Artefakty (Polygon clusterf**k)

Všetko o grafických kartách, ich problémy, ovládače ...
Skalar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:14
Bydlisko: Bratislava

Artefakty (Polygon clusterf**k)

Príspevok od používateľa Skalar »

Zdravim

Pred par dnami som si kupil Mass Effect 3 a pri jeho hrani sa mi vyskytol pomerne zaujimavy problem (ktory sa mi uz predtym objavil aj pri Saints Row 3) a to taky ze po chvili hrania (obvykle nieco medzi 5-30 minutami) hra sekne a totalne rozhodi polygony (nemyslim tym ze by iba zacali miznut nejake textury/polygony, ale celkovo sa obraz rozhodi ako keby vsetky vrcholy presli cez nejaky nahodnu matricu a obraz tak vyzera ako totalny bordel), navyse sa mi aj zo zvyku stane splet pipani a chrapcani a do par sekund vacsinou hra padla chybou vo windowse. Nasledny 2d rezim (plocha windowsu a pod) je tiez poznaceny preblikavanim a atrefaktami v podobe roznych ciar.

Clovek by si povedal ze to je chyba pamate, no po restarte kompu je vsetko v pohode a pokial nehram inkriminovane hry tak komp ide v pohode aj 2-3 dni. Na kompe mam CFko z dvoch HD3870, preto som u oboch skusil odtestovat VRAM potocou VMT, grafiky presli testom v pohode a bez chyby. Pokial vsak test spustil po hre (a naslednom poskodeni obrazu) tak hned najdem stovky errorov. Skusil som ci sa karty neprehrievaju, no ani jedna mi vo furmarku (ktory isiel 2-3 hodiny bez jedinej chyby) nepresiahla 70 stupnov. Skusil som preto Vybrat jednu kartu (ci to nahodou nerobi crossfire), no problem pretrval aj s jednou alebo druhou kartou samostatne. Napadlo ma tak vyskusat este memtest na RAMku, ale ta bola v pohode (a problem neostranilo ani premiestnenie pamati do inych slotov na doske ci odstranenie jedneho z nich a ponechanie iba 2GB RAM). Rozhodol som sa preto vyrvat obe grafiky a aktivovat integrovanu (mam Biostar TA790GX A3+ s HD3300) ktora nesla snad odkedy som tu dosku mal. A svete div sa problem sa opat zopakoval. Skusal som 11.12, 12.1,12.2 catalysty aj posledne beta catalysty, skusim som reinstalovat aj physix aj reinstalovat komplet drivery pomocou driver sweepera. Nechapm preto tato chyba zdanlivo cieli iba niektore aplikacie a co je jej pricinou.

Inak ziadna suciastka nie je pretaktovana, ani sa podla senzorov neprehrieva.
Tento text
Spoiler: ukázať
Nema pokracovanie
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Artefakty (Polygon clusterf**k)

Príspevok od používateľa j4ro »

Mozes vypnut pamat pre vga na doske (128MB SidePort)? Takto to vyuziva ju a teoreticky aj zdielanu ram a pamat grafiky.
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Artefakty (Polygon clusterf**k)

Príspevok od používateľa landrower »

napriek tomu ze netusim kde je problem, sideport ramkou to nieje, ta sa deaktivuje pri pouziti dedikovanej VGA ;)
ak mas k dispozici iny HDD, skus nanho naistalovat clean instalaciu winu a nom to skusat, ci to neni chyba systemu...
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Skalar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:14
Bydlisko: Bratislava

Re: Artefakty (Polygon clusterf**k)

Príspevok od používateľa Skalar »

sideportom to nie je, robi to bez ohladu na to ci je zapnuty aj vypnuty. Navyse ked som tam mal tie 2 3870 tak bola integrovana grafika uplne vypnuta.

Cisty Win momentalne nemam ako skusit ale ked si prinesiem druhy disk tak tomu mozem dat potom sancu.
Tento text
Spoiler: ukázať
Nema pokracovanie
Skalar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:14
Bydlisko: Bratislava

Re: Artefakty (Polygon clusterf**k)

Príspevok od používateľa Skalar »

ok update. Precistil som vsetky drivery a nanovo naistaloval Cat 12.3, nove CF profily a novu betu afterburneru. Kartam som nastavil zakladne takty a kedze jedna 3870ka je DDR3 a druha DDR4 tak som obom nastavil takt pamati na zaklad u tej DDR3. Takisto som updatol drivery chipsetu (taktiez na 12.3).
Som si vcera nainstaloval opat empire at war a co ma prekvapilo bolo ze pady zaznamenavam aj tam, pritom ta hra je tak stara ze obe jadra idu tak na 10%, teploty oboch jadier asi na 40°C, procesora 40°C a chipsetu 52°C (merane podla najnovsieho speedfanu). Dokonca mi to pada aj v armade 2526 co je tahova strategia kde je 3d grafika ozaj minimalne (tam ale az po par hodinach).

Podla roznych for som sa docital ze chyba by naozaj mala byt vo videopamati, potreboval by som teda bud poradit nejaky soft (okrem VMT), ktory testuje videopamat aby som potvrdil/vyvratil tuto hypotezu alebo poradit cim by to cca mohlo byt.
Tento text
Spoiler: ukázať
Nema pokracovanie
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8678
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Artefakty (Polygon clusterf**k)

Príspevok od používateľa shiro »

na to soft nemas, peknym prejavom vadnej pamati alebo graf. karty obecne je prave to, co popisujes.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Grafické karty"