Buducnost je v GNU Linuxe

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa rado3105 »

Pred par rokmi zacal vznikat android, vela ludi ho odsudilo, ja som tomuto projektu veril a pozrime sa kde je dnes. Android predbieha jednotku v mobilnych operacnych systemov - iphoneOS. Hovorit o Symbiane alebo Windows mobile, si myslim ze uz nema ziadny zmysel, tieto systemy su uz minulostou.
Co nas caka: MeeGo(projekt vyzera velmi zaujimavo uz len vzhladom na to ze za nim stoji Nokia, ktora vlastni vyznamne sucasti linuxovych prostredi - QT a Intel, ktory ho planuje davat na vsetky svoje buduce smartphony postavene na nizkospotrebovom Atome(Moorestown) a taktiez na netbookoch a MID(kde, uz konecne bude pri kupe na vyber medzi Windows, Android, MeeGo).
Nedavno vznikla non-profitova firma: Linaro, za ktorou stoja firmy ako: ARM, Samsung, IBM, Freescale, TI(ktore su dnes klucovymi co sa tyka IT priemyslu). Podstata tejto firmy: aby na jednom ovladaci nepracovalo 10 firiem samostatne - vznikli by rozne ovladace na jedno zariadenie, Linaro usmerni vyvoj tohto ovladaca alebo ho vyvinu jeho zamestnanci sami - a potom sa bude moct pouzit pre android, MeeGo).
Co si o tomto vsetkom myslite?
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

hovorit o najpouzivanejsom mobilnom OS ako minulost je celkom sranda
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa rado3105 »

za rok pochopis
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa Snake »

Linux na mobiloch / prip. inych zariadeniach , ok presadi sa, o tom nepochybne
Linux na PC? Este mu to bude dlho trvat...





.
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa rado3105 »

Snake ako si pamatam tak ty si bol velky odporca linuxu. Co ta prinutilo zmenit nazor?
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa Snake »

neviem kde si to nabral :) (moj server bezi na Fedore). Linux/Unix na servery je vyborny (a dovolim si povedat ze jedine spravne riesenie ak clovek nepotrebuje sprostosti ako ASP a pod.). Ale na desktopoch kym sa uchyti, to chvilku potrva (opakujem sa uz)





.
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa rado3105 »

Asi zla domnienka. Kedysi to este nebolo take jasne ze unixove systemy budu mat taku oblubu a stanu sa pouzitelnymi aj na desktope, dnes ich pouzivatelnost vyrazne stupa(moze zato aj sam Microsoft, ci uz zlou cenovou politikou, negativnymi skusenostami uzivatelov) a ked je nieco dobre a zacnu sa o to zaujimat aj velki hraci(Google), tak rychlo sa moze stat realne to co sa kedysi nezdalo ani v snoch. Ale este uvidime. Ale som rad ze Microsoft uz nema taky monopol ako kedysi a su ine firmy ktore maju mnozstvo vynikajucich a kvalitnych napadov(vid. Apple a Ipad a ako kazdy hovoril ze sa to neuchyti, a po par mesiacoch ho uz vsetci vyrobci zas zacinaju kopirovat..:D).
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7688
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa newmi »

tie protipiratske kampane tusim zaberaju :D MS office som dal papa a mam Open office :laugh: len skoda, ze bez tych predrazenych win sa clovek este stale nezaobide :-(
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa rado3105 »

MOzno aj tie kampane, ale myslim hlavne ze Google to rozhybal a ukazal ze na dobrom systeme sa stavia dobra firma. Zvacsa od zabezpecenia a kvality systemu zavisi aj kvalita firmy. A firmy radi ukazuju nieco vynimocne s cim prisli ony, v linuxe tuto moznost maju vo windowse nie(tu o kazdej zmene rozhoduje Microsoft). Ale hlavne android a tablety to rozbehli. Lebo windows nie je vhodny na prenosne zariadenia.
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
ja-pc
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Ne 02. Máj, 2010, 19:46

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa ja-pc »

je pravda a je dobre ze sa Linux zacina rozsirovat, ci uz cez mobilne zariadenia (Android, MeeGo) alebo inak (napr. Google zakazal win na zamestnaneckych pocitacoch) a ma urcite buducnost aj na desktopoch (ja sam mam aj Linux na desktope)

ale ako vravi snake, kazdy dobry server bezi na Linuxe a kym to tak bude aj na desktope je zatial otazne.. brani mu v tom jedna jedina vec, s ktorou nemoze prakticky "nic" urobit: a to je trh ;) - a to z jedneho logickeho dovodu:

dokym bude vacsina ludi pouzivat win, pre vacsinu vyvojarov sa nebude oplacat robit software pre iny OS ako je win (vdaka bohu uz sa to pomaly zacina pri Mac Os co je super spravou, pokracovanim by mohol byt prave Linux)

kvoli tomuto poznam asi x ludi ktory by si dali hned Linux, keby nan bolo vacsinu profesionalneho softwaru a hlavne hier.. no je aj pravda ze vela ludi Linux ani nepozna alebo si pod tym predstavuje neviem ake narocne konzoly ( i ked kazdy z nas vie ze uz existuju jednoduche systemy ako ubuntu ci ine)
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7688
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa newmi »

mapplec napísal: kvoli tomuto poznam asi x ludi ktory by si dali hned Linux, keby nan bolo vacsinu profesionalneho softwaru a hlavne hier.. no je aj pravda ze vela ludi Linux ani nepozna alebo si pod tym predstavuje neviem ake narocne konzoly ( i ked kazdy z nas vie ze uz existuju jednoduche systemy ako ubuntu ci ine)
BINGO! :dance:
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa rado3105 »

Ked sa presadi MeeGo a Chrome OS a myslim ze tie sa presadia, tak si vyvojari zacnu viac vsimat linuxove systemy. Ale myslim ze aj Google tomu vyrazne pomoze, ja pouzivam linux intenzivne 3 roky, bez toho aby som mal win a este som nemal problem neurobit nieco co som robil vo windowse aj v linuxe. S tym rozdielom ze nemusim kazdu chvilu preinstalovavat system, riesit vselijake tweakovacie utility, sledovat RAM...ako to robi vacsina windows pouzivatelov - robia veci ktorymi stracaju cas. Ked mate linux mozete tento cas vyuzit na zaujimavejsie veci, a zvacsa aj linuxaci viac rozumia ako funguje system, kompilaciam...
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
ja-pc
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Ne 02. Máj, 2010, 19:46

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa ja-pc »

je to otazne.. MeeGo a Chrome OS su velmi jednoduche systemy a hlavne hardwarovo velmi nenarocne... su urcene hlavne pre netbooky, ktore sa cim dalej tym viac zacinaju menej pouzivat (nahradzaju ich tablety). Samozrejme, ak urobia podporu touchu, co myslim ze Nokia planuje spravit na meego neviem ako je to s chrome os tak v pohode..

nojo aj ja som mal take obdobia par mesiacov iba Linux :).. je pravda, ze pri Linuxe toho clovek urobi "viac" ale po case zacne cloveku hlavne chybat soft.. moze to riesit Virutal Boxom (ako je vidiet na tvojom screene desktopu - tzn. az tak bez windowsu sa nezaobides :D.. stale je to windows) alebo programmi ako Wine.. s virtual boxom nemam skusenost, ale napr. s takym wineom teda hej a mozem povedat ze to riadne zas*rie Linux, a to musi kazdy suhlasit :).. Linux mi padol iba pri aplikacii spustenej Wine-om...

a pozitiva Linuxu mi nemusis pisat :D.. mna nemusis presviedcat o niecom co dobre viem.. ale napr. pri argumente "ludia poznaju viac pocitac" - vacsine ludi je uplne jedno ako pocitac pracuje, hlavne ze na nom mozu robit - konzoly ich prave od Linuxu odhanaju.. uz aj ubuntu sa zjednodusuje co sa mi paci narozdiel od vacsiny ostatnych systemov ktore by som si mohol kludne nainstalovat, ale je zbytocne si to komplikovat..

uvidime co bude dalej..
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22017
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa dexterav »

mno veľká budúcnosť sa linuxu predpovedá už vyše 20r :)
pokiaľ sa ale linux nezjednotí, ak si niekto myslí že pre soft firmy je 10 distro,ale aj 10 os super je na omyle, bude to mať ťažké
uvidíme ...
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8607
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Buducnost je v GNU Linuxe

Príspevok od používateľa shiro »

rado3105 napísal:za rok pochopis
heh, ty vari zijes rok v buducnosti?
sa pozri okolo seba, drviva vacsina mainstream telefonov bezi na symbiane. Na androide a podobnych veciach bezia bud drahe high-end hracky ktore ma par ludi, alebo horuce novinky ktore si este nestihol poriadne nik kupit, a nieto na to aplikacii a podobne, nakolko je to malo rozsirene.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Operačné Systémy"