45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
petko182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 201
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Dolný Kubín - Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa petko182 »

Všetci udávate vcore od 1,2-1,4 V, moze byt problem ked mne bezi cpu na 1,072 V pri 3,2 Ghz(win mi pise 3,3) ???

FSB: 266
Nasobic:12
RAM: 800

Orthos isiel 10 min v pohode ani nebadam ziadne problemy pri hrani, ide mi o to ci mam pre istotu prihodit Vcore na dakych 1,25V(teraz je vcore nastaveny na AUTO) ?? Dik

EDIT: Pri napati RAM som tiez nechal AUTo je to problem? Alebo mam nastavit hodnotu v rozpati 1,9-2,1 ako sa udava na RAM ? (RAM mám uz iba 2*2 GB vitesta extr. edition 800Mhz+)
MB:ASUS P5Q PRO__ CPU:Intel E 5200__VGA:Ati 4870 X2__RAM:2*2 GB A-Data Vitesta extr. edition__HDD:WD 640 GB__PSU:Enermax Pro 82 625W__CASE:Antec 300__Mouse:Roccat Kone__Keyboard:Logitech wave
Používateľov profilový obrázok
Archandel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1042
Dátum registrácie: St 15. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa Archandel »

Zbytocne nepridavaj napetie. Aj ked je fakt ze 1,072 je dost malo, zalezi ak mas zapnute C1E alebo ine setriace funkcie tak je normalne, ze procesor ak je v Idle (procesor nic zrovna nerobi), ze sa podtaktuje a znizi aj napetie. Ak ti takuto voltaz ukazuje soft. pocas zataze je dost mozne, ze sa jedna o chybu merania. Ale urcite pokial je to stabilne tak s tym nic nerob. Co sa tyka pameti plati rovnaka formulka pokial nepocitujes nejake problemy, tak napetie navyse je zbytocne, skor uskodi ako pomoze.

BTW: Orthos nechaj bezat aspon 3 hodiny na full zataz. Mne sa stalo, ze Orthos kludne spadol po 2 hodinach a 45 tich minutach.
Podpis zmazany adminom
Používateľov profilový obrázok
petko182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 201
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Dolný Kubín - Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa petko182 »

OK takze to necham vsetko na auto a idem nechat bezat ten orthos, zrejme najlepsie bude ked nepadne ani po 5H ze? =D
To napetie bolo merane pri plnom zatazeni!

Tak sa idem este s tym pohrat troska obmedzuje ma iba box chladic, nevies poradit nieco solidne planujem upgrade na dake 4jadro tak sa zide! =D
Dakujem.
MB:ASUS P5Q PRO__ CPU:Intel E 5200__VGA:Ati 4870 X2__RAM:2*2 GB A-Data Vitesta extr. edition__HDD:WD 640 GB__PSU:Enermax Pro 82 625W__CASE:Antec 300__Mouse:Roccat Kone__Keyboard:Logitech wave
Používateľov profilový obrázok
Archandel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1042
Dátum registrácie: St 15. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa Archandel »

Seriozne, 4 jadro ti nemozem odporucit (vyuzitelnost 4 jadra, oproti 4 GHz dvojjadru je skoro nulova). Skor skus dostat tu E5200 na 4.0GHz a o vykon mas postarane az az.

Co sa tyka chladica tak ti kludne odporucim Scythe Ninja 2 (cena 35-40 euro), pasivne dokaze v pohode uchladit okolo 3,5GHz (max co som skusal) a ten ventilator co k tomu davaju je velmi tichy sam o sebe (asi 1000-1200 otm). A keby nahodou v pohode uchladi aj 4 jadro.
Podpis zmazany adminom
Používateľov profilový obrázok
petko182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 201
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Dolný Kubín - Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa petko182 »

To 4jadro neplanujem kupit teraz cize dam na tvoju radu a skusim sa pohrat s tym CPU co mam ja som rozmyslal nad AC freezer extreme Rev. 2, ale ta ninja bude asi lepsia kupa, ze?

Mam este otazocku ohladne OC ked necham vcore Auto ked bude poterbovat CPU priklad 1,3V tak aj tolko dostane? Resp. ked to nastavim rucne dana hodnota sa berie ako strop, priklad ked CPU potrebuje 1,1 a ja nastavim 1,3 CPU dostane 1,1, alebo mnou zvolenu hodnotu? Taku istu otazku mam ohladne napajania RAM pamati.Dakujem
MB:ASUS P5Q PRO__ CPU:Intel E 5200__VGA:Ati 4870 X2__RAM:2*2 GB A-Data Vitesta extr. edition__HDD:WD 640 GB__PSU:Enermax Pro 82 625W__CASE:Antec 300__Mouse:Roccat Kone__Keyboard:Logitech wave
Používateľov profilový obrázok
Archandel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1042
Dátum registrácie: St 15. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa Archandel »

Auto - nastavuje hodnotu Vcore podla CPU VID, tzn. podla toho kolko ma od vyrobcu urceny procesor napetie. A v pripade C1E atd. zasa znizuje Vcore na potrebnu hodnotu.

To znamena, ze ked budes taktovat tak aby si mal stabilne napr. 3.6GHz budes musiet natvrdo nastavit 1.4V, pretoze AUTO ti nikdy nezdvihne Vcore nad CPU VID (bude pustat len tolko Vcore, kolko ma nastaveny CPU od vyrobcu, napr: 1,25V).
väčšina dosiek pri voľbe Auto pri nejakej položke napätia a pri následnom pretaktovaní zvyšuje hodnotu sama, zväčša neprimerane veľa - Gudas
(Dik za upresnienie).

Zalezi asi podla dosky, ale pokial budes mat napr: manualne nastavene 3.6GHz a 1,4Vcore, tak pri zapnutych setriacich funkciach by sa mal CPU normalne podtaktovat a aj znizit napetie.

Pokial nieje doska nejaky special, tak pamete zostavaju na stalych hodnotach napr: 2,1V a freq. 1066MHz.
- to co nastavis manualne to aj zostane a je jedno ci bude load alebo idle.
AUTO nastavi Defaultne freq. podla vyrobcu + popripade upravy freq. podla zbernice (FSB) a nastavi automaticky delicku.

Inak sam som zvazoval kupit najprv Freezera, ale nakoniec padla volba na pasivne chladenie. Predsa len ticho je ticho :zz:
Naposledy upravil/-a Archandel v Št 13. Aug, 2009, 12:35, upravené celkom 4 krát.
Podpis zmazany adminom
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa Gudas »

Archandel napísal:...AUTO ti nikdy nezdvihne Vcore nad CPU VID (bude pustat len tolko Vcore, kolko ma nastaveny CPU od vyrobcu, napr: 1,25V)....
Nie vždy pravda, väčšina dosiek pri voľbe Auto pri nejakej položke napätia a pri následnom pretaktovaní zvyšuje hodnotu sama, zväčša neprimerane veľa.
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
petko182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 201
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Dolný Kubín - Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa petko182 »

Dnes mi to nedalo a sam som nastavil Vcore avsak s box chladicom toho moc neuhram pri napati 1,25 a frekvencii 3,3 Ghz mi teploty skacu okolo 80+ co uz nie je "zdrave" mam pocit :D

To Gudas:Zaujimave je, ze pri nastaveni vcore na AUTO boli teploty celkom fajn a napatie ako som sledoval pomocou cpuZ boli naopak neprimerane nizke oproti onym uzivatelom pri 3,2 Ghz 266*12 boli napatie do 1,1V a CPU isiel bez akychkolvek chyb... chvilku kedze som netestoval ani 30 min. Najpravdepodobnejsie bude, ze mam asi zly kusok, ktory moc pecie kedze som niekde tu cital, ze s boxom isli aj na 3,6 Ghz pri podstatne vyssom vcore ako mam ja.
Momentalne idem na: FSB 250
Delicka 12 a Vcore som nastavil na 1,1XX (nepamatm si :laugh: ) a teploty su okolo 70 stupnov a v cpuz mi ukazuje aktualne napatie 1,0960 co je o dost menej ako som nastavil, cim to moze byt sposobene?
Dalej som zistil, ze teploty sa v realtemp odost lisia s teplotami v programe AIsuite (asus aplikacia k doske), priblizne je rozdiel od 5-10 stupnov.
Dakujem

EDIT: Co znamena v orthose "Self-test 8K passed!" to sa berie ako chyba, alebo...?
MB:ASUS P5Q PRO__ CPU:Intel E 5200__VGA:Ati 4870 X2__RAM:2*2 GB A-Data Vitesta extr. edition__HDD:WD 640 GB__PSU:Enermax Pro 82 625W__CASE:Antec 300__Mouse:Roccat Kone__Keyboard:Logitech wave
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa zachary »

passed znamená že test prešiel bez chyby

každá doska undervoltuje - to znamená, že pustí do cpu menšiu hodnotu napätia, ako manuálne nastavíš v biose

ďalej sa ti hodnota napätia mení aj podľa záťaže CPU (burn/idle), tam to tiež závisí od konkrétnej dosky, CPU, nastavenia biosu, niekedy je to hodne divoké

+ ku Gudasovi - pravda, niekedy voltáž na auto funguje fajn, niekedy neprimerane zvyšuje hodnotu (z vlastnej skúsenosti Asus P5K, OC na C2D E4400 som fungoval na auto pri nízkych voltoch, do C2D E8400 mi púšťala zbytočne vysoké napätia - tu mám nastavené napätie manuálne)
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
petko182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 201
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Dolný Kubín - Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa petko182 »

Cize teoreticky ked necham Vcore na AUTO nic by sa nemalo stat, ano? Alebo hrozi nestabilita, kedze z predchadzajucich pozorovani som si vsimol, ze doska pustala dost malo V do CPU? Skusim vrait CPU na 3,3 Ghz a necham ORTHOS bezat min. 3 hodiny ak prejde necham to tak.

U RAM pamati som rucne nastavil 2,05 V kedze na RAM je napisane ze napajenie 1,9-2,1, alebo taktiez ponechat na AUTO?
Btw. Dakujem chalani zas som o nieco mudrejsi :cool:
MB:ASUS P5Q PRO__ CPU:Intel E 5200__VGA:Ati 4870 X2__RAM:2*2 GB A-Data Vitesta extr. edition__HDD:WD 640 GB__PSU:Enermax Pro 82 625W__CASE:Antec 300__Mouse:Roccat Kone__Keyboard:Logitech wave
Používateľov profilový obrázok
Archandel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1042
Dátum registrácie: St 15. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa Archandel »

petko182 napísal:Dnes mi to nedalo a sam som nastavil Vcore avsak s box chladicom toho moc neuhram pri napati 1,25 a frekvencii 3,3 Ghz mi teploty skacu okolo 80+ co uz nie je "zdrave" mam pocit :D ...
Sorry ale niekde je nieco strasne posr*ne. Ja som bezal chvilu na BOX chladici 4.0 GHz pri 1,4Vcore a take teploty mi to nehadzalo. Problem vidim asi v tom, ze tvoja doska v kombinacii s tymto procakom.

ad1, udava divne hodnoty Vcore
ad2, teploty CPU su asi tiez dost mimo.

Pokial mas dobre nasadeny ten chladic, tak pri 1,25V a freq 3,3 GHz nieje mozne mat 80+ teploty. Jedine, ze by si mal totalne narvanu bednu kablami a prachom bez airflow niekde zavretu v malej skrinke pod stolom.

(aj ked aj na mojej doske je problem urcit presnu teplotu CPU, pouzivam asi 4-5 roznych softov na meranie a skoro kazdy ukazuje nieco ine, takze som nakoniec pouzival digitalny externy teplomer na aspon priblizne urcenie teploty).

P.S: ten AIsuite som vyradil ako prvy lebo tam lietaju take kraviny namiesto udajov...
Podpis zmazany adminom
Používateľov profilový obrázok
Archandel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1042
Dátum registrácie: St 15. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa Archandel »

petko182 napísal:U RAM pamati som rucne nastavil 2,05 V kedze na RAM je napisane ze napajenie 1,9-2,1, alebo taktiez ponechat na AUTO?
Btw. Dakujem chalani zas som o nieco mudrejsi :cool:
RAM nastav na co najnizsiu voltaz na ktorej budu bezchybne pracovat (mozes overit MemTestom alebo inym softom).
Cim menej voltov tim dlhsia zivotnost a mensia degradacia HW. Takze sa snaz ist co najnizsie pokial to je stabilne. Cize ak ti pojdu ramky v pohode na 1,9V tak urcite nepridavaj zbytocne.
Podpis zmazany adminom
Používateľov profilový obrázok
petko182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 201
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Dolný Kubín - Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa petko182 »

Myslis, ze update biosu by mohol tuto osemetnu situcaiu vyriesit? Aj ked mam pocit, ze som bios menil niekedy v dec.!
Dost uzivatelov na tomto fore malo tu istu kombinaciu P5q pro + E5200 a nezazanamenal som tento problem.

K skrinke: Mam antec 300 perfektne porieseny kable managment + jeden zadny 10mm vent. + 14mm vent. na vrchnej strane krabice da sa povedat ze nad CPU a bocny otvor na vent. je zalepeny cize airflow si myslim, ze je dobry. Vent. je na 99% dobre osadeny vcera som ho vyberal cistil a dal som aj novu pastu sice nie moc kvalitnu, ale...

Moja otazka znie ako som sa uz pytal, doporucis mi nastavit FSB 266*12 + RAM 800 + Vcore na AUTO? Vtedy boli teploty ok cca 65 stupnov, jediny problem bol v tom, ze CPUZ aj AI suite ukazoval relativne nizke Vcore.

RAM teda zacnem testovat od napatia 1,9 a uvidime kolko budu potrebovat...
MB:ASUS P5Q PRO__ CPU:Intel E 5200__VGA:Ati 4870 X2__RAM:2*2 GB A-Data Vitesta extr. edition__HDD:WD 640 GB__PSU:Enermax Pro 82 625W__CASE:Antec 300__Mouse:Roccat Kone__Keyboard:Logitech wave
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa zachary »

ram nastav 1.9V, pokiaľ bežíš na cca 800MHz a časovaní 5-5-5-15, pokiaľ budeš meniť frekvenciu alebo časovanie, pridaj aspoň na 2.0V

netráp sa, ak ti doska dáva nízke napätie na auto .. pokiaľ je to stabilné nerieš .. (viď môj E8400, ale idle 2,5GHz 1.18V, burn 3,8GHz 1.12V podľa cpu-z, všetko stabilné - síce mám manuálne nastavené napätie).. takisto môžeš skúšať manuálne nastaviť čo najnižšie stabilné napätie
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
petko182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 201
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Dolný Kubín - Bratislava

Re: 45nm Pentium Dual Core - E5xxx

Príspevok od používateľa petko182 »

Ram som nastavil na 4-4-4-15 a idu momentalne na 850 Mhz pri napati 1,94 idem dat skusit memtest a uvidim, co sa tyka toho casovania v biose mam pri nastaveni RAM 1st information tam sa da nastavit casovanie a potom tam je 2nd information tam je vsetko auto a 3rd inf. tam je tiez vsetko auto. Na ram sa udava ze zvladnu 4-4-4-15 preto som dal take.
Edit: Testujem 850 Mhz 4-4-4-12

CPU som teraz nastavil na 266*12+ RAM 850 a Vcore na AUTO idem pustit orthos na 3 hodinky a ak to prejde necham tak... Ta nestabilita sa prejavi chybami v orthose, alebo padne OS?

Edit: Co sa tyka dosky ked pojdem s CPU vyssie do tych 4GHz uz s chladicom nie s boxom, treba zvysit napatie aj na doske? Ci kym je vsetko stabilne nic nezdvhat?
MB:ASUS P5Q PRO__ CPU:Intel E 5200__VGA:Ati 4870 X2__RAM:2*2 GB A-Data Vitesta extr. edition__HDD:WD 640 GB__PSU:Enermax Pro 82 625W__CASE:Antec 300__Mouse:Roccat Kone__Keyboard:Logitech wave

Návrat na "Procesory"