tichá, kompaktná zostava v hliníku

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
haji
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 15. Máj, 2011, 18:48

tichá, kompaktná zostava v hliníku

Príspevok od používateľa haji »

tl;dr posúďte zostavu
Zdravím páni. Po rokoch trápenia sa s P4 netburstom a a "kartónovou" kasňou prichádza konečne čas na upgrade.
Aktuálna situácia je takáto:
  • Intel pentium 4 641
  • ASUS P5N-E SLI
  • 3GB DDR2 RAM
  • Nvidia 6600 (pasívna)
  • Seagate barracuda 7200.10 160GB
  • 400W zdroj Modecom
  • noname skriňa
  • 2x 1280x1024 TN LCD (19' a 17')
Na nenáročnú prácu to je vcelku dostačujúce, 3GB RAM sú dosť aj pre KDE4 s jeho nenažranými aplikáciami a Operu, aj keď procesor občas nestíha. Horšie je to s hlukom. Ten by mi až tak nevadil (už som si zvykol), ale budem presúvať zostavu do izby v ktorej spím/pracujem/čítam. Držím sa zásady investovania väčších súm do vecí, ktoré prežijú aj niekoľko generácií rýchlo starnúceho hw. Moje predstava je takáto.
  • Procesor by mal úplne postačovať mojim požiadavkam, neplánujem enkódovať video, hrať Battlefield 3 v 2560x1600 ani kompilovať LibreOffice.
  • Dosku beriem z najlacnejších s B75 čipsetom, má 4 sloty pre RAM a nenapadá mi nič, čo by mi na nej chýbalo.
  • Ramky sú jasné, čím viac, tým lepšie.
  • Grafiku budem používať integrovanú, neskôr možno pribudne niečo s GK107/GK106 (nech to má aspoň tri výstupy a dá sa to uchladiť pasívne).
  • Zdroj je v podstate jedinou možnosťou na súčasnom trhu (okrem pasívnych Seasonicov).
  • Nad skriňou som uvažoval dosť dlho, ale vzhľadom na moju záľubu v chladničkovom designe a hliníku som až tak veľa možností nemal. (+odhlučnenie)
  • Chladenie: rád by som corator prevádzkoval pasívne (je na to vhodný) a jediný ventilátor mal pribalený coolink (neskôr Noiseblocker) ako outtake, ktorý by sa mal dať pekne regulovať cez lm_sensors. Otázka znie, či to bude stačiť.
  • Uvažoval som aj nad SSD, ale (nielen) podľa mňa je to slepá cesta. Zmenšovanie výrobného procesu a neochota výrobcov radičov poskytovať informácie vedú k tomu, že si radšej utíšim svoj rokmi overený HDD a počkám na niečo revolučné.
    Tým sa dostávam k ďalšej otázke: stíšenie disku. Disk bude zrejme posledná hlučná súčiastka, tak sa pýtam, či bude stačiť vibration killer, alebo niečo väčšie (najlepší je vraj Scythe Quiet Drive, ibaže ten už som nenašiel v žiadom shope).
  • Časom snáď pribudne ďalší monitor - tento Phillips v čiernej farbe
Používateľov profilový obrázok
Monster1
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: Ut 20. Jan, 2009, 21:27
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: tichá, kompaktná zostava v hliníku

Príspevok od používateľa Monster1 »

Výber dobrý no podla mňa to tam bude kaziť HDD, síce neviem ako sú na tom tieto novšie modely ale môj WD 6400 AAKS bolo nepríjemne v tichej zostave počuť. Taktiež ten Coolink fan nieje úplne najtichší na tých 800rpm, skôr by bolo lepšie kúpiť http://www.tichepc.sk/Noctua-NH-U12P-SE2.html ktorý to tiež uchladí pasívne a fany dať do skrinky na 5V = +-560rpm a miesto HDD kúpiť SSD, ale ak HDD nebude hlučný nevidím problém.
Ryzen 5900X @ 5,05 GHz + Asus Strix B550-A Gaming+ Team Group Vulcan 2x8 GB @ 3200 MHz CL16 + Asus TUF RTX 3080 OC @1845/19800MHz 0,85V + Samsung 970 EVO 500GB + Crucial MX200 512 GB + Enermax Platimax D.F. 600W + Fractal Define R4 + 2xPhobya Noisebuster insulating mats + Noctua NH-D15 Chromax Black + 3x Noiseblocker Eloop B14-ps
Master of Hertz
Samsung Odyssey G7 27'' 240
Používateľov profilový obrázok
Ghost
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 823
Dátum registrácie: Št 14. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Krasno Nad Kysucou

Re: tichá, kompaktná zostava v hliníku

Príspevok od používateľa Ghost »

Suhlasom s Monsterom. Ja mam AAKS disk prave v tom Scythe Quiet Drive boxe, ktory samozrejme pomohol, ale stale to nie je ono a garantujem ze v takej zostave bude urcite najvacsi zdroj hluku (ale aj tak ten PC, bude velmi, velmi tichy :))

Kazdopadne by som siel do SSD (spolahlivy a osvedceny Crucial M4), ktory sa okrem ticha odmeni hlavne celkovou sviznostou systemu.

Inac dosku by som asi pouvazoval nejaku od ASUS, ktory maju lepsie vyriesenu regulaciu otacok (FanXpert) ako MSI (aspon teda moja skusenost).

Asi tolko....
Používateľov profilový obrázok
shelby_nr
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 291
Dátum registrácie: Po 25. Aug, 2008, 16:37
Bydlisko: Nitra

Re: tichá, kompaktná zostava v hliníku

Príspevok od používateľa shelby_nr »

- cpu: zober G850 ...ten príplatok za +100MHz u G860 nestojí za to
- skrinka: je aj silent verzia...síce o trochu drahšia (ako by si to kúpil zvlášť) no tá pena už je nalepená.
- zdroj: ten SuperFlower je výborný/super zdroj, no pokiaľ nebude väčší upgrade tak 500W je zbytočných preto osobne by som zobral X-400 (síce "iba" 80+Gold certifikácia, ale 5r. záruka).
Používateľov profilový obrázok
Monster1
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: Ut 20. Jan, 2009, 21:27
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: tichá, kompaktná zostava v hliníku

Príspevok od používateľa Monster1 »

Pokial je cena rovnaka preco si nedopriat radsej 500W platinum ? :) V podstate vo všetkom si mu len pohoršil...
Ryzen 5900X @ 5,05 GHz + Asus Strix B550-A Gaming+ Team Group Vulcan 2x8 GB @ 3200 MHz CL16 + Asus TUF RTX 3080 OC @1845/19800MHz 0,85V + Samsung 970 EVO 500GB + Crucial MX200 512 GB + Enermax Platimax D.F. 600W + Fractal Define R4 + 2xPhobya Noisebuster insulating mats + Noctua NH-D15 Chromax Black + 3x Noiseblocker Eloop B14-ps
Master of Hertz
Samsung Odyssey G7 27'' 240
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: tichá, kompaktná zostava v hliníku

Príspevok od používateľa GABO »

Omyl peny nie sú všetky nalepené pretože výrobca nevie čo zákazník bude pridávať čiže nalepené sú tie časti kde sa nemontuje nič, ostatné si človek musí nalepiť sám. Inak je to čo vybral autor dobrý výber až na chladič tam by som kľudne skúsil na pasíve toto: http://www.tichepc.sk/Thermalright-HR-0 ... ooler.html.

K pevným diskom, ak mieniš brať pevný disk tak rozhodne niečo z Green / Red verzie od WD a k tomu 60GB SSDčko. To je vzhľadom na ticho ideálna kombinácia a ten pevný disk ešte zavesiť do 5,25" http://www.tichepc.sk/TichePC-sk-HDD-Vi ... l?arg1=001 cez tento výrobok.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
haji
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 15. Máj, 2011, 18:48

Re: tichá, kompaktná zostava v hliníku

Príspevok od používateľa haji »

@shelby_nr: platinum sa oplatí aj pri menšej záťaži
@Gabo: s tým machom dobrá poznámky, prečítal som si recku na SPCR, kde ním pasívne chladili pretaktovaný i5-2400 a vyzerá to super, dokonca je lacnejší, jediná nevýhoda je asi tá prekérna montáž.

Po dôkladnom zvážení a vyhodení tlmiacej peny z košíka som tam pridal Crucial M4 64GB, ktorý bude na podlahe, ako to soudruzi z Taiwanu zamýšleli. Vzadu bude TY-140 regulovaný podľa teploty CPU.
Tu je aktuálna verzia košíka.
Brandoo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5693
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: tichá, kompaktná zostava v hliníku

Príspevok od používateľa Brandoo »

Ked chces uz odhlucnenu skrinku preco nie rovno http://www.tichepc.sk/Lian-Li-PC-A05FNB ... =001022013 ... drahsia cca o 4€ ako keby si kupil samostatne no mas to tam uz urobene.

Zdroj ak chces pasivny, v poho no na tu zostavu by ti stacil aj 350-400W
Ak sa rozhodnes pre ten pasivny, tak treba ho namontovat tak, aby teplo stupalo hore ... tou perforovanou stranou hore.

SSD kludne aj Kingston V200 alw moze byt aj Crucial
HDD ak chces supertiche a bude sluzit len ako sklad dat, WD Green super volba. Ak chces trochu viac vykonu a pomerne tichy bude dobry Seagate Barracuda 7200.14

A na odvibrovanie ... to co pisal Gabo ... velmi dobre to utlmi vibracie a tym aj hlucnost

Este ti poradim ku tej skrinke hlinikovej si kup sprej s handrickou na cistenie monitorov ... to aby si utrel otlacky z povrchu skrinky


Chladic moze byt aj pasivny ... co Gabo pisal kedze zadny ventilator v skrinke je intake len asi nema filterr na prach ... cize + ten daky filter. napr http://www.tichepc.sk/AC-Ryan-Alumino-F ... l?arg1=001


A este by som ti doporucil ak chces to mat fakt ze tiche ... vymenit ventilatori za Noctua trebarz NF-S12B FLX
Spoiler: ukázať
Liquid cooled PC: MB: MSI Mpower Z77 CPU: Intel Core i7-2600K @ 4,5GHz + EK Supermancy CSQ Plexi+Nickel VGA: Gigabyte GTX780 + EK EK-FC Titan Clear Plexi+Nickel RAM: Kingston 2x 8GB DDR3 1600MHz SSD: Samsung 840 Pro 256GB HDD: WD Caviar Green 2TB EARS PSU: Seasonic X-560 Zvuková karta: Creative SoundBlaster Titanium HD USB CASE: Silverstone TJ07 Keyboard: SteelSeries 6G V2 Mouse: Logitech G5 Mousepad: SeelSeries QcK Diablo III Monitor: Samsung SyncMaster BX2440 OS: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Používateľov profilový obrázok
shelby_nr
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 291
Dátum registrácie: Po 25. Aug, 2008, 16:37
Bydlisko: Nitra

Re: tichá, kompaktná zostava v hliníku

Príspevok od používateľa shelby_nr »

haji napísal:@shelby_nr: platinum sa oplatí aj pri menšej záťaži
Šak jasné, že je lepšie mať/zobrať zdroj s platinovou certifikáciou (pozri review resp. účinnosť na spcr u X-400FL a SF-500P14FG (Kingwin STR-500). Mne šlo skôr o to, že 500W je zbytočných na tú zostavu a najmä 5r. záruka priamo od predajcu nie je zlá vec.

Návrat na "Nákupná poradňa"