Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Fero_Chorda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Fero_Chorda »

Narovinu dalo by sa usetrit kludne aj 20 000, mozno aj viac.
Kazdopadne takto viem na com som a naklady na energie mam rovnake ako v 2 izbovom byte kde sme byvali doteraz ;)

Jergus nic v zlom ale ako clovek z oboru sa mozem nad tym tvojim prispevkom o rekuperacii, stavebnych materialoch a oknach len pousmiat. Ale ked myslis...
MB: ASRock 890GX EXTREME3 CPU: AMD Phenom II X6 1055T + Gelid Tranquillo
RAM: 2 x Corsair XMS3 4GB (Kit 2x2GB) 1600MHz DDR3, CL9
VGA:
Gainward GT240 1024MB GDDR5 SSD: Intel X25-V 40GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB
Zdroj: Seasonic S12II-520 Case: Antec 300 LCD: Samsung 2443BW
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa faugusztin »

@jergus : Ako sa to vezme... napriklad ten dom pri Sturove... iste, preco nie, kludne si tam stavaj - az na to ze kde budes robit ? Pretoze s pracou to v tomto regione, ktory ignoruje kazda vlada je to tragicke. A ked nebyvas priamo v centre Sturova, tak aj s internetom budes na tom biedne. Napriklad moja mama byva v Sturove, ale pri zeleznicnej stanici. UPC kablovka ? Nehrozi, to nie je ani vsade v meste. DSL ? Nehrozi (vtipni Telekomisti obcas zavolaju, ponukaju DSL, a potom si uvedomia ze tam nedotiahnu DSL asi ani do vychladnutia vesmiru). Jedine realne moznosti su tragicky wifi internet (2/0.25 za 10 euro) alebo mobil (tragicky datovy limit). Na dedinach to mas rovnako ako u mojej mamy - wifi od toho isteho poskytovatela, alebo mobil; a obcas ani mobil nie. Neviem ci by som chcel kupovat/stavat novy byt/dom v regione, kde jedina nemocnica v okrese je 50km autom, kde kopec veci musis ist vybavovat do Novych Zamkov, kde aj posledny velky zamestnavatel nedavno skoncil, a nikto sa on nestara, pretoze vsak tam ziju madari.... Dat tam 130 tisic za pozemok + dom, no neviem, je to urcite menej rozumne rozhodnutie nez ta "hnusna novostavba z ytongu" v Bratislave.

Tak ale kazdy nemoze zit v Bratislave.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

faugustin:
""idem radsej platit 500 euro najom lebo sa bojim, ze co ak nebudem schopny splacat 500 euro hypoteku". :facepalm:"

to ale nikto nevravi.. prave naopak, hypoteku si treba nastavit tak /alebo vydavky na byvanie/, aby clovek nemal pocit, ze sa niecoho boji. ak pride o pracu, mal by mat na ucte peniaze na aspon 5-6 mesiacov prezitie bez problemov. Ano, rozdrbe peniaze co mal odlozene na Tahiti :D (alebo do Splitu), ale moze si kludne hladat pracu, nemusi zobrat prvu ponuku co pride /aj ked, kto nevezme prvu ponuku pri dnesnom lahkom zhanani prace../. Proste, ak pride o pracu, nemusi bezat do banky, a riesit odklady splatok, ale vie si par mesiacov zaplatit ci uz hypo, alebo prenajom.

Podla mna, tie strany dozadu su zbytocne napisane :D Totiz, samotna kupa bytu bude vzdy nieco viac, ako prenajom. A podla mna, kazdy rozumne zmyslajuci jedinec, ked na tu hypoteku ma, a banka je schopna mu ju schvalit, tak si byt kupi, ako by zil v podnajme.

A ti/ten, co na hypoteku nema, tak proste nema inu moznost, len byt v podnajme. Kym nebude mat taku situaciu /doba neurcita, lepsi plat/, aby mohol mat vlastne byvanie.

A strelit sumu 500eur, a povedat, ze fuu, radsej budem v podnajme, ako brat hypo, sak co ked nebudem robit - je blbost. Ked clovek takto premysla, nemoze si brat ani podnajom za 500e, ale ked uvazuje vobec o tom, ze 500e je vela, tak musi ist dole s narokmi, a byvat za 300e. Proste, to mi pride take, ze sak prenajimatelovi mozem fakat, ten nieje banka, a max. ma vyhodi. Banka je ale horsia, takze radsej podnajom.

Clovek musi vediet kde ma limity, a podla mna, hypoteka - mesacna splatka by nemala byt vyssia ako 35% mesacneho platu toho z dvojice, co zaraba viac. Takze, ak zarabam 800eur, strop by mal byt 280€. Kto splaca viac, riskuje. Ale samozrejme, ked ma niekto bokovky, vie ze k tym 800e mu za rok pribnudne aj par tisic eur inak, tak to je ina situacia. Ale ked niekto moze ratat so svojimi 800eckami, a zena ma dajme tomu 600eciek, ak je mesacna splatka 400eur, to je podla mna suma hraniciaca s idiotizmom. Jeden pride o prace, nahodou bude kriza, nenajde pracu, a ako prezije rodina s 200eurami??? Stat a podpora z jeho strany je nulova. Clovek nakoniec bude donuteny predat byt, vzdat sa hypo, a prestahovat sa do garzonky. Ani banka neda rocny odklad zadarmo, a ludi to vyjde velmi draho. A prave preto, by si ludia mali velmi dobre premysliet, aku sumu su nieze schopny splacat (sak ano, dvaja ked maju 1400e dokazu splacat aj 900EUR MESACNE, ale na ine veci mozu zabudnut), ale aku sumu su schopni splacat tak, aby si doklazali tvorit slusnu rezervu /nemyslim tym odkladat si 50e mesacne../.

A k tomu byvaniu v UK - mam vela ludi, co tam boli, alebo su. Aj v Irsku. Vacsina sa pri byvani totalne uskromnuje. Co to znamena? Byvanie v share bytoch. Lenze tam o sume za mesiac vo vyske 1000libier sa sniva, tam sa da v pohode byvat za 150-200libier, za 300libier ma clovek uz samostatnu vacsiu nepriechodnu izbu, viac kupelni a pod. Ked tam niekto byva a plati 1100libier za mesacny prenajom, tak sa asi neplanuje vratit domov, lebo si zo zarobenych penazi odlozi velke ho.
Ti co sa planuju vratit domov si tam dokazu nasetrit, ale nesmu sa kazdy tyzden ozierat, chodit do barov, pit, chlastat a pod. Moja znama si tam za rok /sice uz davnejsie/ nasetrila cez milion korun. A to tahala nadcasy po 12stkach, spala par hodin, ale prisla domov fakt s peniazmi. Lenze, vacsina slovakov tam ide zapijat neuspech v zivote, rozdrbavaju peniaze co zarobia, a ked sa vratia, nemaju ani na auto. Preco neuspech? lebo povedzme si pravdu, drviva vacsina sa na SR nedokazala ujat, a po tom, co si nenasli pracu odisli do UK. Ale neskoncili skoly, kedze v UK je im to ukradnute. Za pas a do McDonaldu vezmu aj takeho, co nevie 5*5. Samozrejme, nie vsetci, ale vo vacsine pripadov to tak je.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

teraz zaznelo v tej farebnej bedni : Konventna ulica Bratislava, cize centrum mesta, dom postaveny v roku 1849.

tisic OSEMSTO necelych patdesiat.

A este furt stoji.

Tolko k potencialnej zivotnosti stavieb. Ano, nebol stavany z panela, ale bol som v Belehrade dva tyzdne po tom ako americania zbombardovali budovu Milosevicovej televizie. Neviem kolko to malo poschodi, circa 20, zostal z toho skelet. Nic tam nebolo, po vybuchu velmi precizne nastavenych hraciek, ale skelet zostal nedotknuty a mozu na nom znovu stavat.

Nemam boja ze by panel nevydrzal 100 rokov. S nejakymi investiciami do udrzby atd, skor sa bojim ze sa stavba ako taka zosunie a nasikmo padne nez ze sa volaco stane panelom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa faugusztin »

felipe25 napísal:A strelit sumu 500eur, a povedat, ze fuu, radsej budem v podnajme, ako brat hypo, sak co ked nebudem robit - je blbost. Ked clovek takto premysla, nemoze si brat ani podnajom za 500e, ale ked uvazuje vobec o tom, ze 500e je vela, tak musi ist dole s narokmi, a byvat za 300e. Proste, to mi pride take, ze sak prenajimatelovi mozem fakat, ten nieje banka, a max. ma vyhodi. Banka je ale horsia, takze radsej podnajom.
Nuz ale 500 euro je taky priemer, az podpriemer v BA co sa tyka najmu, preto som to prave spomenul. Pricom pri splatke 500 euro mesacne uz aj sam (bez rucitela, ak mas na to prijem) dostanes hypo okolo 100 tisic euro, mozno aj viac (neprepocitaval som to s aktualnymi trhovymi sadzbami).

Napriklad teraz som praskol BA-Dubravka, 2 izbove byty na prejnajom. Mesacne sadzby prvych par : 480, 440, 450, 600, 520, 520, 570, 540, 550, 500, 650,... Pricom su to 2 izbove byty o rozlohe 47-68m2. Kto si taketo nieco prenajme, a nezoberie si radsej hypo na rovnako stary panelak v rovnakej sume (pre tie najmy <500 euro) alebo uz rovno 2 izbak v novostavbe ?

V BA je proste extremna blbost brat si podnajom, ak chces cely byt pre seba. Iste, ked si zoberiete traja kamarati trojizbovy byt za povedzme 650-700 euro, a kazdy ma vlastnu izbu, tak vo vysledku mate prijatelnych cca 200-250 euro na jednu osobu. Ale ak si to beries sam ci pre svoju rodinu, tak podnajom nedava absolutne ziadny zmysel. Okrem pripadov, ked vies ze o par rokov budes niekde uplne inde.
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

poznam cloveka, co tvrdi, ze 900E z 700x2 platu je pohoda, ze 5 rokov si odmakaju a potom im zvysia plat :)
podotykam, on ma rodicov co mu kupili byt, nikdy nepracoval, len prehadzoval prachy rodicov hrablami.

tiez suhlasim, ze hypo by mala byt nastavena tak, aby aj v najhorsich casoch bolo mozne prezit.. asi tak ako pisal felipe.. a ked sa tam da beztrestne splatit nieco extra, tak super..
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

faugustin: no ved, ak clovek zatial nema na hypo, tak byvat sa da aj tak, ze 2pary v jednom a pod. samozrejme, je to horsie, ale lacnejsie. pretoze, ak mam platit za hypoteku 500e mesacne, a prenajom tiez stoji 500e, mna by ani nebavilo cakat nejaky cas 1rok v podnajme za 500e kym mi banka schvali hypo.

samozrejme, beriem do uvahy nejakeho pristahovalca, co ma zmluvu na dobu urcitu a banka mu hned hypo neda.
taktiez beriem do uvahy tych, co nemaju nic nasetrene, a banka nebonitnym klientom NEDA 100% uveru, ale ziada nieco na zaciatok. Z coho si ale dvojica nasetri, ak za prenajom da 500e, a na zaciatok jej treba 5-10 000eur neviem.

proste, do doby, kym banka schvali uver, sa treba uskromnit, byvat v mensom a pod. alebo to otocit - ale mne toto osobne zasa nevyhovuje - a vziat si lacnejsi byt na hypoteku, mensi. a casom - 5-10rokov, ked budu deti vacsie byt vymenit. lenze, ako aj spominali v predoslych stranach s tym byva problem, a casto krat clovek na to financne doplati. kedze, hypoteka sa asi neda prepisat na ineho a pod.
takze nejaka zmena bytu pocas splacania nemusi byt najvyhodnejsia. taktiez clovek ak byva vo svojom si byt chce upravit, prisposobit, a ked bude mysliet, ze ho aj tak preda, tak sa mu do toho nebude chciet..
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Obcan: čo sa týka stavby, veľa o tom neviem. Švagor je projektant, robí hlavne návrhy na prerábky domov na nízkonákladové, takže je z oboru.

Čo sa týka tej klasickej práce, ako spomínal Jerguš, tak súhlasím s Fero_Chorda, teraz máš úplne iné techniky a materialy. Ušetrili na tom krásne peniaze ( verím v to, že to bolo viac ako milion KČ a aj to som asi málo povedal ), avšak nadreli sa poriadne a ešte toho majú veľa pred sebou. Vyše pol roka chodili priamo z práce na stavbu, vyspať sa a zase práca a stavba. V lete si dali predĺžený víkend voľna a teraz cez sviatky. Dom je už obývateĺný, ale stále nie je všetko hotové.
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa jergus »

fero: ak si z oboru, tak si len dokazom toho ze kapitalizmus je zalozeny na principe draho predat nepodarok

fau: dom v sturove bol pre dochodcov, ktory si do danej oblasi prisli za oddychom a kludom na dochodku a na vikendove navstevy od ich deti
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa maniak »

jergus: poprosim vysvetlit, zaujima ma to, lebo byvam v nizkoenergetaku z tehly s 20 cm polystyrenu, rekuperaciou a plastovymi oknami, podlahovkou a nemozem si v principe vynachvalit (ekonomiku rekuperacie neriesim, viem ze sa nevyplati, ale je to skor o pohodli).
FVE 12.45 kWp V/Z
Fero_Chorda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Fero_Chorda »

Ako projektant som sa uz napocuval reci ako "tehla je tehla", bajky o "dychani domu" a podobne , takze som zvyknuty ale skus trochu vazit slova.
Kazdy material ma svoje vyhody nevyhody, takisto netvrdim ze je rekuperacia dokonala vec ani nic podbne, ale tie tvoje silne reci su z mojej strany naozaj na smiech.
Mam dom 25cm YTONG + 25cm EPS, plast-hlinikove okna a som spokojny. Rekuperaciu nemam.

Takisto cakam na vysvetlenie ohladom rekuperacie...
MB: ASRock 890GX EXTREME3 CPU: AMD Phenom II X6 1055T + Gelid Tranquillo
RAM: 2 x Corsair XMS3 4GB (Kit 2x2GB) 1600MHz DDR3, CL9
VGA:
Gainward GT240 1024MB GDDR5 SSD: Intel X25-V 40GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB
Zdroj: Seasonic S12II-520 Case: Antec 300 LCD: Samsung 2443BW
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa jergus »

maniak: za to co ti napisem by ma teraz vsetci predajcovia najradsej utopili v lyzicke vody a budu hladat milion vyhovoriek preco je ich system ten naj. ale fyzika nepusti...

rekuperacia - urcite to mas urobene cez zakopane plastove potrubie v nemrznucej vrstve zeme cez ktore prechadza vzduch z vonku cez potrubie do domu a potom znova von. v potrubi sa vzduch ohrieva/ochladzuje podla toho ake rocne obdobie je a podla toho ti vhana do domu cca 8 stupnovy cerstvy vzduch a az ten je nasledne spracovany vo vymenniku. cely problem je ten ze ci sa dostava do potrubia studeny alebo horuci vzduch, vzdy sa stretne s 8mimi stupnami zeme a teda nasleduje kondenzovanie vody. rury su vlhke, je tam 8 stunov a prudiaci vzduch, idealne podmienky pre plesne, huby, spory, bakterie, machy a podobnu chamrad. a potom sa ti tento bordel vhana do domu a dychas to. najcitlivejsie su na to deti a vo vela pripadoch rodin s malymi detmi ktore maju rekuperaciu maju rozne alergie, nadchy a dychacie problemy.¨
ak je to bez rur v zemi, kondenz mas vo vymenniku a je tam rovnaky problem.
mometnalne sa to teraz riesi inym sposobom, v dome mas instalovane cidla na znecistenie vzduchu a na obsach CO2 a ked dosiahnu nastavenu kriticku hodnotu, serva ti otvoria v dome okna a "vyvetraju". moznosti je vela, od pouzitia iba okien az po rozne prieduchy v stenach ovsem co najkratsich, aby nedochadzalo ku kondenzovaniu.

polystyren - tu su dva problemy, prvy je ultrafialove ziarenie. to rozklada v polystyrene vodikove vazby a uvolnuje vodik do ovzdusia. tym polystyren straca pevnost, rozpada sa a uvolnuje zas uhlovodiky. teda za par rokov sa izolacia zacne rozpadat. je to vidiet hlavne na domoch ktore boli zateplene 10-15 rokov dozadu a teraz odstranuju izolacie. plus dychas uhlovodiky ktore su silne rakovinotvorne. neviem ci to uz je zakazane, ale v nemecku chceli zakazat zateplovanie s polystyrenom prave koli tomuto dovodu. druhy problem je posun rosneho bodu. je to bod kde sa stretava teple a studene prostredie a zraza sa na nom voda, jednoducho povedane. kym je rosny bod v tehlovej stene, nic sa nedeje lebo tam nie je pristup cerstveho vzduchu, cize nema co kondenzovat. pokial sa ti rosny bod posunie na zlom medzi stenou a polystyrenom, zacne ti tam kondenzovat voda a zas spominane problemy ako tvorba plesni, bakterii, spor atd atd. Zacne to narusat stenu a mas o problemy vystarane. ideal je nezateplovat a robit hrube mury z dierkavej tehly s hrubkou nad 35cm.

plastove okna a celkovo plasty - moze ti hovorit hoc kto co chce, ludstvo do teraz nevyvyinulo plast odolny voci slnecnemu ziareniu. z plastov sa uvolnuje vodik, narusa sa ich struktura a stracaju pevnost. preto nemci prestali pred par rokmi pouzivat plastove okna. za dalsie plastove okna su velmi dobre teplo vodive, alebo lepsie povedane v porovnani s drevenymi oknami. vsimni si hlavne v zime ako ti na nich kondenzuje voda, na skle ani nie, ale na plastovych ramoch. zas vznika riziko vzniku plesni, bakterii, atd atd. ideal su drevene okna z masivneho cerveneho smreka, naj je sibirsky. su o cca tretinu drahsie ale dozivotne mas vystarane.

tehla ako stavebny material je super, dierkave tehlove systemy maju vyborne izolacne vlastnosti plus tehla sama o sebe ma dobru akumulacnu vlastnost. pre nase klim pasmo postacuje z dierkavej tehly stena 35cm, ochrani ako v zime pred -20 tak v lete pred +40, netreba na nu ziadnu izolaciu pokial je vsetko kvalitne urobene, hlavne musi byt dobre urobena izolacia betonovych nosnikov na obvodovych muroch, plus veniec. rodicom sme urobili takto dom, sice 40cm hrube tehlove mury, ale ci je leto ci je zima na prizemi kde sa nekuri nikdy nepresiahne v lete teplota 18 stupnov a v zime neklesne pod 14 stupnov. fajnsmekri robia dokonca dvojmur, vonkajsiu cast z dierkavej tehly, vnutornu este domuruje jeden rad z klasickej plnej palenej tehly, ta funguje ako akumulacna a dom ma tak nizsi teplotny spad pri vypadkoch kurenia. za dalsie tehla je v podstate vypaleny il, zem, takze ziadne zdravotne rizika.

podlahovka zas dobra volba, postacuje mala teplota vody, nakolko je to velka plocha nizko. avsak problemy mozu nastat ak je na podlahovom kureni plavajuca podlaha, pripadne nejaka lepidlami lepena podlaha, pretoze casom sa teplom lepidla rozpadaju a unikaju do ovzusia a ty ich aj s rodinou dychas. naj je na podlahove kurenie dlazba, zas vyborne akumulacne vlastnosti ako aj tepelny prestup, ovsem posobi chladne a je tvrda.

moj otec sa pasivnymi domami a hlavne setrenim energii zaoberal cca 20 rokov, doslova vyhladaval rozne experimenty ludi, sleduje co sa ponuka na trh, dokonca radi aj jednej firme na vyrobu okien. ludia co im ide o zdravie a prezitie s nizkymi nakladmi, sa skor uchyluju k cisto prirodnym materialom a snazia sa energie vyuzivat co najviac z prirody. jeden sved napriklad urobil experiment s domom, kde do suterenu umiestnil velke mnozstvo vody a kamena, urobil nuteny obeh pre vodu a pocas teplych dni prehanal vodu cez vonkajsie vymenniky a akumuloval teplo v suterene v kamenoch, plus prehanal vodu cez kurenie v dome - dom ochladzoval, teplo akumuloval a v zime naopak teplo naakumulovane v kamenoch prehanal cez dom a vykuroval s nim. bez pridavneho kurenia dosiahol teplotu celorocne 17 stupnov.
dalsi zaujimavy priklad jeden slovak ma v suterene domu zaizolovanu velku nadrz na 6 kubikov vody, cez den vodu prehana cez solarne kolektory a ohrieva ju, a vecer ju vyuziva na vykurovanie domu. a je schopny dosiahnut az 80 stupnovu vodu.
problemom pri tychto projektoch su vstupne investicie a navratnost casto prekracuje 30 rokov. ovsem domy su sebestacne a pri stalom trende zvysovania plynu, vody a elektriny je to rozumne riesenie. ovsem ak je vymyslene dobre a nie cez marketingove sprostosi.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

usiel mi hejt na porobeton alebo tam nebol?

btw
niekto chce bytik bez okien? :D
http://reality.sme.sk/ponuka/2996478/3-izbovy-byt
Fero_Chorda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Fero_Chorda »

Plystyren- ano EPS nesmie byt vystaveny UV ziareniu, lebo degraduje, ale asi nikto si tu nerobi fasadu z EPS bez povrchovej upravy. Polystyren ked nechas vonku tak pekne vidis ako casom a posobenim UV sa na nom vytvara vrstvicka zlteho prachu a degraduje, akonahle ho nechas napriklad aj na povale absolutne nic sa s nim nestane. Drzal som v ruke EPS demontovany na stavbe z vyse 15 rokov zatepleneho objektu a ku absolutne ziadnej degradacii polystyrenu neprislo, takisto ani strate na objeme.
S rosnym bodom si takisto trochu mimo, rosny bod nesmie byt v ziadnom pripade v murive ani v skare medzi izolacoiu a murivom. Musi byt v izolacii. Toto je jedno zo zakladnych kriterii pri teplotechnickom posudzovani.
A o idealnosti 35 cm dierovanej tehly bez zateplenia naozaj nema vyznam diskutovat, mozno v pripade ze mas tolko penazi ze neriesis kolko rocne prekuris. Skus mi povedat aky tepelny odpor ma ta tvoja 35cm dierovana tehla? Moj obvodovy mur ma R cca 10 m2.K/W. O tepelnych mostoch pri obvodovych plastoch bez izolacie ani nejdem hovorit.

K oknam - nezavadzaj s nezmyslami ako nemci prestali pouzivat PVC ramy, je to nezmysel (vacsina poprednych vyrobcov PVC profilov su nemci (Rehau,Salamander atd)). Takisto s teplotechnickymi vlastnostami dreveneho okna vs PVC. PVC ram ma lepsi sucinitel prechodu tepla (U) ako drevene okno, samozrejme dnes uz su rozne drevene ramy s pridanymi izolantmi v rame aby dosahovali U hodnoty plastovych okien. To je proste fakt, snad tu nebudes spochybnovat zakladne fyzikalne udaje. A ak by si aj chcel tak konkretne okna sme merali este na vyske v labakoch STU v komore.

Jergus, vidim ze mas vcelku prehlad, ale v niektorych zalezitostiach ti to pokulhava.

Otec takisto robi v projekcii 35 rokov, ja sa z casti venujem aj teplotechnike tak by som o tom coto mal vediet.
MB: ASRock 890GX EXTREME3 CPU: AMD Phenom II X6 1055T + Gelid Tranquillo
RAM: 2 x Corsair XMS3 4GB (Kit 2x2GB) 1600MHz DDR3, CL9
VGA:
Gainward GT240 1024MB GDDR5 SSD: Intel X25-V 40GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB
Zdroj: Seasonic S12II-520 Case: Antec 300 LCD: Samsung 2443BW
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7976
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa CageJ »

Ináč, som rád, že tu niekto naznačil, že na hypotéku musíte byť dvaja.. Sám s príjmom do 700€ v čistom hypotéku pre normálny byt, tobôž dom nedostane..

Čo sa týka nízkoenergetických domov, tie sú o koľko drahšie? 30% viac?

Návrat na "Debata o všetkom"