, tak som vyreklamoval pamat (to som si este myslel, ze problem bol v pamati), a po reklamacii (cca o dva tyzdne) s novou pamatou dam do dosky pamat, a coze, znova sa mi pc nerozbehlo, a stojime na starej znamej chybe C1. Tak som skumal coze je vo veci(bios bol clearnuty, def. nastavenie), po odskusani oboch pamati ako single zistujem, ze pamate su v poriadku, ale ked ich dam obidve naraz do dual chanel tak nedju. Nasledne som pamate odskusal aj v troch roznych doskach, kde fungovali normalne aj v dual chanel. Po komplikovanom skusani som zistil, ze je chyba v doske, po odskusani asi cca 10ks roznych pamati, pricom ani jedna dvojica nesla v dual chanel rezime(ani sloty 1+2 ani sloty3+4) ale v single channel to slo v pohode aj s 1024mb. Tak nic, asi to bude doskou, tak znova reklamacia, ukecal som ih nech mi daju hned obratom novu dosku, pridem domov, nahodim vsetko do novej dosky, zapnem, a ide, pomyslel som si no konecne.
Avsak pri reinstalaci sa objavili prvotne problemy, pri nainstalovani nforce driverov nachipset (najnovsie ako aj tie z orig CD) a ovladacov na grafiku uz XPcka nenabehli, ale zostali stat na ciernej obrazovke. Po asi piatej instalacii som to nejako rozbehol (tusim stare nfroce drivery z cd bez ide driveru a nove catalisty). Potom pocitac v podstate fungoval normalne asi cca 2 az 3 tyzdne, az na dva problemy, ktory sa nevyriesil doteraz, nejde spustit MOHAA alied assault (uplne prvy moha), hlasi chybu "the memory coud not be read at xxx". Skusal som aj memtest, pamat presla bez problemov bez chyby 5x normal test (nie quick). Druhy problem bol, ze za tie 3 tyzdne sa mi stalo asi 3x ze sa pc nerozbehlo a zostalo stat na chube C1, vsak po vypnuti a naslednom rozbehu nabehlo v safe mode a po vstupe do biosu a restarte bezi zase normalne.
A tym sa dostavam ku poslednej zavade, vcera cca po tych 2-3 tyzdnoch normalnej prevadzky (3200+ oc na 10x250, pamate dual 208) zrazu pozeram, PC nabehlo iba s 512MB pamate. po dalsich testoch som zostil, ze mi odisla dalsia pamat, tentokrat zo slotu2, a znova ta starsia nie uz ta nova vyreklamovana.
A teraz otazky na zaver. Je to iba nahoda alebo zase (este stale) problem v doske ? Alebo je este jedno riesenie, nestiha mi zdroj ?
zostava :
Epox 9NPA+ Ultra; AMD 64 3200+(winchester); 2xDDR PQI 512mb PC433; HDD SATA Maxtor 160GB + PATA Maxtor 200GB + PATA Seagate 200GB (PATA HDD v suflikoch); DVDRW NEC3540; VGA ATI sapphire X800GTO 256 MB; PCI Audigy 2 OEM; PCI TV sapphire Theatrix; zdroj Enermax 350W (EG365AX-VE s active PFC).
par postrehov na zaver, chybu VGA som vylucil, pretoze ju mal dlhsie pozicanu kamos a ziadne problemy nezaznamenal, to ze nestiha zdroj je mozne, ale moc sa mi to nezda, pretoze ked tam mam vsetky 3 disky a mam OC procesor, skusal som aj OC VGA, tak ked to spustim v 3D musi byt najvyssi odber, cize by to malo byt nestabilne, ale nie je.
Ked uz raz PC nabehne, vzdy je bez problemov stabilne, odskusane dlhodobo cez prime95, memtest, 3D aplikacie.
p.s. bios mam najnovsi
co by ste mi navrhli ??
uf, dufam ze to nie je moc dlhe, ale chcel som dodat vsetky info
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

Naozaj zvlastne co ti to robi. Skladal som par PC (aj s Epoxami ale starsimi) a nestalo sa mi za cely cas ze by doska dokazala odpalit ramku. Raz som videl zhoriet ramku (bola zle zastrcena) , videl som aj zhoriet dosku (drbol zdroj). Nevidel som vsak keD vsetko maka, aby nejaku ramku len tak odpalilo :( Skusal si ju inde ci je vadna? Skus pomerat ten zdroj nejakym multimetrom na jednotlivych vetvach tej 24 pin zastrcky ci tam nejake napatie nehaluzi (myslim v zatazi v doske za chodu). Tie ramky sa nehreju ? ci do nich nejde moc stavy ... fakt ma nic rozumne nenapada :( Tipoval by som zdroj aj keD Enermax je OK - ale mozno v spojeni stou doskou tam nieco nakmitava.
MTB: ASUS Crosshair VI Hero X370 CPU: AMD Ryzen 5 2600 : Noctua NH U9B RAM: G.SKILL 16GB KIT 3200MHz CL16 Aegis : Sapphire AMD Radeon HD6770: SSD: Samsung 970 Evo 500GB NVme M.2 HDD: Seagate SSHD 2TB ST2000DX001 PSU: Seasonic Focus 550W LCD: Eizo 19"
Používateľov profilový obrázok
krajicekp
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Pi 09. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trencin

Príspevok od používateľa krajicekp »

no ja som mal predtym asi 4 epoxy
8RDA+
8RDA3+
9NDA3+
a teraz 9NPA+ Ultra
s predchadzajucimi neboli ziadne problemy
zdroj je iba atx 1.3, cize ma iba atx 20pin ale tym to podla mna nebude, inak tam mam redukciu z 20 na 24pin, cize napajane to je akurat 12V ide z jednej vetvy a nie z dvoch (ale to by malo skor vadit iba PCX grafike).
ako zmeram za chodu ATX konektor, ked ho mam merat musi byt vytiahnuty z MB, a tym padom neviem ako zapnut zdroj (skratuju sa nejake piny ??) zataz by za dala (hdd, dvdrw ..)
zvazujem tento termaltake co ty na to ? http://www.thermaltake.com/purepower/w0 ... 006364.htm
jaffar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2011
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa jaffar »

nemoze to byt ze si tie ramky pqi nerozumeju zrovna s hentym typom epoxu?..aj ked by ic hto nemalo odpalovat...je to divne..skus nahodit daky modnuty bios aj ked to asi nepomoze... :roll:
Používateľov profilový obrázok
krajicekp
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Pi 09. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trencin

Príspevok od používateľa krajicekp »

hmm, a kde ze stiahnem nejake modnute biosy ??
btw rozmyslal som o tom ze by som kupil 2x512mb adata PC500 (vista), kedze teraz mam fbs k CPU 250, ale zaprve neviem ci tie pamate fakt pojdu na 250 (500eff), a tympadom vlastne ram ku fsb 1:1, a ze o kolko sa to prejavi na vykone v 3d hrach (ci to vobec stoji za tie prachy)
jaffar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2011
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa jaffar »

krajicekp napísal:hmm, a kde ze stiahnem nejake modnute biosy ??
btw rozmyslal som o tom ze by som kupil 2x512mb adata PC500 (vista), kedze teraz mam fbs k CPU 250, ale zaprve neviem ci tie pamate fakt pojdu na 250 (500eff), a tympadom vlastne ram ku fsb 1:1, a ze o kolko sa to prejavi na vykone v 3d hrach (ci to vobec stoji za tie prachy)
co tak skusit google..napriklad moded bios for [meno dosky] alebo nieco na ten styl a daco to urcite najde :wink:
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

krajicekp napísal: ako zmeram za chodu ATX konektor, ked ho mam merat musi byt vytiahnuty z MB
Nemusi. Da sa to normalne zmerat zo strany vodicov tensim hrotom. Zdroje thermaltake nepoznam ani im moc neverim. Ich vyrobky mi pripadaju trosku ako pri MSI. Lakaju vzhladom a vybavou ale nic viac. Treba vyberat firmu ktora robi HLAVNE zdroje. Pri TT je to skor o skrinkach...
MTB: ASUS Crosshair VI Hero X370 CPU: AMD Ryzen 5 2600 : Noctua NH U9B RAM: G.SKILL 16GB KIT 3200MHz CL16 Aegis : Sapphire AMD Radeon HD6770: SSD: Samsung 970 Evo 500GB NVme M.2 HDD: Seagate SSHD 2TB ST2000DX001 PSU: Seasonic Focus 550W LCD: Eizo 19"
Používateľov profilový obrázok
siki
Príspevky: 703
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2003, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa siki »

Co som sa ja docital, neodporucuje sa pouzivat redukcie na atx.
Inak vidi problem v doske, neviem v com inom by to malo byt.Pokial nedavas ramkam privysoke napatie.
Vyskusaj sa tej dosky zbavit a poobhlidnut sa po niecom inom...
Sempron64 2800+|MSI K8n Neo 3|Giga-byte Radeon 9000pro @320/300|Seagate 30GB|WD 120GB SATA|CD-RW Lite-On|DVD-RW Lite-On|RAM 384MB Twinmos 266mhz|
Používateľov profilový obrázok
miseno
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 841
Dátum registrácie: Št 22. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Brno/Blawa

Príspevok od používateľa miseno »

Takze ja zacnem takto. Ja mam s epoxami len tie najhorsie skusenosti. Kupil som Epox s NF2 Ultra 400chipsetom a fahchal paradne asi pol roka. A potom z nicoho nic chyba C1, presne ako ty. Skusal som rozne ramky a tiez ako ty, roz to slo a raz nie, ale pamat mi nikdy neodpalilo. Dal som to do reklamacky lebo ma to uz sralo, a oni mi tu dosku vratili ze je v poho. No doska potom slapala takto, ked som isiel an 200MHz zbernici pohoda, ale ked som siel an viac ako cca 205 uz to blblo, zase C1. A to predtym sla na 232MHz cca pol roka. tak som ju predal.
Asi o rok som staval dva kompy, kupil so dosku Epox 8KDA3J, pre s754,obe mali problem s pamatami a to tak ze ked som tam dal pamate tak sa doska zastavila na chybe uz neviem presne. Ked som dal pamat do ineho slotu tak fachala dobre a po par dnoch zase a tak som musel premiestnovat pamate kazdy tyzden. Az som nasiel vhodnu kombinaciu kde tie pamate funguju. A vobec nezodpoveda tej co je v manualy. Som si povedal ze epox uz nikdy viac. To iste robi ja na tom druhom kompe s tou istou doskou, ale tam je len jedna 512MB pamat. Tam to robi tak ze domp niekedy ide zapnut na 1 krat niekedy treba cakat asi 20 minut ked po prvom stlaceni ide zapnut. Potom mi na jednej ten epoxu odisli USB porty a tak som ju fikol do reklamacky a tam som sa ich spital ze ci nevedia o tej chybe s RAmkami a oni ze nie. Tak som pozrel net a tento problem tam mala kopa ludi. Ked som takto pobehal nejake tie fora a nasledne recenzie tak som si fsimol ze epox uz prestal byt tym cim byval a ze aj suciastky tam dava sitnejsie ako pretym. Dost ludi na epox uz zanevrelo. Ja patrim medzi nich. A tu iste mi potvrdili aj v Sofose ktory je distributorom Epoxu v SR, ze as pred rokom a pol im rapidne stupol pocet reklamacii na dosky a to povedali ze extremne, ale ze ich to az tak netrapi kedze oni to posielaju im a oni im naspat nove dosky. No mozno sa ti ten problem nepodari odtranit ako mne. ale mozno by si mal aj odkusat aj nejaky zdroj specifikacie ATX 2.01 aby si vylucil aj tuto moznost.
dell noťas
Používateľov profilový obrázok
krajicekp
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Pi 09. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trencin

Príspevok od používateľa krajicekp »

miseno > hmm zaujimave, inak ano doska je zo sofosu :) ale kedze som neni z BA dost mi leze neustale reklamovanie do penazi, a jednak som potom dlho bez kompu :(
siki > napatie na pamate standardne 2.6 (nezdvihal som to)
robour > a aky zdroj by si doporucil ty (urcite nikdy nepojdem do SLI) cena do 3000.-

tusim som si mal priplatit na DFI LP UT :(

btw dik vsetkym za pomoc
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

No do 3000 najskor asi Chilla od Gaba . Tieto nove maju standardne 2 x 12V vetvu 24 pin konektor, su tiche.... Samozrejme aj lepsie zdroje sa najdu ale stoja viac ako 3000. Nechaj si poradit od viacerych ja som spokojny. Tiez mam Chilla.
MTB: ASUS Crosshair VI Hero X370 CPU: AMD Ryzen 5 2600 : Noctua NH U9B RAM: G.SKILL 16GB KIT 3200MHz CL16 Aegis : Sapphire AMD Radeon HD6770: SSD: Samsung 970 Evo 500GB NVme M.2 HDD: Seagate SSHD 2TB ST2000DX001 PSU: Seasonic Focus 550W LCD: Eizo 19"
Používateľov profilový obrázok
miseno
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 841
Dátum registrácie: Št 22. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Brno/Blawa

Príspevok od používateľa miseno »

No je to asi blba rada ale skus tu dosku predat a kupit si Abit alebo DFI. Ini vyrobcovia pre A64 asi ani neprichadzaju do uvahy.mozno este ten najnovsi(ale len ten) Asus.
dell noťas

Návrat na "Základné dosky"