Obsah:
- Teoretická časť
- Konektory
Metalické Káble
Kategórie metalických káblov
- Konektory
- Praktická časť
- Čo budeme potrebovať
Krimpovanie
Testovanie
- Čo budeme potrebovať
Štandard Ethernet je fyzická (prvá) vrstva TCP/IP modelu. Rýchlosť sa pohybuje od 1 Mbit až do momentálne sa vyvíjajúceho 100Gbit riešenia. Realizovateľný je viacerými možnými spôsobmi, my si dopodrobna preberieme tzv. TP (Twisted Pair) riešenie ktoré je pre bežného užívateľa (aj) cenovo dostupné.
Konektory
Na prepojenie domácich sietí sa v bežných podmienkách používajú 8P8C (8 Position 8 Contact) bežne označované ako RJ-45 konektory. Na obrázku vidíme ešte nepoužitý (nekrimpovaný) konektor. 8P8C konektor pozostáva z 8 zúbkov (označené ako Pins, PINY) ktoré vytvoria kontakt so žilami, viac si o tomto povieme v krimpovaní.
Cena týchto konektorov je okolo 2-4 SKK za kus, takže sú pomerne cenovo dostupné, avšak tvoria len jednu časť potrebnú na domácu sieť. Tou druhou sú metalické káble
Metalické Káble
Twisted Pair (Krútená linka) je forma kabeláže keď sú 2 vodiče skrútené okolo seba za účelom eliminácie elektromagnetického rušenia. Poznáme 3 druhy kabeláže:
UTP (Unshielded Twisted Pair - Netienená KL) - bežne používaný v domácnostiach keď nie je v dosahu žiadna forma rušenia.
S/UTP (Screened unshielded twisted pair - odrušený UTP) - (bežne označovaný aj ako FTP, ScTP) ako vidíme kábel nie je presne tienený, ale len odrušený. Tieto druhy káblov sa používajú ojedinele, buď sa používajú UTP alebo priamo STP.
STP/SSTP (Shielded Twisted Pair / Screened shielded twisted pair) - Tieto druhy káblov ponúkajú najlepšie tieniace schopnosti. Každý pár je obalený metalickým materiálom. SSTP má ešte obalené všetky páry.
Kategórie Metalických Káblov
TP delíme na tzv. Kategórie (Category X) od nich závisí rýchlosť.
Category 3 Cable - CAT3 je kábel ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 10Mbit/s so šírkou linky 16MHz.
Category 5/5e Cable - Bežne používaný káblek ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 1000Mbit/s (5e). Obsahuje 4 páry TP. Dnes je bežne používaný pre 100Mbit/s Ethernet (100BASE-TX / FastEthernet / 802.3u). Zvyčajne má 3 krútenia na jeden palec páru ktoré sú vyrábané mierkou 24.
Category 6 Cable - Spätne kompatibilný s CAT5, primárne vyvinutý pre Gigabitový Ethernet (1000BASE-T / GigaE / GbE / 802.3ab). Vyrába sa s mierkou 22-25.
Praktická časť
Táto časť je určená ľudom typu DIY alebo Urob si sám. Samozrejme káble môžte už kúpiť aj hotové, ale nie napríklad v neštandardnej veľkosti (13m, 27m a pod.). Praktická časť sa nazýva krimpovanie pomocou krimpovacích klieští.
Čo budeme potrebovať?
Krimpovacie Kliešte, na obrázku vidíme kliešte pre 8P8C a 6P6C. Kliešte fungujú na báze zatlačenia pinov do žíl čím sa vytvoria kontakty po ktorých tečú dáta .
2x 8P8C konektor (2x RJ-45) a Twisted Pair kábel a túto príručku na farebné schémy.
Ale najprv zase trochu teórie aby sme si život uľahčili:
TP káble obsahujú 4 páry farebných žíl (Oranžová, Zelená, Modrá a Hnedá a ich bielych susedov), tieto by mali byť usporiadané podľa štandardov:
T568A a T568B ktorý sa používa častejšie.
Ďalej si potrebujeme určiť aké zariadenia budeme spájať. Ak to bude povedzme PC > switch/router/modem a podobne, používame tzv. Patch (priamy) kábel. Patch pozostáva z 568A/B na oboch koncoch (tj 568B - 568B / 568A - 568A). Ak spájame PC > PC používame tzv. Crossover (Krížený) kábel ktorý sa skladá z T568A na jednom konci a T568B na druhom konci, existuje aj Gigabit varianta keď sa zamieňajú všetky 4 páry, jeden koniec je T568A/B a druhé konce sú práve tie so zamenenými 4 pármi (tieto nemajú štandardizované označenie).
Predpokladám že ste si to PDFko už otvorili a pozeráte sa na neho. Ako vidíte sú tam typy káblov, ich farebné označenia a ako referencia slúži konektor hore s číslami pinov. Poďme teda na samotné krimpovanie. Krimpovanie je proces vytvorenia kontaktu keď sa piny na 8P8C konektore prerazia cez TP kábel v konektore. Krimpovanie realizujeme pomocou klieští ako som už spomenul vyššie. Ako to vyzerá zo strany?
Poďme si povedat ako teda správne nakrimpovať kábel. Chcem ešte podotknúť že začiatočníkom odporúčam neustále pozerať na farebné schémy. Samozrejme čítať tento návod NIKDY nenahradí osobnú skúsenosť a keď to človek vidí, ale na začiatok to stačí
(Budeme robiť T568B Cat5e Patch kábel)
1. Odizolujeme TP kábel.
2. Rozmotáme páry
3. Zoradíme si ich podľa farieb (z lava: Bielooranžová, oranžova, bielozelená, modrá, bielomodrá,zelená,bielohnedá, hnedá).
4. Vyrovnáme ich
5. Odštikneme koniec káblov rovno a nech ostane trčať asi 1 aj 1/4 cm.
6. Vložíme káble do konektora (pričom piny smerujú k nám)
7. Skontrolujeme či káble dosadli (pohlad z boku a z predu) a skontrolujeme farby
8. Nacvakneme konektor do klieští
9. Stlačíme.
Názorné video:
(Krimpovanie T568B Cat6 Patch Kábla)
Celý proces sa líši v tom že je použitý kábel CAT6, žily sa nevkladajú priamo do konektora ale do malej plastovej kocky, niekedy to ide na nervy ale niekedy to uľahčí robotu podla toho aký kábel robíte, ďalej sa používajú CAT6 koncovky (konektory). Názorné video:
Testovanie
Testovať môžete najjednoduchšie priamym overením funkčnosti, multimetrom alebo špecializovaným zariadením (viď video vyššie).
Dúfam že toto aspoň trošku pomôže niekomu pri jeho ceste sieťami. Pochybujem že som toto napísal bez chýb, za všetky chybne uvedené informácie sa ospravedlňujem a dúfam že mi ich niekto pomôže identifikovať Zároveň táto téma slúži aj ako miesto pre vaše rady, tipy a triky.