Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Sekcia o pamätiach a pamäťových moduloch (DDR SDRAM, RDRAM, ...)
AndzinSan
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 02. Nov, 2010, 10:35

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa AndzinSan »

Samozrejme mam intel. Tak my pls vysvetli ako mam vybrat ramky aby som dostal co najvyzsi vykon. Mam volit nizke CL alebo vysoke frekvencie??
Bumpy_SK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2490
Dátum registrácie: Ne 14. Feb, 2010, 11:06
Bydlisko: Praha

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Bumpy_SK »

to je jedno, spravi ti to max par sekund vo winrare (tj. najlacnejsie)
| Intel Core i5-2500K @ 4,5GHz + NOCTUA NH-D14 | ASUS P8P67 | 2x4GB Kingston 1333 CL9 | ZOTAC 1060 6GB | Samsung 850 250GB | SeaSonic X-560 | Fractal Design Define R3 BlackPearl | BenQ BL2420PT | Lenovo Explorer | ZOWIE EC1-A | TAITO | SideWinder X4 | Playseat Challenge | Logitech DFGT |
MBP 13" A1502
Používateľov profilový obrázok
Fullesh
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5202
Dátum registrácie: So 05. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Nitra

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Fullesh »

NIjak, kup hoc ake typu DDR2 800MHz. Ono rozdiel vo vykone pri taktovani RAM je uplne zanedbatelny, samozrejme je meratelny benchmarkami, ale inak realne vyuzitie je rozdiel 0,00*10^n %
|MB| MSI B450I Gaming Plus |CPU| AMD Ryzen 5 5600G |CPU's Cooler| AIO 140mm
|RAM| G-Skill 2x8GB DDR4 3200MHz Trident-Z |GPU| AMD Vega 7
|SSD| Intel 660p 1024GB M.2 NVMe |PSU| NZXT 650W 80Plus Gold |Case| NZXT H1 V1
|LCD| BenQ BL3200PT |Mouse| Logitech G603 |Pad| Razer Goliathus Speed |OS| Microsoft Windows 10 Pro x64 SK
|OC| Celeron D 330 E0 / Pentium E2160 M0 / Pentium E5200 M0 / Pentium E5200 R0 / Phenom II X3 720 C2 / Core i5 2500K / Core i5 6600K
.
AndzinSan
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 02. Nov, 2010, 10:35

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa AndzinSan »

ja to nexcem taktovat, idemi o to ze co mi da lepsi vykon od vyroby: vacsie takty alebo nizsie CLka??
Bumpy_SK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2490
Dátum registrácie: Ne 14. Feb, 2010, 11:06
Bydlisko: Praha

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Bumpy_SK »

Bumpy_SK napísal:to je jedno, spravi ti to max par sekund vo winrare (tj. najlacnejsie)
| Intel Core i5-2500K @ 4,5GHz + NOCTUA NH-D14 | ASUS P8P67 | 2x4GB Kingston 1333 CL9 | ZOTAC 1060 6GB | Samsung 850 250GB | SeaSonic X-560 | Fractal Design Define R3 BlackPearl | BenQ BL2420PT | Lenovo Explorer | ZOWIE EC1-A | TAITO | SideWinder X4 | Playseat Challenge | Logitech DFGT |
MBP 13" A1502
trtko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 02. Dec, 2010, 00:38

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa trtko »

mam aj ja otazocku ..nasiel som toto vysvetlenie

Hodnota tRAS se nastavuje výpočtem z ostatních položek, následujícími vzorci - RAS + tRCD + CAS + 1T = Precharge Delay (konzervativní). To jest pro paměti DDR3 s CL=7, RCD=7, RAS=7 - 7+7+7+1=22. Konzervativní časování tRAS je tedy 22. Pro agresivní timing použijeme vzorec CAS + tRCD + 2T = Precharge Delay (agresivnější). To jest pro stejné moduly hodnota tRAS 7+7+2= 16.

toto pocitanie je len take ze ako by mala hodnota tRas vyzerat ked ju zadam pri taktovani? alebo to je specifikacia ako to cislo ma vyzerat?
Mam pamate CORSAIR DDR3 4x2048MB CMX8GX3M4A1333C9 s casovanim 9-9-9-24 2T ..tak to cislo neviem ako dostali alebo to je takt od vyrobcu? ..
kupovane su odtialto : http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=14828139

Dalsia otazka znie ci som vobec dobre kupil, a ak sa da, ci by nesli rozumne taktnut..nemam s tym ziadne skusenosti ale aspon na 1T by to snad slo..
Procesor mam Intel Core i7 860
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

S tými modulmi toho veľa nespravíš. Majú nízku frekvenciu a už pri nej hrozné časovanie. Nemá význam ich taktovať. Takže ak sa pýtaš, či si dobre kúpil - za účelom taktovania - tak nie, nekúpil si dobre. Ideálne by bolo pri tom časovaní 9-9-9-24-2T mať moduly okolo 2000 MHz... Znižovaním frekvencie by si potom mohol dosiahnuť lepšie časovanie, aby to bolo stabilné, ale ty z 1333 nemáš kam už nižšie ísť... Jednoducho, nemá to význam taktovať, žiadny.
trtko napísal:nemam s tym ziadne skusenosti ale aspon na 1T by to snad slo..
Snáď, vyskúšaj a pretestuj napr. linxom. Aj keď tým si nijako významne nepomôžeš, myslím tou zmenou z 2T na 1T, v tvojom prípade, resp. s tvojimi modulmi.
trtko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 02. Dec, 2010, 00:38

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa trtko »

pametove moduly som vobec nekupoval za ucelom taktovania..zhruba pred pol rokom boli este dost drahe a toto bolo asi najschodnejsie (po financnej stranke) ako kupit 8GB kit..
..pracujem s videom, teda som potreboval tolko ram, pri rendrovani vyuzivam pamate cez 90% ..ja len robim projekt o ramkach teraz a som dost toho pocital za posledne dni tak ma to len zaujamalo, nie je to pre mna nutnost taktovat ich

..este poprosim odpoved na tu otazku ohladom vypoctu tRAS, lebo v tom mam trosku chaos
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

trtko napísal:Dalsia otazka znie ci som vobec dobre kupil, a ak sa da, ci by nesli rozumne taktnut..nemam s tym ziadne skusenosti ale aspon na 1T by to snad slo..
Nechcem ťa chytať za slovo, tak to tak prosím ani necháp... Proste si sa pýtal to, čo som ti odcitoval vyššie... Osobne robím tiež rendering videa a mám 4 x 2GB RAM (teda viem, o čom hovoríš), tiež Corsair, ibaže 1600 MHz, no časovanie identické ako ty. Mám doma uložené nejaké odkazy na české weby s teóriou, to ti sem (alebo do SS) môžem hodiť keď prídem z práce.
trtko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 02. Dec, 2010, 00:38

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa trtko »

Nechcem ťa chytať za slovo, tak to tak prosím ani necháp.
ja to tak ani neberiem, moja reakcia bla prosta a iba som doplnil inormacie, ktore som predtym nenapisal.
samozrejme dakujem za postreh..ako ja tie ramky ani neplanuje pretaktovat, skorej to bolo zo zaujmavosti..osobne preferujem stabilitu a taktovanie je uz mimo moj obor..
..trosku ma mrzi ze som ramky kupoval ani nie pre pol rokom za 200eur a teraz su presne tie iste za 96eur, necakal som az taky drasticky prepad cien..

samozrejme za tie materialy by som bol velmi povdacny, nejake stranky mam aj konkretne z tohot treadu ale kazde dalsie info bude uzitocne.

vopred Dakujem :good:
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

Jasné, v pohode. Niekedy odpoveď vyznie horšie, než ju autor pôvodne myslel, to sa na fórach stáva dosť často...

Každopádne, poslal som ti SS, snáď si to už nečítal...

No a áno, ceny sú svinské... Ja som kupoval moje moduly na dva krát, raz za 130e a druhý pár za 110e, teraz stoja menej než polovicu... ale nemá význam plakať nad rozliatym mliekom ako sa vraví...
trtko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 02. Dec, 2010, 00:38

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa trtko »

este otazocka, nevie nahodou niekto ako vyzera architektura SDRAM a DRAM ..akosi to vobec neviem vygooglit..dakujem za radu

Návrat na "Pamäte RAM"