Slúchadlové vysvetlivky

Všetko o zvukových kartách, repro, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Často sa stretávam s tým, že ľudia nerozumejú, o čom sa vlastne hovorí, keď sa hovorí o nejakom konkrétnom type slúchadiel a nemajú predstavu, aké môžu buť medzi typmi rozdiely. Napríklad v nákupnej poradni. Preto som sa rozhodol napísať nsledujúci text, ako vysvetlenie pre záujemcov, ale aj aby som mohol v prípade potreby na tento text ľudí odkázť. Nrieši len to, čo daná vec znamená, ale aj to, ako sa v praxi prejavuje. Taktiež obsahuje nejaké triviálne záležitosti a veľmi nerieši prenosné slúchadlá.

Najčastejší problém: otvorené, polootvorené a uzavreté slúchadlá

otvorené (open-back) = slúchadlá neizolujú okolité zvuky, taktiež hrajú smerom von, veľmi často priamo vidieť menič. Spájané s lepším vykreslením priestoru a lepším podaním vysokých frekvencií.
uzavreté (closed-back) = slúchadlá, ktoré (čiastočne) izolujú okolité zvuky a väčšinou úplne zabraňujú prenikaniu zvuku zo slúchadiel do priestoru. Spájané s miernym zvýraznením nižších frekvencií, v low ende, a aj mainstreame s tzv. kelímkovým efektom (viď nižšie)
polootvorené (semi-open) = neizolujú väčšinu okolitých zvukov, ale tie slabé áno a hrajú smerom von, avšak v menšej miere ako otvorené slúchadlá.

kelímkový efekt = vyskytuje sa výhradne pri uzavretých slúchadlách, prevažne v nižšej cenovej kategórii. Pre laika ťažko rozpoznateľný. Zvuk sa od izolácie odráža naspäť a spôsobuje predlžovanie tónov a zlievanie zvuku.

Druhý najväčší problém: circumaural, supraaural

circumural = náušník prilieha priamo na hlavu, v ideálnom prípade sa nedotýka ucha, ktoré je vnútri. Všeobecne pohodlnejšie a kvalitnejšia izolácia.
supraaural = náušník prilieha na ucho. Pre mňa veľmi nepohodlné, problémy s izoláciou (kvôli nepravidelnému tvaru ucha)
intraaural = prenosné slúchadlá, strkajú sa do ucha, nemajú náušníky, štuple, pecky, ...

Náušníky: Sú len na veľkých slúchadlách, ide o časť, ktorá sa dotýka tela. Ide najmä o materiály

koženka - najbežnejší, z trojice najhorší, umelá koža, jemná, spôsobuje potenie, časom kôrnatie, praská. Väčšinou na lacných slúchadlách, na niektorých časom náušníky aj spľasnú.
koža - určite lepšia ako koženka, ale stále spôsobuje potenie, používaná asi najmenej
velúr - materiál zamatového typu, veľmi jemný, žiadne potenie, rozhodne najpohodlnejší, hlavne sa vyskytuje u mainstreamových a high-end slúchadlách
na iné materiály sa myslím nedá naraziť, pokiaľ teda nejde o slúchadlá za 3 eurá.

Mušle = sú dve, ľavá a pravá. Vnútri nich sú meniče (reproduktory). Na nich náušníky. Musia spĺňať kadejaké pre kupujúceho nepodstatné vlastnosti.

Prítlak = sila, akou mušle tlačia na hlavu, slabší je pohodlnejší, ale zasa nemôže byť až príliš slabý. Ovplyvnený najmä typom a silou mostu.

Most = spája mušle, dotýka sa hlavy
buď má jednu časť, je nutné nastavovať polohu mušlí, niekedy menej pohodlné riešenie, väčšinou silnejší prítlak.
alebo dve časti a netreba nastavovať nič, natiahne sa vždy pri nasadení slúchadiel na hlavu. Často je táto konštrukcia pohodlnejšia, slabší prítlak.

Impedancia = odpor RLC obvodu, veľmi zjednodušene povedané pomer napätia a prúdu. Čiastočne vyjadruje náročnosť slúchadiel na silu výstupu. Vysoká impedancia znamená zvýšené nároky na napätie na výstupe, zatiaľ čo nízka impedancia znamená, že si slúchadlá vytačia s menším napätím, nič však nehovorí o prúde.

Citlivosť = udávaná buď v dB/V alebo dB/mW. Vyjadruje, ako hlasno slúchadlá zahrajú pri vstupe o sile 1 Volt, resp. 1 miliWatt. Najlepšie je poznať oba údaje. Všeobecne čím menšíe čísla, tým náročnejšie na vybudenie sllúchadlá sú.

Frekvenčný rozsah = úzko spojený s frekvenčnou charakteristikou. Udáva, aké široké spektrum frekvencií dokážu slúhadlá zahrať pri zadanej odchylke v dB. Pokiaľ je to údaj pre odchylku +- 3 dB, je celkom smerodajný, pokiaľ je to napríklad +- 10 dB, údaj je prakticky bezvýznamný.

Frekvenčná charakteristika = niečo, čo sa väčšinou od výrobcu nedozviete, dá sa ale nájsť na internete, keď pár dobrákov spraví potrebné merania. Je to krivka, čím viac sa podobá na vodorovnú priamku, tým lepšie, zároveň však nie je ničím svätým a odchylky na istých miestach dávajú slúchadlám ich charakter (napr. zvýraznené basy)

Prečo sa pozlacujú konektory...Lebo zlato je veľmi odolné voči vplyvom vonkajšieho prostredia (okrem deformácie samozrejme, no s tou sa pri konektoroch nepočíta) a zároveň je to 3. najvodivejší kov

Zatiaľ by to malo byť všetko. Ak by som tu mal nejaké nemysly alebo máte pocit, že niečo chýba, tak sa ozvite. Ak by niekomu tento malý článok vadil, tak sa ospravedlňujem, ale mal som neuveriteľnú chuť niečo napísať.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7688
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa newmi »

toto by sa mohlo dat snad aj do FAQ ;)
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa M1ch4l »

mozno aj hej, ale v tom pripade by som to este vyspikoval
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
ANONYM_a7

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

mpedancia = odpor RLC obvodu, veľmi zjednodušene povedané pomer napätia a prúdu. Čiastočne vyjadruje náročnosť slúchadiel na silu výstupu. Vysoká impedancia znamená zvýšené nároky na napätie na výstupe, zatiaľ čo nízka impedancia znamená, že si slúchadlá vytačia s menším napätím, nič však nehovorí o prúde.

toto je hlod tak trocha. ohmov zakon plati len pre R prvok v jednosmenych a striedavych, pre LC prvok neplati, plati len pre fazory prudu a napatia LC prvku (nas samozrejme pripad jednosmernych velicin absolutne nezauima ze ano :-)) . Fazor RLC prvku sa vyjadruje ako R=ZR( rozumej impedancia ) , ZC=-j*1/ omega *C, a ZL= j*omega*L . S fazormi mozes potom dalej pocitat , plati nasledne aj ohmov zakon. pocty su samozrejme v komplexnej rovine :-)

pre L plati : u(t)=L*di(t)/dt
pre C plati: i(t)=C*du(t)/dt

Aj preto by som tuto vetu vyskrtol: "veľmi zjednodušene povedané pomer napätia a prúdu". Inak velmi pekna praca :-)


A k tym konektorom: pozlacuju sa najme preto ze je to lacne, atraktivne a zbytocne :-) ked chcu machrovat, nech konektor postriebria :-) Ja to vidim vylucne na antikoroznu vlastnost technickeho zlata + vysoka odolnost voci poveternostnym podmienkam
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa M1ch4l »

ano ja viem, o com je impedancia (uz nie ako kedysi ale este stale si cosi pamatam z tej strednej), preto som pouzil spojenie "velmi zjednodusene" ale mas pravdu, hodil by sa tam nejaky edit

o pozlacovani konektorov som presne to mal na mysli, hlavne ide o odolnost voci oxidacii, teda vplyvom prostredia.

striebro sa nepouziva, pretoze casom oxiduje (alebo daco ine robi, no proste robi), aj ked dakde som uz videl aj postriebrene konektory, myslim nejaka corda to ma alebo wooaudio.

inak by sa dal kvoli takymto vlastnostiam pouzit nikel, len neviem ako je na tom s vodivostou, asi horsie ako zlato, takze pouzivaju zlato. med ma vodivost o nieco vyssiu ako zlato, ale oxiduje.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
ANONYM_a7

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

super teda sa zhodneme:-) kludne to muje vysvetlenie pouzi vo faq ak ho budes pisat(podla mna by to bolo super).

Zlato je jednoznacne najstalejsie (technicke!) a ma naj vlastnostni teda :-) nikel neviem, no vodivostou sa asi nechyta. Naj by bola platina asi ale ... je kapicku draha :D samozrejme ak sa bavime o zliatinach, dalo by sa ucite cosi super uvarit na povrchovu upravu, no ci by sa to oplatilo a ludia by to zrali , to je otazne:-)
Používateľov profilový obrázok
V1CTORY
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 105
Dátum registrácie: So 22. Máj, 2010, 15:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa V1CTORY »

K tym uzavretym sluchatkam - to aj ja pozorujem ze povacsine ide o basovejsie modely, ale v teorii som vela krat videl pisane o nich prave ze maju basy slabsie a ako dovod uvadzaju ze vzduch nema taku moznost prudit ked je jedna strana uzavreta a tym padom menic sa nevie tak vychylit. Je na tom nieco pravdy ?
MB: ASUS P5K-VM (G33) CPU: Intel Core 2 Duo E6420 2,13 GHz @ 2,80 GHz + E8500 BOX RAM: 2x2GB Kingston HyperX DDR2 800 MHz CL4 GPU: Gigabyte GTX260 216SP 650/2000 HDD: WD Caviar Blue 500GB PSU: Arctic Cooling Fusion 550R Case: biela Monitor: LG W2252TQ-PF Mouse: Razer Lachesis Banshee Blue + Razer ExactMat Keyboard: Logitech G11 Headphones: SteelSeries Siberia HS black + AKG K77Audio: Realtek HD Audio 883 -> S/PDIF -> Philips FR 995 + repro z Philips FW670P / Creative SB Audigy Platinum eX Portable Audio: Sandisk Sansa Clip Plus / SE Xperia U + Pecky (Jays d-Jays vypovedali) Music Gear: Cort EVL-Z4 + Line6 Spider IV 15
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa M1ch4l »

myslim ze vzduch ten menic nejako extra nezaujima, on sa vychili tolko a tak, kolko mu cievka urci, takze to mi pride dost ako nezmysel

basovejsie su prave preto (podla mna) lebo musla prakticky tvori ozvucnicu, basy sa odrazaju a zosilneju a menej unikaju von resp. prakticky neunikaju
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Miso_
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: So 28. Nov, 2009, 17:55
Bydlisko: Brno/Stará Ľubovňa

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa Miso_ »

Napadá ma, že by si ešte mohol spomenúť mikrofónny efekt(aj keď píšeš, že neriešiš portable segment), popísať výhody a nevýhody kábla do jednej mušle/do obidvoch. Možno by bolo dobré spomenúť výrobcov kvalitnej techniky a aj tých, ktorým sa radšej vyhnúť.
Prípadne aj nejaké ilustračné obrázky prihodiť.
Inak nápad chválim :good: , neskúseným ľuďom by to malo dať akú takú predstavu.
Naposledy upravil/-a Miso_ v Pi 21. Jan, 2011, 15:37, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa M1ch4l »

jo jasne, ten kabel by siel, aj ked vyhody oddeleneho kabla pre jednotlive musle su prakticky nulove az na moznost balanced pripojenia. Nevyhodou je, ze sa moze zamotavat
mikrofonovy efekt mi nic nehovori, pokial vies, co to je, pokojne prispej :)
cosi ma napadlo, ze bude treba doplnit, ale stihol som zabudnut, co :D aha, spomenul som si...noise canceling, som pozeral daky video review razer megalodon a myslim, ze cloviecik si to pomylil s uzavretymi sluchadlami, co je zasadny rozdiel, takze som pri video review robil toto: :facepalm:

vyrobcovia a tak, to by sa skor hodilo urobit thread do nakupnej poradne na podobny styl ako su zostavy, kde by sa vybrali nejake sluchadla v danej cenovej hladine na hudbu aj hry a tak...ale to ma cas este. Ale mozu sa aj tuna napisat znacky, korym je lepsie sa vyhnut a znacky, co sa oplati kupovat.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
ANONYM_a7

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Dovolim si teda prispiet troskou :
Takže veci ktore by ste mali poznat pri problematike IEM (IEM=In Ears Monitor="štuple").

Mikrofónny efekt:

Vela ludi sa pyta na mikrofonny efekt. Ide o jav ktory mozno badat najma pri IEM sluchadlach (IEM=In Ears Monitor="štuple"). Tento jav je spôsobený prenosom vibrácií po kábli až do slúchadla. V praxi to vyzerá asi nasledovne. Uživateľ si nasadí svoje IEm do ucha a vyberie sa do sveta. Slúchadlá s veľkým mikrofonnym efektom mu budú pri chôdzi pripominat kazdy jeden krok pretože majú buď tuhý káble ktorý je ideálnym vodičom vibrácií z oteru kábla voči oblečeniu, alebo sú slúchadlá konštruované tak, že sa jednoducho zavádzaju extrémne hlboko do sluchovodu. Vtedy nepomoze ani tenučký kábel.
Tomuto javu sa dá zabrániť nosením kábliku za uchom, čiže jednoducho si kábel vyviesť zo slúchadla za ucho. Vačšina parazitných vibrácií sa stratí v záhybe za uchom a mikrofónny efekt sa tým riadne zmierni.Je možné zakúpiť aj "klips za ucho" no myslím že nieje firma čo takúto vymoženosť ponúka dodatočne. Dalšou možnostou je fixacia kábla o oblečenie .

Nadmerne potenie v sluchovode + tvorenie ušného mazu:

To že zvýšena hygiena je takmer nevyhnutná pri používaní IEM slúchadiel nemusim snad nejak moc prizvukovať . Pri v podstate hermeticky uzavretom sluchovode sa samozrejme ucho zvnútra nadmerne potí a produkuje vo velkej miere viac usneho mazu. To moze sposobit problem nielen vasim sluchadlám ale aj vam . Usny maz ktory sa zapletie do papierovych filtrov ci textílie tazko bez ujmi na zdravi filtru odstranite. Pri mriezke moze byt situacia este horsia.
Neda mi vsak nedodat ze nadmierna hygiena je taktiez nevhodna a uplne zbytocna. jakmile budete sluchovod z vnutra nadmerne namahat neustalim vrazanim vatovej tycinky hlboko don, odmeni sa vam opuchom a moze sa vam stat ze niekolko dni si svoje IEM nenasadite. Preto pozor na to!

Dnes uz nevladzam, dopracujem zajtra. :-)
Používateľov profilový obrázok
lukasko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: St 01. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava Petrzalka

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa lukasko »

ja by som k tomu pozlateniu, ze sa to robi aj kvoli prenosu vysokych frekvencii nie? ci aj to bol len marketingovy tah? lebo vysoke frekvencie sa siria po povrchu a pozlatene konektory im nevytvaratju "prekazku" na spojoch...
CPU: AMD Ryzen 1700 // SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 MB: GA-AB350-Gaming RAM: Kingston 16 GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 HyperX@none Grafika: MSI GTX 970 GAMING 4G 1279/1140@none HDD: SSD 960 EVO NVMe M.2 250GB Samsung 850 EVO 120GB ,Samsung HD154UI 1,5TB Zvuk: Logitech Z-5500 Skrinka:[/color] NZXT S340 + Corsair CX400 Ostatne: Card reader 32in1, Logitech VX Revolution, G940, Sony Dualshock3

for sale: CPU: AMD FX 4100 3600@4300 // AC Freezer 64PRO MB: GA-970A-UD3 RAM: 2*4GB Corsair XMS3 1600MHz CL9@none Zvuk:Audigy4 > Digital I/O Modul Skrinka:Eurocase ML 5412 DVD: Optiarc AD-7203S (LabelFlash), TEAC DV-W516GC
ANONYM_a7

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

skinn efekt(tak sa vola to co popisujes , prechod vysokofrekvencneho signalu po L prvku) plati skor pri cievkach ako pri vodicoch. ;) Je to marketing a povrchova uprava :-)

Preco je skinn efekt pri vodicoch zanedbatelny? Jednoducho napisane, ked mas L prvok cize civeku ktora ma n zavitov, vysokofrekvencny signal sa ti vykasle na to aby sa motal cez n zavitov , prerazi celu cievku a vtedy sa cievka sprava ako vodic. Vodicu to moze ako tak pomoct to pozlatenie, no to uz sa baviem o woodo rozdieloch :-)

myslis ze sa pozlacuje aj druha strana ? teda konektor napr zvukovice? :) ako niekedy hej ale ... proste takato vec pri nizkonapatovych signaloch nema moc co hrat velku rolu .
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa KocuR »

Skin efekt nemá v tomto prípade s indukčnosťou nič moč, nemá ale nič moč ani s nf signálmi. Ide o to, že vysokofrekvenčný signál sa šíri len povrchom vodiča. Tým že sa šíri len povrchom sa zmenšuje plocha ktorou sa šíri a tým sa zas zväčšuje odpor (zjednodušene povedané). Týmto som vlastne poprel prvú polovicu prvej vety no... Ono sa to v podstate prejavuje už pri 10kHz, ale málo.
Pozlátenie je dobré preto, lebo zlato má najmenší prechodový odpor, zrejme aj práve vďaka tomu, že neoxiduje.
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik
ANONYM_a7

Re: Slúchadlové vysvetlivky

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

ja som len definoval skinn efekt :-)

ale ako pises, pri vodicoch je to o dacom inom. Tak tam dajme platinu alevo striebro :D

Návrat na "Zvuk a PC"