Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Všetko o zvukových kartách, repro, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa zoom »

Trochu som studoval situaciu a uz viem, co sa udialo. Adam zdrazel vsetky ich modely. Ceny sa maju asi takto:
A5X: 300,- € / ks --> 360,- € / ks
A7X: 430,- € / ks --> 525,- € / ks
A8X: ~600,- € /ks --> 700,- € / ks

V tom jednom anglickom obchode uz maju zrazu iba Preorder, takze aj tam vypredali zasoby. Cena je stara, ale stavim sa, ze zanedlho ju upravia smerom hore. Na scan.co.uk sa tvaria, ze ich maju este skladom za 343 GBP. Posta k nam sa neda vyratat, lebo tento Ciganov ani nemaju na vyber v drop-down menu. S postovnym do Madarska vychadzaju dva kusky 704 GBP, co je asi 895,- €. No a zlaty klinec programu: nasiel som v slovenskom e-shope Adamy skladom u dodavatela za staru cenu 440,- € / ks [klik]. Ci by mi ich za taku cenu naozaj dodali, neviem. Rozmyslim si, ci do toho idem (lebo ma Adam nasral) a ako som dopadol dalej.

Edit: Este som chcel, ze nic mi nosit nemusis. Ja si to nejako poriesim. Beztak by som nechcel biele repro, bolo by to ako past na oko v mojej tmavej izbe. Bud kupim nove, alebo najdem nieco ine (len neviem co).
Používateľov profilový obrázok
Heatman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 828
Dátum registrácie: Št 23. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Humenné okolie

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa Heatman »

Celkom by ma zaujimalo koly comu dvihli ceny. Ale to sa asi nedozvieme.
V kazdom pripade je to dost neprijemne, hlavne ked uz ma clovek vybrate a stane sa toto.
Som zvedavy co si nakoniec vyberies.

Tamto bol len navrh kedze kupit puzite je tiez alternativa.
Ja som napriklad svoje JBL kupil pouzivane, preto som navrhol aj tuto moznost.
Spoiler: ukázať
PC-01:
CPU: Core i5 14600K + (ASUS TUF GAMING LC 240 + 2x Noctua NF-P12)
MB: Gigabyte Z690 UD DDR4
RAM: Kingston FURY Beast DDR4 3600MT/s CL17 2x8GB (KF436C17BBAK2/16)
GPU: ASUS ROG STRIX RTX2080TI OC 11G GAMING
SSD + HDD: (WD BLACK SN850 1TB + JEYI GodFins Heatsink) + (WD10JPLX Black + Scythe QD 2.5)
DVDRW: Sony NEC AD-7200S
PSU: Corsair AX850
Case: Cooler Master Dominator CM 690 II + (butil mats + 9mm foam) + FANs: 2x in CM-120, 1x out NB-BlackSilentFan XL-2
FAN control: Fan Control software
Monitor + stand: Samsung 32" Odyssey Gaming monitor G55T (C32G55TQWR) + MAX MTM4110FM
Keyboard: Corsair K95 RGB MX Brown NA-layout
Mouse + pad: Trust Laser Gamer Mouse Elite GM-4800 + A4Tech X7-500MP

Audio: Audio-gd NFB-11 --> JBL LSR4326P + JBL LSR4312SP
                                                                    --> Beyerdynamic DT880 Edition 600Ω + Antlion ModMic 4.0

HTPC:
CPU: AMD Ryzen 5600G + Scythe Ninja 3
MB: ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3
RAM: Kingston HyperX FURY 2x8GB
SSD: Adata Ultimate SU800 256
PSU: BeQuiet 300
Case: Fractal Design Node 304

NB-01:
Dell Latitude E6330
CPU: Core i5-3320m
RAM: 2x4096 DDR3
SSD + HDD: Crucial M500 240GB + (WD3200BEKT Black + optical bay caddy)
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa zoom »

Po par tyzdnoch maly update [KLIK].

Nakoniec som do tych Adamov isiel. Pred objednanim som si pozrel ponuku vsetkych aktivnych monitorov na Thomannovi a do ceny ~520,- € / ks (tj. uz zdrazenych Adamov) som nenasiel nic vhodne pre mna. Nechcel som ostat s dlhym nosom niekde, tak som vyuzil tuto mozno poslednu sancu na A7X za staru cenu. Ked ich budem niekedy predavat, tak aspon nemusim tolko zlacnovat v buducnosti.

Po par dnoch cakania a dalsom tyzdni oneskorenia som si ich dnes vyzdvihol. Zatial ich mam zapojene len tak provizorne, ale oproti Yamaham teda jasne pocutelne zlepsenie. Este som nerobil priame porovnanie, ale pocutelnost jednotlivych nastrojov a stereo efekt je uplne super. Basy by som povedal, ze su OK. Co sa tyka sumenia, ktoreho som sa obaval, tak musim povedat, ze tam nejaky ten sum je. Nieco nebude uplne v poriadku v mojom elektro-audio-PC okruhu. Je to vsak podstatne menej pocutelne, nez na tych Yamahach a do buducna to skusim este nejako poriasit (mozno nieco pomoze externy DAC - niekedy si nejaky poziciam a vyskusam).

Kazdopadne zvuk je naozaj iny level oproti (uz nie) terajsim Yamaham. V tomto smere som velmi spokojny. Taktiez pohodlne zapinanie vpredu je velmi pohodlne. Za tento nakup si udelujem 4 hviezdicky z 5. Ked poriasim to sumenie uz uplne a este vymyslim nejake prima podstavce na stol, zvysim si hodnotenie na 5 hviezdiciek.

A kedze Adamy su uz doma, tak pan paranoid.asian sa moze prist pozriet, ked ma este zaujem. Na pocudovanie sa A7X dostali do anglickeho obchodu na sklad za staru cenu [klik] a ani panko z notape.net (kde som kupoval ja) sa netvaril, ze by som kupil nejake posledne kusy u ich distributora a ake uzasne stastie som mal.
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11498
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa Andre »

Meraci mikrofon umiestnis do vysky vyskovacov a http://s14.directupload.net/images/141124/382bc4by.png . Gain mu das na 3/4 aby preamp mikrofonu nesumel. Hlasitost repro das aby sa ti signal prehral +- ako najhlasnejsie pocuvas.
V nastaveniach softu zvolis dual mono a externy signal 48kHz. Das record > calibrovat, okolo -50dB je ok. Pustis v prehravaci dual mono 48kHz, o tri sekundy na to v softe record.

Dostanes daco taketo:
Obrázok
Obrázok

Sprav aj kontrolne meranie s posunutym mikrofonom o 10cm.

V mojom pripade som sa rozhodol riesit 50Hz a 100-350Hz.
Nad 1kHz je to hodne citlive na umiestnenie mikrofona. Riesia sa len velmi vyrazne peaky/prepady, ktore sa prejavia aj pri posunuti mikrofona o 20cm.

Po par pokusoch som sa dopracoval k nasledovnemu eq v prehravaci. Ak eq nema vlastny gain, ktory mozes stiahnut, tak ekvalizujes vzdy nadol.
Obrázok
Vysledok znie velmi jemne, vzdusne, hlboky bas sa lahko prejavy, nezanika pod vyssim.
Obrázok

Postni vsetky 4 screeny ako som postol ja.
Alebo merania + kontrolne s posunutym mikrofonom a ja ti poradim co ekvalizovat.

Eq pouzivam vo foobare electri-q cez george yohng's vst wrapper
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
paranoid.asian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: Št 26. Feb, 2009, 16:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa paranoid.asian »

tak uz aj notape ma zmenenu cenu, na novu (potom co som sa im dovolal po dvoch dnoch a pytal sa na dostupnost)
zaujimave je, ze notape neni uz notape ale http://www.prosld.sk/
spravili mi cenu za 520e

thomann ani muziker nemaju a7x vobec, ani len uvedene v obchode.
zavahal som pejci. neviem z akeho ineho obchodu to kupit, tak aby som dostal nove, nepouzite kusy za este staru cenu (viem, naivne) z obchodu, ktory je overeny a doveryhodny (viem, stale naivne).

tu pozvanku na vypocutie si a7x by som mozno aj rad prijal, ale neni to nejak extra nutne.
momentalne mam na otestovanie doma
http://www.muziker.sk/studio-podium/nah ... -PM-2-MKII
Spoiler: ukázať
::: ...
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11498
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa Andre »

Focal Alpha 65 ;)
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
paranoid.asian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: Št 26. Feb, 2009, 16:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa paranoid.asian »

navrhujes ako alternativu k a7x? pozeram ze frekvencne rozsahy podobne tym fostexom mk2 ci yamaham hs.
ale cena priaznivejsia ako u a7x.
pocul si ich? rsp mas ich?
Spoiler: ukázať
::: ...
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11498
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa Andre »

pocuval som ich par hodin, boli rozohrate
na frekvencny rozsah kasli, pri yamahach je udavany +-10dB, pri adamoch +-3dB, ...
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
paranoid.asian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: Št 26. Feb, 2009, 16:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa paranoid.asian »

ok.
skusim ich teda vysnorit, ci ich niekde nemaju a vypocut si ich.
dik za tip.
Spoiler: ukázať
::: ...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa zoom »

Po dlhsej odmlke som tu zase. Chcel som pred tym meranim zakupit novy a hlavne kalibrovany meraci USB mikrofon, ale nejak som od toho zatial upustil, tak som sa teraz hral s externou zvukovkou a pouzil ten, co uz mam. Vysledky zatial vyzeraju nejako takto:

Pred ekvalizerom, defaultne umiestnenie mikrofonu (druhy waterfall obrazok je zoom na 20-500 Hz)
Obrázok Obrázok Obrázok

Pred ekvalizerom, mikrofon posunuty o 10 cm blizsie k repro (druhy waterfall obrazok je zoom na 20-500 Hz)
Obrázok Obrázok Obrázok

Manualne pokusovanie v Electri-Q, naozaj len od oka
Obrázok
Obrázok Obrázok

Hodnoty PEQ vygenerovane podla merania cez RoomEQ Wizard
Obrázok
Obrázok Obrázok

Najvacsim problemom je pre mna urcit spravne hodnoty na PEQ. Aj to automaticke generovanie v REW je trochu odlisne (podla typu EQ), lebo niekedy to dava hodnoty Frekvencia, Gain, Q, pricom Q moze byt od 0 do 50, ale v Electri-Q je namiesto toho BW, ktory ide iba do 20. Nasiel som v REW nejaky ekvalizer, ktory pouziva BW a podla toho som to tam nahadzal. Tazko povedat, ci je to uplne dobre.

Hudobny posluch predtym/potom som este nerobil, uz je noc. Skusim sa tomu povenovat zajtra vecer.

paranoid.asian: Nakoniec dobre, ze som ich kupil. Inak mozes sledovat tento anglicky obchod, kde aj minule mali preorder, ale potom ich naskladnili za tu cenu (~426,- €). Pripadne mozes pozriet tento cesky obchod, kde ich maju skladom za ~456,- €, co nie je taky rozdiel odo mna (kupoval som 440,- €).
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11498
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa Andre »

Electri-Q si nastav na Digital, nie Analog
nedavaj 2 bandy blizko seba
nieco taketo skus:
Obrázok
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11498
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa Andre »

No ako si pochodil? :)
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa zoom »

Uf ty kokos. No trochu off-topic, ale nijako. Uplne som na to zanevrel a od konca roka sa tak nejak liecim, pretoze som dost v srackach (moja uzasna geneticka vybava + rozbita imunita k tomu). Posledny mesiac a pol som na autoimunitnej diete, nic ma nebavi, nic sa mi nechce, takze sa takymto veciam ani nevenujem. Mam rozdrbany cely ksicht, najradsej by som sa hodil do Dunaja. Neobjednal som si ani ten USB mikrofon nakalibrovany este. Tak nejak prezivam, davam si dokopy zdravie. To moze trvat este nejake mesiace.
Ked nejako pokrocim, updatnem to tu, ale momentalne som len rad, ze mi vychadzaju z budok nejake zvuky a mam pokoj.
Používateľov profilový obrázok
paranoid.asian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: Št 26. Feb, 2009, 16:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa paranoid.asian »

no co, uz je lepsie?
ako si spokojny s tymi a7x?
Spoiler: ukázať
::: ...
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5559
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Upgrade zvuku k PC (nove monitory + DAC?)

Príspevok od používateľa Odar »

Mam meranie miestnosti v REW pomocou navodu pre UMIK-1.

Obrázok Obrázok

Nasledne som si dal v REW vygenerovat ekvalizaciu na korekciu najhorsej casti miestnosti


Obrázok

Ako tie data (v okne vpravo) bezbolestne dostat do ekvalizeru pre Foobar2000? Pripadne aj akehokolvek ekvalizeru pre cely system, ktory by podporoval ASIO?

Rucne sa to samozrejme da a nasledne konktrolne merat cez Audionet Carma. Hladam nejake sympatickejsie riesenie. Idealne nejaky export / import.

Any idea? :?:
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM

Návrat na "Zvuk a PC"