Aku mate spotrebu?

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Vcera som sa viezol na kolegovom Tourane 2.0 TDI, palubak ukazuje dlhodobu 8,2l :-D Neviem, ako to robi

uplne normalne, co si myslis ze touran bude zrat 3.9 l/100km ? Mozno pri eko-terror rallye ale normalne nie, v meste osem zahuci len tak fikne pretoze sa kazdych 300 az 500 kilometrov vypaluje DPFko, pretoze kratke studene jazdy, to je uplne normalne. Je to proste skrina.

Teraz bol v nejakom motoristickom casopise fantasticky clanok ktoreho zaver bol velmi jednoduchy a jednoznacny : porovnali zopar aut 10 rokov starych a ich realne a udavane spotreby a to iste spravili s autami uplne novymi. Neuveris tomu, ale VSETKY stare auta dosiahli takmer na desatinu uplne presne spotrebu z reality a VSETKY nove auta ojebavali papierovo o liter a mnohe z nich viac ako o liter a pol.

Vyrobca napise ze cojaviem 5.6l/100km, realita hovori sedem. Parada ne ? Dolezite je vediet pritlacit na bruselskych uradnikov aby schvalili najnovsiu najlepsiu metodiku stanovenia spotreby a je zazrak na svete !

V Bratislave pred Teskom stoji tusim Outlander, hrdo na nom svieti 5.2l/100km spotreba. Ano, isteze, viem si to zivo predstavit. Rozbehnuty na dialnici 92km/h schovany za kamionom. V meste v zime ? Chlapci osem automaticky len tak fikne, trasy okolo 14km, pri trasach 6.6km je DIESLOVA spotreba Outlanderu veselych 10 litrov - jasneze diesel na taketo prcky nie je vhodne auto, to mi vobec nehovorte, len diskutujem o udavanej spotrebe a realite. Sofer je sikovny, Oktavia 1.9tdi mu zrala v tom istom meste pri tych istych jazdach pod sest litrov realu takze jazdit s naftou vie velmi dobre. Outlander je nove auto, 2011ka, 55.000km najazdenych.

No jo.


K jazdnemu stylu tohoto pana : pri ustalenej jazde je 2500rpm na diesel trosku viac ako optimum, ale ziadna tragedia a spotrebu to o tri litre nevyzenie, to sa bat nemusis. Jedna vec je ist do mesta a druha vec je ist v meste. Napriklad v Bratislave je relativne bezne ist 5km trasu ked sa zle potrafi aj 40 minut a takto za 5 litrov nezajazdis ani keby si tlacil. A to este nie su vianoce a nenasnezilo pol milimetra snehu !! Proste je to tak. Ja mam doma "dva motory" ako sa hovori na totem vyhodze, s kazdym z nich viem jazdit ked je dobre za sest litrov, ked je zle tak za jedenast a to idem presne tu istu trasu.


A dalsia vec : ako si spozoroval ten uzasny vysledok lahko pod 5 litrov predpokladam na 100km ? Podla palubneho pocitaca co oyebava skoro o liter len tak zahuci ? Jaaaaaaj a sme doma. Hadam vela z vas vie ze ked palubak ukaze 5.6l tak realne kludne natankujete akokeby to malo ukazovat 6.2l :) to si este nikdy nezazil ? Chapes...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

este ma napadlo : najhorsi nepriatel spotreby na tychto 1.9tdi a 2.0tdi su zle nastavene rozvody.

Ak bol kolega v akomkolvek servise VRATANE autorizovaneho a mal vymienane rozvody, kludne sa to mohlo stat. Nebavime sa o zub preskocenom rozvode, bavime sa o uhlovom nastaveni (synchronizacia vacky) v jednotkach stupnov V RAMCI JEDNEHO ZUBU na rozvodoch! A s tym sa nikto neser...nebabre, to mi mozes verit, dokonca som nestretol jediny autorizovany servis kde by na mna nekukali ako na teliatko ked tam bolo asi tucet [!!!] mojich kamaratov na zaklade mojej diagnostiky reklamovat prave nastavenie rozvodov.

Neuveris tomu ale vsetky ich pripady mali spolocny menovatel : po servise sa im spotreba zdvihla o liter, liter a pol.
Fakt len kvoli rozvodom !! Pozrem na diagnostiku, vidim ze su v riti mimo, odchod tam kde ti to robili a toto im povedz, navrat naspak ze "ani trochu netusili co im rozpravam a ja sa s nimi neviem bavit", druha cesta aj so mnou, tak mali chlapci v autorizakoch spolu s majstrom smeny trosku prednasku s nazornou ukazkou :)

A odvtedy to samozrejme ajtak nerobia, nevedia, seru na to lebo su lenivi. Makke i, mnozne cislo. Samozrejme ze je to napisane v originalnych servisnych postupoch a "MUSIA" to dodrziavat !!!

V jednom servise som bol dvakrat :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa Papek »

Klud, ja sa v spotrebe tak nevyzivam. :laugh: Ja si bezne prdkam na starej Honde, ktora zere +/- 7,5 litra a neriesim (pri rocnom najazde 10t km by som mal <> aj keby to zralo 30). Nehuci to, nezere to, nejede to a a zatial spolahlivo sluzi. Len porovnavam to co ma najazdene on. A to pritom dochadza kazde rano do BA po dialnici cca. 15 kilakov a dalsich 10 urobi cez mesto do Petrzalky. A to pritom nestoji v kolonach. Podla mna tomu proste nesedia tie otacky. Aj ked samozrejme neverim palubaku tych 4,8 litra ci kolko si pisal, ale na druhej strane verim tym osmim, ktore pise pri zaradenej trojke a 2500 ot. Pokial viem, tak DPFko to nema, je to este mk1 a 100kw.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa shajek »

bohuzial musim potvrdit, aj ja ked som si dal menit rozvody na feciliu tak to dokur*ili vo velkom style ... bolo to cele posunute o par stupnou, a o predvstreku ani nevarvim. Ako pise mp3 ... Zuby dokazu trafit :D ale vobec to nevedia "vyladit" .. nakoniec sme sa to naucili sami a je to to najlepsie co ma stretlo :D Startuje to na brnk za studena a asi na jedno-dve pretocenia za tepla ... nemozem sa stazovat
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

turan dva-cela-nula tédéí nemoze nemat DPFko.

shajek : a to si mal tu feliciu este benzinovu, keby si mal diesel, to by bola parada. "neskoro zapina turbo", zdvihla sa spotreba, zacalo dymit a podobne.

K tym otackam : ja osobne odhadujem rozdiel v spotrebe pri mestskej jazde na trojke 2600rpm a stvorke 2000rpm na pol litra, maximalne liter na 100km. Dovod ? Minimalna zataz motora, ides radovo na 10kW vykonu a plyn pritlaceny zhruba na 30% max (neriesime kratkodobe useky kde sa opres o polovicku pripadne o podlahu). Volumetriku musis plnit ale vo vytaznosti paliva nie je rozdiel.

Mapa tlakov turba sharan 1.9tdi 96kW:
http://77.247.224.52/chrysler/sharan%20 ... 20mapa.JPG
Chrysler 2.5crd 110kW:
http://77.247.224.52/chrysler/tlak%20turba.JPG
dofrasa teraz som stratil palivove mapy, to najdolezitejsie co je treba vidiet pri tomto...

ked ides na 2000rpm alebo na 2500rpm, nemas rovnaky pomerovy rozdiel v palive... Takze ani spotreba nie je o stvrtinu vacsia napriek tomu ze otacky su. A okrem toho aj keby bola, stvrtina rozdiel z piatich litrov ajtak nie su tri litre :)

Moze byt taketo jednoduche vysvetlenie ?

Vedecky zaver : tym ze fesak jazdi 2500rpm namiesto 2000rpm, nema o tri litre vacsiu spotrebu. Ver mi.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2235
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa mirjak »

Nie som expert, ale Touran 2.0 TDI je aj bez DPF, napr. motory BKD a AZV, min. ten BKD sa aj u nas predaval.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa Snake »

Tak tak, ak je bez dpf, mal predpripravu, potom uz boli DPF Mandatory.





.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ach ale ano, BKD aj AZV su tusim 100kW a neboli na nasom trhu. Pan kolega to ma nove kupovane u nas (jakoze uplne nove u nas) alebo to ma z nejakeho dovozu, autobazaru a podobne ?

Inak spolu s menovanymi seriami do siene slavy patria aj BJB BKC a BXE, ale to neplati univerzalne, napriklad moje ociska videli AZV v roku 2009 ktore uz DPF malo. Bud to imrvere montovali od nejakeho datumu alebo to bola option za ktoru si "uvedomely ekologicky" majitel doplatil slabych 75.000 Kc :)

Z tychto motorov neviem ktore konkretne sa nemontovali do Turana, mnohe z nich boli len passatovo/golfovo/oktaviove. Pokial ma kolega nejakeho novsieho Turana nie zrovna z roku 2003, takmer nabeton tam DPFko ma. Ked s nim budes, len tak zo srandy z technicaku opis kod motora a rocnik vyroby aj s mesiacom. A v servisnej knizke alebo na stitku na aute kod 7GG znamena pritomnost DPF.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa Papek »

Ak nezabudnem, tak sa na to zajtra pozrem. Len neviem co vsetko vycitam z plastovej karticky, kedze uz ma novy TP. Inak si v tom aute fakt nepamatam, zeby sa niekedy spustila regeneracia alebo to niektory z kolegov spominal (mame 2).
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

teraz trochu rozmyslam ako vlastne moze mat Outlander napisanu PRIEMERNU spotrebu 5.2l/100km...

kedze je to takyto priemer, tak v meste zerie okolo sedem. To nie je vobec cudne, je to normalne.
Takze vonku na dialnici musi zrat 3.9 aby mal ten priemer.

No jasne, viem si to velmi zivo predstavit.

Prd makovy, tak ako vravim vyrobcovia odrbavaju cim dalej tym viacej. Ta najlepsia metodika vypoctu spotreby ktora MA PRAMALO SPOLOCNE S REALITOU im to umoznuje. Hentake auto proste nemoze zrat styri litre na dialnici, ani ked pojde 80 a nebude vypalovat teda regenerovat to posrate dpfko.


http://www.mitsubishimotors.sk/modely/n ... etre.xhtml
Pripadne mi niekto moze vysvetlit ako sa z takychto cisel cize v najlepsom pripade mimo mesta 4.7l (ani tomu neverim) a v meste 6.5l (ani tomu neverim) da vyratat PRIEMER 5.2l :) to je nejaka cudna kalkulacka.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa scarinko »

jednoducho, vola sa to vazeny aritmeticky priemer

je to percentualny pomer mesto (30%) vs mimomesto (70%)
vychadza to 5,24 l na 100km (vypocet: 30x6,5 + 70x4,7 a to cele / 100)

niektore automobilky maju kombinovanu spotrebu ratanu 40:60, niektore 30:70 ale este som nevidel ziadnu co to ma 50:50

takze asi tak
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

niektore tak, niektore inak ? Tak to je potom uplne fasapresny a spolahlivy udaj na porovnanie !

Neverim tomu ze niektore "automobilky" maju tak a niektore inak, to nie je normalne ale cudne. Predsa by mali vsetci dodrzovat nejaky odrbavacssky standard, aby odrbavali aspon trochu rovnako. Nemoze mat jedna firma 40:60 a druha 30:70, to mi nejde do palice uz vobec.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa ZoranICS »

Na vsetky automobilky sa vztahuju rovnake pravidla na udavanie spotreby. Je na to norma a vzorec mas o dva prispevky vyssie... v norme ale nie je stanovena kvalita paliva aku pri tom moze vyrobca pouzit. V US kvoli tomu EPA zazalovala BMW, MERCEDES a vyhrala a tito dvaja platili obrovske pokuty do statnej kasy... V US mas ale po vacsine paliva otrasnej kvality...
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa scarinko »

no ja ti karle nevim ale ked chodim na autosalon tak to niektore auta mali v bulletinoch ze spotreba kombinovana je 40:60 a tamto co som vyratal je evidentne 30:70 takmer presne.
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Celkom dobry web na spotrebu: http://www.spotreba.sk/
Ma to aj aplikaciu, ktora sa synchronizuje s webom, celkom uzitocne :cool:

Obrázok

Obrázok Obrázok

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"