SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22017
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa dexterav »

osbne by som sa tým utilitkám vyhybal pokiaľ človek nevie 100% čo robiť...
ono je ľahko niečo zatrhnúť ale to už môže byť neskoro
btw Crucial nedáva k SSD nič asik vie prečo :)
v podstate ani k HDD nič nedostaneš
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
glirpi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: Ne 09. Máj, 2010, 03:36
Bydlisko: Handlova / okres PD

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa glirpi »

suhlasim s dexterom. osobne som nikdy nespustil ziadnu utilitu. ani na tweak, ani na kontrolu rychlosti. je mi to jedno, dolezite je ako sa to chova ked na pc normalne pracujem. za skoro rok (mozno viac) sa nezmenilo nic a to sa k tomu ssd chovam uplne rovnako ako ked som mal hdd.. pravdou ale je, ze vacsinou mam volnych okolo 60Gb zo 111Gb
I♥C64 0,97Mhz CPU, 64KB RAM, VIC-II GPU (320x200 multicolor / 16 farieb) a aka zabava..
Spoiler: ukázať
PC: CPU: INTEL Core i5-9600KF / CPU-COOLER: NZXT Kraken X52 / MB: GIGABYTE Z390 M / RAM: Corsair 16 GB KIT DDR4 3600 MHz CL18 Vengeance LPX / SSD: WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB / DVD-RW: - / PSU: Seasonic X-Series 560W / CASE: NZXT H400 / VGA: GIGABYTE GeForce RTX3060 GAMING OC 12GB / SOUND: SOUND BLASTER AE-7 / SPEAKERS: - / HEADPHONES: BEYERDYNAMIC DT 770 PRO (80 ohm) / LCD: DELL UltraSharp U2717D 27" / KEYBOARD: DELL Premier Wireless Keyboard / MOUSE: DELL KM717 / GAMEPAD: MICROSOFT Xbox 360 wireless controller / OS: MICROSOFT Windows 10 PRO 64Bit
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa insomniac »

tak ale iná vec je zase keď tú utilitu pribalí sám výrobca a ešte ju aj odporúči. asi vie, prečo to robí.
napr. ten over provisioning aj keď zaberie 10% miesta na disku, možno nepomôže na výkone, ale predĺži životnosť SSD.
aspoň tak sa o tom zmieňovali. dokonca niektorí odporúčajú nie 10% pre OP, ale štandardne 15-20%, pre hráčov 25-30%
Používateľov profilový obrázok
glirpi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: Ne 09. Máj, 2010, 03:36
Bydlisko: Handlova / okres PD

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa glirpi »

no ale co vsetko zbytocne ti pribali vyrobca na cd k doske.. ku grafike a nehovorim o tlaciarniach :) kde sa nainstaluje tona uplne zbytocneho softu..

v podstate som to cele zhrunul davnejsie tu http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 10#p879187
I♥C64 0,97Mhz CPU, 64KB RAM, VIC-II GPU (320x200 multicolor / 16 farieb) a aka zabava..
Spoiler: ukázať
PC: CPU: INTEL Core i5-9600KF / CPU-COOLER: NZXT Kraken X52 / MB: GIGABYTE Z390 M / RAM: Corsair 16 GB KIT DDR4 3600 MHz CL18 Vengeance LPX / SSD: WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB / DVD-RW: - / PSU: Seasonic X-Series 560W / CASE: NZXT H400 / VGA: GIGABYTE GeForce RTX3060 GAMING OC 12GB / SOUND: SOUND BLASTER AE-7 / SPEAKERS: - / HEADPHONES: BEYERDYNAMIC DT 770 PRO (80 ohm) / LCD: DELL UltraSharp U2717D 27" / KEYBOARD: DELL Premier Wireless Keyboard / MOUSE: DELL KM717 / GAMEPAD: MICROSOFT Xbox 360 wireless controller / OS: MICROSOFT Windows 10 PRO 64Bit
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa insomniac »

dobre, ale medzi mnou a tebou a dexterom je jeden sakra rozdiel a to ten, že vy nepozorujete žiadne zníženie výkonu
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22017
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa dexterav »

ano lebo tam nemáme čím babrať :D
ono to je tak že to nijak nesledujem kedže to ide tak ako má aspoň podľa, čiže to neriešim
ty píšeš že je to pomalé ale podľa markov ide ten SSD úplne normálne
to OP je vcelku dôležitá vec a nejak pochybujem o tom že by niekto z rozumom nechal takéto niečo na užívateľovi :)
inak len tak pre zaujímavosťSSDCache majú OP 50%
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa insomniac »

nuž samsung to nejako striktne nedefinoval, nechal na užívateľa, či si OP zriadi alebo nie.
a ja som sa do SSD pustil ako kompletný neznalec takže som na tento krok samsungu takpovediac doplatil.

obávam sa, či nie je pre ten OP už neskoro, teda po nainštalovaní OS. mal som klasicky rozdeliť partície
ešte pred inštaláciou Win7 a 100 GB normálne prideliť Winu, 100 MB na IFS a zyvšných 19 GB dať ako OP.
tak by to možno vždy fahčilo tak, ako má. ale teraz sa mi nechce znovu srať s reinštalovaním winu.

chcem hlavne poriešiť ten slabý výkon v 2D, čo vidím na dosku, a neviem, či si nežoženiem iné, MSI Z77A-GD65 alebo pod.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa Snake »

Mňa by len zaujímalo, čo by robili všetci tí ludia čo čítajú tie optimalizačné blbosti, keby sa im do rúk dostalo také Fusion-IO ioCache a ioDrive čo šlo do jedného HPC servra, by sa asi posrali a týždeň dúmali nad tým ako čo optimalizovať :D. To sú totiž SSD a nie tie sračky čo kupujete za 150€ a ešte sa dušujete ako dobre ste kúpili, predávajú vám odpad a vy zaňho platíte, tie hovnoSSD nemajú hodnotu ani 30€, keďže sa jedná o totálne lowend (a v mnoha prípadoch) defektné NAND chipy ktoré nemôžu ísť do RAM a podobne.





.
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa insomniac »

chceš povedať, že Samsung SSD 830 sú sračky? veď Samsung si vyrába od radiča po skrutky všetko sám ...
Mimiik
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3037
Dátum registrácie: St 25. Jan, 2012, 21:07
Bydlisko: Kežmarok- Ľubica

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa Mimiik »

Snake napísal:defektné NAND chipy ktoré nemôžu ísť do RAM a podobne.
Myslim ze tu mas odpoved. Samsung vyraba aj cipy pre ram.
Intel i5 4670k 4.6ghz 1.22V, Corsair h100i, Asus Maximus VI Hero, Kingston Hyperx predator 2*4gb 2400mhz cl11 XMP, Kingston HyperX 3k SSD, ST Barracuda 2TB (ST2000DM001), Asus GTX670 DCUII 1307boost/7100 1.2V,Corsair HX650, NZXT Phantom 630, repro: Logitech Z-5500, PSP 3004 black nejaky FHD Asus 22" :D

Hero 4670k validator
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa insomniac »

dobre, možno mám chybný kus, ale ja si myslím, že som to posral tým, že som nemal od začiatku spravený OP.
SSD od Samsungu sú uznávané, lebo sú spoľahlivé. je na nich xyz recenzií a vo všetkých získali veľmi kladné hodnotenie.

aj keby to v mojom prípade fakt bola výrobná vada, SSD od Samsungu neodsúdim. je to fakt že pomaly jediný výrobca,
ktorý si všetky prvky pre svoje SSD-čka robí sám a vie, čo do nich dáva. nie ako Sand Forcové Corsairy, Kingstony či OCZ-ká ...
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa AmOK »

Z NAND chipov sa vyrabaju DRAM? :facepalm: To su potom tie ne-defektne chipy riadne predrazene, ked 8GB kremika DRAM stoji 40€ a 100GB "toho isteho" kremika v SSD 100€ . :hysterical:
A teraz vazne.
NAND pamatova bunka nepotrebuje na zapamatanie si stavu udrziavacie napajanie na rozdiel od DRAM. Preto si myslim, ze v SSD budu uplne ine chipy ako v klasickych ramkach. ;)
Ono staci sa pozriet na monozstvo chipov na kapacitne navacsich DDR3 a predstavit si, ze tie chipy by sa mali narvat do pamatovo najvacisieho 2,5" SSD-cka.. Opravte ma ak sa mylim.
Mimiik napísal:
Snake napísal:defektné NAND chipy ktoré nemôžu ísť do RAM a podobne.
Myslim ze tu mas odpoved. Samsung vyraba aj cipy pre ram.
Samsung vyraba aj televizory a chladnicky. :D
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5192
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa Chris »

tak ono je vseobecne zname, ze retailovym zakaznikom sa predava len odpad, ktory sa neda pouzit v produkcnej sfere. Vid podtatkovane a zamknute cpu atd

ale nas5 k topicu: vyriesil si problem ?

skusal si iny kabel, port alebo nieco podobone ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa insomniac »

tak práve som preinštaloval systém (kvôli novej doske) a poviem vám tým over provisioningom to nebolo.
vyhradil som pre OP cca. 20 GB voľného nenaformátovaného miesta ešte pred nainštalovaním winu.

po inštalácii som nahodil všetky drivery aj najnovšie Intel Rapid Storage Technology (Intel SATA/AHCI).
stále sa však nič nezmenilo. tak som si myslel, že to je asi max. čo ten disk dá, no potom, keď som si
nahadzoval sieťovky direkt cez device managera, všimol som si, že windows namiesto SATA/AHCI drivera
od Intelu používa ten proprietárny od Microsoftu. ten som deaktivoval a ponechal len ten intelácky ...

odvtedy už fakt cítim rozdiel medzi HDD a SSD :)

každopádne vďaka všetkým za pomoc a hlavne ochotu :bye:
Používateľov profilový obrázok
glirpi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: Ne 09. Máj, 2010, 03:36
Bydlisko: Handlova / okres PD

Re: SSD sa po týždni-dvoch rapídne spomalilo

Príspevok od používateľa glirpi »

prave pre toto ja instalujem radic este pred instalaciou winu. teda na usb kde mam a s ktoreho instalujem system mam aj zlozku ahci drivers od intelu a cez rozsirenie nastavenia disku nahram driver. ziadny od ms sa mi do systemu ani nenaistaluje ;)
I♥C64 0,97Mhz CPU, 64KB RAM, VIC-II GPU (320x200 multicolor / 16 farieb) a aka zabava..
Spoiler: ukázať
PC: CPU: INTEL Core i5-9600KF / CPU-COOLER: NZXT Kraken X52 / MB: GIGABYTE Z390 M / RAM: Corsair 16 GB KIT DDR4 3600 MHz CL18 Vengeance LPX / SSD: WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB / DVD-RW: - / PSU: Seasonic X-Series 560W / CASE: NZXT H400 / VGA: GIGABYTE GeForce RTX3060 GAMING OC 12GB / SOUND: SOUND BLASTER AE-7 / SPEAKERS: - / HEADPHONES: BEYERDYNAMIC DT 770 PRO (80 ohm) / LCD: DELL UltraSharp U2717D 27" / KEYBOARD: DELL Premier Wireless Keyboard / MOUSE: DELL KM717 / GAMEPAD: MICROSOFT Xbox 360 wireless controller / OS: MICROSOFT Windows 10 PRO 64Bit

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"