Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Sekcia o pamätiach a pamäťových moduloch (DDR SDRAM, RDRAM, ...)
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

Mohli by ste mi prosím poradiť nejaké články o teórii pamätí? Našiel som tento článok, v podstate je tam všetko, ale je dosť starý: http://pctuning.tyden.cz/navody/upravy- ... 29?start=1.

Stále nemám celkom jasno napríklad v tom, či je lepšie napr. 8-8-8-24 alebo 9-9-9-27 a či je lepšie CL8 alebo CL9 a pod., resp. ako to presne súvisí s frekvenciou a podobne...

Nečakám, že mi to tu bude niekto mať chuť vysvetlovať, preto by som prosil o nejaké linky. Googlil som, ale nenašiel som toho veľa, resp. som toho nenašiel veľa písaného dosť zrozumiteľne, "lopatisticky"... Vďaka.

:help:
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa AmOK »

Mozno ti to trosku pomoze, len tak narychlo.
http://pctuning.tyden.cz/hardware/proce ... _pro_zmenu" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.tomshardware.com/reviews/cor ... ,2342.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.tomshardware.com/reviews/ram ... ,1807.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ixbtlabs.com/articles3/mainboard ... undup.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Zalezi aj od platformy, chipsetu, ci to chces na nejake i-cko, Phenoma, alebo stare C2D...
Ja DDR3 zatial neriesim, k Phenomovi II mi DDR2 1200MHz 5-5-5-15 staci, preto ti konkretnu skusenost s casovanim DDR3 neviem povedat.
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

AmOK, vďaka za linky, prečítam. :good:
(btw. konkrétne mi ide o DDR3 na i5...)
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa AmOK »

Celkom zaujimavy thread: http://www.tomshardware.co.uk/forum/263 ... -confusion" onclick="window.open(this.href);return false;
Intel je pre mna spanielska dedina, tak z mojej strany vsetko.Hlavne si vyber tie spravne a nech mas stastnu ruku na dobre kusky. :)
S ramkami niekedy byvaju problemy, checkni radsej aj RAM support list tvojej MoBo, resp. okopiruj zostavu overenu uzivatelmi po forach, ktori nemaju s kompatibilitou problem.
Vzdy je lepsia istota s trosku horsimi latenciami, nez brutus ramky nekompatibilne s doskou, to je potom zbytocna financna strata. ;)
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

Ešte raz vďaka za odpoveď AmOK.

Skúsim to zhrnúť, lebo som sa nevyjadril celkom zrozumiteľne v prvom poste (ono ani tak teraz nezáleží či už konkrétne pamäte pôjdu do intelu alebo amd)... - toto (si myslím, že) viem o pamätiach: frekvencia je samozrejme lepšie vyššia, no nie vždy je to smerodatné, pretože je to naviazané na časovanie pamätí. Časovanie je označované napr. 8-8-8-24 = čo vlastne znamená, že sú to pamäte CL8. Teda 1800 MHz s časovaním 8-8-8-24 sú rýchlejšie ako dajme tomu 1800 9-9-9-27 - pretože sú to vlastne latencie, teda oneskorenia, čítanie a zápis je oneskorený viacej pri vyšších hodnotách prirodzene (oneskorenie sa prepočítava na ns). Potom je tu Command Rate, ten býva 1T alebo 2T. Znova platí, 1T je rýchlejšie, ak sa nemýlim, označuje to komunikáciu, resp. premlku komunikácie s pamäťovým radičom. Ďalej časovanie, ktoré má nižšie hodnoty sa tiež označuje ako agresívne časovanie. Pamäťový modul to nemusí vždy zvládnuť - pri taktovaní a manuálnom nastavení časovania. Ďalej je tu voltáž. Nové procesory od intelu, teda aj napríklad i5, sú údajne citlivé na napätie a preto by napätie pamätí nemalo presahovať výrazne niečo okolo 1,7V, inak sa systém zosype... a potom treba napájanie znížiť a hrať sa s tým.

Čomu ale nerozumiem:
1. časovanie - na základe čoho človek vie, ako má nastaviť časovanie pamätí pri taktovaní? Je to iba metódou pokus-omyl, teda po nastavení sa uvidí, či to pamäte zvládli alebo nie?
2. napätie - Kingston buď zavádza, alebo klame (alebo tomu nerozumiem): viď napr. pri tomto module na ich webe uvádzajú nasledovné info: KHX2000C9D3T1K2/2GN - 2GB 2000MHz DDR3 Non-ECC CL9 (Kit of 2) EPP2 Tall HS - 9-9-9-27 - 2.0V, no v datasheete je už niečo iné... citujem z datasheetu: "Each module kit has been tested to run at DDR3-2000MHz at a low latency timing of 9-9-9-27 at 2.0V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR3-1066MHz timing of 7-7-7 at 1.5V." Pýtam sa, čo??? Viem, čo je SPD, viem čo je JEDEC... Ibaže ak by som si kúpil tento modul, nikdy ho nedám na 2000MHz, pretože si vyžaduje napájanie 2V. Samozrejme pri nižšej frekvencii sa dá nastaviť agresívnejšie časovanie, ale ako nízko budem musieť ísť keď pri 7-7-7 sú na 1,5V?! (http://www.valueram.com/datasheets/KHX2 ... K2_2GN.pdf). Toto je marketing Kingstonu??? Alebo tomu ozaj nerozumiem...

Prosím usmernite ma. Ak to, čo som napísal vyššie je v podstate pravda, tak tomu rozumiem. Ak vás napadá niečo, na čo som zabudol alebo som napísal zle, prosím opravte ma. Taktoval som už nejaké to PC (teda problematiku taktovania procesoru poznám), ale s pamäťami som sa snažil nehrať... Teraz ale staviam svoj nový PC a nič iné mi tak nedáva zabrať, ako vybrať vhodné pamäte...

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa AmOK »

Casovanie, rychlost a voltaz v ramci normy JEDEC mas zapisane v SPD. Vsetko, co je mimo toho, je v podstate OC od vyrobcu.
Kvalitnejsie ramky maju okrem JEDEC profilu v SPD, este dalsi-ie EPP, XMP profil-y so zvysenym napatim.
Z toho o kolko je napatie zvysene oproti standardu sa da odvodzovat rezerva na dalsie OC. Ja osobne uz Kingston nekupim, sklamal ma aj Corsair.

Ako pises, je to tak trochu marketing na blbych, robia to v podstate vsetci vyrobcovia pamati. Podvod, by to bol, ak by neboli dostupne udaje o potrebnom napati, ze su niekedy riadne zasite je uz druha vec.
To mas ako s reklamami mobilnych operatorov... :laugh:
To by bolo este ok, ale ked ramky nedaju marketingovy timing ani s sialenym napatim a predajca sa zacne vyhovarat na nekompatibilitu s doskou, tak ma ide porazit.

Tie Kingstony, co linkujes zvladnu 7-7-7/1,5V pri 1066MHz. Pre porovnanie, najlepsim kuskom od OCZ Blade Series Low Voltage staci na 2133MHz 8-9-8-24 len 1,65V.
Vynikajuce su G.Skill, odporucam pohrabat sa na stranke. Tu je maly test na ukazku: G.Skill RipJaws 4GB DDR3 1600 CL7. Za zmienku urcite stoji Mushkin, aj ked ja som mal smolu na vadny kus.

Tymi linkami som chcel len ukazat, ze existuju aj normalne pamate, bohuzial za nie uplne normalnu, resp. beznu mainstreamovu cenu, ale to je logicke, kvalitne chipy stoja viac, ako vyprazane šušne...
Je to len o prioritach, trochu o fanatizme, lebo prinos nie je az tak velky, ako napr. pri spickovom chladici na cpu v porovnani s boxom. :)
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

AmOK, toto bol fajný pokec ;) , vďaka. G.Skill som zvažoval, len zatiaľ neviem, či ich tu (a hlavne za koľko) budem vedieť kúpiť. Áno, v SPD-čku sú zapísané informácie, takisto ako nové intelácke "preddefinované" profily XMP... Toto všetko mi je jasné a teda z toho vyplýva ozaj len toľko, že musím prebrázdiť nejedno fórum, aby som našiel schopné pamäte predtým, než ich kúpim. Ide o to, že plánujem aj taktovanie a už mám na cpu pripravenú Noctuu NH-U12P, takže chladič ma brzdiť nebude :-D . Tak ešte raz vďaka za doplnenie informácií a fajn diskusiu :bye: .
Používateľov profilový obrázok
zodiaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1923
Dátum registrácie: Po 17. Aug, 2009, 09:14
Bydlisko: Nové Zámky/Galanta

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa zodiaq »

Zaujimave clanky...asik sa pohram aj ja s frekvenciou pamati :D
AsRock DeskMini H470 - Pentium G6400 4Ghz, Noctua NH-l9i, Ballistix 2x8GB 2666Mhz, WD Blue SN520 256GB, 2xToshiba L200 2TB, Intel AX200
Sony PS4 Slim - 870 QVO 1TB, Samsung QE55QN90B, Redmi 10C
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa AmOK »

Dan. napísal:AmOK, toto bol fajný pokec ...
Nemas zac, aj mna potesi, ked sa druha strana neobmedzi na jednu vetu a aj tu musim lustit, co tym chcel basnik povedat. :D
Nech sa dari. :bye:

edit:
Dan. napísal:G.Skill som zvažoval, len zatiaľ neviem, či ich tu (a hlavne za koľko) budem vedieť kúpiť.
Madcopm vyzera nadejne, len je to taky shop...treba sa informovat. Ja som odtial nikdy nic nekupoval, tak nebudem hodnotit. Par ludi nadavalo tusim na dodacie lehoty, ale o peniaze myslim neprisiel nikto.
Cena ako v newegg, len v eurach. :D
G.Skill DIMM 4 GB DDR3-1600 Kit Ripjaws 7-7-7-21/1,65V.
Na stranke vyrobcu mas aj Qualified Motherboards List a udaj 1,6V. Aj keby to bolo 1,65V, ako pise madcomp, tak rezerva tam stale bude. Hlavne to nebude 1,9V a podobne haluze.
Mne sa dokonca lubia viac, ako OCZ, ked som teraz trochu viac brazdil. Tieto Trident-y CL6D su dokonca este lepsie ako Ripjaws, ale v madcompe maju bohuzial len pomalsi model CL8D.
V buducnosti budem vyberat asi len z tychto dvoch firiem.
Ak budes vyberat medzi OCZ, tak na stranke vyrobcu je dobry kofigurator komatibility s doskami. Ja som vyberal tak a sadlo to na prvy pokus. :)
Ked nieco poriesis, tak daj vediet ako si dopadol, mozno to niekomu neskor pomoze a aj ma to zaujima. ;)
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

Vďaka AmOK za reakciu a link na madcomp. Budem brať tie RipJaws-y, len musím poriešiť, či mi nebudú kolidovať s chladičom na cpu, keďže majú vyvýšené pasívy a na cpu dávam Noctuu...

Keď ich budem mať určite napíšem ;) .
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

Takže píšem ako som pochodil (ako som sľúbil). Nakoniec sa všetko vyvinulo tak, že som skončil pri Tridentoch od G.Skill s východiskovým časovaním 8-8-8-24 a command rate 2T pri 1,6V. Snažil som sa ako som vedel a napriek tomu, že som im pustil aj 1,7V sa mi ich nepodarilo dať na nič lepšie ako 8-8-8-24 pri 1T (a konečnom napätí 1,64V). Ak by si mal/i nejaké možné návrhy ako im pridať budem len vďačný. Skúšal som ich dať aj na 2000MHz, no stabilné by boli pri veľmi neprijateľnom časovaní. Na 1600MHz som ich nerozchodil s časovaním 7-7-7-21, aj keď možno toto bolo viac odvážne než by si tie pamäte žiadali. Každopádne som zvedavý, čo si o tom myslíš/te. Vďaka.

Dan.
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

Takže ešte mi to nedalo a začal som sa hrať s pamäťami (po max teste v Linxe, ktorý padol!). Nastavil som CPU na 20 x 180 bclk, čo mi dalo celkom stabilných a postačujúcich 3,6 GHz. Pamäte som tak nastavil na 1440 MHz a časovanie som dal agresívnejšie na 7-7-7-21-1T pri napätí 1,7V. Takže teraz som už celkom spokojný.
:good:
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa AmOK »

Tazko mi posudit, ci su to dobre hodnoty pre Intel. Co som pozeral, niektore aplikacie tazia z vysokej frekvencie, ine zas z nizkych latencii. Najpodstatnejsi narast vykonu je 1T a to je fajn, ze ti to tak slape. Spravi to minimalne taky rozdiel ako cl7 vs. cl9 IMO, pri AMD urcite, fakt mi tazko posudzovat Intel, P3 bol posledny komp, co som mal... :D
Inac, ze si sa dostal "len" na tych 1440MHz je tym, ze su to tie horsie cl-8 Tridenty, ale podla mna slusny vysledok, urcite to mohlo byt aj horsie... lepsie sa asi nedalo zohnat, odhadujem.
Ved skus este poladit, na AMD som musel zdvihnut napatie aj NB-cpu, suvisi to s pamatovym radicom, neviem, ci take nieco je aj pri Inteli, ale malo by.
Borec toto urcite ovlada na 100%, ja netusim.
1440MHz mi pride ako dobre 1333MHz cl7 pamate, taktnute o 10%. To je relativne malo, aj ked pravdou je, ze kopec pamati ledva zvlada defaultny takt a pri otrasnych latenciach, prip. ani to nie..
Pri ramkach sa strop hlada dlhsie ako pri procaku, je tam vela poloziek, treba sa vyhrat, clovek ale zabije ovela viac casu a prinos minimalny.
Podstatne je ale to, ze vyzeras spokojny, tak hadam som ti blbosti neradil. ;)
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

AmOK: vďaka, že si sa znova ozval. Poradil si dobre. Ono je to presne tak, ako si napísal. Proste ten prínos nie je taký závratný. Myslím si, že som sa dostal na lepší výkon, pretože stock XMP profil bol 8-8-8-24-2T pri 1600 Mhz. Ono ten mierny posun frekvencie smerom dolu na úkor zníženia latencií - a ako si spomenul, command rate - mi nepripadá ako katastrofa. Problém je, že pri 1600 a vyššie neboli pamäte stabilné pri command rate 1T a časovaní inom než 8-8-8-24 (už to šlo na 9-9-9-27-2T a pod.). Možno by to chcelo len viacej času, viacej hrania. Pravda je tiež, že som robil syntetický test v linxe a zvolil som maximálnu dostupnú pamäť. Každopádne, ak to nebolo stabilné už tam, nemal som veľmi túžbu riskovať, že mi PC bude padať a nebudem mať 100% istotu, že som spravil pre jeho stabilitu maximum. Som spokojný, presne ako si napísal. Nešlo mi o nejaký super OC rekord, išlo mi o dokonale stabilné vyladenie CPU+DDR s primeraným nárastom výkonu. Pri 3,6 na CPU mi teploty pri 4 hodinovej plnej záťaži v linxe neprešvihli 70 stupňov, čo je myslím veľmi slušné - kdežto pri 4,0 to bolo o desať stupňov viacej. Ten rozdiel vo výkone sa odzrkadlí minimálne - samozrejme mi je jasné, že nikdy nebude nič CPU vyťažovať na 100% ako synt. test - a na prácu a nie veľmi náročné hranie mi to bohate stačí. Išlo mi o to, pohrať sa, vyladiť, doladiť a mať dobrý pocit. Keďže hranie je u mňa na PC priorita č. 2, netlačím zbytočne na pílu.
Čo sa tvojich rád ohľadne modulov týka, nepovedal by som, že by si mi radil zle či zavádzajúco, aj keď máš AMD. Prešiel som si povinnú cestičku, prieskum, ktorý človek pri hĺbaní proste musí podstúpiť. Ja som rád, že som sa touto cestou prepracoval a dospel ku konečnému výsledku, ktorý ma uspokojuje. Áno, bol by som radšej, keby pri aktuálnom časovaní bežali na 1600 - 2000, no neviem, či to s týmito modulmi je vôbec možné. Samozrejme, bol som limitovaný možnosťami dodania, ktoré tu u nás sú naozaj veľmi chabé.
Tak či onak, som ti vďačný, že si sa zapojil a pomohol mi zorientovať sa viacej v celej problematike a zapálil vo mne plamene zvedavosti, ktoré vyvolali rozsiahlejšie štúdiá. Dospieť k uspokojujúcemu záveru bol veľmi príjemný zážitok a zase, raz za čas, príjemne a pokojne, som si poskladal krásne PC, ktoré mi dúfam poslúži nasledujúcich zopár rokov.
Takže ďakujem za účasť, čas a rady. ;)

Dan.
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

Znova to tu oživujem, dúfam, že to už nebude off topic. Totiž, buď sú tie pamäte slabé ako ruský čas, tri razy prevarený, alebo robím niečo zle. Po 4 hodinovom teste v Linxe (s využitím maximálnej možnej kapacity pamäti) som bol veľmi spokojný s časovaním 7-7-7-21 1T na 1440 Mhz a voltáži 1,7. Dnes ma ale privítal PC po nabehnutí do W7 krátkou ale zato veľmi účinnou modrou obrazovkou. Nemal som šancu postrehnúť, o čo presne šlo, no keď to urobilo po nalogovaní do winu aj druhý raz, všimol som si dole percentuálne načítavanie do 100, po ktorom sa PC reštartol. Hore som si všimol slová ako "psychical memory", no nie som si istý, či si dobre pamätám. Takt CPU (i5-750) bol 3,6 Ghz. Skúsil som sa teda pohrať s frekvenciou CPU za účelom zistiť, čo tie pamäte dajú pri 1600 Mhz. Takže takt CPU bol 4 Ghz a pamäte 1600 Mhz. Prirodzene, pri 7-7-7-21 a 1T som nenabootoval, PC speaker simuloval tragickú udalosť, keď pri operácii umiera pacient, rýchle prerušované pískanie a následné neprerušované. Potom reboot a defaultné nastavenia biosu. Tu len podotknem, že moduly chybné nie sú, aspoň žiadnu chybu nevykazovali pri Memteste 86... Časovanie pamätí som teda pri CPU 4 Ghz upravil na 8-8-8-24 1T, 1,7V. Nabootoval som do win. Spustil som linx a dal plnú zátaž, test sa prerušil do piatich minút...

Nakoniec som to vyriešil tak, že som CPU dal na 3,8 Ghz (190x20) a pamäte, žiaľ, pri 1520 Mhz na 8-8-8-24 1T (v tejto konfigurácii mi prešiel 20 minutový full test v linxe aj test v OCCT - CPU:linkpack). Ak by ste mi vedeli poradiť, ako postupovať v prípadnom vylúštení tejto záhady, prosím dajte mi vedieť. Ak toto do tohto threadu nepatrí, prosím urgujte ma správnym smerom. Ďakujem.

Btw.: ak sa potvrdí, že tie moduly sú takto nehorázne neohybné, nikomu ich nedoporučujem. Ďalej by som sa zrejme dostal aj s nejakými obyčajnými Kingstonami...

Návrat na "Pamäte RAM"