Domaci server(HTPC FTP EMAIL)

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Prostemarek

Domaci server(HTPC FTP EMAIL)

Príspevok od používateľa Prostemarek »

Nazdar. Prejdem rovno k téme, poprosil by som fundované odpovede, najlepšie od ľudí co to majú, s tým pracujú a podobne.

Po dlhšej úvahe, by sa domov šikol "domáci server" jednalo by sa o skĺbenie troch "zariadení" a to HTPC(15%), FTP(?)(55%) a E-mail(30%), percentá sú rozvrhnuté ako by sa teoreticky mal vyťažovať stroj.

(1) HTPC - multimediálny prehrávač ku telke, takže minimálne prehrávanie hudby, filmov a seriálov, podla budúcich možností aj nahrávanie videa DVB-T alebo analógový signál z káblovky. Takže video na telke, zvuk na domácom kine (oba máju HDMI) typy sú popísané dole (typ aj DS).

(2) FTP/NAS/Dátové úložisko - Rodičia potrebujú k práci pristupovať k dátam aj mimo domova, tak by sa šiklo dátové úložisko, doteraz sa to riešilo 500GB externým USB HDD, dôležité dáta a tie "mobilné" boli na tomto HDD a ten sa prenášal. Teraz chcem spraviť to, že na serveri bude bežať FTP, alebo iný vhodný protokol, ku ktorému rodičia dokážu pristúpiť. Kvôli rezistencií by bolo najlepšie použiť RAID(1?), takže dva fyzické HDD(veľkosť sa upresní).

(3) EMAIL - najlepšie by bolo ak by sa doma príchodzie emaily klonovali/ukladali na serveri a boli dostupné z internetu alebo z domácej LAN siete.

Samozrejme by prístup k dátam mal byť zabezpečený, respektíve k FTP samozrejme heslo (najlepšie na štýl grid karty(ak to samozrejme jestvuje)) a tiež k emailom. Spotreba čo najnižšia.

OS ešte nemám vybratý, bud windows server alebo nejaké distro unixu/linuxu(podla situácie).
Cenový rozpočet, nič astronomické , vždy sa dá strop navýšiť a navyšovať sa dá do nekonečna. Dajme tomu že štartovné bude 300€..

Moja predstava.
Základná doska mini-ITX s integrovaným GPU a CPU - 2 jadrový procesor a grafická karta, ktorá plne podporuje FULL HD, má HDMI výstup. 2 jadrový intel(atom/E/C2D(??)) a grafická karta ktorú podporuje či Win alebo Lin, napr Nvidia ION.
O výpočtový výkon sa bude starať samozrejme procesor a o grafický teda prehrávanie videa sa bude starať grafická karta.
HDD by mali byť aspoň 500GB do raidu, SATA. PC bude vo vetranej skrine mimo obytnej časti tak na pasive až tak nezáleží.

Prosím, ak mi niekto bude tvrdiť že sa to nedá, nech napíše prečo sa to tak nedá aké to ma nevýhody nie niečo typu " Je to blbosť ja by som to takto nerobil, lebo to nepôjde), nech myšlienku rozvinie na zopár riadkov a nie na jeden riadok. Viem čo dokáže 8-bitový procesor, tak viem čo musí dokázať 2 jadrový 32/64 bitový a niekoľko 100x GHz.

Tém je tu veľa túto chcem rozvinúť do funkčného konca. Aký HW použiť, aký SW použiť, ako to nastaviť, čomu sa vyvarovať a podobne. Ak niečo neviete prosím napíšte ako sa to dá, ako sa to spraví, alebo ako by to šlo.

TV je nasledovné (možno raz bude iné)
Typ : samsung LE32S71B
DS : http://downloadcenter.samsung.com/conte ... G-01_2.pdf
a domáce kino : panasonic SA-HT855
DS: https://panasonic.ca/viewing/ALL/SC-HT8 ... 8724-b.pdf

díky za prečítanie, a rozumnú odpoveď, Marek :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Domaci server(HTPC FTP EMAIL)

Príspevok od používateľa Chris »

Čo je rezistencia, či si myslel redundaciu? Raid si myslel spraviť asi raid 1, ale raid 5 (min 3 disky) je určite do budúcnosti lepší.

H61 doska s mini itx a g630 by bolo do tej ceny super


Čo sa týka FTP , to dokazu každé widly.

Maily? Načo kopírovať ? Ako vytvoriť mailový/smtp server? To čo chceš je asi auto archíve v outlooku
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
janik
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 97
Dátum registrácie: St 04. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Domaci server(HTPC FTP EMAIL)

Príspevok od používateľa janik »

Ja som si teraz skladal home server. Ako zaklad som pouzil MB ASRock E350M1 s integrovanym CPU Zacate. Ma sice 4 x SATA ale nema RAID radic, ten je mozne poriesit SATA radicom s RAID do PCI-e slotu. Ma HDMI, DSUB, DVI obrazove vystupy a takisto eSATA vystup. Ja som s nou velmi spokojny.
AMD Phenom II X4 960BE + Noctua NH-U12P; GIGABYTE FXA990-UD3; 2x4GB A-DATA 1600; 1x WD 250GB, 2xWD 320GB; ASUS HD 6670; Fractal Design Define R3; Seasonic S12II-500HT
Používateľov profilový obrázok
LtK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 649
Dátum registrácie: Ut 09. Mar, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Domaci server(HTPC FTP EMAIL)

Príspevok od používateľa LtK »

Ja som ako domáci server kupoval pred pár mesiacmi tento HP:
http://www.shark.sk/pocitace/hewlett-pa ... croserver/
Disky som mal vlastné...
Práve vtedy nebola akcia na OS, takže tam mám WHS 2011. Zatiaľ spokojnosť.
i3570K, Asus Maximus V Formula, 4x8GB DDR3 1600MHz Crucial Ballistix Tactical, Nvidia GTX980, Samsung 850Pro 256GB + 7TB HDD, watercooled, Seasonic 1kW Platinum, LCD Philips 240PW
D3 battletag: LubikKiller#2504
Používateľov profilový obrázok
schyzoy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Pi 14. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Domaci server(HTPC FTP EMAIL)

Príspevok od používateľa schyzoy »

Da sa zakladny HTPC na FullHD postavit povedzme aj pod 200€? Asi blba otazka, ale v cenach som mimo...
...the most important is justice...
Spoiler: ukázať
PC
MB: Asus TUF Gaming B550M-PLUS CPU: AMD Ryzen 3 3100 RAM: Patriot Viper 4 Steel Series DDR4-3000 16 GB GPU: Sapphire AMD Radeon RX580 4GB PSU: SilverStone Strider Essential 80Plus ST50F-ES230 500W

NB
Acer Aspire S3
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Domaci server(HTPC FTP EMAIL)

Príspevok od používateľa faugusztin »

To zavisi od poziadaviek. H61 ITX + G530 + 4GB RAM + zdroj + skrinka by sa ale do 200 urcite dalo spravit. Doska cca 50 euro, CPU cca 40 euro, RAM cca 20 euro, tj na zdroj a skrinku ti ostane 90e. Samozrejme disky do tej ceny neratam, pretoze disky su cenovo uplne mimo.

AMD len hodne tazko, kedze AMD ITX su cenovo uplne mimo.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6773
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Domaci server(HTPC FTP EMAIL)

Príspevok od používateľa molnart »

schyzoy napísal:Da sa zakladny HTPC na FullHD postavit povedzme aj pod 200€? Asi blba otazka, ale v cenach som mimo...
doska+cpu http://www.alza.sk/asrock-e350m1-d228749.htm 66 eur
ram http://www.alza.sk/zeppelin-4gb-ddr3-13 ... 168215.htm 17 eur
skrinka + zdroj http://www.tntrade.sk/antec-isk-300-150-ec_d46650.html 80 eur
ssd http://www.alza.sk/adata-s396s-30gb-d299042.htm 40 eur

mas to tesne nad 200 eur, s tym ze filmy by si mal na nejakom nas alebo hlavnom kompe, no este budes potrebovat nejaku vhodnu klavesnicu http://www.tntrade.sk/keysonic-ksk-5200 ... 50248.html
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
schyzoy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Pi 14. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Domaci server(HTPC FTP EMAIL)

Príspevok od používateľa schyzoy »

Presne tuto dosku zvazujem, ale radsej by som nieco s E-450. Tie aspon na alze zacinaju velmi vysoko, skusim pohladat inde.

RAM moze byt, skrinku budem hladat urcite lacnejsiu (tlacim naklady na min), disk zvazujem pouzit USB - da sa to? Ze by bol cely system napr. na USB kluci (primarne zvazujem Win7, ale nebranim sa ani Linuxu, aj ked Win radsej).

Mys a klavesnicu uz mam. RAM a HDD by som mohol zohnat aj cez bazar, tazsie to bude s MB+CPU+GPU, to budem musiet brat pravdepodobne nove.

Este otazka: je tato AMD kombinacia (E-350 s GPU) podla cisiel rychlejsia (hlavne co sa prehravania FullHD videa tyka) ako Atom 330 + ION?
...the most important is justice...
Spoiler: ukázať
PC
MB: Asus TUF Gaming B550M-PLUS CPU: AMD Ryzen 3 3100 RAM: Patriot Viper 4 Steel Series DDR4-3000 16 GB GPU: Sapphire AMD Radeon RX580 4GB PSU: SilverStone Strider Essential 80Plus ST50F-ES230 500W

NB
Acer Aspire S3

Návrat na "Nákupná poradňa"