Zmena XP na mobile XP

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
_jozo_
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: Ut 25. Máj, 2004, 14:00
Bydlisko: Zilina

Zmena XP na mobile XP

Príspevok od používateľa _jozo_ »

Ma niekto skusenosti so zmenou XP 1800+, B0 na mobile XP. KeD ide iba video, alebo citam texty nie je potrebne ist na 2Ghz. Mne tie mostiky pripadaju neuveritelne titerne (ledva ich vidim), si neviem predstavit, ze by som ich rukou spojil.

O rieseni kupit mobile XP samozrejme viem. :lol:

By the way na KT600 by ta zmena nasobica za chodu mala dufam fungovat.
XP1800+/2100Mhz, Epox 8KRAI, 2x256RAM, Samsung 80GB, ATI8500Le
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa GABO »

Ano na KT600 fungovat bude. Pre max 24 nasobic musis prerezat L6 a na to som sa nepodujal ani ja bohuzial... :roll:
Ten posledny z L5 rady (ak sa nemylim) spojis lahko....a budes moct menit...ale aby si mal pripustne nasobice az do 24x budes musiet prerezat tie L6 a to sa niekomu (dost ludom) nevyplatilo... :?
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
_jozo_
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: Ut 25. Máj, 2004, 14:00
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa _jozo_ »

Vdaka Gabo.
Mne bohato staci 11-12 * 200 (dolna sada nasobicov), takze prerezavat ten mostik urcite nebudem.

Skor mam problem spojit ten L5 (ten predposledny je mobile - ten posledny je multiprosessing).

Mne sa tie mostiky zdaju tak Daleko od seba a take male.
co som videl XP1700+, ta ma iny trochu inac tie mostiky, tam to vypada lahsie.

Po spojeni by som ich chcel premerat (nulovy odpor) aj oproti susednym. Mozem meranim mostikov (musim tam dat nejake napatie, aby som zistil ci nie su spojene) nieco prepalit ? Napr. keD pouzijem 1,2 V (nabijatelny monoclanok).
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa GABO »

S tym prepalenim je to skot otazka pre PetraM. Ja som mal dobru lupu na hlave (mam z roboty vybavu na zvescovanie) a sa mi to podarilo s obyc. ceruzkou (teda pentelkou) na druhy krat.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
SurrendeR
VIP
VIP
Príspevky: 2722
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Stará Turá - BA

Príspevok od používateľa SurrendeR »

Sorry ze vam skacem do debaty ale je to k veci.
Neviete kde by som mohol najst moznosti nasobicov na tom mostiku na T-brede a Palomine :?:
Totiz mal som jeden XP1800+ T-Bred (11,5×133) a dal som ho cez tie mostiky na 13,5×133 (XP2200+). Bohuzial nezobral tuto frekvenciu, Preto ide na 13,5×100 (XP1500+ :cry: ) Chcel by som to dat na nejakych XP2000+
Spoiler: ukázať
PC:Asus x99A-USB 3.1 || Intel i7 5820k 4.1GHz || Asus ROG Strux GTX 1080 8GB || 4x16 GB RAM 3200MHz CL14 G.SKILL || NVMe - 1000GB Samsung EVO 970 || RAID0 - 2x3TB WD RED || Cooler Master Centurion Silencio 452 || Seasonic Prime Ultra 750W Gold || 24" EIZO EV2436WFS3-BK EcoView ||
FOTO: Canon EOS 5D MKII || Canon 50mm F1.8II || Tamron 24-70/F2.8 VC || Canon 70-200/F4L IS || Canon EX580 MKII
Mobil: Samsung Galaxy S7
Car: BMW E36 328i Tour
Používateľov profilový obrázok
_jozo_
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: Ut 25. Máj, 2004, 14:00
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa _jozo_ »

Surrander :
co to znamena "nezobral" frekvenciu ? Proc mas odomknuty, keD ti ide na 13,5 *100 z povodnych 11,5 * 133.

Ak proc nejde na 13,5 * 133 lebo je to na neho moc, tak skus
1.) pridat napatie procesoru (ak to doska umoznuje, inac existuju aj upravy napatia procu - na mostikoch procu/sokete)
2.) skus 12,5 * 133 (neviem z hlavy ktore nasobice existuju), ak doska zmenu nasobicu neumoznuje tak cez dratovanie soketu
3.) skus taktovat cez FSB (ak to doska umoznuje), nechaj povodny nasobic a zdvihni FSB, napr. na 150Mhz

Ani neviem, ci ide menit nasobic cez mostiky, mozno ano, ale dratovanie soketu je jednoduchsie.

Ak je ten T-bred B0, mal by dat aspon 2200+, dobra seria Daleko viac (s vyssim napatim).
Používateľov profilový obrázok
SurrendeR
VIP
VIP
Príspevky: 2722
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Stará Turá - BA

Príspevok od používateľa SurrendeR »

praveze to, nejde mi viac ako na 143MHz stabilne.
Preto som sa dal do toho mostiku. Len ten vysledok...
Doska mi podporuje pekne taktovat zbernicu od 100 po 199MHz
Ale nasobic ee. :(
Napetie mozem menit iba v biose a aj to iba na par % (2,6%) takze
to akokeby nic
A co mi to pomoze ked sa ani do toho biosu nedostanem.
CPU je stale locknuty, len som mu tym mostikom zmenil nasobic
z 11,5 na 13,5 (bohuzial nezvlada frekvenciu 1800MHz :( )
Preto by som chcel vedet ako dam rucne na CPU nasobic na 12,5 (XP2000+) Bud obrazok alebo nejaky odkaz. Skusal som to vyhladat ale
neuspesne :(
Spoiler: ukázať
PC:Asus x99A-USB 3.1 || Intel i7 5820k 4.1GHz || Asus ROG Strux GTX 1080 8GB || 4x16 GB RAM 3200MHz CL14 G.SKILL || NVMe - 1000GB Samsung EVO 970 || RAID0 - 2x3TB WD RED || Cooler Master Centurion Silencio 452 || Seasonic Prime Ultra 750W Gold || 24" EIZO EV2436WFS3-BK EcoView ||
FOTO: Canon EOS 5D MKII || Canon 50mm F1.8II || Tamron 24-70/F2.8 VC || Canon 70-200/F4L IS || Canon EX580 MKII
Mobil: Samsung Galaxy S7
Car: BMW E36 328i Tour
Používateľov profilový obrázok
peco2
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 123
Dátum registrácie: So 20. Mar, 2004, 14:00
Bydlisko: Hlohovec

Príspevok od používateľa peco2 »

jozo napísal: Po spojeni by som ich chcel premerat (nulovy odpor) aj oproti susednym. Mozem meranim mostikov (musim tam dat nejake napatie, aby som zistil ci nie su spojene) nieco prepalit ? Napr. keD pouzijem 1,2 V (nabijatelny monoclanok).
Ja som tiez spekuloval nad tym, ako by som sa vyvaroval spojenim vedlajsim mostikom a tak narychlo ma napadlo toto: www.peco2.wz.cz/BSCAP001.jpg

Je to oblepene tymi lepkamy, na ktore sa pisu ceny v obchodoch.

To som prepajal mostik na Thortone na plnu 512KB cache, tiez pentelkou ako pise Gabo a drzi to uz asi 3/4 roka.
Používateľov profilový obrázok
Gizmo_CZ
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 20. Sep, 2004, 14:00

Zmìna procesoru na Mobile Athlon XP

Príspevok od používateľa Gizmo_CZ »

od (Petr Orel, 16.12.2003)


To se provede spojenim druheho mùstku zprava na L5. Jakmile je tento mùstek spojen, procesor povoli pouziti MSR registrù slouzicich pro zmìnu nasobice a napìti za chodu.

cim spojit mùstky

Na procesorech Thoroughbred a Barton je pomìrnì tìzke bez uprav spojit mùstky tuzkou. Idealni je pouzit elektrovodivy lak Ritelok SL69, popøipadì jiny kvalitni. Ale da se to provest i zminìnou tuzkou - mnì se to tak podaøilo a spoj drzi jiz nìkolik tydnù. Pøed vlastnim spojenim je nutne vzit nozik a lehce rypat do mùstkù - ty jsou totiz od vrsku izolovany, takze bez "ocistìni" by spoj nebyl funkcni. Je take vhodne lehce oskrabat plochu mezi mùstky - tim ji zbavite nerovnosti organickeho pouzda.
Jakmile mùstky ocistite, pouzijte napøiklad mikrotuzku a udìlejte rozmìrovì co nejkratsi spoj tak, abyste zbytecnì nekreslili jinam. Takto se mi po dobrem ocistìni a vyhlazeni povedlo spojit mùstky pomìrnì snadno.

Se skrabanim nozem to ale nepøehanìjte, nesmite poskodit elektricke drahy vedouci v pouzdru.

Mozne problemy s detekci

Problem pouziti zmodifikovaneho procesoru v desktopove zakladni desce je v tom, ze BIOS zakladni desky procesor patrnì nepozna. Pokud vytvoøime Mobile Athlon MP, nepozna ho urcitì, protoze takovy procesor se neprodava. O nìco vice stìsti bychom mohli mit s Mobile Athlon XP. Avsak moje zakladni deska EPoX EP-8KRA2L identifikuje procesor jako Mobile Athlon XP pouze v pøipadì, ze je nastaven nasobic 5x nebo 6x - mobilni procesory maji tyto nasobice jako startovni (5x plati pro cipy s FSB 100 MHz, 6x pro cipy s FSB 133 MHz). V ostatnich pøipadech deska identifikuje procesor jako "AMD K7 processor".

Problem s identifikaci spociva v tom, ze BIOS zakladni desky ma urcite optimalni nastaveni MSR pro desktopovy procesor. Pokud pouzijeme procesor jiny a BIOS ho nepozna, mùze nastavit MSR jinak. V mem pøipadì se tak dìje - NameString je spatnì naprogramovan a dìlitele frekvence jsou zvoleny jinak, nez kdyz je CPU v nezmodifikovane podobì. Spravne funkci procesoru to ale nikterak nebrani. MSR spise jen upøesnuji chovani procesoru v urcitych situacich, nez aby mohly zpùsobit kompletni nefunkcnost.

Vìtsim problemem mùze byt napìti.
Maximalni nasobic a napìti

Nastaveni nasobice a napìti je limitovano maximalni hodnotou. Ta je urcena na mùstcich - nasobic na mùstcich L6 a napìti na L8. Protoze desktopove procesory tyto mùstky nepouzivaji, v tovarnì je laserem nepøepali. To znamena, ze vsechny mùstky jsou spojene. Odpovidajici maxima jsou proto pro desktopove procesory nasobic na 11x a napìti brano podle desktopovych VID na 1.85V (podle mobilnich VID kódù by to bylo 2.00V).

Pokud chcete tyto maximalni hodnoty ovlivnovat, bude nutne mùstky upravit. Pøislusne hodnoty lze nalezt v mnoha clancich na Internetu, napøiklad na Fab51. Jeden clanek ohlednì nasobice jsem napsal i ja. Vyznam kódù pro nasobic je pro L6 stejny jako pro L3 a vyznam kódù pro L8 je stejny jako pro L11. Veskery rozsah povolite ponechanim vsech mùstkù L8 spojenych a rozpojenim vsech mùstkù L6. Upozornuji vsak, ze rozpojovani mùstkù jsem jestì nezkousel, tvrzeni vychazi z pozorovani nastaveni mùstkù L6 u mobilnich Athlonù.

Update: Rozpojenim vsech mùstkù L6 jsem dosahl maximalniho nasobice 24x - viz. obrazek. Nyni tak mohu operovat nasobicem v celem rozsahu. Rozpojeni je pøitom velmi snadne - staci vzit ziletkovy nozik a ostrou hranou lehce pøitlacit v mistì mezi mùstky. Takto jsem rozpojil vsech pìt mùstkù bìhem par minut.

Upozornuji ze tento clanek jsem nepsal ja, ale nasel jsem to nìkde na Internetu kde to bohuzel nevim ale kdyby mìl nìkdo zajem mùzu mu ho poslat na E-mail cely i s obrazky zmìny AMD tabulek pro vypocty hodnot nasobice a napìti cely ho mam ve wordu v zipu ma cirka 223kb[/b]
Win XP Profesional sp2 - AMD XP Barton 2500 (1.325V) po OC-AMD 2800(2.1GHz - 1.65V) - GA7VT880 L rev.1 (bios F4) - Soundblaster 5.1 - ATI 9100 64DDR VIVO (default 250/230MHz OC 273/243MHz) - 2x 256 DDR 3200 wilk Infineon Dual - HDD IBM 40Gb+20Gb Western -
Používateľov profilový obrázok
_jozo_
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: Ut 25. Máj, 2004, 14:00
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa _jozo_ »

Ten clanok poznam o mobile XP, problem mi robi samotna realizacia spojenia tych mostikov (vlastne iba predposledneho L5, ine nepotrebujem). Pre posledny mostik si to este viem predstavit pentelkou po vonkajsiom okraji, ale ten predposledny, to nie.

Ti, co to robili pentelkou tam zrejme nedavali sekundove lepidlo ako podklad, ci ano ?

Postupy co som cital boli
a.) sekundovym lepidlom vyplnit medzeru medzi mostikmi
b.) spojit vodivym lakom

Vodivy lak sa rovno aj na vyplnenie diery nedal aplikovat, lebo do diery co rozpojuje mostik muselo ist nieco nevodive. Ten mostik je prepaleny asi az na nejaky vnutorny nulak procesoru (toto neviem isto, ale cca. tak som to cital), asi by to skratovalo.
Používateľov profilový obrázok
Gizmo_CZ
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 20. Sep, 2004, 14:00

Príspevok od používateľa Gizmo_CZ »

No nevim ja jsem takhle jiz upravil 3 AMD XP Barton 2500 a vsechny fungovaly na 100%??!!! Tomu nulaku co udajnì by mìl byt pod tim pøepalem nic osobnì nevim ale podle mì je to nepravdìpodobne, to by se mohl snim skratovat i nad nim pøepaleny mùstek! Jinak jsem to dìlal pøesnì podle toho clanku
Win XP Profesional sp2 - AMD XP Barton 2500 (1.325V) po OC-AMD 2800(2.1GHz - 1.65V) - GA7VT880 L rev.1 (bios F4) - Soundblaster 5.1 - ATI 9100 64DDR VIVO (default 250/230MHz OC 273/243MHz) - 2x 256 DDR 3200 wilk Infineon Dual - HDD IBM 40Gb+20Gb Western -
Používateľov profilový obrázok
_jozo_
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: Ut 25. Máj, 2004, 14:00
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa _jozo_ »

Tak som to vcera 2x skusal, prelepil som posledny L5 mostik lepiacou paskou, poskrabal ihlou oba body predposledneho mostika a spojil niekolkokrat pentelkou. CPUMSR vsak nehlasil podporu zmeny na mobile. Zrejme som to zle spojil.

2 Gizmo_CZ : Spajal si oba mostiky, alebo iba ten predposledny ? V tom clanku na www.svethardware.cz spajali najskor posledny potom predposledny. V inom (v anglictine) rovno pisali ze je potrebne spojit oba. Ja som spajal iba predposledny.
Používateľov profilový obrázok
peco2
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 123
Dátum registrácie: So 20. Mar, 2004, 14:00
Bydlisko: Hlohovec

Príspevok od používateľa peco2 »

Tak mi to nedalo a skusil som tiez zmenu na Mobile.
Postupoval som presne tak, ako som to popisoval vyssie, ked som odomikal druhu polovicu L2 cache.
Podarilo sa mi to prepojit na prvy pokus.

Jedine co mi neslo bolo to, ze som musel dat v biose default nastavenie procesoru, lebo system nebol schopny nabootovat s tym nastavenim, co mam v popise.

www.peco2.wz.cz/cpuz.jpg

www.peco2.wz.cz/cpu_msr.jpg
Používateľov profilový obrázok
_jozo_
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: Ut 25. Máj, 2004, 14:00
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa _jozo_ »

Tak dokopy na 5ty pokus sa mi to podarilo. Uz som to aj meral voltmetrom, ci je to spojene. Nameral som, ze su spojene oba mostiky, ale hlasi podporu len mobile, nie MP, to je vsak OK, MP zrejme nikto nepouzije.

Najskor mi par krat zmrzol komp, lebo som mal SW (S2KT - tak nejak) chladenie v startup. to som musel vyhodit a potom to slapalo no problem. to som skusal na doske ECs K7S6A.

Na doske Epox 8Krai s KT600 (SW chladenie v Biose) to islo bez problemov. Pri 200 Mhz frekvencii je vsak najnizsi nasobic 5, takze pod 1Ghz sa nedostanem.

skoda, ze sa neda menit aj napatie, lebo samotna zmena frekvencie pri zapnutom SW chladeni ma iba mensi efekt.
Používateľov profilový obrázok
peco2
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 123
Dátum registrácie: So 20. Mar, 2004, 14:00
Bydlisko: Hlohovec

Príspevok od používateľa peco2 »

Mne to s S2K ide v pohode. Tiez mi nejde menit napatie, ale iby nasobic.
To by mi ani tak nevadilo, pretoze napatie mozem menit utilitou co mam k doske. Dalsiu vec co som si vsimol bola, ze ked dam FSB 200 a necham default nasobic (11) tak Windows nieje schopy nabootovat a vzdy sa restartuje komp. Tak musim v BIOSe zmenit nasobic na 10,5 a vsetko frci tak ako ma.
Lenze po nabehnuti do win zistim, ze tam je aj tak nasobic 11, ale nastavenie podla BIOSu v CPUMSR mi ukaze 10,5.

Návrat na "Procesory"