Win 7 a absencia Direct Sound, CD a SPDIF.

Všetko o zvukových kartách, repro, problémoch ...
Mir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 530
Dátum registrácie: Ut 05. Aug, 2008, 20:32
Bydlisko: Bratislava

Win 7 a absencia Direct Sound, CD a SPDIF.

Príspevok od používateľa Mir »

Od Visty nieje vo windowse DirectSound. Inymi slovami nieje zvuk HW akcelerovany cez DirectX.

Na svojom starom stroji (Pentium III-S 1400, Creative Soundblaster LIVE!) som napojil DVDromku cez SPDIF vstup do zvukovky a pomocou Windows media playera (apage satanas) sa mi podarilo dosiahnut velmi kvalitne prehravanie CD kvality - jediny problem predstavoval isty posun vo vzorkovani (cd kvalita je 44800khz, zvukovka ma kmitocet 48000khz)...

Sucastny system (Xeon 3360, Creative Fatality pro (najvyssia verzia s 64mb Xram)), bezi na Win7 kde mam maximalne akceleraciu pomocou Creative ALchemy pripadne OpenAL. SPDIF vstup na zvukovke podobneho druhu som nenasiel a podpore Digital CD prehravania v ovladaci a aj v prehravacom softe zvuku pochybujem

V com je teda problem:
1. Vacsina softu na prehravanie zvuku najprv cd zgrabuje a potom ho prehrava. Grabovanie ma byt bezstratove, ale v niektorych pripadoch je zvuk pocutelne menej kvalitny (zalezi na softe). U SPDIF procesovania zvuku v tomto zmysle nemam pochybnosti.
2. V pripade zvukovej akceleracie featur hier (priestorovy zvuk, efekty atp) som si u Zaklinaca overil ze ALchemy funguje, ale mam trochu pochybnosti o tom ze sa tak deje na HW urovni (tj ze efekty vykonava zvukovka). Ako sa toto da overit?

Dikes
Spoiler: ukázať
CPU: Xeon x3360 @ 3383Mhz / Board: Asus Rampage Extreme / RAM: 4x 2gb AData 1866+ XPG 2.0 @ 1593Mhz 8-7-7-22 CR1 / GPU: Gigabyte HD 7970 OC / Storage: LSI 9211-8i, 5x Corsair Force 3 GS 120gb Raid 0 / LAN: Killer Xeno / Sound: Creative Xfi-Fatality / TV: Avermedia Trinity + SatGate (DVB-T, DVB-S)
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Win 7 a absencia Direct Sound, CD a SPDIF.

Príspevok od používateľa KocuR »

To s SPDIF je slušne povedané pičovina. Digitálne ti to pôjde aj cez ten SATA či IDE kábel a to celkom v pohode. A nejak ani nevidím problém v programoch ktoré by to najprv grabovali. Foobar nič negrabuje a ešte ti ponúkne aj Kernel Streaming (aby si tú somarinu ktorú ty chceš - DirectSound - obišiel) či ASIO support.
O to že sa bude akcelerácia zvukových efektov vykonávať na HW úrovni sa ty starať nemusíš, nemá to význam. Závisí to samozrejme od ovládačov a od danej hry, ak podporuje EAX či inú podobnú technológiu, akcelerácia bude hardvérová. No dnes už majú procesory toľko výkonu, že to v pohode dokážu rovnako kvalitne bez toho aby si si to vôbec všimol na výkone.
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik
Mir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 530
Dátum registrácie: Ut 05. Aug, 2008, 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Win 7 a absencia Direct Sound, CD a SPDIF.

Príspevok od používateľa Mir »

Asi takto

Mam moznost porovnat zaznam z CD tak ako je s vystupom z reprakov (resp vystupu zvukovky). Metoda je prosta:

Vezmete prastary osembitovy pocitac co pouzival pasky, prevediete nejaku z hier z pasky na CD. toto CD potom prehrate spat do stareho pocitaca cez reprakovy vystup na zvukovke.

Signal je mono, inak CD kvalita, 1200 bitov za sekundu (v mojom pripade). Viem to dokopat az na 3600 bitov za sekundu a tym zvysit presnost merania.

Pri pouziti SPDIF a ASIO starej zostavy som dosiahol bitovo identicky CD vstup a vystup (merane pomocou softu na osembite, ktory hodi chybu ak sa zaznamy nezhodnu v jedinom bite). Takyto vystup som dosiahol aj pri analogovom vystupe kde do toho zasahoval vyhradne hardware CD/DVD prehravaca.

Ale pri pouziti IDE/SATA som bitovo identicky vystup neziskal nikdy. Je to dane hlavne pouzitym softom na prehravanie zvuku (viz grabovanie), tym ze aplikacie sa vo windowse navzajom ovplyvnuju. To sa da obist prave tym ze CPU related ATA/SATA radic obidem cez HW akcelerovanu zvukovku s digitalnym SPDIF vstupom.

Obecne nemam zaujem pustat si MP3 kvalitu ak si mozem vypocut plnu CD kvalitu + ma stve ak si chcem obcas zadrtit nejaku prastaru hru na svojom prastarom osembite a nejde to normalne prehrat :D

Uznavam ze metoda a kvalita vystupu je urcena len pre maximalnych audiofilov. Ak by som sa davnejsie nezaoberal starymi osembitmi a uchovavanim programov z nich tak na to asi ani nepridem. Takze zhruba dovod preco sa na cele SATA citanie zvuku chcem vykaslat.



Edit:

http://www.shspvr.com/reviews/xcard/dd51.html

Vyriesene. SPDIF IN je na tej karte schovany v konektore ktory ja osobne nepouzivam. Staci zapojit a vyskusat.
Spoiler: ukázať
CPU: Xeon x3360 @ 3383Mhz / Board: Asus Rampage Extreme / RAM: 4x 2gb AData 1866+ XPG 2.0 @ 1593Mhz 8-7-7-22 CR1 / GPU: Gigabyte HD 7970 OC / Storage: LSI 9211-8i, 5x Corsair Force 3 GS 120gb Raid 0 / LAN: Killer Xeno / Sound: Creative Xfi-Fatality / TV: Avermedia Trinity + SatGate (DVB-T, DVB-S)

Návrat na "Zvuk a PC"