Nefunkcne komponenty po burke

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

myslis ze by som sa pytal ci mi pomoze prepatovka,keby mi tresne do domu blesk ? :facepalm: :-)
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa faugusztin »

Prepatovka ti pomoze iba v pripade, ze mas dom komplexne zabezpeceny. A to nie je lacna zalezitost. Vid :
http://schmiedt.blog.sme.sk/c/22864/Ako ... lesku.html

Proste ak iba das prepatovu ochranu do bytu a myslis, ze to cokolvek ine nez bezne drobne vykyvy siete nieco vyriesi, tak si na omyle.
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Mučo Mačo napísal:ja som ale myslel prepatie ktore sa vyskytuje v sieti najcastejsie..
cize vravis ked nama centralnu prepatovu ochranu v hlavnom rozvode,tak mi pri beznych vykyvoch nepomoze prepatovka,ani UPS..
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa faugusztin »

Pri beznych vykyvoch ano, ale "bezny vykyv" je tak do 260V. Taky vykyv ti ale nastane velmi zriedkavo, plus zariadenia taketo prepatie zvladaju bez problemov. A extremne prepatia ako pri burke prepatovkou neporiesis - pretoze autor nemal bezne prepatie, ale velke.
udrel niekde blizko blesk, odpalilo mi hned ziarivku na lustri, a na par sekund vypadol prud, ale potom opat nabehol.
Brandoo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5693
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa Brandoo »

Koncom maja, tiez cez vikend buchol blesk do nasho domu alebo niekde vedla no bola to riadna rana. Vsetka elektronika sa vypla a nasledne zapla aj poulicne lampy a ine svietidla sa zapli nasledne vypli. Chlava bohu, nam sa nic neposkodilo.

Pri burkach treba vytahovat aj sietove kable. Ludia na ne pozabudnu alebo nevedia ze aj tie su nebezpecne pri burkach a potom odchadzaju pocitace.

Mma prepetovu predlzovacku, no neviem ci to nieco pomaha ...
Spoiler: ukázať
Liquid cooled PC: MB: MSI Mpower Z77 CPU: Intel Core i7-2600K @ 4,5GHz + EK Supermancy CSQ Plexi+Nickel VGA: Gigabyte GTX780 + EK EK-FC Titan Clear Plexi+Nickel RAM: Kingston 2x 8GB DDR3 1600MHz SSD: Samsung 840 Pro 256GB HDD: WD Caviar Green 2TB EARS PSU: Seasonic X-560 Zvuková karta: Creative SoundBlaster Titanium HD USB CASE: Silverstone TJ07 Keyboard: SteelSeries 6G V2 Mouse: Logitech G5 Mousepad: SeelSeries QcK Diablo III Monitor: Samsung SyncMaster BX2440 OS: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7976
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa CageJ »

Inac dobra tema, tiez ma zaujalo,a co tak mat asi v tej chvili v zastrcke ochranu taku pre deti a uz fakt nema ako preskocit... neverim tomu, zeby cez plast preskocil.. jedine tam narazi, zhori plast a spali zastrcku,ci mylim sa? Pojde dalej ?

A ak mam kabel povedzme meter od zastrcky ? Aj vtedy preskoci ???
Ja som som pocul, ked vo vedlajsich domoch vosiel blesk do komina. A nepomoze hromozvod/bleskozvod rovno pred domom na tel. pripojke?
Naposledy upravil/-a CageJ v Ut 31. Máj, 2011, 17:08, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

pri zasahu bleskom sa ti okolo vedenia vytvori silne elektromagneticke pole..a to nasledne bude indukovat elektroicky prud v blizkych vodicoch..cize by si to musel uplne elekromagneticky izolovat ..ako na to, sa necham poucit..
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7976
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa CageJ »

Mučo Mačo napísal:pri zasahu bleskom sa ti okolo vedenia vytvori silne elektromagneticke pole..a to nasledne bude indukovat elektroicky prud v blizkych vodicoch..cize by si to musel uplne elekromagneticky izolovat ..ako na to, sa necham poucit..
No, mozno, ze sam mal v PD magneticku burku, aj ked su podla mna velmi, velmi zriedkave... V praxi som sa s nou nestretol... Akurat viem,ze existuje a parkrat vyhodila aj cele elektrarne.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa faugusztin »

Mučo Mačo napísal:pri zasahu bleskom sa ti okolo vedenia vytvori silne elektromagneticke pole..a to nasledne bude indukovat elektroicky prud v blizkych vodicoch..cize by si to musel uplne elekromagneticky izolovat ..ako na to, sa necham poucit..
Vid ten dokument. Faradayova klietka.
4pepe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 969
Dátum registrácie: Pi 05. Nov, 2010, 10:57
Bydlisko: Dolný Hričov

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa 4pepe »

bol som na vojne na radare a tam sme mali Faradayovu klietku(ubitovňu), jediný problém tohto riešenie vidím 0 signál tv, rádio mobil, jediné riešenie vyvedenie externej antény.

Mne cca pred 9 mesiacmi odišielna následky búrky modem a ruter, zariadenia boli odpojené od el siete, akurát som ho mal pripojené na tel prípojku, po ktorej to odvalilo.

Kamošovi sa stalo niečo podobné pred pár rokmi ako písal zakladateľ témi on mal komp síce cez búrku vypnutý no keď ho zapol na druhý deň čosi len zaškvčalo a zasmrdelo funkčné ostali len ramky.
moje projektore cca 100"
P1: http://www.ritzy.cz/phpBB2/viewtopic.php?t=916
P2: http://www.ritzy.cz/phpBB2/viewtopic.php?t=975
P3: Optoma hd 141
P4: Wiewsonic led 4k
Spoiler: ukázať
Zvuk: receiver onkyo 608 7.2 repro 7.0 predné diy repro 2x130W, center jamo, zadné mission m72 a zadné najzadnejšie jamo
MB: asus Z77-M pro CPU: i5 2500k CPU chladič: noctua NH D14 GPU: EVGA GTX 460 +accelero xtreme plus Ram: kingston ddr3 3x4giga 1333 cl9HDD1: samsung 850 pro 512 HDD2: seagate 3tb HDD3: seagate 4tb ; 32'' lcd IPS AOC CASE: fractal design r3 PSU:super flover golden king KEYBOARD+mouse: logitech wireles set OS: MICROSOFT Windows 7 64 Ultimate
Používateľov profilový obrázok
OkiGraphics
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: So 18. Sep, 2010, 11:20
Bydlisko: Veľké Leváre

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa OkiGraphics »

Tiez mam bohate skusenosti, zhorene zdroje a zakladne dosky, nastastie len tie lacne stare shitiky, od vtedy nic, musim si zaklopat... Naposledy nam odpalilo fax a sietovu kartu (kabel nebol vytiahnuty, proste to nicilo setko co bolo na linke :facepalm: ) Vcera tu bola tiez velka burka, hned vzdy vsetko odpalam a povypinam... Prapatovu ochranu mame, nie kvol ibleskom ale kvoli vykivom, ktore su u nas dost caste. Hned vedla domu mame transformator, a 1. pripojeny sme my... Nie som na to odbornik, ale urcite to ma nejaky negativne nasledky, kedze nam dost casto blikaju svetla, nie ze by zoslabli, ale naopak zosilneju... Obcas aj tak prepatovka indikuje prepatie alebo "podpatie". Odkedy ju mame, nebolo nic co je na to napojene odpalene...
MB: ASUS P5Q SE, CPU: Q9400 2.66 GHz -> 3.60 GHz + Arctic Freezer 7 Pro, VGA: ATI sapphire 3870 MSI GTX 560 Ti Twin frozr II PSU: FORTRON Bluestorm II 500W, RAM: Corsair 2x2 GB + 2x1GB 901 MHz DDR2, CASE: Thermaltake M5
Monitor: Dell Ultrasharp U2311H 23 Notebook: HP ENVY 15-j000ec
Používateľov profilový obrázok
Courage_SK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: Po 01. Nov, 2010, 19:52
Bydlisko: Považská Bystrica - Rozkvet

Re: Nefunkcne komponenty po burke

Príspevok od používateľa Courage_SK »

Áno búrka mi zničila bývalí pc na sídlisku v Považskej Bystrici. Na druhý deň po búrke som zapol pc a ani nie za sekundu zhasol. Už bolo cítiť ten povestný smrad. Neprežil to zdroj a základná doska. Ešte by sa obeťou dal nazvať kamarátov monitor. Skúšal tu moju dosku a v tom mu odišiel jeho monitor. Ako je to možné sa ma nepýtajte. Možno tá búrka zasiahla aj jeho monitor a teda mu neodišiel pre moju dosku ale tiež pre búrku.
CPU AMD Phenom II X4 955@3,9GHz + Gelid Tranquillo Rev.2
MB Gigabyte GA-890GPA-UD3H (rev. 2.1) GPU MSI GT 9600 512MB 700MHz@750MHz
RAM
Corsair Vengeance DDR3 4GB 1600MHz CL9
PSU
Coolermaster 600W SILENT Pro Mouse Logitech MX 518
Fan regulator
Zalman Fan Mate 2 Wheel MOMO Racing Force Feedback
LCD
Dell U2312HM

Návrat na "Hardware všeobecne"