Telekom optika problém s rýchlosťou

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5613
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa Odar »

Takže zjavne, keď máš veľa connections, tak to umrie. Stačí s rozumom používať torrenty a budeš v pohode ;)
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Ktorý z nich je teda najlepší? Ja potrebujem iba 1x LAN a všetko ostatné mám aj tak iba na wifi. Niektoré Routre že si vedia rezervovať nejaký kanál na wifi. Ja som v bytovke a okolo mňa sú samé bytovky takže to tu bude dosť zarušené prostredie. Našiel som nejaké wifi rutre. Ktorý bude najlepší?

https://m.alza.sk/tp-link-er706w-omada- ... 28.htm?o=6

https://m.alza.sk/mikrotik-l009uigs-2ha ... tm#reviews

https://m.alza.sk/mikrotik-rbd53ig-5hac ... tm#reviews

https://www.alza.sk/mikrotik-rb750gr3-d4528206.htm?o=1
Naposledy upravil/-a xvydra v St 25. Sep, 2024, 01:06, upravené celkom 1 krát.
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Som myslel že dokončené torrenty tomu nevadia. Tak som amatér. Moc o tom neviem. Teda o tom rutri z telekomu. Písal som že mikrotik nikdy taky problém nemal. A to tam nemám nastavené nič. Lebo ja to nastaviť neviem. Ale vždy išiel ako hodinky. Všetko čo viem na mikrotiku nastaviť je urobiť update software :-) a nastaviť heslo na wifi. Tam moje znalosti končia.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2263
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa zoom »

Veduci... cela tato situacia a topic znie presne tak - ako ked neznaly clovek nieco robi, je z toho naoko velky problem, ale podla mna je to v skutocnosti len nejaka blbost, ktora sa da pomerne lahko diagnostikovat a vyriesit. Akurat clovek, co tomu nerozumie, zacne cim dalej tym viac vymyslat, ako napriklad nahradzovat Mikrotik niecim inym, lepsim, vonavejsim. Aj ten prvy Mikrotik (ak si kupil hAP ac) bola taka kupa, ze hurá akcia. Produkt z roku 2016, stoji asi 110,-€ dnes. Kebyze kupis hAP ax2 za 70,-€ alebo hAP ax3 za 120,-€, tak ziskas podstatne novsie a aj procesorovo vykonnejsie zariadenie. Neznamena to vsak, ze ten Mikrotik ta teraz brzdi a treba ho nahradit, to urcite nie. Ak je ale v dvojtyzdnovej e-shopovej lehote, tak by som ho kludne vymenil.

Podla mna uplne najlepsia vec, co mozes urobit je, ze sa ti na to niekto pride pozriet a uplne od zaciatku pozrie kazdy komponent v celom tom chaine. Pre znaleho cloveka je to pokusovanie na 1 hodinu a hotovka. Byvas ocividne v Bratislave, tak tu musi byt par ochotnych ludi z okolia. Ja mam celkovo a hlavne tieto tyzdne ukrutne co na praci, preto odpisujem vzdy takto po nociach a aj to este dorabam asi 4 veci naraz a spavat chodim o piatej, ale ked toto cele vidim, tak sa kludne prihlasim, ze v niektory den to na hodinu zbehnem pozriet. Ak mas hocikoho ineho, co sa vyzna do sieti a PC, tak kludne - len nech to nie je nejaky lojzík odvedla, co uz 5x instaloval Windowsy, tak sa povazuje za experta.
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Keby som poznal človeka ktorý mi to vie pozrieť tak asi sa nestrápnujem tu. Akurát sa tu musia ľudia zo mňa dobre zabávať. Ten mikrotik je asi 4 roky starý. Nedá sa vymeniť. Skúšam ho teraz zapájať za tu vantivu ale namiesto 800Mb/s namerám vždy len okolo 400Mb/s. Neviem kde je problém. Či v tom DNS alebo zas nejaký kábel sa mu nepáči. Nerád by som to ráno prepol do bridge módu a mal iba polovičnú rýchlosť.

Mikrotik

Obrázok

Vantiva

Obrázok
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Tak som si nechal poradiť od vás a natiahol som kábel do televízora. Samsung značka. A meranie bolo download: 12Mb/s a upload: 39Mb/s. Menil som aj káble aj rútre. Ale žiadny efekt. Televízor ma len 2,4Ghz pásmo. Ale rýchlosť wifi bola raz toľko ako cez kábel. To si asi 4k hdr na netflixe cez kábel nepozriem. A aj tak to vypadáva a točí sa to. Lebo to nevie načítať. Takže ani cez kábel mi to moc nepomohlo.

Obrázok
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Ďalšia vec na ktorú som prišiel. Hrabal som sa v telekomáckom routeri a našiel som tam využitie pamäte 80%. No ale to sa nič nedialo. Nič sa nesťahovalo. Tak keď sa spustil qbitorent je jasné že to muselo umreť. To koľko má potom ramky keď využitie pamäte v nečinnosti je 80%?

Obrázok
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Obrázok
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Tak som tam volal včer že si prosím router prepnúť do bridge módu. Pani nerozumela čo vlastne chce. Že keď mi nejde wifi tak pošlú ďalšieho technika ktorý mi príde zapojiť wifi zosilňovač, tak som jej zase vysvetľoval. Že ona sa musí ísť s niekým poradiť. 3 minúty hrá hudba. Že ma prepojí na niekoho. Tam som zase vysvetlil pánovi čo chcem. Že kto mi to poradil sa ma pýtal. Lebo ja mám prémiový router a to sa nedá lebo mám prémiový program. A jeho systém nepustí aby toto urobil. Takže sa to nedá vlastne prepnúť do bridge módu. Že jedine napísať žiadosť o výnimku a uvidíme či to schvália. Lebo toto je veľmi neštandardné riešenie. Som sa ho pýtal keď toto čo mám doma je prémiový router za 5eur výrobná cena tak ako vyzerá ten neprémiový :-) potom vymyslel že jedine že by mi vymenili ten môj PRÉMIOVÝ router na neprémiový. Tak čakám kedy sa tu niekto vyskytne a donesie mi ten neprémiový router. Ale tento týždeň to asi nebude.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6945
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa molnart »

telekom ma celkom otravuje s vymenou mojhou huawei na novsi "premiovy" router, ale ked to tu citam tak vidim to tak ze sa tomu idem branit zubami nechtami, ked nahodou tam zmizne moznost port forwardingu, DMZ alebo nedajboze sa mi zmeni fixna IP adresa
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Absolútne o nič neprídeš. Toto hovienko nevie nič. A aj keď nič nerobí využitie pamäte je 80%. Ja kúpim neskôr ten hap3 ax3 mikrotik a na 6 rokov toto tu vôbec riešiť nebudem musieť. Nejak to nastavím s pomocou vašou a YouTube a roky nebudem vedieť že mám router. Keď nemusíš nemeň router. Ten prémiový ma problém s wifi aj v dvoj izbovom byte. Ale je tu zarušené prostredie. No proste PRÉMIOVÝ ROUTER :-)
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6945
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa molnart »

vyuzitie pamate neries, to ma aj moj huawei aj ked tam nic nebezi. ja mam za nim vlastny router a funguje mi vsetko super, len ked uz robia problem s prepinanim do bridge modu tak neviem co ine tam ocakavat. je v podstate potrebujem len moznost nastavit DMZ na adresu mojho interneho opnsense routra
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Aha. Netuším čo to je ale keď si ho nevymeníš tak ti to hádam pôjde ďalej. Teraz som im tam volal a že práve to začali riešiť. Až na druhý deň. Ale že ešte to musí overiť u ďalších dvoch ľudí. Potom hrala 3 minúty hudba. A že už to idú teda riešiť. Výmenu routra teda riešia 2-3 ľudia.
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Tak mi teraz volala pani z telekomu že už je to vybavené. Že vypli sme vám wifi. To je bridge mód. Vypli sme vám wifi? :-) Ale nejde nič ani po kábli. Žiadny internet. Už som vyresetoval ich router a nič, reštartoval som mikrotik a nič. Reštartoval som adaptér v PC a nič. Reštartoval som PC. A nič. Poskúšal som všetky porty na ich routri. Lebo to má ísť len cez jeden port. Tak už nič viac ma nenapadá čo by to mohlo byť. Prečo to nejde. Ako zistím či z ich routra ide internet do mikrotiku? Pani hovorila že mali tam s tým nejaký problém ale že už by to malo byť vyriešené. Na mikrotiku mám nastavené home dual AP. Hore v pravo v rohu. 3 dni bol mikrotik zapojený za telekomácky router a všetko fungovalo normálne. Teraz nejde nič.
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1318
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa 4040 »

Netreba náhodou router nastaviť na PPPoE a zadať nejaké údaje?

Návrat na "Siete"