win xp + w7

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
winston wolf
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 17. Máj, 2010, 03:49

win xp + w7

Príspevok od používateľa winston wolf »

zdravim,

rad by som sa na niečo spýtal. študoval som toto fórum, ale aj tak si neviem rady.

mam nb hp. k tomu som samozrejme dostal aj "fajnovu" oem licenciu w7. teraz, po istom čase (pre mňa aj z istého pragmatického dôvodu) by som si rád nahodil aj win xp. nemám chuť špekulovať a rýpať sa s kadejakými partition softs a tak som sa rozhodol, že si ten "skvelý produkt", od hp rovno naformátujem a vytvorím si disky/partitions podľa seba a nie ako to chce hp. tu však nastal môj problém. ešte pred jeho opisom, uvediem, že ta oem licencia w7 je 64 bit, nb je amd detto 64 bit platforma.


nepatrím medzi žiadneho experta na počítače, ale doposiaľ som s inštalovaním os nemal problémy. myslel som, že to tak bude aj teraz. vrazil som do mechaniky cd win xp, že si teda naformátujem a rozdelím ten disk. začalo to načítavať jednotlivé súbory a keď sa mal spustiť win (tá hláška "starting windows tuším), tak mi vyhodilo (pre mnohých asi) známu modrú obrazovku s nezrozumiteľným textom a celé sa to stoplo (pokiaľ si dobre pamätám, odkazovalo to na súbor "ansi.sys"). skúšal som to 3 či 4x a stále to isté.

potom som tam hodil w7 dvd, tiež načítalo čo treba a zastavilo sa to na tom, že mu chýba akýsi driver. takže k samotnému formátovaniu som sa nedostal a môj prvý pokus inštalovať w7 sa skončil.

a teraz moje otázky sú:

1. je problém pri win xp cd, ze je to 32bit verzia a pocitacova platforma je 64bit? (s niečim obdobným som sa stretol keď som sa pokúšal nainštalovať driver pre tlačiareň. tam mi stále vyhodilo, že setup program nie je pre 64bit windows a pohnúť s tým neexistuje. to je vlastne aj jeden z dôvodov prečo chcem win xp, lebo výrobca tlačiarne nie je schopný vydať driver).

2. ak by som si zohnal normálnu/retail verziu w7, naformátoval, rozdelil hd ako chcem a následne inštaloval win xp, potom w7, malo, resp. mohlo by to fungovať?

3. funguje inštalačka w7 takým istým spôsobom ako inštalačka win xp?

4. stretol sa niekto s obdobným/i problémom/i.

5. ak by som hd naformátoval pomocou niektorej distribúcie linuxu a následne sa pokúsil inštalovať win xp, mohlo by to ísť?


z celého tohto mám pocit, že tvorca os ako aj producent samotného počítača/nb, nechcú aby sa užívateľ akokoľvek zaujímal ako "veci" fungujú. snažia sa vás balamutiť nezmyslami ako aero plocha, defender, blbý soft od samotného hp a kadejaké iné nepotrebné programy. iba čo umelo zvyšujú ceny produktov a nie že vás nenechajú vybrať si čo chcete, ale ani vám len nedajú tú šancu si zvoliť. no hnus.

vopred ďakujem za názory, usmernia a pomoc.


dodatok:
viem, že mrkvosoft sa všemožne snaží aby si ľudia nerýpali v os a tí ozaj neznalí, aby si to nedoje... (je to síce chvályhodné, že myslia na prevenciu) a teda os sa tuším od práve xp-cka nedá sám seba naformátovať, ale tu pri w7 mám pocit, že sú tam nejaké bloky aby sa štartoval len a len w7 a aby nebola ani len možnosť sa pokúsiť s os niečo urobiť.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: win xp + w7

Príspevok od používateľa faugusztin »

1. kopec reci, ale ziadne presne fakty. Model notebooku ? Vieme ze je to HP, pravdepodobne s CPU AMD - to nam ale nepomoze
2. XP je uz na mnozstve pocitacov nepodporovany OS kvoli neexistujucim ovladacom. Ak chces notebook s oficialnou podporou Windows XP, tak treba kupovat notebook s Windows 7 alebo Vista Business, kde mas oficialne podporovany downgrade na XP a mas ho aj pribundlovane.
3. v tvojom pripade ide na 99% problem s tym, ze disk ti bezi v AHCI rezime, no kedze Windows XP je OS z muzea, tak nieco take nepozna a musis mu pridat ovladace cez stlacenie klavesy F6 a disketovu mechaniku, alebo si prepnut v BIOSe rezim diskov z AHCI na IDE (co na notebooku bude problem).
winston wolf
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 17. Máj, 2010, 03:49

Re: win xp + w7

Príspevok od používateľa winston wolf »

faugusztin napísal:1. kopec reci, ale ziadne presne fakty. Model notebooku ? Vieme ze je to HP, pravdepodobne s CPU AMD - to nam ale nepomoze
2. XP je uz na mnozstve pocitacov nepodporovany OS kvoli neexistujucim ovladacom. Ak chces notebook s oficialnou podporou Windows XP, tak treba kupovat notebook s Windows 7 alebo Vista Business, kde mas oficialne podporovany downgrade na XP a mas ho aj pribundlovane.
3. v tvojom pripade ide na 99% problem s tym, ze disk ti bezi v AHCI rezime, no kedze Windows XP je OS z muzea, tak nieco take nepozna a musis mu pridat ovladace cez stlacenie klavesy F6 a disketovu mechaniku, alebo si prepnut v BIOSe rezim diskov z AHCI na IDE (co na notebooku bude problem).

sorry, že ten kopec rečí nepomohol, ale som laik. v oblasti it sa nepohybujem a tak-nejak mi "nejaké tie drobnosti" unikajú. to je aj dôvod prečo hľadám info u takých, čo sú v obraze.

1. je to nb hp pavilion dv6 202ec. cpu je amd athlon II m300, dual core. bios od hp. štandard pre radového občana. s kopou zbytočného softu.

2. pri kúpe som netušil, že raz budem chcieť/musieť použiť ešte xp-cko. ale tak sa veci majú.

3. túto možnosť klávesy f6 určite skúsim. veru som netušil, že disk môže bežať v nejakých režimoch ahci a ide. trošku som to pozeral. podľa všetkého je to ahci. pozeral som v správcovi zariadení a pri radičoch mi to píše - ide ata/atapi a keď to rozbalím tak je tam ata channel 0, 1, 2 a ako posledný standard ahci 1.0 serial ata controller. v bios-e som neobjavil možnosť režim diskov. je možné tento režim prepnúť priamo tu v právcovi zariadení? a ak áno, ako. bios-e som nič také ako režim diskov neobjavil (re-inštalácia bios-u by mohla vyriešiť tento režim diskov?).

4. dnes sa mi predsa len podarilo inštalovať w7 a teda aj rozdeliť hd. ostal som však prekvapený, že možností na rozdelenie bolo iba 5. to je takto dané? rozdelil som teda hd na partition1 - 5g, partition2 -45g (tu mi spravilo aj akýsi system disk, ktorý sa správa/l ako sólo partition, aspoň tak mi to pripadá), partition3 - 30g a partition4 ostal zvyšok disku, lebo už nebolo možné delenie.
po spustení os si z partition2 spravil partition1. to by som chápal. ale úplne mi zmizla partition4 aj s cca. 220g. je to preto, že už táto partition nebola rozdelená? (pri xp musela byť posledná partition daná do takého stavu aby ostalo tuším 7mb pre nejaké systémové požiadavky).

Návrat na "Operačné Systémy"