Spoločnosť MSI už dávnejšie vydala nástroj na pretaktovanie grafických kariet z názvom MSI Afterburner, čo je dá sa povedať vylepšený Riva Tuner (dizajn, funkcie). Od vydania postupne vychádzajú nové verzie, posledná dostupná je 1.6.0, ktorú aj použijem. Keďže pretaktovanie grafickej je čoraz populárnejšie, rozhodol som sa spraviť jednoduchý návod pre menej pokročilých užívateľov, ktorí si nevedia vybrať vhodný program pre pretaktovanie svojej grafickej karty, resp. nevedia ako ho použiť. Afterburner ponúka množstvo užitočných funkcií ako:
- Pretaktovanie grafickej karty
- Možnosť ukladať profily s nastavenými taktami
- Pokročilú reguláciu ventilátora
- Možnosť sledovať na pozadí FPS, teploty, vyťaženosť VGA a mnoho iných...
Podrobnejšie sa budem venovať hlavne prvým trom funkciám.
Pretaktovanie grafickej karty
Po dokončení inštalácie môžeme spustiť program, otvorí sa nám okno Afterburnera, ktoré sa skladá z dvoch častí- na ľavej strane sú posuvníky pre jadro so shadermi, pamäte a ventilátor, na pravej strane vidíme okno s priebehom teplôt, taktov, vyťaženia grafiky a otáčok ventilátora, znázornené v grafe. Pre pretaktovanie som použil môj Radeon 5770 od Sapphire.
Na to, aby sme mali grafiku pretaktovanú potrebujeme aby program stále bežal, klikneme teda na settings, a zaškrtneme obe políčka v General Properties – Afterburner bude odteraz po načítaní Windowsu bežať minimalizovaný na lište v pravom dolnom rohu. Pokiaľ naša grafiku umožňuje softvérovú zmenu napätia, zaškrtneme aj položku Unlock voltage control, aby sme mohli zvýšiť napätie na jadre za účelom lepšieho pretaktovania.
Samotné pretaktovanie je veľmi jednoduché, stačí myškou potiahnuť posuvníky smerom doprava na hodnotu, ktorú chceme pretaktovať a stlačiť apply, čím sa takty aktivujú. Ostáva už len vyskúšať stabilitu nejakým záťažovým testom. Na obrázku je príklad pretaktovania grafiky so zvýšením napätím pre jadro.
Profily pre ukladanie nastavených taktov
Po tom ako sme pretaktovali a otestovali kartu, môžeme si uložiť nastavené hodnoty do jedného z piatich profilov podľa návodu. Veci potrebné na jeho vytvorenie a uloženie sú na obrázku v červenom ráme.
1. Klikneme vľavo dole na malý zámok ktorý nám umožní uložiť hodnoty do jedného z políčok 1 až 5.
2-3-4. Kliknutím na tlačidlo save nám začne blikať číselný rad 1-5, kliknutím vyberieme číslo, pod ktoré chceme profil uložiť, teraz klikneme ešte raz, aby sme sa doňho dostali a aktivujeme ho tlačidlom apply.
5. Nakoniec na samom spodku kliknutím na položku Apply overclocking at system startup aktivujeme, aby sa nám karta po nabehnutí systému pretaktovala na hodnoty, ktoré sme nastavili a uložili v profile. Môžeme to vyskúšať a reštartovať počítač.
Pokročilá regulácia ventilátora
Zaujímavou a veľmi užitočnou funkciou je možnosť regulovať otáčky ventilátora grafickej karty, podľa jej zaťaženia, resp. podľa vašich potrieb, či už za účelom stíšenia v 2D alebo naopak zvýšením otáčok v 3D, kvôli nižším teplotám. Na všetko nám poslúži jednoduchá krivka znázornená v grafe.
Pomocou tlačidla settings sa dostaneme do menu, kde klikneme na položku Fan a zaškrtneme prázdne pole, otvorí sa nám graf a teraz si môžeme pomocou vyznačených štvorčekov definovať svoj profil pre priebeh otáčok ventilátora v závislosti od teploty karty, po dokončení potvrdíme tlač. Ok.
Príklad:
- pretaktovaná 5770 má bez záťaže 40-42° pri 32% otáčkach, čo nie je nijak hlučné ale zároveň ani najtichšie, nastavil som teda otáčky teda ventilátora na 20% do 45°C, karta je teraz bez záťaže takmer nepočuteľná a po prekročení teploty ( v záťaži) sa podľa teploty začnú otáčky pomaly zvyšovať.
Posledné, čo je treba spraviť je vľavo dole kliknúť na položku User define, čím sa aktivuje náš profil.
Monitoring
V tejto položke môžeme nastaviť monitorovanie vecí, z ktorých som časť vymenoval hneď na začiatku, napr. pri hraní hier alebo počas benchmarkov a záťažových testov. Pokiaľ chceme napríklad počas hrania sledovať počet FPS, zaškrtneme vyznačené miesta na obrázku a potvrdíme OK.
Takto vyzerá monitorovanie počas hrania, ak zapneme všetky položky:
Po zaškrtnutí aspoň jednej položky zo zoznamu sa vám v lište automaticky zobrazí ikona On-Screen Display-a, (ďalej OSD), po otvorení vyzerá nasledovne:
Tu si môžeme nastaviť rôzne drobnosti ako miesto a veľkosť zobrazovaných informácií, ich farebnú kombináciu a i.
Klávesové skratky a vytvorenie screenshotu
Klávesové skratky
V zložke On-Screen Display sa dajú nastavovať klávesové skratky pre OSD:
A v zložke Profiles zasa skratky pre všetkých 5 profilov, ktoré si sa dajú vytvoriť. Zároveň si tu môžeme nastaviť aj takty pre 2D/3D profil, ktoré sa nám budú automaticky meniť podľa toho, čo momentálne robíme.
V obidvoch prípadoch stačí kliknúť na prázdnu kolonku, a stlačiť klávesu pod ktorú si chceme danú skratku nastaviť. V prípade 2D/3D profilu treba vybrať profil s uloženými taktami a dať ho do jednej z možností.
Vytvorenie screenshotu
Na to nám slúži zložka Screen Capture, ktorá skladá sa z troch častí:
1. Screen Capture - tu si nastavíme klávesu, ktorou budeme robiť screenshoty, a to tak že do prázdneho políčka klikneme ľubovolnou klávesou, napr. F12
2. Screenshot format - vyberieme jeden z ponúkaných formátov, do ktorého chceme screenshot uložiť
3. Screenshot folder - pomocou tlačidla Browse si určíme cieľovú zložku, do ktorej sa nám budú screenshoty ukladať.
Nastavenie jazyka, dizajnu
V poslednej zložke s názvom User inferace je možné nastaviť si jeden zo siedmych ponúkaných jazykov, pre väčšinu z nás je asi najlepšia Angličtina, keďže je tam absencia češtiny/slovenčiny.
Zároveň nám Afterburner ponúka možnosť prispôsobiť si ho podľa svojho oka. V ponuke sú 2 dizajny v troch farbách - červená, modrá a zelená.
Záver
Sem hodím pár mojich typov:
Pokiaľ ste majiteľom kariet Ati série HD 5xxx, a práve vaša karta má od výrobcu ''obľúbený'' zámok na frekvencie(karta ide pretaktovať len na určitú hodnotu), môžte ho pomocou Afterburneru obísť.
Stačí zájsť do zložky kde je program nainštalovaný, otvoriť textový dokument MSIAfterburner, zájsť skoro úplne dole, kde je riadok EnableUnofficialOverclocking a zmeniť hodnotu z 0 na 1 ( V tejto chvíli musí byť Afterburner vypnutý, inak sa zmena neuloží!) Nezaručujem, že to bude fungovať na každej karte.
Na čo najlepšie overenie stability karty, doporučujem zaťažiť kartu pomocou programu Furmark v režime Extreme burning mode aspoň na 25-30 minút, aj ked ani on úplne nezaručuje 100% stabilitu karty.
Pokiaľ patríte medzi začiatočníkov, ktorý by sa chceli pustiť do taktovania, je pre vás prakticky ''povinnosť'' naštudovať si teoretickú časť pretaktovania, t.j. čo to vlastne pretaktovanie je, aké má výhody/nevýhody, vplyv na výkon a hlavne jeho riziká pretože, všetko robíte na vlastnú zodpovednosť a za prípadné následky alebo poškodenia vám nikto neručí.
Na záver sem dám link na download ktorý obsahuje:
MSI Afterburner + MSI Kombustor (vylepšený Furmark):
http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm
[How-to] MSI Afterburner a jeho možnosti
- Monster1
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 4484
- Dátum registrácie: Ut 20. Jan, 2009, 21:27
- Bydlisko: Považská Bystrica
[How-to] MSI Afterburner a jeho možnosti
Ryzen 5900X @ 5,05 GHz + Asus Strix B550-A Gaming+ Team Group Vulcan 2x8 GB @ 3200 MHz CL16 + Asus TUF RTX 3080 OC @1845/19800MHz 0,85V + Samsung 970 EVO 500GB + Crucial MX200 512 GB + Enermax Platimax D.F. 600W + Fractal Define R4 + 2xPhobya Noisebuster insulating mats + Noctua NH-D15 Chromax Black + 3x Noiseblocker Eloop B14-ps
Master of Hertz
Samsung Odyssey G7 27'' 240
Master of Hertz
Samsung Odyssey G7 27'' 240