moze mi router spomalovat net?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
traktorista
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ne 10. Jan, 2010, 13:55
Bydlisko: Bratislava

moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa traktorista »

zdravicko chlapci,
mam connect od UPC fiberpower 60 (teda 60mbit down), doteraz s tym boli len same problemy, furt to vypadavalo, islo to biednych 5mbit, dnes ked to vypadlo som sa nstval a zavolal tam, ze co s tym je, zrazu to naskocilo, technik mi povedal ze uz aj odstranili daky sum co dovtedy mali na vedeni, ze proste net by mi mal ficat v slubenej rychlosti, ze sa dokaze krasne napojit na moj modem a take zvasty.
povedal mi nech skusim odmerat rychlost na speedtest.upc.sk, nameralo mi to 16mbit, naco mi on povedal nech to skusim bez routru, ze router to moze spomalovat, nato som ho trochu vysmial ze to snad nie, ale povedal som mu ze to skusim, aj ked som tomu neveril.
zobral som ntb dole k modemu (router je na poschodi, od modemu ho deli 12m UTP dvojlinky) a ked som teda priamo napojil ntb na modem tak mi ten upc speedtest nameral 46mbit, kukam ze to ani neni mozne, ked som skusil speedtest.net, servery vienna a linz, nameralo to len do 10mbit a biedny ping. meranie som opakoval a vzdy ten isty vysledok.
tak som znova do modemu napojil router a isiel hore k desktopu, kde mi na upc speedteste nameral zasa len 16mbit ale co je zaujimave, tu mi aj speedtest.net nameral 16mbit na tych serverov s dobrym pingom.
som z toho magor, objednal som technika, ale ked povie ze je to v poriadku tak musim zaplatit 11eur za vyjazd.
ntb uz ma svoje roky, ale ide dokonale a rychlo na xp, virusy tam nie su, desktop je uplne novy s win 7.

co robit? kde je chyba? realne stahovanie z rapidu cez premium mi hodi tiez okolo len 10mbit (z desktopu).

teda z modemu do routra ide asi 12m sietoveho kabla, z routra do desktopu asi 7 metrov sietoveho kabla, router je ZyXEL p335-u

/edit: aby som nezabudol, bandwith management na routri je vypnuty
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7700
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa newmi »

moze ti to spomalovat ale nemyslim, ze az tak moc ako uvadzas, predsalen, strata 44mega (60-16) na 19m kabla je dost. Hm nerusi ti to nieco?
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
traktorista
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ne 10. Jan, 2010, 13:55
Bydlisko: Bratislava

Re: moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa traktorista »

takze som zredukoval podozrenie len na router nasledovnym sposobom, zobral som ntb, vypojil som sietovy kabel co ide z modemu do routra a pichol som ho do ntb (teda nastalo spojenie modem-ntb na kabli co bol povodne modem-router) a internet isiel okolo 45mbit, nasledne som pichol kabel do routra (tak ako to povodne bolo) a pripojil som ntb k routru cez asi metrovy sietovy kabel, internet nameralo 16mbit....
nasiel som na googli viac diskusii v zahranici o tomto probleme, nestava sa to len na tomto modeli, resp znacke.
radili aktualizovat firmware, to som spravil, nepomohlo.
ale narazil som tam na zaujimavu skutocnost, diody na tychto zariadeniach udajne svietia na zeleno ak je sietove pripojenie 100mbit a svieta na oranzovo ak je pripojenie len 10mbit.
tuto skutocnost som si povodne vsimol na modeme, ked este UPC malo chybu na ich strane, ked som mal zapojeny do modemu router, svietila dioda "link" na oranzovo, no ked som do modemu napichol ntb, svietila na zeleno, zdalo sa mi to divne ale nevenoval som tomu pozornost.
takisto vsimam, ze na routri mam zapojene dva PC cez kabel, diody k tymto portom svieta na oranzovo, no ked je napr moj desktop (pripojeny kablom) vypnuty, dioda daneho portu svieti na zeleno, ked zapnem zmeni sa na oranzovu,...
kukal som aj nastavenia winu, ukazuje 100mbit, kabel je cat5e, koncovky robene podla normy, sietove karty urcite 100mbit.

som z toho magor, any ideas plz?

edit: tu su vysledky z googla ohladne tej problematiky, docital som sa ze asi len pomoze vymenit router, ale kde mam dokelu zaruku ze potom to pojde? tento router ma pred par mesiacmi stal 50eur, samozrejme boli aj lacnejsie ale myslel som si ze radsej priplatim za kvalitu, a ono ma to takto vodi za nos :( myslite ze je sanca to vyreklamovat u predajcu?

http://www.google.sk/#hl=sk&source=hp&q ... 4e51695249" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8682
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa shiro »

router ti to moze brzdit, uz som to zazil...u kamosa cez LAN to slo 1.5MB/s namiesto klasickych cca 8MB/s, co beha na 100MB LANke...a CPU jeho routera vytazeny naplno. Pri srackovejsich routeroch musis s tym to pocitat, aj ked mohlo byt len daco zle nastavene...neviem.

INac sa nediv ze ti napr. rapid ide len 10MBit...neni problem u teba ale protistrana nestiha. S takto rychlym netom ti nestihaju servery posielat data bo nemaju tak rychle linky. A zo zahranicia duplom, kym to prelezie vsetkym moznym, tak rychlost pekne klesne.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
traktorista
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ne 10. Jan, 2010, 13:55
Bydlisko: Bratislava

Re: moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa traktorista »

to ze rychlost mojho downloadu je obmedzena uploadovou linkou serveru z kade stahujem mi je uplne jasne.

mna skor zaujima ako spravne vybrat router ked toto je celkom "bezny" jav...
ked sa predavaju routre povedzme od 20eur a tento stal 2,5 nasobok ich ceny, a aj tak je na hovno,...

skusim to vyreklamovat, ale na cas reklamacie potrebujem zohnat daky router, takze aj tak musim kupit novy, poradite aky?
Používateľov profilový obrázok
GASPi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2614
Dátum registrácie: Pi 01. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava/Hlohovec

Re: moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa GASPi »

...mozno aj tento ;) ---> http://www.pretaktovanie.sk/phpBB3/view ... =2&t=59315" onclick="window.open(this.href);return false;
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5-4670K (3,4GHz@???), CPU cooler: Cooler Master Hyper 212+ EVO, MB: ASUS Z87-A, GPU: MSI GeForce GTX 1080 Ti GAMING X, DDRAM: 2x4GB Kingston DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, SSD: CRUCIAL M4 256GB + SAMSUNG 850 EVO 500GB HDD: SAMSUNG HD501LJ 500GB SATA, DVD-RW: ASUS DRW-24B1ST, SOUND: ASUS Xonar Phoebus + Logitech Z-2300 + Sony MDR-1RBT, CASE: Fractal Design Define R5 Blackout, PSU: EVGA SuperNOVA 750 G2, LCD: 34" Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor
BattleTag
STEAM
traktorista
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ne 10. Jan, 2010, 13:55
Bydlisko: Bratislava

Re: moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa traktorista »

ak by to niekoho zaujimalo tak mi v zyxeli potvrdili ze tento typ je stary a ozaj dosahuje priepustnost len okolo 16mbps, dal som to na reklamacku, povedali ze mi daju novy model, som zvedavy, zatial sa to riesi,...
hlavne ze v oficialnom datasheete svieti wan port 100mbps
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7700
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa newmi »

heh, tak to je gool. Tymto zyxel u mna straca dalsi bod z tych mala co este ma :D
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
matopd
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: St 16. Jan, 2008, 14:00

Re: moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa matopd »

To aby som sa bal kupovat rtr, boha.

M
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4592
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa killswitch »

ja by som este doplnil taku malickost. pokial meriate na speedtest.net taketo rychle linky, tak skuste dat meranie a okno prehliadaca minimalizovat! sam som tomu neveril, ale pri minimalizovanom okne mi to meria aj 65mbit, kdezto pri otvorenom bezne 20mbit... neviem, ci je problem s tym flashom na stranke, ze mi nestiha cpu alebo kieho anciasa :-) zaroven mi dava uplne rozdielne vysledky Opera a ine (vacsinou lepsie) Firefox. sam mam 60mbit od UPC. takze by som sa uplne na rozne merace nespoliehal.

dalsia vec je agregacia. to, ze ju UPC nikde nespomina je sice pekne, ale bez nej by to za tu cenu proste neslo. preto skus spravit merania niekedy po polnoci, najlepsie skoro rano.
Používateľov profilový obrázok
MarkAurel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Po 26. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: V.Krtis

Re: moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa MarkAurel »

pripojim sa, mam podobny problem, do bytu mam ethernet kabel s netom 250kb/s ak ho ovsem napojim priamo na notebook, ak vsak pustim net cez router http://www.alza.sk/tp-link-tl-wr741nd-d155297.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ci uz cez wifi alebo kabel tak mam rychlost len 25kb/s, neviem preco a co je pripadne zle nastavene. IP je nastavena na auto.
Používateľov profilový obrázok
MarkAurel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Po 26. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: V.Krtis

Re: moze mi router spomalovat net?

Príspevok od používateľa MarkAurel »

nieje to sice moj problem,ale casto je problemom spomalenia blizkost umiestnenia samotneho routra a modemu, oddialte ich od seba co najdalej,a samozrejme blizkost el.zasuvky, cize v celku el.sum-rusenie. Skuste a dajte vediet.

Návrat na "Siete"