Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Bitcoin, Litecoin atď.
Všetky informácie o kryptomenách nájdete sem
ANONYM_a7

Re: Mining (pools, software, hardware)

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Veru tak pokusenie je brutalne.. a potom moze byt aj klepanie na celo ked to o 3 dni po vybere vystreli do neba :D

Pri ludoch co naskocili v zaciatkoch to moze byt rozdiel typu: splatim hypo na supu/kupim 4 byty v ba a mam dozivotny pasivny prijem = mozem robit do konca zivota co ma bavi
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3007
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: Mining (pools, software, hardware)

Príspevok od používateľa yesper »

je to moj kolega molnart a problem je, ze to nebolo zrazu, nie je to otazka mesiacov, holduje to uz cca 5rok, drzal to aj ked to padlo z 48 na 5-6usd.. ostatni by to uz predali pri ovela nizsom zisku.. dost mozne, ze by si sa pri tomto zmyslani k tomuto cislu ani nedopracoval, jemu tento risk zatial vychadza

/tato debata patri do inej temy
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa Chris »

ja by som ako hlavny problem videl dane a odvody. Kedze kryptomeny v SK danovom sisteme uz aj po tolkych rokoch neni su definovane .
Ale ak sa to bude brat ako vynos z devizovych/kapitalovych transakcii derivatoveho charakteru (ako napr. najblizi je tomu forex), tak za tych 5 rokov neodviedol dan a odvody ( stav ku koncu roka v eur (vtedy aktualneho kurzu) minus stav na zaciatku roka a to za vsetkych 5 rokov alebo kolko.

Cize danovy unik ako svina, ak to slo napr. z 2000e na 250k evribody za dobu 5 rokov. Cize realne ak to bude chciet z HW wallet previezt na burzu a na eura (musi verifikovat ucet do tej vysky), neviem ci uz su, ale tipujem ze tie burzy (vystupuju ako realny broker) su napojene do CSR, cize hned je to reportovane do konkretnej NB, teda na SK NBS, potom danovy a socialka. Otazka ci uz sa im oplati, aby po tebe isli.

Cize namiesto 4 domov v BA, alebo lamba si moze privodit namiesto XXL zisku, XXL problemy :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6789
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa molnart »

Chris napísal: Po 25. Dec, 2017, 00:41 tak za tych 5 rokov neodviedol dan a odvody ( stav ku koncu roka v eur (vtedy aktualneho kurzu) minus stav na zaciatku roka a to za vsetkych 5 rokov alebo kolko.
dan by mal odviest ked to premeni na peniaze, nie? ked to islo hore tak by kazdorocne odvadzal brutalne dane, aj ked to nakoniec preda za 3 evra kus. ale podla mna by sa kryptomenach dalo velmi jednoducho vyhovorit kedze priamo to nie je regulovane, a keby sa na to vztahovali forexove pravidla tak by bol brutalne rozdielny pristup medzi dvoma ludmi z ktorych jeden krypto vytazil a druhy ich kupil dajme tomu euro za kus. prvy by neplatil nic, druhy stotisice
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3007
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa yesper »

jasne, ze sa to plati zo zisku az po zmene na eur, to by bola ina blbost.. ved doteraz nema ziaden zisk, ma nejaku debilnu virtualnu menu
ANONYM_a7

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

co nie je zakazane, je povolene... neviem o tom ze by existoval na SK platny zakon ktory pojednava o termíne cryptomena. Ak sa tak stane, budeme to musiet respektovat, dovtedy, wild wide west :)

a ako pise molnart, co ak som nekupil ale vytazil? Preco by som mal cosi krátit? predstav si ze na zahrade najdes 2kg zlata - musis za to platit dan? ked ho predas?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa Chris »

jaaj, pomylil som si to s futures, kde musis dlhodobe pozicie rollovat a teda uzavriet/otvorit.

Anyway, otazka ale ostava, co spravi danovy urad. V Rakusku ak mas preukazatelne coiny viac ako 1 rok na jednej penazenke, tak dan/odvody neplatis.

Broslo: ak najdes 2 kg zlata, tak to nemusis do ziadneho el. systemu zapisovat a neni to zaznamenane v ziadnom blockchaine.
I ked uz FED zvazoval ze spravi kryptomenu viazanu na zlato.

Otazka je co na to povie danovy urad a pripadna danova kontrola. Lb tetusky na danovom nevedia ani ako sa spravne dani prijem zo zahranicia pomaly...
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
ANONYM_a7

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Co potom napr take monero ?

.. uplne rozumiem o com pises samozrejme. A je mi jasne ze pride doba, mozno skor mozno neskor, kedy to bude treba zacat riesit. Ale dovtedy?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

podla mna na to vedia nieco nasit uz aj dnes - ked sa opytas na danovom ze pocuvajte tetusky a co take BitTorrenty, bitcoiny, Monera a Etherhaše, tak sa dockas kockateho ksichtu garantovane ; to vsak neznamena ze by sa na toto nedal nasit "vynos z financnych operacii" napriklad.

Cojaviem z banky ti odislo 650.000 eur ked si nakupil "bittorenty" :) o tri roky ti prislo naspat 150.278.480 eur ked si predal, podla mna je dost jednoduche zistit kolko si zarobil a teda kolko treba zaplatit dani.

By ma to zaujimalo z colneho hladiska :) predal som na burze v Korei to co som predtym kupil cez Svajciarsko, Ostrovy Svateho Jakoba a zuctoval v banke v Belize.

Pevne dufam ze tu nie som sam co pravidelne kupuje bittorrenty za 650.000eur :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Andrew007
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Ne 28. Dec, 2008, 20:14
Bydlisko: Senec

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa Andrew007 »

Aktuálne už vedieme s mojim mentorom do krypta platenú diskusiu s jedným profi daňovým poradcom čo sa týka kryptomén.
Keďže žije mimo našej krajiny, kde je daná 30% daň, zdanenie sa dá spraviť u nás príp. inou cestou. Suma, ktorá sa má zdaniť presahuje 140K dolárov pri aktuálnom kurze. Predbežne budem informovať fórum ako sme dopadli .
5800X3D - ROG strix B550-A gaming - 4090 GS - Corsair 32/3600 - 970 evo 1TB - Corsair RM850 - Dell 2716DG 2K/144 / Dell Gaming G3223Q 4K/120
ANONYM_a7

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Ak drzim cryptomenu na nejakej adrese, neexistuje sposob ktorym by mi vedeli dokazat ze ja som ten co disponuje privatnym klucom od konkretnej adresy. ( a teda ze ja som drzitelom danej kryptomeny). Ak vie niekto o tom ako sa to da rad sa necham poucit.

Monero nevytrackujes, ani tanzakciu, nic.. opat ak ma niekto info ako sa toto da, necham sa poucit.

nie som danovy podvodnik ak bude jasne jasnY zakon na kratenie dani v jasnom zneni platny na sk budem ho respektovat, ale dovtedy nie je co respektovat..

To ze ja niekam poslem eura a o par eokov odtial eura poslu spat vo vyssej hodnote sa asi neda nijak pouzit ako dokazovy material pre kratenie dane, ved to je absurdne.

Colnikov ma plnu rodinu, mozem sa na to spytat ;)

A ak by bolo najhorsie, quicky nas z toho vyseka :D
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa HellAngel »

Co tak mat zalozeny ucet v zahranici, dostat od neho kartu a vobec nepouzivat sk ucty?
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa Chris »

Monero a aeon nevytrackujes ;-)
V rakusku je napr. ak drzis preukazatelne viac ako 1 rok na jednej penazenke, je oslobodene od dane a odvodov
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5573
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa Odar »

Clanok, ako na zavolanie :D https://pctuning.tyden.cz/hardware/graf ... acatecniky

BTW nemyslim si, ze niekto bude cosi riesit, ked spravi clovek par tranzakcii do mesiaca v desiatkach EUR. Ked uz vytiahne podstatne vyssie sumy, to by uz mohlo niekomu bit do oci.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6789
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa molnart »

Broslowski napísal: Po 25. Dec, 2017, 11:15 Monero nevytrackujes, ani tanzakciu, nic.. opat ak ma niekto info ako sa toto da, necham sa poucit.
Chris napísal: Po 25. Dec, 2017, 11:41 Monero a aeon nevytrackujes ;-)
nebol by som si s tym taky isty. tranzakcie v ramci blockchainu monero mozu byt netrackovatelne, ale ak to prevadzas na fiat menu cez nejaku burzu kde mas uvedene rodne cislo, sken OP, a neviem co este tak to uz neplati, kedze tie burzy su regulovane a su povinne danovym organom poskytovat data - otazka je ci na poziadanie alebo automaticky?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)

Návrat na "Kryptomeny"