3. reklamácia vs. zákon

Všetko o reklamáciách a skúsenostiach s predajcami ...
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa stefan222 »

si cekni obchodni zakonik paragraf 623. ;)
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa scarinko »

Kód: Vybrať všetko

Obchodný zákonník

Obchodný zákonník č. 513/1991 Zb. z 5. novembra 1991

§ 623

(1) Dopravca je povinný urýchlene podať odosielateľovi správu o škode na zásielke vzniknutej do jej odovzdania príjemcovi. Ak však príjemca nadobudol právo na vydanie zásielky, je povinný túto správu podať príjemcovi. Dopravca zodpovedá za škodu spôsobenú odosielateľovi alebo príjemcovi porušením tejto povinnosti.

(2) Ak hrozí bezprostredne podstatná škoda na zásielke a ak nie je čas vyžiadať si pokyny odosielateľa alebo ak váha odosielateľ s takými pokynmi, môže dopravca zásielku vhodným spôsobom predať na účet odosielateľa.
co konkretne by som tam mal vidiet?


ak si nahodou myslel OBCIANSKY zakonnik tak

Kód: Vybrať všetko

§ 623

(1) Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať.

(2) Ak ide o iné neodstrániteľné vady, má kupujúci právo na primeranú zľavu z ceny veci.
vidis tam niekde slovo tri alebo cislovku 3?
ak ano tak urychlene navstiv ocneho lekara alebo prestan hulit



EDIT: Prispevok s cislom 2000 :dance:
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa stefan222 »

myslel som tento, ktory postol staznosti.sme.sk na svojej stranke
http://i.sme.sk/cdata/8/37/3706428/soi.htm

tam si cekni paragraf 623

preco hned utocis? :red:
hry- ps5
doma-HP probook
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa faugusztin »

A ty si skontroluj realny zakon, nie nejaky prehistoricky citat spred 2 rokov.

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/

Uvedena cislovka v zakone uz nie je.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa scarinko »

stefan.koval napísal:myslel som tento, ktory postol staznosti.sme.sk na svojej stranke
http://i.sme.sk/cdata/8/37/3706428/soi.htm

tam si cekni paragraf 623
jeden myslel a vymyslel furik a potom ho musel tlacit
stefan.koval napísal:preco hned utocis? :red:
lebo zavádzaš a tvrdis nepravdy
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa stefan222 »

sory sory boyz. moja chyba. no a takze teraz je to tak ze uz ta cislovak tam nei je? ze predajca moze reklamovat krat notebook napr a neda sa odstupit od kupnej zmluvy? :wallbash: :wallbash:
hry- ps5
doma-HP probook
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nie. V momente opakovanej reklamacie mas moznost odstupit od zmluvy, je uplne jedno ci ide o identicku vadu. Teda zakupis vec, posles na reklamaciu, vrati sa a v momente ako by si podaval druhu reklamaciu mozes namiesto toho oznamit ze kvoli tomu odstupujes od zmluvy. Ak ti povedia ze nie, tak zavolas SOI a oni im to vysvetlia.
Lionisimo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 83
Dátum registrácie: St 19. Máj, 2010, 18:12
Bydlisko: Handlova

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa Lionisimo »

faugusztin napísal:Nie. V momente opakovanej reklamacie mas moznost odstupit od zmluvy, je uplne jedno ci ide o identicku vadu. Teda zakupis vec, posles na reklamaciu, vrati sa a v momente ako by si podaval druhu reklamaciu mozes namiesto toho oznamit ze kvoli tomu odstupujes od zmluvy. Ak ti povedia ze nie, tak zavolas SOI a oni im to vysvetlia.
:hysterical: toto bolo krasne vysvetlenie, ten zaver nema chybu :cool:
CPU: AMD Phenom II X4 940 Black Edition - 3 GHz, cache L3 6 (default) / CPU-COOLER: NOCTUA nh-u9b / MB: MSI 790XT-G45 / RAM: A-DATA Vitesta Extreme Edition DDR2 CL 4-4-4-12 2x2 GB @ 800 MHz (default) / HDD: WD WD1001FALS 1TB (32MB cache) / DVD-RW: ASUS DRW-2014L1T / PSU: COOLER MASTER Silent Pro M 500W / CASE: NZXT Hades / VGA: ASUS ENGTX460 DirectCU 2DI/1GD5 / SOUND: CREATIVE Sound Blaster X-Fi Fatal1ty / SPEAKERS: Logitech Z-2300 / LCD: BENQ G2420HDBL 24" (Full HD, LED) / KEYBOARD: LOGITECH diNovo Edge / MOUSE: LOGITECH MX Revolution
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa stefan222 »

take uz pri druhej reklamacii by obchod mal vratit peniaze ak o to poziadam? je na to aj nejaky konkretny paragraf?
hry- ps5
doma-HP probook
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa faugusztin »

Vsak ten tvoj paragraf 623 :
(1) Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať.
Citaj poslednu vetu.

Kopec firiem ma zafixovanu starsiu variantu zakona, kde podobna cislovka bola - ale nejaky rok tam uz ziadne cislo nie je.

A specialne pre teba stanovisko SOI, s presnymi cislovkami :
http://www.soi.sk/files/documents/rspot ... 112008.rtf
Pri výskyte neodstrániteľnej chyby, ktorá bráni riadnemu užívaniu veci na daný účel, má spotrebiteľ právo buď na výmenu veci alebo na odstúpenie od zmluvy (vrátenie peňazí).Podľa výkladu OZ záleží len na kupujúcom, či si uplatní právo na výmenu alebo vrátenie peňazí. Ak si však zvolí jedno z týchto práv, nemôže už túto voľbu sám jednostranne meniť,
V prípade, že má vec súčasne najmenej tri rôzne odstrániteľné chyby, pričom každá z nich bráni v riadnom užívaní, má spotrebiteľ právo rozhodnúť sa, či uplatní právo na výmenu tovaru alebo na vrátenie peňazí.
To isté právo má aj vtedy, ak sa rovnaká chyba, aká bola najmenej dvakrát  opravovaná, vyskytne tretíkrát v záručnej dobe.
Teda neodstranitelna chyba - vyber je na tebe. Tri rozne odstraniterlne chyby - volba je na tebe. Dvakrat opravana ta ista chyba - volba je na tebe.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa scarinko »

podla mna to stanovisko SOI vychadza zo starsieho znenia paragrafu 623 a preto su tam tie cislovky
v sucasnosti by to podla aktualizovaneho zakona malo byt tak ze ked sa mi to podrbe znova po uz jednej reklamacii tak mam pravo na odstupenie od zmluvy kedze sa v zakone pise "kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať"
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa stefan222 »

jasne, pozerla som si predosle veci co som skumal a uz viem preco v tom som mal chaos. cekoval som stale tu soi a tie ine kde cislovky neboli ze kolko krat ste mohli reklamovat. dik za secko, stefan OUT :)
hry- ps5
doma-HP probook
michalkoo10
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 190
Dátum registrácie: Ne 11. Sep, 2011, 13:28

Re: 3. reklamácia vs. zákon

Príspevok od používateľa michalkoo10 »

viete mi poradit ??
z alzy som si objednal tovar ktory budem zasielat uz na tretiu reklamaciu, mam teraz narok na vratenie penazi alebo kupu ineho tovaru ??
alebo v alze to funguje tak ze na tovare musi byt 3x rovnaka porucha alebo 4x rozna, aby som mal narok na vratenie penazi ??
dik za odpoved

Návrat na "Reklamácie a paragrafy"