FSB vs Nasobic

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

FSB vs Nasobic

Príspevok od používateľa Warrax »

Caute.
Mam takuto otazku. V pripade, ze je odomknuty procesor, oplati sa taktovat FSB namiesto nasobica, a nasobic posuvat dole (pokial to zvladnu pamate)?
Priklad... je lepsie mat 10x250 alebo 12,5x200 (za predpokladu ze obe idu stabilne).
Totiz skusal som to, ale nemam dobry program na otestovanie, pozeral som len priepustnosti v memteste (L1,L2 a memory) a vyslo mi, ze pre niektore hodnoty je nasobic velmi efeketivny (napriklad pre 11x200).

A dalsia otazka... moze sa stat, ze CPU pre tu istu frekvenciu dosiahnutu inymi hodnotami moze mat inu teplotu pri burne? Alebo frekvencia ako frekvencia, je jedno ako dosianuta.

Dakujem.
Dominik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 387
Dátum registrácie: So 13. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Dominik »

Ja osobne keby som mal moznost taktovat cez zvysovanie nasobica tak FSB nechavam na default a zvysim len nasobic... je to vlasnte istota, ze nijak netaktujes a ne"nicis" system (zakladna doska/ cipset a komponenty na doske pouzite), proste sa len zdvihne frekvencia procesora. Vyssia FSB ti aj tak vlastne asi ani nic neda.

a ak ti nahodou ukazuje pri burne vyssiu teplotu ked taktujes len cez FSB, tak to by mohlo teoreticky byt tym, ze napr northbridge a suciastky okolo robia viac tepla a tym padom je okolo CPU vyssia teplota a prudi tam teplejsi vzduch. pri takych 250 mhz to moze byt celkom realne... myslim.
Používateľov profilový obrázok
sm_oOx^
VIP
VIP
Príspevky: 3368
Dátum registrácie: Ut 24. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: nitra

Príspevok od používateľa sm_oOx^ »

...otazne je, ako kvalitne mas pamate a ostatne komponenty. za predpokladu lepsich pamati by som radsej taktoval cez fsb. preco by som mal ist s pamatami na 400MHz, ked zvladnu 600MHz, cim sa obrovsky zvysi priepustnost systemu...?
...taktovat len za pomoci zvysenia nasobica je "cista" robota, ako uz pisal dominik.
Používateľov profilový obrázok
CyberSPY
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 212
Dátum registrácie: Po 01. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Nové Zámky

Príspevok od používateľa CyberSPY »

nj suhlas ale najlepsie je taktovat oboma sposobmy zistit najvyssie FSB a potom dotiahnut exte nasobic na max. co sa da
AMD FX8370 // NOCTUA NH-D15 /// ASUS M5A97 R2.0 /// 2x 8 GB DDR3 2400MHz KINGSTON HyperX Beast /// ASUS Strix RX570 /// ASUS Xonar D2X /// SSD Samsung 860 EVO - 500GB /// NANOXIA Deep Silence 1 rev.B /// PSU Corsair HX620W /// Razer Lycosa mirror + Logitech MX518
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Príspevok od používateľa Warrax »

Diky.

A ci idu pamate stabilne, mozem otestovat napriklad memtestom? Ale mam len taky co sa nabootuje, nie nejaky co bezi vo windowse.
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

Memtest (bootovacka) -v pohode. Vo windowse to mozes otestovat napr. na vypocte SuperPI. :wink:
MTB: ASUS Crosshair VI Hero X370 CPU: AMD Ryzen 5 2600 : Noctua NH U9B RAM: G.SKILL 16GB KIT 3200MHz CL16 Aegis : Sapphire AMD Radeon HD6770: SSD: Samsung 970 Evo 500GB NVme M.2 HDD: Seagate SSHD 2TB ST2000DX001 PSU: Seasonic Focus 550W LCD: Eizo 19"
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Príspevok od používateľa Warrax »

Cize mozem zistit pokial ako mi idu pretaktovat pamate napriklad takym sposobom, ze znizujem nasobic CPU, zatialco zvysujem FSB, dokym mi memtest nevyhlasi chyby?
Mozem potom pocitat, ze pamate pojdu vzdy stabilne do tejto frekvencie? Cize ak sa vyskytne vo windowse nestabilita pri FSB nizsej ako som tymto sposobom zistil, nebolo to zapricinene pamatami ale CPU?
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

Ono je to dost komplikovane. Z vlastnej skusenosti viem, ze aj keD Memtest prejde niekolko kol bez chyb, neda sa povedat ze to bude absolutne !!! stabilne. Je to tak pre kontrolu kde asi je strop ramiek a ci nechybuju.... Potom ztoho "stropu" uberem par percent na FSB smerom dole. Vacsinou sa to chova tak ze memtest prejde, ale v hrach napr. po hodine "parenia serious sam2" alebo niecoho ineho narocneho :) to zatuhne. Ale to su uz ozaj extremy kde ide skor o to zistit ako este sa to da vyzmykat. Memtest je fajn na kontrolu ramiek, keD si si nie isty vcom by mohol byt problem.
MTB: ASUS Crosshair VI Hero X370 CPU: AMD Ryzen 5 2600 : Noctua NH U9B RAM: G.SKILL 16GB KIT 3200MHz CL16 Aegis : Sapphire AMD Radeon HD6770: SSD: Samsung 970 Evo 500GB NVme M.2 HDD: Seagate SSHD 2TB ST2000DX001 PSU: Seasonic Focus 550W LCD: Eizo 19"
Používateľov profilový obrázok
siki
Príspevky: 703
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2003, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa siki »

Takze pani.Pamate sa netaktuju!Tu prichadza na scenu delicka.Snazis sa nezvisovat maximalnu vyrobcom garantovanu frekvenciu...Sice niekedy delicka vijde tak, ze sa navysi takt pamati ale vacsinou tych15-20Mhz nad "limit" zvladnu...
Toto plati pri K7 platforme, pokial ide o k8 tam uz fakt neviem ako to je stym HT a tak :wink:
Pokial ide o mna, moja frekvencia pamati je 286(266 default) a FSB 215Mhz....
Sempron64 2800+|MSI K8n Neo 3|Giga-byte Radeon 9000pro @320/300|Seagate 30GB|WD 120GB SATA|CD-RW Lite-On|DVD-RW Lite-On|RAM 384MB Twinmos 266mhz|
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Príspevok od používateľa Warrax »

To napadlo aj mna, ale niekto hovoril, ze najlepsie pre stabilitu je, ked ide FSB a pamate na rovnakej frekvencii.

Pokial pouzivas delicku na pamate a AGP lock, tak co je vlastne brzdou pre FSB? BIOS? Napatie? Teplota chipsetu? (Tym myslim, ze pokial si napriklad kupim do 400Mhz dosky 500 Mhz pamate, mozem rovno zvysit FSB na 500 MHz so znizenim nasobica CPU?)

A este otazka: Takze podla teba sa najviac oplati vypeckovat FSB na maximum, nasobic znizit tak, aby sa neprehrieval a pamate nechat na priblizne povodnej hodnote? Pokial nebudu pamate vyssie, ako sa prejavi rychlejsia FSB? Bude to mat vobec viditelny efekt?
Používateľov profilový obrázok
sm_oOx^
VIP
VIP
Príspevky: 3368
Dátum registrácie: Ut 24. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: nitra

Príspevok od používateľa sm_oOx^ »

To napadlo aj mna, ale niekto hovoril, ze najlepsie pre stabilitu je, ked ide FSB a pamate na rovnakej frekvencii.
...nie pre stabilitu, ale rychlost komunikacie cpu <-> ram, kedze obe tikaju na rovnakom "takte"
Pokial pouzivas delicku na pamate a AGP lock, tak co je vlastne brzdou pre FSB? BIOS? Napatie? Teplota chipsetu?
...kvalita dosky, komponent, technologia.
(Tym myslim, ze pokial si napriklad kupim do 400Mhz dosky 500 Mhz pamate, mozem rovno zvysit FSB na 500 MHz so znizenim nasobica CPU?)
...v podstate ano. len nie 500 ale 250. samozrejme za predpokladu, ze doska zvladne tak vysoke fsb.
A este otazka: Takze podla teba sa najviac oplati vypeckovat FSB na maximum, nasobic znizit tak, aby sa neprehrieval a pamate nechat na priblizne povodnej hodnote? Pokial nebudu pamate vyssie, ako sa prejavi rychlejsia FSB? Bude to mat vobec viditelny efekt?
...treba proste hladat OPTIMUM. zisti si max. stabilnu frekvenciu cpu a ram a snaz sa pomocou deliciek, fsb a mulitiplikatora dostat na tieto hodnoty.

max fsb - nizka delicka ram, nizky multiplikator cpu (tym eliminujes vplyv cpu a ram na nestabilitu) a zvysuj fsb pokial to bootuje a je stabilne.
max cpu - nizka delicka ram (eliminujes vplyv ram na nestabilitu), + zvysuj multiplikator cpu, prip. fsb (pricom max fsb nesmie presiahnut stabilne otestovane). pripadne mozes zvysit vcore za predpokladu slusneho chladenia. testuj v prime, prip. super pi po kazdom zvyseni taktu cpu.
max ram - nizky multiplikator cpu (eliminujes vplyv cpu na nestabilitu). zvysujes fsb (max fsb - stabilne otestovane). co sa tyka delicky, mozes ist 1:1. zvysit mozes aj napatie pamati. pre ddr cca 2.8 max bez heatspreaderov na pamatiach. testujes v memteste, prip. goldmemory. osobne mam radsej goldmemory.

@siki: neviem, preco by sa pamate nemali/nemohli taktovat. na akejkolvek platforme.
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Príspevok od používateľa Warrax »

Aha, uz tomu rozumiem, cize FSB ide dat tak vysoko, ako je kvalitna doska. A7N8X-E Deluxe nejde vyssie ako na 237 Mhz?

Este sa chcem opytat, ci s taktovanim FSB sa zdviha frekvencia chipsetu alebo coho? A ako to zvlada northbridge a southbridge?
Co s chladenim?
Používateľov profilový obrázok
SurrendeR
VIP
VIP
Príspevky: 2722
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Stará Turá - BA

Príspevok od používateľa SurrendeR »

Warrax napísal:Aha, uz tomu rozumiem, cize FSB ide dat tak vysoko, ako je kvalitna doska.
NIE. FSB ti musi zvladnut samozrejme aj procak. Na porovnanie, Durona nedas na vysoku FSB a doska moze byt aj ta naj.
Warrax napísal:A7N8X-E Deluxe nejde vyssie ako na 237 Mhz?
Uz ten vysledok 237MHz FSB je dost az moc dobry pre socket A. Mozes skusit este NB core, daj na 1,8V a skusaj dalej. Ale bacha na teplotu, moze to byt nestabilne.
Warrax napísal:Este sa chcem opytat, ci s taktovanim FSB sa zdviha frekvencia chipsetu alebo coho? A ako to zvlada northbridge a southbridge?
Co s chladenim?
presne tak. FSB prebieha aj cez NB a SB. Cim vyssia FSB, tym sa viac hreju. Preto treba davat pozor najme na chladenie NB a na SB staci pasiv.
Spoiler: ukázať
PC:Asus x99A-USB 3.1 || Intel i7 5820k 4.1GHz || Asus ROG Strux GTX 1080 8GB || 4x16 GB RAM 3200MHz CL14 G.SKILL || NVMe - 1000GB Samsung EVO 970 || RAID0 - 2x3TB WD RED || Cooler Master Centurion Silencio 452 || Seasonic Prime Ultra 750W Gold || 24" EIZO EV2436WFS3-BK EcoView ||
FOTO: Canon EOS 5D MKII || Canon 50mm F1.8II || Tamron 24-70/F2.8 VC || Canon 70-200/F4L IS || Canon EX580 MKII
Mobil: Samsung Galaxy S7
Car: BMW E36 328i Tour
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Príspevok od používateľa Warrax »

Ok, diky za rady.
Používateľov profilový obrázok
sangrez
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 13. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa sangrez »

Ja som niekde cital, ze je lepsie dvihat fsb ako nasobic. Neviem uz ale kde to bolo, takze to nepodlozim ziadnym dokazom. Ja osobne sa vsak odvtedy riadim touto myslienkou ;)

Návrat na "Procesory"